Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 03 kvě 2020 22:17

blecha.z: Díky za odpověď a za adresu stránek s pistolemi. Je to krásná podívaná.


Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 06 kvě 2020 13:28

pre Pavelsakal1955 :
niekoľkokrát ste sa na tomto fóre nelichotivo vyjadrili o kvalite predoviek fy Pedersoli. Kde podľa Vás robia "súdruhovia z Talianska" chybu? Ide kvalitu materiálu alebo presnosť výroby? Mám dve perkusné pištole od Pedersoliho - Le Page .36 r.v. 1986 a Charles Moore .36 r.v. 2017. Tá prvá má ešte hlaveň Lothar Walther. Moc som s nimi ešte nenastrieľal (s Charlesom 1x na strelnici), som stále iba začiatočník, takže sám neviem posúdiť ich kvalitu. Akurát som si všimol výrazný rozdiel v drážkovaní hlavní. Kým Le Page má výrazné, hlboké, ostré drážky, Carles Moore ich má len slabo viditeľné. Niekde som čítal aj, že "kvalita Pedersoli už nie je to, čo predtým".
Čo by ste odporúčali strelcom z perkusných pištolí ako alternatívu k Pedersoli?
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 kvě 2020 15:45

pro kb:
Asi jsem jeden z těch, kterému prošlo rukama vícero (řekl bych, že za ty roky hodně) věcí od DP a přitom měl "štěstí" na zmetky. Dost jsem toho tady už napsal, např, o replice pušky Enfield Navy Match, která měla tu výhodu, že hlaveň měla od německé, již zaniklé, firmy Neumann. Zámek od DP byl doslova katastrofa. Vypadly z něj piliny a po každém výstřelu hlavní pero vyskočilo ze zámkové desky. Když jsem jej vzal poprvé do ruky, tak jsem se o něj pořezal!!!!! Šroub, který fixuje spoušťovou páku, měl dlouhý závit a byl dotažený na fest. Mussel se dělat nový. Vrut, který fixoval botku, byl zaražen!!!
U žádné zbraně nebyl v pořádku zámek. Vždy se jednalo o nedopracované tlakové odlitky, o kvalitě a dopasování, zvláště pak ozubů, ani nemluvit. Prostě obětuj nějaké lidské sádlo a dodělávej doma. Pokud to vůbec bylo možné.
Stržené závity pro některé šrouby, včetně šroubu hlavového, nebo šroubů v zámkové desce. Pro mě naprosto nepochopitelná věc.
Vývrty dělané u DP - děs běs. Nestejná hloubka drážek a strhané hrany polí (asi jako v hlavni od "Mistra" Kuny), hrubé stopy po nástroji (vrtáku) na polích, tak i po nástroji v drážkách. U některých zbraní byl vývrt na ústí excentrický, tedy mimo osu vývrtu, nebo i mimo osu materiálu hlavně.
Rybiny pro miřidla zhotoveny křivě, nikoliv vodorovně.
Výše uvedené zkušenosti jsem nasbíral v průběhu posledních cca 20 roků. Poslední zkušenost je s replikou perkusní pušky Mauser, což jsem zde nedávno dost zeširoka popisoval.
Pokud se kvalita zbraní od DP změnila, nemohu a ani nechci hodnotit. Nemám zájem, moje skušenosti mě vyškolily. Kvalita zbraní od DP rozhodně neodpovídá cenovým relacím v ČR.
Když jsem loni navštívil prodejnu DAVE v Praze a vyjádřil jsem se ke kvalitě výrobků od DP, bylo mi to kupodivu potvrzeno, ale na druhou stranu mně bylo obratem vysvětleno, že proč by se tyto zbraně neprodávaly, když to lidi kupují. Obchod je obchod!!!!
Co doporučit jako jinou pistoli: Já jsem v minulosti obětoval větší penízek a zajel jsem si přímo do firmy HEGE v německém Überlingenu. Zakoupil jsem si přímo od majitele firmy pana Hebsackera repliku pistole HEGE Siber a k tomu repliku perkusního revolveru HEGE ARMY MATCH INTERNATIONAL- Lepší krátké!!!!! zbraně jsem v ruce neměl!!!!! Ale podotýkám, že jsem byl na vrcholu svojí střelecké kariéry a potřeboval jsem opravdu špičkové zbraně. Něco jiného je občasná zábavná střelba. Ještě bych doporučil perkusní pistoli Underhammer, ale ne od DP!! Feienwerkbau, nebo puškaři v Německu. Popisováno nedávno na tomto fóru. Jako křesadlovou pistoli jsem používal hodně doladěnou repliku od Ardesy, kterou jsem vyhrál kdysi na MČR v Ostravě. Vývrt měla špičkový, ostatní bylo třeba dost dodělat. Kdybych ji ale nevyhrál, tak bych ji stejně asi koupil, protože od DP bych nic nechtěl. Křesadlovou pušku, se kterou mám vícemistra světa a český národní rekord střílím s originální kulovnicí, vyrobenou někdy v druhé polovině 18. století.
Pro některé jiné puškové disciplíny jsem hodně využil služeb mého dvorního puškaře v Německu, kterému je shodou okolností právě dnes 93. roků.
Každý rok navštěvuji výstavu zbraní IWA v Norimberku, kde má vždy DP velký stánek. V tomto stánku, kde má DP desítky zbraní, trávím vždy cca minutu a katalog beru pouze pro kamaráda, který dělal westernovou střelbu.
Kdysi dávno, na ME v Itálii, kde jsem získal zlatou medaili právě s puškou Enfield Navy Match, mě kontaktoval osobně velký pan Pedersoli a nabídnul mi, abych mu prodával jeho zbraně v ČR. Musel bych je ale zakoupit a tady je za vyšší cenu prodávat. Samozřejmě jsem ho odmítnul !!!!
Pokud někdo s mým hodnocením nesouhlasí, je to pouze a jenom jeho věc.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 06 kvě 2020 19:42

A co firmy ako Artax, Uberti alebo Investarm? :-)
Kamoš kúpil Uberti revolver (uprednostnil ho pred "papierovo" horšou Piettou), medzera medzi valcom a hlavňou tak 3mm :-( )
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 kvě 2020 20:24

pro kocúr:
Byl jsem dotázán, co bych DOPORUČIL.
S Artaxem vlastní zkušenosti nemám, proto nemohu doporučit. Pouze vím, že dělali solidní doutnákovou pušku.
Uberti - dělají vůbec perkusní pistole? Já myslel, že dělají jenom westernové zbraně. Ale mohu se mýlit.
Investarm - pár výrobků jsem v ruce měl, ale určitě si nedovolím je doporučovat. I když jsem ochoten souhlasit s tím, že pro někoho jsou jejich zbraně dostatečně kvalitní.
Pietta - vyhozené peníze
Ardesa - je to loterie. Slušná kvalita za slušné peníze, POKUD má člověk štěstí!!!!!!!!!!! Pro svátečního střelce celkem rozumná volba, pokud se majitel nebude ďoubat v detailech. Vývrty ale mají slušný. Problém je ale kvalita vnitřku zámku. Tlakové odlitky a navíc nic moc.
Berte prosím v potaz, že moje nároky na kvalitu zbraní jsou velmi vysoké. Takže co nedoporučuji někomu jinému, může mnohým plně dostačovat. A určitě to tak je. Navíc je tady jeden faktor: může se stát, že se poštěstí a výrobce udělá 2 kusy z deseti kvalitní. A když má někdo kliku, tak padne právě na ty dva kusy a potom bude pochopitelně povídat, co to tady ten Šakal tárá za kokotiny!!!!
Neváhal jsem kdysi dát za doutnákovou pušku 50 litrů, desítky litrů za pistoli SIBER, dtto za revolver HEGE. A když jsem s těmito zbraněmi skončil, ještě jsem je se ziskem dal pryč.Za repliku perkusní pušky pro disciplínu Whitworth (100 m vleže) jsem dal mému puškaři v Rajchu v přepočtu cca 70 litrů. Bez příslušenství. Prostě chtěl jsem mít jistotu, že kupuji kvalitní věc. A nikdy, opravdu nikdy jsem nezalitoval. Naopak, pokud jsem koupil něco levnějšího, vždy to bylo jenom pro zlost a o nervy.
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 06 kvě 2020 20:40

pre Pavelsakal1955 :
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. U svojich zbraní som našťastie na Vami popisované nedostatky nenarazil. Možno som mal len šťastie, že som natrafil na tie lepšie kusy. Kvalitu vývrtu nemám ako posúdiť, nemám na to prostriedky, ani vedomosti.
U Le Page mám síce menší "problém" s kohútom, ktorého "čiapočka" v 1. (bezpečnostnej) polohe čiastočne prekrýva pistón, takže sa nedá nasadiť zápalka. Kohút však nedosadá na pistón, je tam medzera asi 3-4 mm. Zrejme je kratšia (alebo predchádzajúcim majiteľom skrátená?) spúšťová páka. Nevadí mi to, zápalku nasadzujem v 2. polohe a mám aspoň kratší chod kohúta a tým aj rýchlejší zámok :D
Niekto tu na fóre dokonca napísal, že to nie je chyba, že to tak bolo u originálnych zbraní - čiapočka chránila zápalku pred spadnutím z pistónu (?).
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 06 kvě 2020 21:12

Pavelsakal1955 píše:
06 kvě 2020 20:24

Jak to tady čtu ty nářky na kvalitu hlavní předovek, není mi jasné jak je to možné. Jak se ty hlavně vyrábí? Vždyť je to stará věc. Ještě jsem neslyšel nářky na kvalitu hlavní třeba CZUB. A to je mnohem menší ráže a ještě s tvrdochromen. Nebo to dělají ve stodole na hrázi rybníka?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 kvě 2020 22:05

pro kb:
Bavíme se tady o funkci prvního, tzv. bezpečnostního ozubu na ořechu perkusního nbeo křesadlového zámku.. Jeho SPRÁVNÁ funkce je taková, že:
- kohout se nedotýká nasazené zápalky (mezera do 3 mm), ale přitom ji chrání před vnějšími vlivy
- brání zápalce, aby z pistonu spadla, ať je zbraň v jakékoliv pozici. Zvláště při jejím nošení
- zabraňuje odpálení kohoutu i při vyvinutí velké síly na spoušť, eventuelně při pádu zbraně a jejím dopadu na kohout.
Některé zámky, vč. originálu tento "sicherrast" nemají.
Správná funkce tohoto ozubu je součástí kontroly při provádění tormentace a je oblíbená při přejímkách zbraní na mezinárodní soutěžní scéně.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 06 kvě 2020 22:32

pan Igorek: Tak to je správná otázka a je na ni velmi smutná odpověď. Střelba z předovky je v současné době na úplném chvostu celého střílení. Vy to nemůžete pochopit, protože to zřejmě není Vaše zájmová oblast. Jsou tu tři fóra o předovkách - Gunshop, Střelectví a Zbraně kvalitně. V roce 2008 to na fórech vřelo, už to jen doutná.
Kdyby jakoukoliv předovku vyráběla nějaká naše fabrika, zcela jistě by takový výrobek patřil mezi světovou špičku a za polovinu ceny. Předovka není náročná. Jistě, jsou zde kvalitní zbraně jako Rigby, Gibs. Ale to jsou ceny jiné kategorie. Ardesa - z jejích hlavní se dá nastřílet velmi slušný výsledek. Budiž tomu výrobci dík. Samozřejmě je problém zámek a není se čemu divit. Je složen z odlitků, velmi tvrdý. Takže pro střelbu "díra v díře" si ho musí střelec doladit a není k tomu potřeba nic speciálního. Pak už funguje jedna radost.
Lze si objednat hlaveň u p. Kuny, u BVS, ale to jsou polotovary. Zámek u nás prodává kdo? O nikom nevím. A koupit ho za cenu kolem šesti tisíc? Za to se dala koupit jetá malorážka.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 06 kvě 2020 23:10

Proč má někdo hlavně zmetky?
Nuž, co na to říct? Třeba:
Hlavně moderních zbraní se vyrábí z naprosto jiného materiálu a jinou technologií - kováním za studena. A jsou velmi přesné. Pokud by se vyráběly klasickým protahováním, tak by to výrobci velkých serií asi nestíhali. Ale pozor - i některé moderní hlavně se protahují. I Lothar Walther některé hlavně, určené pro černý prach, protahuje trnem a pole honuje. A sakra se stará, aby to zákazník věděl. :D
DP má v současnosti odhaduji tak 90% světového trhu se svým sortimentem, tak je mu asi jedno, že pouští taky zmetky. Svoje si prodá. A teď říkám jenom můj subjektivní názor, ale podpořený mnoha jinými - ČR je pro DP odpadlištěm pro jeho zmetky. Protože DP, když chce, umí udělat i velmi kvalitní věci. Ale když se několkrát spálím, tak má u mně utrum.
Spoustu nedostatků na zbrani pozná´zákazník až doma . Stržené závity, uložení a kvalita per, stejný průměr v polích po celé délce vývrtu a pod. Ale nedokážu pochopit, jak může výrobu opustit zbraň, jejíž hlaveň na první pohled!! vykazuje humus. Mám na mysli viditelně křivě zhotovený vývrt, který ústí i třeba 1 mm mimo osu hlavně. Nebo vývrt, který má na ústí viditelně na jedné straně drážky extremně hluboké a na druhé straně skoro neviditelné. Ne všechno se povede. Ale to nemají kontrolu? Asi ne a zmetky posílají do vybraných destinací. On si to čecháček koupí a doma nadělá. Reklamace se nepřipouští .
Abych byl ale objektivní - měl jsem jednou ještě někdy v 90. letech možnost se náhodně nachomítnout v prodejně zbraní v Hradci Králové k reklamaci nového kulobroku z ČZ UB. Při pohledu do komory kulové hlavně nebylo vidět skrz hlaveň, jak byla ohnutá. Broková hlaveň přitom byla OK.
O tom, že není problém udělat zmetkovou hlaveň jsem se přesvědčil i já na vlastní kůži. To když jsem si nechal zhotovit hlaveň na perkusní pušku u "Mistra" Kuny. Ale to jsem zde již podrobně popisoval. Kdybych tady zveřejnil foto příčného průřezu jím zhotovené hlavně, (foto bylo uděláno v laboratoři elektronovým digitálním mikroskopem, zvětšení tuším 250x ), tak mě budete podezírat ze zaujatosti a podvodu. Tak ten vývrt vypadá!!!!
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 07 kvě 2020 08:06

Ech, Tak to je lepší si doutnákovou pušku postavit sám. Kus tlustostěnné bezešvé kalibrované trubky, dnový šroub nebo zavařit zátku, vyvrtat dírku, kávovou lžičku jako pánvičku a jednoduchý kohout a pokud to má mít i dobový charakter, tak pažba je hotová za půl hodiny. No po tom, co se tu píše bych se na předovky nedal přesvědčit.
Cheche a tak to trochu odlehčím. Když je teď v kostele místo svěcené vody desinfekce, mohl by to být vědecký důkaz, že namočením střely do svěcené vody se přesnost předovky nezlepší. Chtělo by to teď ověřit a až tam bude zase svěcená voda tak teorii podepřít. Mohla by s toho být dobrá diskuze mezi věřícími a ateistickými předovkáři.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 kvě 2020 09:52

pro Igorek:
Já su Moravák a atheista a na vodu nevěřím!! Natož pak svěcenou. Uznávám jedině tekuté ovoce :D
Pravda ale je, že namáčet střely do destilátu mě ještě nenapadlo. Znám lepší využití :lol:
Ale jakmile budu odlévat doma střely, tak si ňákýho panáčka zkusím dát :roll:
Uživatelský avatar
kb
Příspěvky: 395
Registrován: 21 zář 2008 10:02
Bydliště: Piešťany

Re: Předovky

Příspěvek od kb » 07 kvě 2020 11:08

pre Pavelsakal1955 :
ďakujem za vysvetlenie ohľadne funkcie bezpečnostného ozubu. Ešte by som sa spýtal - podľa súťažných pravidiel pre streľbu z predoviek musí byť zbraň kompletná? Ide mi konkrétne o to, že Charles Moore má pod hlavňou držiak pre nabíjaciu paličku, ktorý sa dá odmontovať. Pre funkciu zbrane je zbytočný, palička sa nepoužíva a jeho odstránením by sa (subjektívne) zlepšilo vyváženie zbrane. Okrem toho aj čistenie zbrane po streľbe by bolo jednoduchšie.
TAU 7, Steyr LP10, Slavia 631, Feinwerkbau Model 500, vz. 47, Ardesa Patriot .45
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 07 kvě 2020 12:57

pro kb:
Pravidla pro sportovní střelbu toto výslovně neřeší. Je řada střelců, kteří střílí bez nabijáku, i když do úplnosti zbraně patří.
Pokud demontáž něčeho neovlivňuje bezpečnost zbraně, neny problem
Pokud demontáž něčeho nevylepšuje držení zbraně, neny problem
Pokud demontáž něčeho neupravuje miřidla, zejména u vojenských zbraní, neny problem
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 07 kvě 2020 16:29

Uberti a perkusná pištoľ. Ano robil ich. Rozhodol sa zrejme využiť boom predaja pištole Hege Siber a prišiel s vlastným Siber-om a okrem klasickej ráže .33 ponúkal aj .45 myslím. že tá zbraň mala s pôvodným Siberom spoločný názov je asi zbytočné pripomínať... :( Podľa toho čo som čítal na nemeckých forach menší predajcovia Uberti-Siber húfne vracali výrobcovi a nakoniec zbraň skončila na nemeckej Frankonii, tam sa predá všetko :D
Odpovědět