Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 17 kvě 2020 16:13

Už rok tohle mazivo používám. Psal jsem o tom několik stran zpět. Roztavil jsem včelí vosk a přidával olej (slunečnicový nebo řepkový, co je doma). Obě složky se skvěle spojí. Konsistence - přiměřená. Nabere se a kápne na papír. Když je to tuhé, přidá se olej. Nahradí to hovězí lůj a vosk 3:1, což je pro ty, kdo se nedostanou k hovězímu loji. Vepřové sádlo je "krátké". Tohle mazivo je především na mazání flastrů.
Ještě jedna možnost:
220 včelího vosku, 88 g olivovýho oleje, 66 g lanolínu, 22 g lékařského parafínu, 44 g loje dá směs 1:1(já jsem tam flákl o 100 g víc = 144g, zdálo se mně to málo mastný) Do tohoto maziva jsem namáčel maxibally. Lanolín tam funguje jako lepidlo maziva k olovu. Parafín, pokud se použije, tak lékařský. NIKDY vosk ze svíčky.


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 kvě 2020 16:20

S olivovým olejem mám zkušenosti jenom v gastronomii.
Alejak jsem zde již napsal: je to o zkoušení a zkoušení a zkoušení. A když se nedaří a nejde to, tak zase zkoušet a experimentovat. A vše si zapisovat. To je "kouzlo" předovek, že každá flinta je něco jiného a existuje 777 možností, co naládovat. A teprve, když člověk přijde na to, co tam nacpat, má z předovky radost. :D
Ale vazeliny LMX bych se nebál. Jsou mnohem horší sračky :lol:
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 18 kvě 2020 07:32

Cheche, to je vždy vývar na tomto vlákně, vždy se na to těším. Když jsem onehdy nastínil oživení atraktivnosti biatlonu nahražením malorážky předovkou, setkalo se to s velkým ohlasem. A diskuze o mazání mi toto zatraktivnění závodu jen potvrzuje.
Mám dvě takové zkušenosti z mazáním. Jedna je z vojny z mazlavým mýdlem. Na umyté chodbě se pohyboval voják v podstatě bez tření. A druhá zkušenost je z dnešní doby . Koupil jsem tekuté mýdlo na umyvadlo. Je zelené barvy. Po aplikaci na ruce ho nelze umýt, ruce po sobě kloužou ve studené vodě stále a až horká voda za vzývání všech svatých ho odstraní. A na vodoměru přibude 20 L. A tak mě napadlo, jestli by se tyto mazadla taky neměly vyzkoušet v hlavni předovky. Jednak by mazaly a zároveň hlaveň čistily. A dávkovač tekutého mýdla je na aplikaci na láhvi je na to jak stvořený.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 18 kvě 2020 09:13

Pan Igorek - začínám se na Vaše příspěvky těšit.
Biatlon s předovkou - skvělý nápad. Vždyť to tak celou historii černoprachých zbraní bylo, vystřelit, utíkat, vystřelit, utíkat. Ale s pětikilovou ručnicí na zádech, prachovnicí, olovem a smrtí na jazyku. Nevím, jestli jste měl v ruce rifli někdy z roku 1790, ale není to žádné koťátko typu kentacká puška, ale kvér sahající chlapovi po bradu a kule 17 mm v průměru.
A to mýdlo a mazání - v jednom receptu na US stránkách je složení mazání včelí vosk+ricinový olej+Murphy soap. Mazivo pro malorážkové střely bych moc rád vyzkoušel v předovce a ještě raději bych znal složení. Ale funkce mazání není jen mazat hlaveň. Po výstřelu se mazivo částečně promění v plyny a pokryjí vnitřek hlavně. Změkčí tvrdé usazeniny a umožní nabíjet znovu a znovu, brání usazování olova na stěnách hlavně a podobně. Proto někteří střelci složení maziva tají. Může to trvat celé roky, něž si střelec "vyšolíchá" to pravé mazivo.
Uživatelský avatar
Termit
Příspěvky: 714
Registrován: 07 bře 2010 21:38
Bydliště: Bystřany

Re: Předovky

Příspěvek od Termit » 19 kvě 2020 20:57

Teda já jako hodně ,hodně ,hodně sváteční předovkář se nestačím divit. Jako hovězí mi zežluklo, tak používám zelenou SHELL. Svých 35 ,s pul litry kafe bez čištění v pohodě dám. Takže jak tak teď čtu : pokud seberu manželce lubrikant nemusím ani po čistit.....ps: biatlon je dobrej, jen se nesmi u toho běhat. :oops:
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 28 kvě 2020 22:01

Chcel by som sa spýtať, aký vplyv na presnosť streľby má hĺbka drážok hlavne? Mám dve pištole od fy Pedersoli v ráži .36. Le Page r.v. 1986 má hlboké drážky (hlaveň Lothar Walther), Charles Moore r.v. 2017 má drážky plytké. Pre obidva modely výrobca odporúča gule .354 + flaster 0,18 mm. Táto kombinácia však ide do hlavne dosť nasilu. U Le Page sa mi viac osvedčila kombinácia .354 s tenším flastrom 0,12 mm - ľahšie sa nabíja a dokonca sa zlepšil aj sústrel. U Charles Moore však ani toto moc nepomohlo. Keďže sa mi míňa strelivo .354, rozmýšľam, či by nebolo lepšie objednať radšej .350 a dorovnávať to hrubším flastrom, napr. 0,25 mm u Le Page, resp. 0,18 (0,12) mm u Ch. Moore...
Platí, že pre hlboké drážky sa používa hrubší flaster a pre plytké drážky tenší?
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 29 kvě 2020 17:01

No, já bych taky použil silnější flastr do hlubokých drážek. Snažil bych se sehnat měkčí bavlněnou látku, ale tkanou z velkého množství tenkých nití. Existují takové látky. Do mělkých drážek stačí sýpek (0,17 mm, 0,25 mm) a zbytek vyrovnat průměrem koule.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 30 kvě 2020 08:24

Ešte ma napadlo, či problémy s nabíjaním nemôže spôsobovať nevhodné mazanie - používam kupované WHITE LUBE. Flastre používam tiež kupované. Po cca 3 výstreloch musím guľu do hlavne priam natĺkať. Raz som skúsil počas strieľania prečistiť hlaveň nasucho handričkou a vyterák mi ostal trčať v hlavni. Musel som si doma pomôcť zverákom.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 30 kvě 2020 08:54

Pro KB: Že jde o nevhodné mazivo - to je předpoklad hraničící skoro s jistotou. Pokud člověk kupuje střely do předovky, to se asi nedá nic dělat. Ne každý má možnost si je odlít sám. Ale flastry a mazivo je lepší připravit vlastoručně. To není nějaká degradace, naopak. Střelec ví, jaký materiál použil. Kde je jistota, že flastry koupené dneska budou ze stejného materiálu za rok? Jestli si pořídím kule na cca dva roky, odladím dávku prachu, tak taky potřebuji mazivo i materiál na flastr stejný po celou dobu. Příklad - jestli jako flastr použiju bavlněnou sýpkovinu, tak vím, že bude k mání dnes i za pět let. Po večerech u filmu a sklenky vína lze nastříhat stovky flastrů na dlouhou dobu. A jako mazivo - lze koupit včelí vosk v podobě mezistěn do úlů. Roztavit a smíchat s olejem ze slunečnice. Nebo hovězím lojem. Ale olej je snadno dostupný a funguje zcela bez problémů.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 03 čer 2020 17:14

Dobré odpoledne,

tak zítra cestuji do Prahy pro dlouho očekávanou perkusní pušku (Pedersoli Volunteer) a snad nebudu příliš zklamaný ...

Ad p. Blecha

... musím přiznat, že jsem de facto nepochopil Váš argument o "mazání" složeném z vepřového sádla a včelího vosku, které je dle Vašich zkušeností příliš "krátké". Můžete jej prosím blíže vysvětlit?

Z hlediska dostupnosti jednotlivých komponent a také na základě doporučení p. Pavla, in omni genere plánuji nejdříve vyzkoušet právě tuto směs v poměru 1:1.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 čer 2020 19:09

Zdravíčko přeji. "Vepřové sádlo je krátké" - vysvětlím. Když naberete mezi ukazováček a palec trochu sádla, promnete mezi prsty, zakrátko máte pocit, že to jaksi ztratilo hustotu, mastnotu. Už se prsty třou "o sebe". Zcela jiný pocit je, když to samé uděláte s hovězím lojem. Pocit mastnoty je mnohem delší. Lůj je hutnější.
Kdysi dávno jsem to zkoušel amatérsky. Vzal jsem trochu sádla a škrtl jím na kusu plechu aby dosáhl co největší mastné stopy. Potom jsem to samé učinil s lojem. Mastná dráha loje byla o mnoho delší.
Pistoli s délkou hlavně cca 20 cm to bohatě stačí. Sádlo a včelí vosk to bez problémů umažou. Pušková hlaveň potřebuje umazat čtyřikrát delší dráhu střely. A nejen umazat, ale i změkčit povýstřelové nánosy zbytků hoření prachu. Směs hovězího loje a včelího vosku je velmi vhodná pro dlouhou hlaveň. Směs včelího vosku a slunečnicového oleje dává shodné výsledky. Mluvíme o kouli s flastrem. Dlouhá a těžká střela si řekne o přídavek tekutého parafínu, lanolínu, nebo o jiné mazivo, například zelenou lithiovou vazelínu.
Pozn.: pokud do maziva přidáte cokoliv jiného, změní se soustřel. Tekutý parafín přidá směsi na mazivosti, ale sníží výtahovou sílu střely.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 čer 2020 19:48

první čtyři tituly mistr republiky jsem získal v 90. letech s originálem pěchotní pušky Lorenz.
Nabíjecí data:
- přesná kopie kompresní střely Lorenz
- 2,6 gramu Vesuvit LC
- mazání střel do kompresních drážek střely byla směs všelího vosku a sádla 1:1
- na střelu jsem vždy 3x lehce udeřil nabijákem
A že "pěchota" má sakra dlouhou hlaveň!!!!!!! :lol:
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 03 čer 2020 20:41

Ad p. Blecha

... děkuji za vysvětlení, tak nějak jsem spekuloval, zda to nesouvisí právě s délkou hlavně, tedy pistole/revolver vs. puška apod., ačkoliv jsem původně danému kontextu zcela neporozuměl. Přeci jen začínám a teprve sbírám teoretické znalosti, včetně praktických zkušeností, což se nevyhnutelně projevuje v některých dotazech, které mohou působit snad infantilně.

V začátcích bych spíše preferoval - reflektujíc zlidovělou premisu o "jednoduchosti" v níž, je ovšem pomyslná "síla" - pouze dva komponenty, tudíž směs vepřového sádla anebo hovězího loje, opatřím-li jej a včelího vosku, pravděpodobně v poměru 1:1, přičemž jakékoliv další experimenty budou nevyhnutelně podmíněny dosaženými výsledky. Závěrem pouze doplním, že objednaná puška má poměrně "rychlé" stoupání vývrtu hlavně (1:21) , což ji pravděpodobně předurčuje k střelbě ogiválními a nikoliv sférickými střelami.
Uživatelský avatar
Black Powder
Administrator
Příspěvky: 474
Registrován: 08 led 2008 14:50
Bydliště: Velká Morava

Re: Předovky

Příspěvek od Black Powder » 03 čer 2020 20:56

Nechcem vám kaziť radosť a nadšenie, ale Volunteer není puška pre začiatočníkov.
Zistili ste si aspoň základné informácie a názory ľudí, ktorí ju už mali, vyskúšali a potom sa jej nevedeli zbaviť?
Treba občas zablúdiť na zahraničné fóra a vyhľadať si info.
Vývrt 1:21 je hodne rýchly, potrebuje ťažkú dlhú strelu z mäkkého olova. Už malá zmena v tvrdosti pri ďalšej várke a laborujete nanovo k tomu vychytať navážky a mazivo. To je už pre skúseného predovkára.
Ataman, Caiman, Red Wolf, Huben, LCS SK19, Brokock ... Servis, opravy, úpravy všetkých PCP, programování Daystate, prerábky Anschütz na 16J.
Dobré veci robím dokonalými.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 čer 2020 21:00

Hawken Challenger od Ardessy má stoupání deklarované na hlavni 1:28. Skutečné stoupání je 1:22. Dlouhá střela maxiball váhy 21 gramů bez problémů užívala mazání lůj+včelí vosk+lanolín+tekutý parafín+lékařský parafín.
Pokud neseženete hovězí lůj, zkuste jen včelí vosk se slunečnicovým (řepkovým) olejem. Konsistence přiměřeně - roztavit vosk a přidávat olej. Kápnout na papír, nemělo by to být tvrdé, ale pod tlakem prstu se snadno roztékat.

Sádlo vepřové - jsou v něm rozdíly. Každý výrobce to dělá jinak. Půvob předovky je v možnosti experimentovat a měnit cokoliv. Ale předovka to oplácí střelci "čímkoliv" v terči.
Odpovědět