Jak spravne nastrelit vzduchovku

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
lukis01
Příspěvky: 49
Registrován: 19 čer 2018 18:12

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od lukis01 » 24 čer 2018 22:22

jo, takhle nějak jsem to zamýšlel:)


lukis01
Příspěvky: 49
Registrován: 19 čer 2018 18:12

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od lukis01 » 29 čer 2018 18:08

Mohl by mi prosím někdo ze zkušenějších ověřit data pro ChairGun - viz obrázek?
Střelivo: 5,5mm Exact JUMBO (1,03 g, BC dle výrobce 0,0310)
Úsťová rychlost: 435-453 FPS dle XCORTECH X3200
Výška roviny puškohledu: dle obrázku na foru beru 1/2 hlavně (tj. 7,5 mm), výška montáže po kroužek (21 mm), a 1/2 tubusu v kroužku montáže (tj. 12,7 mm); celkem tedy vzdálenost mezi osami 41,2 mm
Optika: 4x32 NS AO (1/8 M.O.A., tedy 0,125 pro click size?)
image001.jpg
válec
Příspěvky: 137
Registrován: 11 kvě 2019 00:32

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od válec » 05 říj 2019 13:01

trochu mě udivuje že máš BC číslo od výrobce, jenž tato čísla neuvádí. Pokud totiž chce být seriózní a neplácat blbosti, tak ani nemůže. Ono se totiž mění podle toho z čeho ty vypálíš jeho diabolku. Viz třeba příspěvek #p396950 o přetváření diabolek. Ale zřejmě to nebude daleko od pravdy, na HAM počítají taky s 0,0310.
HAMtest-JSBjumboExact-PointOfImpact.png
Ostatní hodnoty se mi zdají v tom CG zadané správně. Pro zdokonalení křivky bys měl všechny vzdálenosti měřit od bodu, v kterém máš chronografem změřenou rychlost. Důležité je si tomhle bodě zjistit/spočítat vzdálenost mezi osou hlavně a záměrnou osou puškohledu (bude menší než ta tvoje výška tubusu puškohledu na montážích 41,2mm) Nebo si spočítat teoretickou počáteční rychlost V0 (je větší než úsťová). Pak se teda můžou všechny vzdálenosti měřit od ústí.
Pokud ti to ani tak nebude sedět s praxí, je to způsobeno AO. NS sice nemá tu nejprimitivnější konstrukci AO kde se čočka objektivu otáčí, ale i tak se obraz může při ostření posouvat. Dá se otestovat třeba takhle: Přišroubuj ke dřevěnýmu špalku těsně vedle sebe tvůj AO a dobrej referenční SF. Namířit to na tečku v nekonečnu, oba zaostřit a vynulovat, no a pak se kouknout na jinou tečku ve vzdálenosti 20, 30, 40, 50,... uvidíš jestli se to bude rozcházet nahoru/dolu.
mardzo
Příspěvky: 219
Registrován: 16 zář 2015 20:31

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od mardzo » 20 říj 2019 22:34

Zdravim.

Ja nastrelujem vzduchovku o 15j nasledovne. Upnem do stojana a na 15m zero. Ak je sustrel uspokojujuci tak terc presuniem na 30m. Nasledne doklikam na zero. Ale skoro vzdy platilo ze 15 a 30m je zero, 40m +1dot a 50m +2,75dot- +3dot. Plati s optikou.
Mako vantage upgrade
Příspěvky: 2
Registrován: 31 říj 2019 12:14

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Mako vantage upgrade » 31 říj 2019 14:00

Je viacero možností a v prvom rade je dôležité mať poriadny základ,hlavne pre lámačky ktoré sú v 16J a viac.
Po vlastnych skúsenostiach a vyskúšaní viacero šmejdov(walther..atd.) montažny blok je jasné,že puškohľad musí byť odolny voči spätnemu rázu a montaž kvalitná. Kvalitná neznamená pekná😁. Samozrejme aj cena je pekná. Po nemožnosti udržať nastrel a neustalom doladovani "skla", treba hľadať chybu v montáži. Po odpraveni niekoľkých montaži na onen svet som kúpil BKL260HMB. Od vtedy je všetko v poriadku. Dokonca nebolo potrebné nastavovat kolmosť osnova je kolmo a v strede hneď po namontovani si puškohlad pekne sadne na plochu sedla ,nastaviť len očný relief(vzdialenosť od oka),to je velmi dôležité. Bez kvalitnej a pevnej montáže je zbytočné sa vôbec snažiť nastreliť nulu😉. Už som tu videl fotku opilovanej montaze BKL a bol to šok. Už nikdy kolmosť kríža na os nedosiahneš ,lebo si ju zničil. Môj názor je,že všetky montáže na 11mm sú viac pre detské zlamovačky a bez investicie sa budete trápiť viac ako niečo trafiť. Ak sa rozhodujete pre montaž odporučam BKL. Na mojej Crosman Vantage 22-23J drží bez problémov a to sú poriadne pecky.
Palciacik
Příspěvky: 1
Registrován: 08 kvě 2020 23:16

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Palciacik » 08 kvě 2020 23:31

Ahojte, ja som si kúpil gqmo whisper igt nastreloval som ju s optikou nliko stirling 3-9x50 na cca 23m a mal som rozteč cca max 4,5cm (bolo to na dvore v prievane mierne do svaahu) chcelby som prečítať názor odborníka
Emmerich79
Příspěvky: 20
Registrován: 02 dub 2020 11:50

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Emmerich79 » 09 kvě 2020 07:58

Pre mňa je nastrelenie vzduchovky najväčšia zábava. To má baví asi najviac.
Karel77
Příspěvky: 6
Registrován: 16 říj 2021 11:32

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Karel77 » 20 říj 2021 11:52

Zdravím všechny a prosím o radu,

Jsem ve vzduchovkách úplný začátečník. Mám Walther LGU 4,5 mm a nedaří se mi ho nastřelit. Respektive daří, ale jen za určitých okolností.
Nastřelím přes stolici a střílí to celé odpoledne dokonale přesně, ale jen přes stolici. Sundám to ze stolice a střílím v sedě přes stůl a opěrný vak a soustřel je sice skvělý, ale bohužel o ca. 4 cm výše než ze stolice. Jakmile si to doladím na tuto polohu, střílí to zase přesně, ale jen do doby než opět změním polohu třeba ve stoje přes opěru, pak zase sice začnu vytvářet dobrý soustřel, ale zase trochu jinde. Chyby je vždy pouze výšková. Nastřeluji na 15 m.
Zkoušel jsem výměnu montáže z obyčejné dvoudílné na jednodílnou BKL a problém trvá. Tak už mě napadá jen puškohled. Dal jsem na to naháňkový Zeiss 1-5 x 36, střílím pořád na max zvětšení. Mohl by být problém v puškohledu ? Nebo to prostě tak je a nastřelit to nepůjde a utrácet za nový puškohled nemá cenu ? Koukal jsem na značku Vaillant ca 5000 - 10 000 Kč, ale nevím, nevyznám se a od prodejců jsem se dozvěděl , že pružinovka prostě nastřelit nejde. Přitom jsem na ten walher LGU četl samé dobré recenze.

za každou radu budu vděčen
PaKoSta
Příspěvky: 176
Registrován: 03 čer 2014 14:16

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od PaKoSta » 20 říj 2021 12:37

Ahoj, nevidím důvod, proč by pružinovka nešla nastřílet zvláště když máš dobré soustřely. Já vidím problém (i když 4 cm na 15m je až dost) v jiných pozicích a pokaždé jiném přilícení (taky by se místo podpory u pružinovek mělo co nejméně lišit) v kombinaci s puškohledem s velkou chybou paralaxy. Co tam máš za sklo? Vyskytuje se tenhle problém i když střílíš přes otevřená mířidla.
FX Maverick sniper 0,22 MTC SWAT PRISMATIC 10*30
SPA PP 750 0,22 Čína 2-8*28
Karel77
Příspěvky: 6
Registrován: 16 říj 2021 11:32

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Karel77 » 20 říj 2021 13:29

Ahoj,
dekuji za první reakci. Mám tam Zeiss Duralyt 1 - 5 x 36. Nekupoval jsem ho extra pro vzduchovku , mám ho doma zbytečný z kulovnice. Ten Walher LGU otevřená mířidla vůbec nemá, takže těžko říct. Lícit se samozřejmě snažím pokud možno stejně, ale rozdíly určitě jsou. Pohyb kříže při pohybu hlavou vnímám. Také jsem ted četl, že lovecké puškohledy jako je ten Zeiss jsou sice velmi odolné proti zpětným rázům kulovnice, ale ne rázu dopředu u vzduchovky. Chytám už se všeho možného a nadšení střídá zklamání. Pokud si každý den vyladím optiku na jednu polohu sezení, lítá to přesně. Upřímně té paralaxe úplně nerozumím, je to jen doostření obrazu, nebo to zároveň i nějak eliminuje pohyb kříže při různém zalícení ? Klidně bych do nějakého skla vhodného pro vzduchovku zainvestoval, jen aby to pak nebylo stejné.
slinti
Příspěvky: 9
Registrován: 29 bře 2008 13:38
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od slinti » 20 říj 2021 13:57

a)nezacilis(tvare na licnici) stejne, pak se pres optiku pokazde divas trochu "nakrivo"
b)spatna technika strelby
c)vodovaha - objektiv kolmo ke zbrani a mireni opet kolmo, staci par stupnu naklonu a uz to strli jinam

pokud nastrelis ze stolice,tak to je nastreleny a ty jen doklikas co potrebujes a hold si projdes tim, co kazdy...
puc si objektiv o zvetseni 25-30, pak poznas,zda se divas primo nebo ne(pak nic neuvidis)

to ti pisu jako zacatecnik, co s tim taky hodne zapasil, staci 10t diabolek a pochopis, kterym smerem jit, zkusenenjsi snad odpusti, pokud jsem se dopustil nepresnosti
Karel77 píše:
20 říj 2021 11:52
Zdravím všechny a prosím o radu,

Jsem ve vzduchovkách úplný začátečník. Mám Walther LGU 4,5 mm a nedaří se mi ho nastřelit. Respektive daří, ale jen za určitých okolností.
Nastřelím přes stolici a střílí to celé odpoledne dokonale přesně, ale jen přes stolici. Sundám to ze stolice a střílím v sedě přes stůl a opěrný vak a soustřel je sice skvělý, ale bohužel o ca. 4 cm výše než ze stolice. Jakmile si to doladím na tuto polohu, střílí to zase přesně, ale jen do doby než opět změním polohu třeba ve stoje přes opěru, pak zase sice začnu vytvářet dobrý soustřel, ale zase trochu jinde. Chyby je vždy pouze výšková. Nastřeluji na 15 m.
Zkoušel jsem výměnu montáže z obyčejné dvoudílné na jednodílnou BKL a problém trvá. Tak už mě napadá jen puškohled. Dal jsem na to naháňkový Zeiss 1-5 x 36, střílím pořád na max zvětšení. Mohl by být problém v puškohledu ? Nebo to prostě tak je a nastřelit to nepůjde a utrácet za nový puškohled nemá cenu ? Koukal jsem na značku Vaillant ca 5000 - 10 000 Kč, ale nevím, nevyznám se a od prodejců jsem se dozvěděl , že pružinovka prostě nastřelit nejde. Přitom jsem na ten walher LGU četl samé dobré recenze.

za každou radu budu vděčen
PaKoSta
Příspěvky: 176
Registrován: 03 čer 2014 14:16

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od PaKoSta » 20 říj 2021 14:10

Konstrukcí puškohledu to nebude, tam by byly vidět úlety i při jednotlivých pozicí. Ten Tvůj kukr má paralaxu pevnou na 100m jsem se koukal. Obecně a zjednodušeně platí, že pokud je paralaxa nastavena na správnou vzdálenost, měl by kříž po cíli cestovat minimálně. Na jaké zvětšení střílíš, čím menší zvětšení, tím by měla být tato chyba menší (aspoň takové mám zkušenosti já) zkusil bych zopakovat nástřely na co nejmenší zvětšení.
FX Maverick sniper 0,22 MTC SWAT PRISMATIC 10*30
SPA PP 750 0,22 Čína 2-8*28
Karel77
Příspěvky: 6
Registrován: 16 říj 2021 11:32

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Karel77 » 20 říj 2021 14:56

děkuji za odpovědi. Jak psal slinty, rozhodně nezpochybňuji špatnou techniku. Snažím se na tom pracovat.
Píšu přímo ze střelnice a psal PaKoSta vyzkoušel jsem snížit přiblížení z 5x na 2,5x a zdá se, že je po problému, nebo ta chybka je minimální. Je tedy problém v paralaxe ? Protože těch 2,5x zase není na míření na delší vzdálenost nic moc. Ŕešil by to jiný puškohled ? Volal jsem několika prodejcům a ti mi řekli, že stavitelná paralaxa slouží pouze pro doostření obrazu a nemá vliv na stabilizaci kříže při různých zalíceních. Původně jsem si myslel že právě tohle má stavitelná paralaxa odstranit.
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od tomcat » 20 říj 2021 15:53

bude to tou paralaxou.
Predajca sa ocividne nevyzna a pise hlupost.
Paralaxa sluzi ,aby si nastavil/zrovnal opticku rovinu puskohladu vzdy na konkretnu vzdialenost ciela.
To doostrovanie nie je primarny ucel, to je len bonus navyse co sa vyuziva napr. v FT na meranie/odhad vzdialenosti a je to viditelne len pri vacsich zvacseniach...
Karel77
Příspěvky: 6
Registrován: 16 říj 2021 11:32

Re: Jak správně nastřelit vzduchovku

Příspěvek od Karel77 » 20 říj 2021 16:03

Děkuji tomcat za odpověď. Koukal jsem pár videí v AJ a i když moc nerozumím, snad jsem to pochopil. Jak jsem se díval na ty amíky na videích, tak nepotřebují ani přesně znát vzdálenost terče. Prostě pohybem hlavy testují zda se kříž stále pohybuje po terči, nebo už je stabilní. Lze to takto jednoduše používat i u vzduchovky ? Střílím spíše v terénu na neznámé vzdálenosti a takový to velký kolečko s vlastníma značkama mě dost děsí.
Co třeba tohle https://www.colosus.cz/puskohled-valian ... ot-x141681
má s tím někdo zkušenosti ?

dík
Odpovědět