Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

BaronR
Příspěvky: 7
Registrován: 09 dub 2020 18:49

Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od BaronR » 22 dub 2020 11:38

Zdravím,

chci si udělat zbroják a koupit malou lehkou pistoli na skryté nošení. Možná to bude Sig P938, Kimber Ultra Carry II, možná Glock, velmi pravděpodobně 9x19, ale nebráním se ani menší ráži. Můj dotaz zní: dokáže akustický náboj přebít? Chci nosit nabitou zbraň s nábojem v komoře, abych dokázal použít zbraň jednou rukou, ale zároveň chci mít první náboj slepý. Prosím o vyjádření jen ty, kteří s tím mají reálnou zkušenost, či vědí z doslechu. A prosím o nepoučování, proč bych to neměl dělat, je mi jasné, že mi to vezme drahocenný čas při obraně, ale přednější je pro mě bezpečnost při manipulaci, chybu může udělat i James Bond. Jde mi jen o to, zda pistole přebije a případně o zkušenost s konkrétními náboji a pistolemi. Děkuji!


PS zatím jsem našel jen tyto náboje Fiocchi, nevíte ještě o nějakých jiných?
http://www.supra.cz/nabojka-fiocchi-9x1 ... 1-996.html


skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od skagerak » 22 dub 2020 12:03

Obecne nepravdepodobne....
Pokud se po ostrych kverech chtelo aby fungovaly se "slepym", tak bud bylo nutno pouzit nastavec nebo spec. Hlaven, jinak neni tlak ..

Leda revolver, a i tan radeji vyzkouset, ze treba nezablokuje valec...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 22 dub 2020 12:16

Akustický náboj ti v normální pistoli nepřebije. Mechanika závěru totiž nemá odpor, který klade střela při jejím pohybu v hlavni. resp. plyny se nemají o co opřít a nevzniká tzv. reakce. Proto používají některé zbraně tzv. cvičný nástavec, který má mnohem menší otvor, než je ráže. Plyny jsou v tomto otvoru přiškrceny a vzniklý odpor zajistí činnost mechaniky závěru - přebití. Např. cvičný nástavec pro ráži 7,62 mm má otvor 4 mm. :?
Narazil jsi na téma, která zbraň je pro sebeobranu nejlepší - pistole či revolver. Já osobně jsem pro revolver. Proč?
- na obsluhu revolveru mi stačí jedna ruka. I při selhání náboje jenom promáčknu spoušť. U pistole musím mít ruce dvě.
- první komora může být prázdná, pro případ, že mi pachatel zbraň vytrhne z ruky a vystřelí na mě. Já o tom vím a můžu reagovat. Pokud střílím já, jenom promáčknu spoušť.
- ve druhé komoře můžu mít akustický náboj. Já o tom vím, pachatel ne. A pokud já vystřelím do vzduchu nebo vedle pachatele, slyší ránu, ale neví, že střela nevyšla.
- 3. a další rány jsou ostré. Při kapacitě 6ti nábojů mám k dispozici 4, což v drtivé většině případů stačí.
Je to ale můj subjektivní názor, určitě se najde řada odpůrců, kteří budou psát, jak su blbéééé! :lol:
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od igorek » 22 dub 2020 12:51

K revolveru není co dodat. Je to mechanická zbraň, která je nenáročná na kvalitu a provedení střeliva. Problém je v šířce a výšce hlavně nad osou ruky. Zdvih revolveru je podstatně větší než pistole.
Pistole má taky svoje výhody i nevýhody. Já pokud mám v hlavni náboj, přikládám na zápalník pod kohout speciální půldutou tvrdou gumu, která nedovolí kohoutu udeřit a přečnívá ze zbraně. Snadno ji lze v případě potřeby vytrhnout. A nebo po dopadu kohoutu a jeho druhém natažení vyskočí ze zbraně sama.
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Zipíno » 23 dub 2020 16:34

Všeobecně je akustický náboj nebo náboj s náplní dráždivé látky určen pro taktiku vystřel a uteč, ne pro dlouhou přestřelku!
BaronR
Příspěvky: 7
Registrován: 09 dub 2020 18:49

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od BaronR » 23 dub 2020 20:10

Díky za věčné odpovědi. Rozhodl jsem se nakonec koupit Ruger LPC II, který má prý velmi lehký chod závěru a lze jej proto v případě potřeby nabít o kalhoty jednou rukou. Je tady i teoretická možnost, že jej díky lehkému závěru slepý náboj přebije, časem to zkusím a dám vědět.
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Igrlik » 23 dub 2020 20:51

Ako bolo konštatované už v prvej či druhej odpovedi - "slepý" náboj neobtiahne záver "ostrej" zbrane bez dodatočných úprav. Zbytočné pokusy a nádeje :roll:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 dub 2020 23:24

Komu neny rady, tomu neny pomoci. Škoda snahy něco vysvětlovat.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od igorek » 24 dub 2020 10:41

BaronR píše:
23 dub 2020 20:10
Díky za věčné odpovědi. Rozhodl jsem se nakonec koupit Ruger LPC II, který má prý velmi lehký chod závěru a lze jej proto v případě potřeby nabít o kalhoty jednou rukou. Je tady i teoretická možnost, že jej díky lehkému závěru slepý náboj přebije, časem to zkusím a dám vědět.
Samonabíjecí pistole a některé jiné zbraně fungují na fyzikálním zákonu akce a reakce. Tento zákon je jeden z několika málo, které se vyučují na základní škole, doposud platí v celé své jednoduchosti a nahotě a ještě nikdo, zdůrazňuji, nikdo se je ani teoreticky ani prakticky neodvážil zpochybnit. Až teď, tady Pan BaronR našel odvahu platnost zákona zpochybnit. Nu což, může se stát že měl v 7.třídě hnisavou angínu a chyběl měsíc v hodinách fyziky.
A nenapadlo ho uvažovat třeba proč naplno stříkající hasičskou proudnici drží dva hasiči, proč létají rakety, proudová letadla, proč má vrtulník vzadu vrtuli -
Samonabíjecí pistole funguje na stejném zákoně akce a reakce a je naladěna na určitý a specifický náboj. Při výstřelu získá závěr zbraně stejnou hybnost jako střela ale opačného směru. Tato hybnost je využita k přebití zbraně a na tuto hybnost je naladěna síla vratné pružiny. Při použití náboje z větší pachovou náloží pistole spolehlivě přebije ale závěr narazí vzadu do rámu a střelec pocítí větší zpětný ráz zbraně, při snížené nebo jinak změněné prachové náloží (černý prach) závěr zbraně nezíská dostatečnou hybnost a protože vratná pružina je na tuto hybnost předimenzovaná závěr má kratší dráhu. Vytáhne třeba nábojnici a ta se zpříčí nebo jen povytáhne a zasune zpět do hlavně. Samozřejmě že tomu odpovídá i hybnost střely, která doletí pár metrů nebo v extrémním případě zůstane někde v hlavni.
Poněvadž hmotnost prachových plynů je velmi malá a tomu odpovídá i jejich hybnost při výstřelu, nemůže se závěr s vratnou pružinou , který je konstruovaný na daný náboj ani pohnout, natož vykonat pohyb do zadní polohy a vykonat to, k čemu byl speciálně navržen bez nádstavce na ústí hlavně. Ten ale vylučuje použití ostrého střeliva.
Tím vás pane BaronR nechci odrazovat od vašeho badatelského úsilí. Akorát vám chci připomenout, že i při vašem nízkém vzdělání jste asi získal zbrojní průkaz a ten jasně říká co a jak. A jak to bádání dopadne se třeba dozvíme jinde než tady.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od skagerak » 24 dub 2020 10:55

Lcp (predpokladam ze i dvojka ale tu neznam) ma zaver uzamceny (u raze 9br. Byva castejsi u pistoli neuzamceny, kdy se o funkci kterou ma uzamceni stara sila vratne pruzuny hmotnost zaveru,buci pruzina atd..)
Takze to ze ma"lehky zaver zaver" rozhodne neznamena,ze to bude s "slepacem" fungovat(nebude)

Zkousky na zp se delaji nejdrive od 8.6, do te doby krom pripravy na zk doporucuji studovat i neco z sirsi problematiky, kdyz ne z knizek tak alespon z netu...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 24 dub 2020 11:13

A já si pro jistotu dovolím doplnit ( protože Češi jsou vynalézaví a tvrdohlaví), že uvedený fyzikální zákon, ale i jiné fyzikální zákony, platí nejenom na Zemi, ale i v celé sluneční soustavě. :)
BaronR
Příspěvky: 7
Registrován: 09 dub 2020 18:49

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od BaronR » 24 dub 2020 12:09

Já věděl, že se tu najde nějaký igorek, lol. Tu druhou větu jsem napsal už jen jako trolling. LPC II nabiju jednou rukou, mé dilema je vyřešeno. Přeji hezký den.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od skagerak » 24 dub 2020 13:07

Pokud mas vyreseno tak ti to preji, a pokud by bylo nejake priste, tak s tzv trolingem sem prosim nechod (,napsal bych kam jit trolit, ale toto je slusne forum)...

Obecne ale pro nekoho kdo chce nosit ruzne "slepe", brokove "nesmrtici", "menesmrtici" naboje bude lepsi revolver, takze o tom taky popeemyslej, jak bylo uvedeno ma vyhody
I nevyhody...
(Ps. Pouziti zbr treba hlasit i takove, ale to by bylo ted na dyl a hlavne OT)
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od derringer » 24 dub 2020 13:58

Natažení závěru o kalhoty je stejně spolehlivé, jako přebití akustickým nábojem.

Jestli nemáš koule na to, chodit s nábojem v komoře, tak se nauč tasit s natěžením závěru.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Slepý náboj v ostré pistoli - přebije?

Příspěvek od igorek » 25 dub 2020 11:17

Ještě k tomu přebíjení slepými náboji. Zbraně s dynamickým závěrem budou s nakalibrovaným úsťovým nadstavcem fungovat v obou režimech samonabíjecí i automatické. Hmotný závěr dostane kopanec přez dno nábojnice a dráhu vykoná.
U zbraní třeba systému browning, kde je hlaveň pevně spojená ze závěrem úsťový nadstavec fungovat nemůže protože hmota a hybnost spalných plynů nemůže suplovat hmotnost a hybnost střely. Snad by se závěr pohnul pokud by úsťový nadstavec měl tvar Lavalovy dýzy a podpořil se reaktivní účinek spalných plynů vytékajících přez nadstave tvaru dýzy z ústí hlavně - jako raketový motor. Ale nechce se mi to počítat, tak jenom taková úvaha.
U zbraní s odběrem plynu na píst nebo nějak jinak je to bez problému.
Zajímalo by mě jestli je nějaký úsťový nadstavec pro cvičnou střelbu třeba na samopal vz. 26 pumpičku.
Odpovědět