Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 15 črc 2020 17:33

Nejsem predovkar.... tzn brat z rezervou
ale vetsi zapalka se na piston vleze, mozna nebude drzet ... nebo ne?


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 15 črc 2020 20:00

Větší zápalka se dá použít. Jen je na pistonu volná a může spadnout. Možná by se dal kalíšek zápalky prsty lehce namáčknout, aby držel ten okamžik, než dojde k výstřelu. Stejně střelec nasadí zápalku, až zbraň míří k cíli. Taky jsem si kdysi koupil krabičku těchto zápalek, protože byly volné, leží v krabičce a čekají na svou příležitost.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 16 črc 2020 08:31

Kdysi jsem dostal dvě krabičky zápalek, které byly na pistonu volné. Vzal jsem staré konbinačky, v dělící rovině vyvrtal otvor ( tuším, že 4,5 ale chce to zkusit ) do hloubky odpovídající délce zápalky a namačkal je na menší. Samozřejmě s ochrannými brýlemi na očích 😀.
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 31 črc 2020 14:58

Dobrý den pánové.
Měl bych prosím dotaz k panu Pavlu Sakalovi a ne jenom k němu. Vlastně ke všem, kdo by mi mohl něco vysvětlit a poradit mi. Pořídil jsem si po dlouhé době z nostalgie vojnu Enfielda 1853 od Chiapy ( Armi sport ) Cena mi přišla celkem fajn a zbraň přišla v pořádku. Po zevrubné kontrole a kompletní rozborky je flinta v naprosto parádním stavu. Železo i mosaz lícuje ke dřevu přímo excelentně a nevidím nic co bych ji mohl vytknout, spoušť jde zlehka jako u terčovnice. Zámek aretuje také výborně a celkově jsem s ní zatím velmi spokojen...
Jen jsem objevil jisté problémy a teď nevím, jestli to je pouze můj omyl a nebo to takhle prostě je a má býti.
Při dotahování objímek i na maximum co šlo jsou objímky prostě volné. Né že by se nějak zvlášť kvendlaly, ale mají jistou vůli. Prostě jde s němi pohnout. Kdysi dávno jsem měl Richmonda od D.P. a ten měl také trošku volné objímky. Takže Vás pánové prosím o radu jestli to takhle má být a nebo je mám něčím např. tenkou kůži vypodložit, aby dosedly na fest k laufu? Někde jsem jednou četl, že dlouhej lauf na každý vojně po výstřelu specificky vibruje, tím je dosaženo správného soustřelu a přesnosti v cíli. Jestli to je má správná dedukce a nebo ne opravdu netuším. Nemám dobrej pocit, když je na flintě něco volné a kvedlá to. Další ten druhý problém je manuál, kde je uvedena navážka a průměr střely v diametrech. Takže údajně pro tento Enfield 1853 bych podle manuálu měl zakoupit kokilu minie 585 nějakých 14,85mm. Pochopitelně jsem natloukl olovo do hlavně a změřil přesně vývrt. Vyšlo mi +- 14,70 v polích a 14,80 v drážkách. Drážky jsou strašně plytké příjde mi, že nemají ani 0,1 desetiny hloubky??? V oficiálním manuálu vycházejí hodnoty 14,65 v polích a 14,85 v drážce k tomu je doporučena kokila jak jsem již jednou psal 585, což se mi zdá šíleně moc!! To bych musel ty střely nabíjet kladivem snad z poza ucha...
Děkuji Vám pánové, za případné vysvětlení a rady, jak to vlastně s těmi objímkami a správnou střelou pro tuhle flintu je.
Zdraví Vlk
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 31 črc 2020 23:13

pro Šerýho Vlka:
Z vlastní zkušenosti, mám taky Enfeld, pouze dvouobjímkovej. Ale jinej výrobce.
- já mám obě objímky lehce utažené, nehýbou se. Problém vyřeš prodloužením závitu na šroubech pomocí závitového očka (pokud je atypický závit, tak nové šrouby s metrikou). Šrouby dotáhni tzv. silou přes prsty a doporučuji je něčím zakápnout (barva, lak na nehty a pod.) Hlaveň jsem z pažby nevyndával asi 87 roků.
Pokud by nepomohlo prodloužení závitu, tak uprav rovné plošky objímek okolo díry pro šroub. Někdy pomůže vylepit vnitřek objímky jemným smirkem.
- manuály a doporučení od výrobce nesmíš brát doslova!!!!! Hloubka drážek u této zbraně by měla být 0,15 mm. Olovo při natlučení do ústí má určitou tvarovou paměť a klidně se při měření o pár stovek můžeš seknout. Doporučuji udělat odlitek ústí pomocí roztavené síry. Ta naprosto přesně kopíruje tvar a je to desítky let stará metoda. Nebo na soustruhu udělat postupně pasující mosazný trn. Já mám zásuvné kalibry po setině mm od 0,2mm do 15 mm, takže já to mám jednoduché a okamžitě změřím vývrt každé předovky. :)
Americké ráže v palcích je třeba vždy brát jako rozměr od do. Nikoliv jako v metrice s přesností na setinu!!
Střela Minie by měla být po odlití o cca 0,1 mm větší, než je přesný průměr vývrtu v polích. Poté se kalibruje na průměr vývrtu v polích tak, aby šla zasunout do ústí "tak akorát". To znamená, že ji lehce zasuneš do ústí, ale neměla by vlastní vahou sjet dolů do hlavně.
Přeji hodně zdaru, zvláště pak při odlévání střel Minie. Počítej první rok s vysokou zmetkovitostí. Pokud není střela dokonalá, zvláště pak zadní "košilka" okolo dutiny, tak nemá vůbec cenu ji do hlavně dávat. :P
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 01 srp 2020 19:31

Pro Pavel Sakal1955

Děkuji Vám moc pane Pavel za rady. Utažení objímek je konkrétně u této verze Enfieldu od Armi sportu řešeno trošku podivuhodně.
Šroub je prakticky spasován dohromady z maticí. No matice to je, ale z pohledu vypadá jako zakulacené pouzdro.
Navíc to maj u Armi vymyšlený tak, že šroub objímky vyšroubuješ jen do jistý polohy dál již nejde. Vlastně ti zůstane kompletní objímka i s povoleným šroubem a protikusem jako jeden kompletní celek. Výhodu to jistě má, že nic neztratíš a nemusíš pak po čtyřech hledat zakutálenou matici a nebo šroub. Flinta je nová, takže jsem sílu k vytažení šroubu ještě nepoužil. S delším závitem a případné výměny šroubu, bych si zřejmě u těchto objímek asi moc nepomohl.
Má otázka směřovala k tomu, jestli objímky mohu vypodložit tenkým proužkem kůže, aby sedly a po dotažení se ani nehly. Měl jsem dojem jestli ta daná vůle na objímkách nějakým kladným způsobem např. neovlivní vibraci hlavně po výstřelu a případné dotažení na fest není zrovna vhodné?
Pokud nic nezkazím vypodložením objímek proužkem kůže, ani dotažením pochopitelně s rozumem, tak to již řešit nehodlám.
Jen dotaz k odpovědi "hlaveň jsem nesundal 87 let" Tohle si dokáži představit u zadovky, která se dá prolít a nebo i také vyčistit na sucho i bez vody, ale u jakékoli předovky si pořádné vyčištění nedokáži bez sundání hlavně a horký vody představit.
Nejsem již také nejmladší ročník, a spousta předovek mně odešla a zase nějaká jiná přišla. Také dávněji tomu je, co jsem vlastnil Richmonda 1862 od D.P. Pokud si vzpomínám objímky jsem u něj také lehce vypodložil, aby sedly k hlavni na fest. Střelu jsem tenkráte odléval z LEE kleští a kokily 575. Nekalibroval jsem je, šly pěkně jak první tak i třicátá. Soustřel slušný, teda na svátečního střelce slušný... Pokud si vzpomínám tenkráte mazáno zelenou Castrolkou LMX Lithium. Ještě ji někde mám zbytek. Asi po desáté až patnáctém kusu při odlévání šly jedna báseň. Blbě se lijí, to ano, mají tenkou košilku a hlubokou dutinu, takže selekce je následně nemilosrdná.
Měl bych prosím prosbu o nastínění jak funguje princip změření hlavně pomocí síry?? Věnuji se perkusní střelbě již něco přes deset let a také mám toho za ta léta spoustu načteno. Na tomto tak i na sousedním foru jsem se s tímhle měřením vývrtu zatím ještě nesetkal. Možná jsem minul tu správnou podkolonku?? Takže měřím klasicky olovem natlučeným do ústí. Pokud je prosím např. nějaký odkaz na tento proces se sírou budu za něj moc rád.
Děkuji Vám a zdravím
Vlk
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 01 srp 2020 22:00

pro Šerýho Vlka:
1. To nejhorší, co můžete pro tento typ pušky udělat je stálé vyndávání a zandávání hlavně do pažby a povolování a utahování objímek. Je třeba zapojit šedou kůru mozkovou. :lol: Udělat na soustruhu mosaznou vložku místo pistonu, která má průchozí díru cca 4 mm a místo komínku je ukončení pro nasazení plastové hadičky. Hadičku nasadit a zajistit drátkem. Koupit si gumový O kroužek průměr 8 mm a ten nasadit na vložku pro utěsnění. Po střelbě vyšroubovat piston a do závitu našroubovat koncovku s hadičkou. Tato ústí do kbelíku s vařící mýdlovou vodou (ne voda s jarem). Konec hlavně omotat hadrem a pomocí trychtýřku prolít hlaveň vařící vodou. Potom vytěrákem cca 10 tahů s látkovým flastrem pumpovat vodu do hlavně a zase ven. Tento způsob , když si ho osvojíte, můžete aplikovat doma na peršanu.
Co se týká využití síry na měření hlavně - jak to slušně říct, aby jste se neurazil. Ale nebudete první, kdo mě tady za to pošle do pr...... Je to fyzika a chemie základní školy!!!!!!! Síra se dá lehce roztavit a má nulovou smrštivost!!!!!! Hodně účastníků specielně tohoto fóra něco neví, tak "hodí" dotaz, místo aby se namáhali a trochu přemýšleli. A pak se ptají na naprosto elementární věci. Ale budiž:
- sežeňte si cca 100 gramů síry a plechový kelímek (malou konzervu)
- hlaveň vytřete do sucha, zvláště pak ústí
- do hlavně strčte kovovou neželeznou tyčku o délce cca 250 až 300 mm. NEZAPOMENOUT!!
- do hlavně strčte na velmi těsno filcovou zátku, do hloubky cca 30 mm
- v misce pomocí svíčky roztavte síru, až poteče. Doporučuji dělat venku!!!
- roztavenou síru nalejte do ústí a nechte řádně zatrvrdnout
- potom otočte hlaveň (zbraň) ústím dolů a prudkými pohyby, jako trkač, pomocí neželezné tyčky a její kinetické energie vyražte sírový odlitek ven. Nesmí dopadnout na tvrdou zem, síra je křehká!!!!
- máte dokonalý a přesný odlitek ústí hlavně, který můžete měřit s přesností na setinu mm.
Neptejte se mě, kde sehnat síru a proč ji tavit venku. Děkuji !
Šakal
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 02 srp 2020 07:22

No konečně se na fóru dá číst. Na tom vlákně předovkářů dosahuji nevýslovných duševních rozkoší a při otevření počítače je to to první, co otvírám.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 srp 2020 08:06

Děkuji Šakalovi za inspiraci a Vlkovi za to že se nestyděl na vůdce smečky ,,hodit" dotaz 😀👍. Hned jsem kilo síry objednal, protože takhle vědecky jsem na to ještě nešel.
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 02 srp 2020 09:01

pro Pavel Sakal1955
Děkuji pane Pavel za vysvětlení procesu.
Předpokládám, že jsou snad jistě i jiné materiály krom síry. Přišel mi na mysl klasický roztavený vosk ze svíčky, ale ten jsem hned zavrhl, protože je moc měkký a pravděpodobně by se po vyražení zdeformoval. Další materiál, který by se snad dal použít je roztavený a běžně dostupný včelí vosk. Je v pevném stavu velmi tvrdý a snad by mohl být vhodný jako alternativa?

To proléjvání hlavně horkou vodou přes otvor na piston, jsem někde dávněji zaregistroval. Já vždy hlaveň sundával a čistil zvlášť. U každý dlouhý flinty a také i u objímkového Richmonda. To byla asi chyba, teď jsem pochopil, proč jste mi napsal po dotažení objímek zakápnout šroubky lakem. Děkuji Vám za další poznatek. Jo člověk se musí pořád učit...
Mohu se Vás zeptat jestli jste tímto způsobem čistil a nebo čistíte všechny dlouhé perkusní flinty a nebo jen objímkové vojny? Myslím si, že ve skutečné válce to museli také nějak proléjvat a pokud byl čas, tak snad i rozebírali. Vážně netuším.
Děkuji
Vlk
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 srp 2020 09:18

pro Šerýho Vlka od Šakala:
1. Co se týká Vašeho pojednání o náhražkách síry - komu není rady, tomu není pomoci.Proč asi píšu, že síra má nulovou smrštivost?.
2. K čištění hlavní.
Pokud je hlaveň v objímkách, čistím pomocí hadičky.
Pokud je hlaveň na háku a v předpažbí jištěna klínkem, tak ji vyndávám
Pokud je hlaveň vzadu uchycena hlavovým šroubem a v předpažbí klínkem, tak čistím pomocí hadičky.
Zásada je žádné šrouby nedemontovat, protože se potom dotahují pokaždé jinak. Platí samozřejmě pro zbraně, které se používají na terčovou střelbu!!!!!
Šakal
Šerý Vlk
Příspěvky: 6
Registrován: 31 črc 2020 14:11

Re: Předovky

Příspěvek od Šerý Vlk » 02 srp 2020 20:33

pro Šakala od Šerýho Vlka

Nemusíte na mě hned tak drsně, asi jsem se měl zeptat jinak a nebo raději vůbec ne...
1. jak jsem již jednou psal jsem sváteční střelec, nejsem mistr evropy, světa ani profesionál jako Vy a neznám všechny vychytávky, fígle, atd. Střílím perkusy pro svou radost a mám fajn pocit, když nastřílím slušný terč. Snažím se vychytat mazání, střelu, navážku prachu. Také mi to někdy trvá i rok než se to podaří. Tohle je potom má odměna! Nehoním se za výsledky, nepočítám střely na tisíciny a více, ale mám ze střílení z perkusních zbraní radost. Také mě baví, že jakoukoli věc od mazání, navážky prachu, střely, flastru mohu kdykoli pozměnit a tím pochopitelně i výsledky v terči. Baví mě tato střelba, protože jak jste tady nejednou zmínil "Střelba s předovek nemá logiku"...
2. Ano četl jsem asi špatné rady, nebo se setkal z názorem, že někdo čistí hadičkou a někdo sundává na flintě vše do šroubku... Každý jak se mu zlíbí si svou zbraň čistí. Když mě někdo poradí, že tohle a nebo tamto dělám blbě, tak mu poděkuji. Takže děkuji Vám mistře
3."Ano přiznávám se jsem vinen" že jsem doposud čistil své zbraně špatně!!!
Vlk
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 srp 2020 21:30

Zdravíčko přeji. Šerý Vlk - to je dobré jméno.
Případnou nedůtklivou reakci byste měl přejít mlčením. Stává se to. Poslední, ale i některé předcházející, články jsou plné dobrých informací. Stojí za to si je uložit a pak se k nim vracet. Nám pro změření hlavně stačí to naklepnuté olovo a změření šuplerou. Ale neškodí znát takovou vychytávku, jakou je roztavená síra. Nebo číst o metodách čištění originálních zbraní a zákonitostech s tím spojených. Pak se člověk řekne:"No, páni, je to tak jasný, proč jsem na to nepřišel sám?"
Musíme být vděční za každou řádku. Všeobecných informací o předovkách je spousta. Jsou zde knihy, internet. Ale zasvěceného slova je minimum. Informace vysvětlující zákonitosti.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Předovky

Příspěvek od Wdog » 02 srp 2020 22:20

Pavelsakal 1955: když jsem začal číst tvůj návod, kroutil jsem hlavou, sakra, odlitek vývtu u předovky, OK, ale jak to dostat ven?. .. když jsem dočetl k bodu, který zdůraznil kus mosazi v hlavni (vloženo před), tak se mi rozjasnilo! Geniálně jednoduché, klobouk dolů.

Šerý Vlk: pokud tě nabaví inhalovat výpary síry, ale dáváš přednost třeba olovu :-), jsou i jiné materiály na odlitek komory či vývrtu. Najdi si tzv. Woodův kov, slitina kovů s nízkou teplotou tání. V US se prodává (lze koupit i u nás) pod obchodním názvem Cerrosafe. Funguje to, je to relativně jednoduché. Síra je ale levnější ...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 srp 2020 23:39

pro Wdog od Šakala:
Nejsem metalurg, abych mohl objektivně posoudit vlastnosti Vámi jmenovaných kovů. Ale síra se používala jako nejvhodnější materiál ve zbrojařině, např. pro kontrolu nábojových komor i větších ráží, už dávno před 1. světovou válkou. Nejenom pro svoji dostupnost, ale především - a opakuji to znovu - pro svoji nulovou smrštivost.
K čemu mi je odlitek ústí hlavně, když je menší než realita. Pokud chci dělat kalibr na kalibrování střely pro tu danou hlaveň, musím znát rozměry na setinu mm přesně. Neznám jiného střelce, kdo je vybavený vlastními zásuvnými kalibry po jedné setině milimetru. Mám v tom hodně, hodně, hodně korunek. Ale to je dobrý na měření vývrtu v polích. Co se týká drážek, musím vždy sáhnout po síře.
Zásuvné kalibry jsou neocenitelné taky při výrobě kalibru na úpravu střely. Postupně, po setině mm si měřím, jak se průměr kalibru při jeho výrobě zvětšuje a mám jistotu, že ho neudělám větší, než je třeba. Malé kalibry zase využívám pro kontrolu zátravek u pistonů.
Samozřejmě, moje názory nikomu nevnucuji, ať si každý zvolí sám, jak si vývrt hlavně změří, zkontroluje. Ať si každý zvolí sám, jakým způsobem bude čistit svoje flintičky a pistolky. Někdo třeba používá vyvíječ páry a nemůže si to vynachválit, protože vůbec nic nedemontuje. Taky o tom uvažuji. Rozhodně si zde nedělám patent na rozum. Ale na hodně věcí jsem musel postupně přijít sám. A pořád, pořád se učím!!!
Šakal
Odpovědět