Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 čer 2020 20:21

pro Jan K:
píšete:
"ostatně Minie potřebuje vyšší dávku prachu k docílení expanzivního efektu a to pro terčovou střelbu není ideální."

S tím si dovolím trošku nesouhlasit. Nakrmit potřebuje maxibal a trošku taky kompresní střela.
Já používám pro terčovou střelbu střelu Minie pro Enfield, a to v ráži .54 a .58. Navážka prachu je enem 2,2, resp. 2,6 gramu prachu Vesuvit LC.

pro Vaši novou pušku bych doporučoval delší ogivál, délka cca 1,30", aspoň 5 mazacích drážek, bez dutiny. Jak máte hluboké drážky? Pokud se do hlubších drážek použije Minie, tak hrozí, že se "košilka" střely nedefinovatelně roztahuje do drážek, což má po opuštění hlavně vliv na přesnost. Na Minie jsou vhodné širší drážky s hloubkou do maximálně 0,15 mm. Navíc - pokud nemáte odlévání střel opravdu zmáknuté, budete překvapen - v případě střel Minie- kolik budete mít při odlévání zmetků. Tento typ střely je totiž pro odlévání nejhorší a pro střelbu je životně důležitá přesnost košilky. Mluvíme zde o terčové střelbě.
****
Ještě k velkému odporu spouště:
Doporučuji pod lupou zkontrolovat úhel ozubu spoušťové páky, vzájemný údel s ozubem ořechu nesmí být pod 90°.
Taky se dá z boku odbrousit pero spoušťové páky. Zkontrolujte, zda šroub spoušťové páky není moc dotažený, resp. zda nemá dlouhý závit a při jeho dotažení stahuje spoušťovou páku na zámkovou desku. U DP naprosto samozřejmé. Stejně tak i zbytečně hluboký ozub na ořechu.To se pak musí udělat šroub nový, nebo na původním na soustruhu snížit hlavu směrem od dříku.
Doporučuji vyleštit celý povrch bicího pera, aby na něm nebyly otřepy a ostré hrany. Pokud budete pero demontovat pomocí kleští, omotejte čelisti látkovou izolačkou, aby neklouzaly. Doporučuji si opatřit přípravek na demontáž pera. Je to šroubová svěrka.
Má ořech přesmyčku? Pokud ne, tak hrozí riziko, pokud snížíte hloubku ozubu nebo hodně snížíte odpor spouště, že Vám bude páka zachytávat za bezpečnostní ozub. To je totiž jedna velká bolest zámků od DP. Originál vypadá zcela jinak. Už proto, že díly zámku nejsou odlitky jako od DP.


Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 14 čer 2020 20:53

Ad p. Pavel

... evidentně mne čekají napínavé zážitky. Dané "názory", které zde prezentuji prosím vnímejte, coby orientační, vždyť zatím nemám praktické zkušenosti. Nikterak nezpochybňuji právě Vaše názory ani zkušenosti. Naopak jsem vděčný za každou užitečnou řadu.

Drážky jsem neměřil, protože nemám čím, ale mám domluveno s jedním známým puškařem, že mi s tím pomůže. Hlaveň je opatřena 5-ti pravoúhlými drážkami s ostrými hranami, přechod mezi polem a drážkou je tedy ostrý. Stoupání vývrtu hlavně je skutečně 1:21, což jsem opakovaně "měřil" pomocí vytěráku/nabijáku anebo pregnantněji řečeno "multifunkční mosazné tyčky".

Snad dělám chybu, když nahlížím na střelbu z předovek optikou zkušeností se zadovkami. Zatímco v přebíjení nábojů jsem vždy vystačil s mechanickou váhou a "šuplerou".
... šrouby jsou dotaženy opravdu "na krev". Pro představu hlavňové objímky byly dotaženy tak, že vůbec nešlo vytáhnout nabiják!
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 čer 2020 21:44

pro Jan K.:
Takže tedy vítejte mezi "čmouďáky" !
Na zjištění tvaru a hloubky drážek doporučuji vzít větší olověnou střelu nebo olověný špalek a paličkou ho narvat asi 10 m do ústí. Pak ho vytáhnout a prohlídnout. Můžete taky před tím vsunout do hlavně kovovou tyčku a pomocí ní potom zaražený špalek vyrazit ven. Na špalku budete mít perfektní otisk ústí, změříte šíři polí, drážek a hloubku drážek.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 14 čer 2020 22:17

Ad p. Pavel

... díky!

Uplynulý týden byl z pracovního hlediska velmi hektický a ještě jsem sepisoval ústavní stížnost; často pracuji 6 dní v týdnu.

Teď by to mělo být o poznání volnější, tak uvidím, co vše zvládnu v domácích podmínkách, takříkajíc "na koleni" a s čím budu potřebovat pomoc puškaře.

Na střelnici se dostanu nejdříve na konci příštího měsíce, až budu čerpat tzv. celozávodní dovolenou.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 15 čer 2020 18:51

Hovorí vám niečo meno puškára Johanna Fibicha z Olmütz (z Olomouce)? Vraj vyrábal predovky ale nič som nenašiel na internete....
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 15 čer 2020 19:52

pro kocúr:
Jan(Johan) Fibich z Olomouce je citován v knize "Čeští puškaři" od Dr. Dolínka.
Cituji: " z Karlova na Moravě, připomínám jako měšťan 1812 - 1844." V tomto období tedy určitě vyráběl předovky,
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 16 čer 2020 06:06

Vďaka za info Pavle, ty nikdy nesklameš :-)
vodár
Příspěvky: 1
Registrován: 23 čer 2020 16:46

Re: Předovky

Příspěvek od vodár » 23 čer 2020 17:00

Dobrý deň. Zdravím čiernoprašníkov. Do rúk sa mi zatiaľ dostal len originálna perkusná pištoľ. Viete poradiť nejaký "ladung"?
guličky v obchodech sú pre takúto pištoľ určite malé (napr. 11,53 pre .44revolvery)

drážky sú úzke a hlbšie, polia sú široké
priemer v poliach 11,80 mm
priemer v drážkách 12,25mm
vdaka
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 24 čer 2020 07:47

Největší běžně dostupné sférické střely a kleště na jejích odlévání jsou 11,6 mm (.457). Větší kokily se vyrábějí svépomocí. Zkusil bych 11,6 na silnější flastr z hospodského ubrusu, montérkoviny atd. Samozřejmě dobře namazaný, případně podložený ucpávkou. U originálu bych nedával větší dávku než 1 g. Ostatně pro střelbu na veřejné střelnici musí zbraň projít zkušebnou. A mimo ni je střílet zakázáno.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 24 čer 2020 14:21

Ehm, já nevím, proč s tím střelivem děláte takové hokuspokusy. Jako kluk jsem četl knihu od asi A. Jiráska asi V cizích službách, už nevím ale utkvělo mi v paměti dva zranění a vyčerpání vojáci císařských z posledních sil čelili nájezdu tureckých lodic asi na Dunaji. Přez palbu se lodice z janičáry draly vpřed a na vedoucí stál paša. Těm dvěma vojákům došly kule. A tu ten starší podává nabitou mušketu a říká: ,,Miř dobře Jeníčku, nabil jsem poslední mosazný knoflík z uniformy". Jeník pečlivě zamířil, paša klesnul a lodice bleskově ustoupily. Jak dál jsem zapomněl. No Dunaj je široký a na takovou vzdálenost trefit mosazným knoflíkem. Asi co do předovky jde zasunout, to letí. V boji nikdo nic nezkoumal, nemazal, vrazil do hlavně co měl zrovna po ruce.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 24 čer 2020 15:08

No, môžem to potvrdiť, igorek má pravdu. Ja strieľam zásadne mosadznými gombíkmi. Olovené guľky nabíjam, až keď sa mi minú gombíky.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 čer 2020 17:56

Výborně by mohly lítat tyhle: https://www.drakkaria.cz/sperky/bronz-s ... ronz.html/ Odpovídá to době.
Pojmou hodně maziva, v nouzi se dají použít i sliny. Sranda to nebyla, M16 by to nedokázala.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 24 čer 2020 20:19

No prosím. A. Jirásek si to z prstu nevycucal, věděl o čem píše. No ani by mě nenapadlo, že takové vhodné knoflíky existovaly. Možná že měly takový tvar a velikost schválně a počítalo se s nimi jako s nouzovým střelivem posledního soudu. Nebylo by pane blecho od věci pár těch knoflíků zakoupit a podrobit testům a výsledky publikovat.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 25 čer 2020 07:57

No to jsem si dal pane blecho, že jsem otevřel ten váš odkaz. Už teď ráno mám na monitoru plno reklamy na bronzové knoflíky, přívěsky, spony, šperky -
Sid
Příspěvky: 1
Registrován: 15 črc 2020 14:24

Re: Předovky

Příspěvek od Sid » 15 črc 2020 14:32

Zdravím. Omluvte můj hloupý začátečnický dotaz. Lze použít u perkusní pistole zápalky rozměr 4.7 mm na místo 4.0 mm ? Paní u nás v obchodě říkala že je to možné, ale mě se to moc nezdá. Děkuji za odpovědi.
Odpovědět