Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Slavek0269
Příspěvky: 176
Registrován: 10 říj 2009 21:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Slavek0269 » 11 kvě 2020 14:29

Ares oplastované cal. 50 jsem používal na inline TC Thompson a nebyl s nimi žádný problém. Mazání jsem používal vosk lůj a bylo to na parádu.

Odesláno z mého VTR-L09 pomocí Tapatalk



Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 kvě 2020 18:03

pro Jan K:
"Musím ovšem přiznat, že příliš nerozumím Vámi akcentovanému "papírovému obalu střely", kterým se eventuálně mohou z části eliminovat "nedostatky" mazání. Můžete prosím dané téma blíže vysvětlit? "
To je přece . Střela, obalená do papíru, se nemaže tukem. Pokud má drážky, tyto se nechávají suché.
Střelci, kteří používají papírový zábal, tak buď:
- papír nechají suchý, nebo
- střelu krátce ponoří do roztaveného včelího vosku, nebo
- střelu před nabitím lehce nasliní
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 11 kvě 2020 18:27

Ještě bych měl jeden dotaz. U zmíněné ráže, tedy .451, je
nutné anebo vhodné používat ucpávku při použití ogiválních střel?

O nákupu právě téhle perkusní pušky jsem uvažoval, již delší dobu a také navštívil prodejnu Dave Western Guns v Praze, kde mne snad pí. Opltová paradoxně od koupě téhle z mého pohledu precizně zpracované pušky zrazovala kvůli v našich podmínkách atypické ráži a naopak doporučovala zbraň v ráži .58, např. Enfield 1858, ale jak vidno zcela zbytečně.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 kvě 2020 19:54

pro Jan K.
Ucpávka pod ogivální střelu.
Rozhodně to považuji za zbytečné při střelbě do 150 metrů, kde se používají ještě "rozumné" laborace prachu. Beru to jako další element, který může ovlivňovat přesnost střelby. Viděl jsem používat tenké, spíše podložky, při střelbě na dlouhé rangy, kdy se dává více prachu a podložka má zabránit erozi dna střely vlivem větších tlaků při výstřelu. Jako materiál se používá nejčastěji pivní tácek nebo kreslící čtvrtka.
Co se týká samotné pušky. Myslím, že ráže .451 není atypická, zvláště pak, když neny problém sehnat odpovídající kokilu. Každý prodejce nabízí to, čeho se potřebuje zbavit a POZOR!!!!!! - s vojenskou puškou nelze dle pravidel střílet na 100 metrů disciplínu civilní puška. Jako je to např. na 50 metrů!!!!! To asi V DAVE neví, když nabízí místo civilky vojnu!!!!!
Už jsem tady několikrát psal svůj názor na zbraně od DP. Zámek pro Vaši zbraň od DP je naprosto identický se zámkem na jeho pušky Enfield, všechny modifikace. Mám s ním ty nejhorší zkušenosti, nedávno jsem to zde popisoval. Takže nevidím důvod, aby to bylo jinak. A pokud píšou, že zámek je seřízený pro terčovou střelbu a má "extrafajnchod", tak se směju, až se za břicho popadám. Ten můj to měl uváděné taky. Spoušť měla odpor přes 5 kilo!!!!! A hlavní pero šlo při každém výstřelu vlastní cestou.
Nechci se vyjadřovat k vývrtu u této zbraně. 5 pravoúhlých polí. Proč se asi uvádí, že tato zbraň je pro střelbu do 150metrů? Když se zakládala v roce 1859 asociace, tak tuto pušku použili jako základ. Ale tehdy se lidově střílelo hlavně na střelnicích do 50 a 100 metrů. Jako všude jinde. Vývrt HENRY se 7mi nebo 9ti poli je jiný kafe.
Rozhodně Vám přeji, aby jste měl štěstí a kápnul na slušný kus. A jako prach Vám doporučuji nový Vesuvit LC nebo LC2. Dávku si už musíte najít sám.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 11 kvě 2020 20:21

Nepochybuji o tom, že Volunteer je vlastně Enfield v jiném (líbivějším) kabátě a také pochopitelně v jiné cenové relaci, bohužel.

Na druhé straně, ale myslím, že celkem logicky očekávám kvalitu a to právě s přihlédnutím k vyšší pořizovací ceně a také proklamacím samotného výrobce, který tuto zbraň deklaruje, coby primárně určenou pro velmi přesnou střelbu na střední vzdálenosti; Vámi uváděných 150 m.

Z Vašich komentářů je patrné, že k firmě Pedersoli - eufemisticky řečeno - máte velmi silnou nedůvěru a pravděpodobně zcela opodstatněnou, tak mi nezbývá, než doufat, že snad budu mít více štěstí ... (třeba se zlepšili).

Jinak děkuji, že jste se podělil o Vaše zajímavé zkušenosti.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 11 kvě 2020 22:44

Keď sme pri DP, jedna otázka.
Na disciplínu "civilní puška" (Vetterli) má DP v ponuke niekoľko typov terčovníc v kalibroch .35(36?) občas .40 a predovšetkým .44 a ako tak sledujem "trh zbraní" tak majitelia kalibrov .44 svoje pušky "húfne" predávajú už niekoľko rokov(terčovnicu v bazare v kal .35 alebo .40 vidno fakt zriedka). Čo je zlé na Pedersoliho zbraniach v .44? Sú zle vyrobené alebo majú "len" horšiu balistiku ako menší kaliber? Niečo v tom musí byť, pretože je podľa mňa nelogické, aby si ľudia kúpili terčovnicu za 3000€ a potom sa jej zbavili za aj o tretinu nižšiu cenu...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 kvě 2020 09:20

pro Kocúr:
Já třeba střílím civilní pušku vojenskou"Enfildkou" v ráži .58. Nechce se mně pucovat dvě pušky, už jsem línej.
Některé pušky prodávají střelci, kteří zestárli a končí. A mají převážně ráži .44, protože v té době ty malé ráže k dyšpozici nebyly. Ale jinak se domnívám, že na 50 metrů je to jedno. Já mám na ty extremně malé ráže svůj názor. Čím menší ráže, tím se více projevují jakékoliv odchylky v laboraci, na střele, při nabíjení. Je tam ale úspora olova a prachu.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 12 kvě 2020 09:57

Souhlasím s Pavlem, u větší ráže je všechno snadnější. Kdybych dneska začínal, koupil bych padesátku. Ale když má člověk všechno v .45, tak to nemá už cenu měnit. Měl jsem v .32 pistoli i pušku. Problémy začínají už s kvalitním nabíjecím nářadím - startér, nabiják, červ, čištění. Dlouhá měla stoupání 1:66, takže ogiválek lítal naplocho. Zbývala jen koule, v tomto případě kulička jako hrášek. NENAUČIL jsem svý ruce střílet s touhle ráží, i když vím, že to jde. A spotřeba olova a prachu? Bohatě stačí vystřílet dvacítku ran, ale pořádně.
Jan K.
Příspěvky: 15
Registrován: 10 kvě 2020 12:02

Re: Předovky

Příspěvek od Jan K. » 16 kvě 2020 20:33

Dobré odpoledne,

tak nějak jsem přemýšlel a myslím, že zkusím připravit vlastní "mazání", tvořené a priori vepřovým tukek/sádlem a včelý voskem, který jsem objednal, resp. destičky z tzv. "panenského vosku" ...

Ad p. Pavel

respektuji Vaše výhrady, ať již vůči firmě Pedersoli či zbrani samotné a ještě doplněné pozoruhodným a bezpochyby v mnohém praktickým, takříkajíc historickým exkurzem.

Rozumějte prosím, de facto jsou naše požadavky či spíše očekávání poněkud rozdílné a vycházejí z odlišných požadavků na zbraň samotnou a pochopitelně také limitované střeleckými dovednostmi, které samy o sobě představují nezanedbatelný kvalitativní rozdíl; jediný střelecký závod, který jsem kdy absolvoval byl v České Kamenici ... (3. místo/10 účastníků).
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 16 kvě 2020 23:55

pro Jan K:
Pokud připravíte mazání směsí sádla a včelího vosku, tak záleží na Vás, jaký poměr zvolíte.
na jaro až podzim doporučuji směs 1:1, na zimu 2 díly sádla a 1 díl vosku.
Směs si nalejte do krabičky se širokým víčkem, protože Vám nepůjde nabírat prsty, ale bude třeba ji naškrabovat příborovým nožem. Potom změkne a do drážek střely ji budete vtírat prsty. Teprve potom doporučuji střelu kalibrovat.
Pokud by jste měl větší spotřebu střel doporučuji následovné:
- ukrást manželce nějakou pánev s rovným dnem. Nebo použít vhodnou plechovou krabičku. Třeba od kulatých lázeňských oplatků.
- manželce koupit kytku :D
- do pánve naskládat na stojato střely tak, aby mezi nima byla mezera několik mm
- střely manželčiným fénem nebo horkovzdušnou pistolí nahřát
- do pánve nalít tekuté mazání tak, aby hladina byla těsně nad horní drážkou střel
- nechat ztuhnout
. střely pinzetou vytáhnout a potom kalibrovat
. střely lze taky vytahovat tak, že si opatříte tenkostěnou trubičku, která má vnitřní průměr tak o 0,2 mm větší, než je průměr střel. Tuto trubičku nasunete na střelu, navrchu ucpete palcem a střelu vytáhnete.
Zahřátí střel je nutné, aby mazání dobře zateklo do drážek a ulpělo na střelách. :?
Hodně zdaru !!
Slavek0269
Příspěvky: 176
Registrován: 10 říj 2009 21:41
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od Slavek0269 » 17 kvě 2020 00:55

Také jsem to takto dělal a opravdu je velmi jednoduchá a funkční technika...

Odesláno z mého VTR-L09 pomocí Tapatalk

Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 kvě 2020 09:45

Já mám dycinky pravdu !!!
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 17 kvě 2020 11:20

Tak to sme radi. Kvalitné rady sú aj od užívateľa Fandaks, ktorý sa tu už poslednú dobu neobjavuje. Viete o ňom niečo?
Od neho som nazbieral veľa rád v mojich predovkových začiatkoch (rok 2008). Pavelsakal1955 v tom vďaka bohu pokračuje. 👍
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 kvě 2020 11:55

pro Martin 1976:
Fandaks je můj skorosoused (bydlíme ve stejném městě) a výborný kamarád. Dlouhá léta jsme byli členy jednoho střeleckého klubu. Svoje aktivity na fóru ukončil jednak kvůli věku, ale hlavně proto, že předovkářské aktivity ze zdravotních důvodů definitivně ukončil, stejně tak i jakoukoliv jinou činnost s tím spojenou. Mám vyřídit pozdravy všem těm, kterým jeho informace na fóru nějak zaujaly, eventuelně nějak pomohly.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 17 kvě 2020 13:41

Som rád, že je Fandaks v poriadku. Jeho informácie mi naozaj pomohli, za čo mu naozaj ďakujem.👍

Teraz by som nadviazal na predošlé príspevky ohľadom mazania. Bolo tu toho spomenutého naozaj veľa, ale.. Na nejakom americkom fóre som natrafil na mazanie striel zloženého z včelieho vosku a olivového oleja. Prípadne flastre mazané iba týmto olejom. Doteraz som mazal iba vazelínou Castrol LMX, ktorá síce funguje veľmi dobre na strely aj flastre, ale sa aj dosť dlho drží na rukách aj po dôkladnom umytí. A to mi naposledy už poriadne vadilo. Preto som sa rozhodol zmeniť mazanie. Včelí vosk a olivový olej je asi to, čo by mi na rukách nevadilo. Pamätám si, že v 90-tych rokoch otec používal na mazanie modrú Indulonu. :shock:
Nejaké vaše skúsenosti s týmto olivovým olejom?
Odpovědět