Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 03 čer 2020 21:47

Ad Administrator

... pochopitelně jsem sbíral často poněkud různorodé informace, názory a připomínky z mého okolí atp. Koupi této zbraně zvažuji přibližně 2 roky a věřím, že in futurum nebudu litovat.

K volbě jednotlivých komponent, ať již laborace střelného prachu, typu nejvhodnější střely (tvar/hmotnost atd.) či složení maziva, však doplním jediné ... vždyť cesta je cíl.

Ad p. Blecha

... "rychlé" stoupání vývrtu hlavně samo o sobě, alespoň myslím nepředstavuje zásadní problém. Spíše výběr optimální střely, např. od firmy Lyman a také složení maziva. Z těchto důvodů bych v úvodu volil "osvědčené" kombinace, které doporučuje p. Pavel a tyto eventuálně dále upravil v závislosti na dosahovaných výsledcích. Střelba z perkusních zbraní obecně, zahrnuje mnoho "proměnných", což jí činí náročnou a přitažlivou zároveň.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 čer 2020 22:14

Rychlé nebo pomalé stoupání představuje problém, pokud střelec nepřizpůsobí střelu hlavni. Black Powder má samozřejmě pravdu. Sir (Alfred) George Greenhill stanovil pro černý prach a olověnou střelu matematický vzorec. Jím exaktně demonstroval to, co střelci znali ze zkušeností. Zkuste si to spočítat, třeba v Excelu, jakou nejvhodnější střelu použít ve Vaší hlavni. Funguje to.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 03 čer 2020 23:01

Díky!
jirhavli
Příspěvky: 63
Registrován: 27 říj 2011 21:11
Bydliště: Brno

Re: Předovky

Příspěvek od jirhavli » 09 čer 2020 11:08

Zdravím a mám takový dotaz - je možné tento piston ke střelbě zápalkou W209 - https://www.versandhaus-schneider.de/pr ... s_id/23443 - použít do pistole Kentucky od Ardesy?
NAA, flobertky, TAUky, CO2jky, zápalkovky
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 09 čer 2020 12:43

I kdyby souhlasil závit, nešla by ta zápalka odpálit, je na středový úder. Kohout na Kentucky na to není uzpůsoben.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
Black Powder
Administrator
Příspěvky: 474
Registrován: 08 led 2008 14:50
Bydliště: Velká Morava

Re: Předovky

Příspěvek od Black Powder » 09 čer 2020 12:55

... Išlo by to odpáliť, lebo krytka zápalky má stredový uderník.
Je to určené na izbovú streľbu. Originálna pištoľ na ktorú to bolo vymyslené má cal.117 na bežné broky. Ako redukcia na ostatné krátke predovky je možné použiť gumené guličky, ktoré vystrelí samotná zápalka, jasné že sa dá použiť ako náhrada klasickej perkusnej zápalky.
Ataman, Caiman, Red Wolf, Huben, LCS SK19, Brokock ... Servis, opravy, úpravy všetkých PCP, programování Daystate, prerábky Anschütz na 16J.
Dobré veci robím dokonalými.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 09 čer 2020 13:26

Tieto diabolky sa používajú na interiérovú streľbu s pištoľou ráže .36.
diabolo-jsb-exact-9-mm.jpg
diabolo-jsb-exact-9-mm.jpg (25.09 KiB) Zobrazeno 1307 x
Odpaľujú sa brokovými zápalkami .209 bez prachu, s použitím špeciálneho pistónu, ako je uvedené v predchádzajúcich príspevkoch. Nenapadlo niekoho vyskúšať ich s normálnou čiernoprachovou náplňou? Bez flastra, iba s mazaním. Mohlo by to fungovať ako strela Minié. Hmotnosť je rovnaká ako pri klasickej sférickej strele tejto ráže - cca 5 g.

P.S. samozrejme neskúšať v interiéri :D
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 09 čer 2020 14:39

Viem, že závit konverzného pistonu na W209 pasoval namiesto pistonu Pedersoli. Ako je to s Ardesou? Pistony Ardesa a Pedersoli na svojich zbraniach neviem medzi sebou zameniť (rozdielny závit).
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 09 čer 2020 19:25

Co mám info, ale nezávazně, tak Pedersoli používá na pistony závit v engliš řadě, tedy palcové (8/32, 6/24, 5/16 a pod.), kdežto Ardesa by měla používat metriku. :(
jirhavli
Příspěvky: 63
Registrován: 27 říj 2011 21:11
Bydliště: Brno

Re: Předovky

Příspěvek od jirhavli » 09 čer 2020 20:11

Dík všem za odpověď.
NAA, flobertky, TAUky, CO2jky, zápalkovky
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 14 čer 2020 13:21

Dobré nedělní odpoledne,

přes veškeré obavy, které jsem původně měl, ale naštěstí nemohu tvrdit, že bych nákupem perkusní pušky/Volunteer 1860, nota bene právě od firmy Pedersoli byl v samém důsledku nějak zklamán.

Kvalita zpracování - alespoň z mého pohledu - je uspokojivá a odpovídá dané investici, byť výrobcem deklarovaný odpor spouště, je podstatně vyšší, než jsem původně očekával.

Ad p. Blecha

... Vámi odkazované informace, tedy in concreto vzorec k výpočtu optimální délky ogivální střely jsem dohledal na Wikipedii a v závislosti u "rychlého" stoupání vývrtu hlavně (1:21), resp. dosazením konkrétních údajů výpočetl, že délka střely by měla být 1,45 inch (anglického palce).

Vzhledem k tomu, že do budoucna rovněž plánuji odlévát vlastní olověné projektily, tak nevyhnutelně přemýšlím nad výběrem odpovídající kokily/formy. Firma Pedersoli aktuálně nabízí pro ráži .451, de facto pouze ocelové kokily s jednou dutinou a hmotností střely 485gr, 500gr či 520gr (grain=gr). Dále tyto kokily nabízí v provedení určeném k odlévání kompresních a expanzních střel.

Ovšem při výstřelu, přeci dochází k poměrně výraznému zkrácení střely vlivem působení tlaku plynů, ať již kompresní nebo expanzní, a proto vlastně netuším, zda takto vypočtená "optimální" délka není pouze orientační.

Neměl bych raději volit nejdelší/nejtěžší střelu?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 čer 2020 17:15

pro Jan K:
blahopřeji k novému přírůstku, snad budete mít víc štěstí. Prověřte všechny závity, zda jsou funkční!!
Co se týká délky střely:
- prověřte, zda skutečné stoupání je takové, jako výrobce uvádí. Vím, co píšu!!!!
- vzorec berte jako cca, tedy přibližný (z vlastní praxe).
- pokud se bavíme o závislosti délky střely na stoupání, řešíme defacto potřebné otáčky střely a vzorec by měl dávat největší možnou délku střely, aby se střela ještě dostatečně stabilizovala. Čím delší střela, tím jsou třeba větší otáčky. Příliš dlouhou střelu je problém ustabilizovat, krátká se zase může v polích strhnout.
- k čemu mi je tedy vzorec s délkou střely, když neznám , resp. neberu v úvahu, konkrétní počáteční rychlost střely?
- k čemu mi je vzorec pro dané stoupání, když neznám profil vývrtu. I vývrt se třemi širokými poli a mělkými drážkami může mít stoupání 21". Stejně tak i Henry vývrt se 7 nebo 9 půlkulatými poli a hlubokými drážkami. A pořád jsme na stoupání 21" !!!!!! V prvním případě střela projde rovně, v druhém případě se začne točit!!!
- rozdílná dávka prachu určuje rychlost střely. Může lítat 200 m/s, nebo taky 580 m/s !!!!! A jsme na totálně rozdílných otáčkách!!!! A pořád máme jednu zbraň a jednu střelu!!!
- osobně se domnívám, že střela dlouhá 1,31" až 1,40" by měla být vhodná. Ale:
- tady řešíme celkovou délku střely, ale neřešíme délku válcové části, do které se zařezávají pole vývrtu. Pokud má střela delší válcovou část a krátký kužel, může mít válcovou část delší, než střela celkově delší, ale s protáhlou špičkou.
- rozhodně doporučuji střely s čelní ploškou o průměru min. 3 mm. Nikoliv se špičkou. Při nabíjení dochází k její deformaci a je pokaždé jiné.
- vzhledem k tomu, že se v našem případě nejedná o střelu kompresní ( např. typ Lorenz), tak zkrácení střely z měkkého Pb při výstřelu dle její rychlosti (opět mluvíme o rychlosti) činí od cca 1 do 2 mm. Protože předpokládám, že nebudete střílet dávky určené pro střelbu na 1000 yardů. Tam se už střela balí do papíru a přidává se legura.
- velkou roli taky hraje tvar polí. Jinak se "klínuje" při výstřelu střela, pokud pole jsou široká plochá , a jinak pokud jsou pole úzká půlkulatá (tzv. Henry vývrt)
- můžete zásuvným kalibrem změřit přesný průměr vývrtu v polích na ústí? Střela po odlití před kalibrací by měla mít průměr o cca 0,1 mm větší.

Přeji Vám především pevné nervy a úspěch v hledání vhodné střely. :D
- pokud budete kupovat kleště od DP, tak Vám přeji hodně štěstí. Mnou zakoupené měly toleranci na průměru 0,3 mm, takže střela nešla celá zkalibrovat. Nštěstí jsem je prodal střelci, který měl vývrt menší, takže střelu kalibroval na menší průměr než já. Osobně bych koupil Fe kokilu od Lymana. Maximální přesnost a spokojenost.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 14 čer 2020 18:37

Ad p. Pavel

Zdravím,

musím přiznat, že jste mne zpočátku opravdu vyděsil a nutno poznamenat, že také p. Šimek - jednatel společnosti Kerberos Trade - neopoměl zdůraznit "proměnlivou" kvalitu výrobků právě od Pedersoliho, kdy nákup u této firmy může být v jistém smyslu "loterijní" záležitostí. Ale měl jsem, takříkajíc štěstí, ačkoliv Volunteer je vlastně Enfield (p./vz. 1858), ovšem v líbivějším "kabátě" a ještě opatřený dioptrem.

Nicméně odpor spouště, je až nepříjemně vysoký (cca 3-3,5 kg), a tudíž jej do budoucna plánuji upravit.

K dříve zmíněnému vzorci ... tak trochu mi to připomnělo záčátky s přebíjením nábojů ráže 9 mm Para, kdy jsem bohužel postupoval metodou pokus/omyl. Tehdy jsem ještě od p. Soukupa objednal publikaci "Přebíjení střeliva", kde byl mimo jiné uveden vzorec k výpočtu rychlosti střel v závislosti na prachové laboraci. O několik let později mne známý nabídl změřit "úsťovou" rychlost různých typů střel, včetně poněkud diferenciovaných prachových laboracích. Rozdíly oproti teoretickým výpočtům se lišily v kontextu rozdílných laboracích cca o 1/4 anebo dokonce 1/3, ergo byly spíše "informativní" ...

Nicméně v kontextu současné nabídky kokil od různých výrobců, bych měl dotaz, zda je vhodnější použít kompresní střelu (Maxibal) anebo expanzní (Minie)?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 čer 2020 19:14

Jan K.
Hlaveň předovky je dobré změřit, jaké má skutečné stoupání. Mohou, a také to bývá, že se stoupání liší od vyznačeného údaje na hlavni.
Vzorec pan Grenhilla se musí brát skutečně měřítkem "cca", dokud střelec nezná přesné hodnoty potřebné pro dosazení. Když jsem si v roce 2014 se vzorcem hrál, dosadil jsem rychlost střely průměrnou, obvyklou pro předovku. Takže mně pro stoupání 1:21 vyšla délka střely 1,25 coulu. Kde bych taky sebral přesnou hodnotu bez přístrojů.
Ale o to nejde. Vzorce nám pomáhají v našem koníčku pochopit proč se děje to, nebo ono. Proč delší střela ve stoupání 1:66 lítá jako klacek a proč se kule ve stoupání 1:21 strhává.

Přečetl jsem si poslední příspěvek. Já osobně bych dal přednost maxibalu a čistému olovu.
maxiball v Hawkene 003.JPG
Na obrázku je vidět, jak se střela změní. A je na ní ještě zbytek maziva.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 14 čer 2020 19:50

Ad p. Blecha

Rovněž zdravím,

"čisté" olovo, resp. olověný ingot o hmotnosti přibližně 40 kg, je možné objednat u příbramských kovohutí a 1 kg vychází bez DPH na 49,- Kč.

Četl jsem některé Vaše příspěvky nejen na tomto fóru a nepochybuji o tom, že máte bohaté zkušenosti, již asi od roku 2007, kdy jste pravděpodobně začínal s předovkami; dám na Vaši radu a zvolím Maxibal; ostatně Minie potřebuje vyšší dávku prachu k docílení expanzivního efektu a to pro terčovou střelbu není ideální.

Závěrem děkuji Vám a p. Pavlovi za cenné rady.
Odpovědět