Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 kvě 2020 17:08

Někdo by mohl napsat, že nejjednodušší by bylo to vyzkoušet. Vlašim slepáky dělá pro armádu a filmový průmysl. Já ale bohužel žádný nemám, takže to vyzkoušet nemůžu. Ale považuji to za zbytečné. Z mojí praxe ale mohu potvrdit, že ČZ 75 a Pi vz.52, pokud jsou nabité slepákem, tak nepřebijí!!!! Proto se pro Pi vz. 52 dělala tzv. cvičná hlaveň s dírou o průměru 4 mm. Měl jsem jich ve zbrojním skladě několik. Byla dodávány v kompletu s uzamykačem a dvěma uzamykacími válečky. A všechy byly natřené červenou barvou. Jsem totiž bývalý voják, odborností zbrojíř se specializací na pěchotní, leteckou a dělostřeleckou techniku.K tomu odborný pyrotechnik letectva.
Dovolím si zde tvrdit jedno a tím toto téma pro mě končí: fyzikální zákony platí na Zemi a v celé Sluneční soustavě.


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od skagerak » 23 kvě 2020 17:51

Doplnuji, ze i vz 82 ( 9mak)mela pro cvicnou strelbu slepakama k tomu delanou hlaven(teda vlastne celou zbran)
BaronR
Příspěvky: 7
Registrován: 09 dub 2020 18:49

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od BaronR » 23 kvě 2020 22:09

Pavelsakal1955 píše:
22 dub 2020 12:16
Akustický náboj ti v normální pistoli nepřebije. Mechanika závěru totiž nemá odpor, který klade střela při jejím pohybu v hlavni. resp. plyny se nemají o co opřít a nevzniká tzv. reakce. Proto používají některé zbraně tzv. cvičný nástavec, který má mnohem menší otvor, než je ráže. Plyny jsou v tomto otvoru přiškrceny a vzniklý odpor zajistí činnost mechaniky závěru - přebití. Např. cvičný nástavec pro ráži 7,62 mm má otvor 4 mm. :?
Narazil jsi na téma, která zbraň je pro sebeobranu nejlepší - pistole či revolver. Já osobně jsem pro revolver. Proč?
- na obsluhu revolveru mi stačí jedna ruka. I při selhání náboje jenom promáčknu spoušť. U pistole musím mít ruce dvě.
- první komora může být prázdná, pro případ, že mi pachatel zbraň vytrhne z ruky a vystřelí na mě. Já o tom vím a můžu reagovat. Pokud střílím já, jenom promáčknu spoušť.
- ve druhé komoře můžu mít akustický náboj. Já o tom vím, pachatel ne. A pokud já vystřelím do vzduchu nebo vedle pachatele, slyší ránu, ale neví, že střela nevyšla.
- 3. a další rány jsou ostré. Při kapacitě 6ti nábojů mám k dispozici 4, což v drtivé většině případů stačí.
Je to ale můj subjektivní názor, určitě se najde řada odpůrců, kteří budou psát, jak su blbéééé! :lol:
Děkuji, pánové za odpovědi. S tím Makarovem jste mě tedy trochu zklamali, doufal jsem, že to bude fungovat. Ale když ne, tak zvažuji i variantu, kterou mi zde nastínil pán Pavelsakal1955, tedy revolver s první komorou prázdnou, nebo s akustickým nábojem. Ale chci se zeptat, jelikož jsem revolver nikdy neměl v ruce: Nehrozí, že si omylem pootočím bubínkem? Je to blbuvzdorná varianta?

PS Děkuji i panu Igorkovi, s tím trollingem, jak jsem psal, to byla blbost, napsal jsem to v opilosti...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 24 kvě 2020 00:09

pro BaronR:
- revolver je blbuvzdorný, pokud je mechanicky v pořádku. Stačí jenom mačkat spoušť, pokud na sebeobranu ovšem nenosíte systém SA, jako je např. ZKR 551 nebo sportovní Nagant
- chybu by jste udělat neměl, protože zákon zakazuje nosit zbraň a být vožralej :D
- revolver doporučuji ovládat jednou rukou. A co je důležitý, při nabíjení vědět, kterým směrem se buben otáčí :lol:
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od igorek » 24 kvě 2020 07:19

Pro BaronR - Už jen psaní příspěvků na fóru o zbraních v opilosti by mělo být považováno za trestný čin. A ve vašem případě znovu studovat fyziku a její zákony. Tím se zabrání vygenerování takových myšlenek v mozku už při jejich zrodu. A samozřejmě ve vašem případě znovu a znovu si prostudovat zbrojní zákon. :roll:
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od al.taylor » 24 kvě 2020 11:59

Úvahy o prvním slepém náboji, prázdné komoře a pod vedou zákonitě k průseru a to s větší pravděpodobností než když víte, že je zbraň nabitá pouze ostrým střelivem. Radil bych zapomenout na podobné blbosti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 24 kvě 2020 12:28

pro Taylor:
Samozřejmě, je to všechno věc názoru a i já jsem ve svém příspěvku napsal, že se najdou odpůrci mého sdělení. Zeptejte se pěti lidí a dostanete sedm názorů.
Ale výhoda prázdné komory nebo slepého náboje je zmiňována i uznávanými odborníky v této oblasti a je udávána jako jedna ze zásadních výhod revolveru oproti pistoli. Samozřejmě se předpokládá naprosto profesionální přístup ke zbrani ze strany jejího uživatele. :!: :!: :!: A to považuji za hlavní problém, protože pokud se člověk dostane do krizové situace a není na to průběžně cvičen, chová se naprosto nevyzpytatelně.
I při výstřelu tzv. do vzduchu může dojít k průseru. Viz scéna ve filmu Václav.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od al.taylor » 24 kvě 2020 22:10

:D No právě. Něco podobného tady hrozí. Tazatel ještě nemá zbroják, revolver zatím nedržel v ruce, tak by se snad měl nejdříve se zbraní naučit bezpečné zacházet. A hlavní zásada je chovat se ke každé tak jako by byla nabitá. Samozřejmě sto lidí, sto názorů, ale podle mě je první slepý náboj hovadina a v samonabíjecí pistoli obzvláště.
Prázdná komora má výhodu snad jen při nošení SAA v případě, že je to ta pod kohoutem. V dvojčinném revolveru s přenosovou pákou jako první na řadě je to další nesmysl.
První slepý náboj ve válci je riziko. Stačí jen zběžná kontrola nabití, zezadu ten slepý nepozná, při zavírání se válec pootočí a je z toho ruská ruleta.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 25 kvě 2020 09:16

Jak jsem napsal: Pět lidí - sedm názorů. Co někdo považuje za hovadinu, jiný považuje za výhodu. Záleží na úhlu pohledu. Jinak se na věc dívá laik a theoretik, jinak profesionál, který má zbraň naprosto zmáknutou a má v podvědomí, v jakém stavu zbraň je a co si může dovolit. Někdo má rád tlustou holku, protože se má do čeho zabořit, jinýmu zase vyhovuje chrastění kostí. Používat ale slovo hovadina bych si rozhodně nedovolil!!!!!!!!!
O prvním slepém náboji ve zbrani jsem psal v souvislosti s revolverem!!!! Nikoliv o pistoli. Je řeba číst pozorně!!! a potom se nebudou psát nesmysly.
Názor na pootočení bubnu při zavírání revolveru - rozhodně nesouhlasím, pokud svoji zbraň dokonale znám a ovládám. Už jsem to zmiňoval. A pokud na to někomu mozek nestačí, tak je třeba revolver vyloučit z okruhu svých zájmů. Pořiďte si pistoli a modlete se, aby jste nepotřeboval vystřelit ránu pro výstrahu v uzavřeném prostoru :lol:

Já opravdu nechci trvale vést, z mého pohledu zbytečnou, debatu o něčem. Svůj názor jsem napsal a za ním si stojím. U mně jasně vede revolver. A pokud má někdo jiný názor, viz. Taylor, je to jeho věc a já mu ho neberu. Rozhodně každému přeju, aby svoji zbraň pro řešení krizové situace nepotřeboval!!!!!! Já ji potřeboval dvakrát. Jednou jsem ji měl (revolver Grand 590 ráže .38) Rána ve tmě do vzduchu (slepým) problém vyřešila. Podruhé jsem byl s manželkou ve Slovenském ráji, kde nás překvapila a napadla skupina černejch. A to jsem zbraň neměl, protože to bylo zahraničí. Vyšel jsem z toho se ctí, ale kdybych revolver měl, rozhodně by šel z futrálu na čerstvej vzduch. A věřím, že by opět stačila slepá rána mířená zblízka kousek vedle černé palice. A za dané KRIZOVÉ situace bych nemusel přemýšlet o tom, abych něco nebo někoho třetího nezasáhnul. Ale jsem přesvědčený, že se opět najde někdo, kdo se mnou nebude souhlasit. Ale já jsem v té situaci s manželkou po boku BYL!!!!!!!! A pokud mi někdo napíše, že jsem měl černejm přispět na jejich životní úroveň, tak ho pošlu do pr....... .
Tímto pro mě toto téma definitivně končí!!!
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od al.taylor » 25 kvě 2020 17:51

O. K. U mě taky jasně vede revolver. Jen bych prostě takovéto experimenty úplnému začátečníkovi nedoporučoval. HOWGH !!!
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od igorek » 25 kvě 2020 18:58

Pro Pavelsakal1955 No kdysi jsem měl stejný problém o Ostravě. V tašce jsem měl 18 000 Kč po prodeji selat a hleděl jsem do výlohy obchodu na Kuřím rynku. Najednou jsem byl obstoupen černými a ,daj cigaretu gojime, a už se na mě tlačili. Sáhl jsem pod sako do podpaží jako pro cigarety a vytáhl pistoli a to stačilo. Během pár vteřin jsem je už nikde neviděl. Ale v souvislosti s tou diskuzí - ono ani v té pistoli by nebylo od věci mít v hlavni slepý náboj. Pokud bych měl čas pistoli vůbec vytáhnout, tak u DA ho odpálím, zůstane v hlavni. No a pokud by to nestačilo a že asi jo, tak mám během sekundy ručně přebito. A kdyby o zbraň přišel před použitím, tak vím že první rána je slepá druhé zmáčknutí spouště jen cvakne a musí se závěr natáhnout. A mám pár sekund na reakci. :cry: Revolver má nábojnice delší, u něj se dá místo střely dát cokoliv. První komora prázdná, druhá se slepým, třetí ze solí, čtvrtá s kuřincem, pátá srnčí chlupy ze solí no a poslední ostrá. Ale byl by problém ze zákonem za použití upravené munice cheche.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 25 kvě 2020 20:15

pro Igorek:
Ale na přebití pistole, byť bleskurychlé, potřebujete dvě ruce!!!!! A to je celé jádro pudla!!!!! Vo tom to celé je!!!!!
A strkat si pistoli v krizové situaci, když nemám druhou ruku volnou, do podkolení jamky a tam ji stehnem a lýtkem sevřít (čímž nahrazuji druhou ruku) mně připadá v krizové situaci velmi nepraktické.
Ale - vše je věcí názoru. Praxe vždy ukáže pravdu :shock:
Odpovědět