Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Tom.
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2020 09:15

Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Příspěvek od Tom. » 16 dub 2020 00:29

Zdravím, u historické zadovky - terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem z roku cca 1880 bych rád nakonzervoval mechaniku závěru, která je umístěná v pažbě. Bohužel se mi nedaří odsunout pažbu od kovového středu - horní šroub mám samozřejmě vyšroubovaný + dolní kličku povolenou a jde to tak o 5 mm (je to vidět na fotce). Nerad bych to nějakým větším násilím poškodil - není tu někdo, kdo by s tím měl zkušenosti?
Za konstruktivní rady děkuji.
Přílohy
celkovy-pohled_450.JPG


radim1
Příspěvky: 25
Registrován: 24 pro 2013 21:33

Re: Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Příspěvek od radim1 » 16 dub 2020 07:04

Skuste demontovat botku pazby. U podobnych systemov byva prevrtana zo spodu cela pazba a je tam dlha skrutka napriec celou pazbou. Ak to tak bude, je treba si zohnat dlhy, masivny srobovak idealne s moznostou nasadit pri rukovati vidlicovy kluc nakolko sa to zle povoluje.
Tom.
Příspěvky: 2
Registrován: 12 dub 2020 09:15

Re: Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Příspěvek od Tom. » 17 dub 2020 00:14

Děkuji za odpověď - botku pažby jsem demontoval již dříve (na obrázku je pažba již po demontáži), a ano - mimo 2 otvorů pro vruty, které drží botku, je tam ještě jeden o průměru 6 mm a hloubce cca 50 mm - zkoušel jsem ho, jenže se mi zdá, že je slepý. Udělal jsem si úzký šroubovák, bohužel nezabírá a na poklep není cítit nebo slyšet kovová hlava šroubu. Je samozřejmě možné, že otvor někdo něčím kdysi ucpal - ať už omylem nebo záměrně.
Vaše odpověď mě přesvědčila, že ten otvor by mohla být cesta, že se do toho musím nějak dostat :idea:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 dub 2020 09:36

Defacto identickou pušku jsem kdysi dávno měl. Už si vše nevybavuji, ale vím určitě, že přes pažbu jsem demontáž neprováděl. Už to, že se podařilo pažbu odsunout o uváděných cca 5 mm je dle mně důkaz o tom, že spojení přes pažbu nepůjde. Ale můžu se samozřejmě mýlit, hodně těchto zbraní bylo v té době "samodomo". Až se to podaří, dej určitě vědět.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Terčovnice s Martiniho výkyvným závěrem

Příspěvek od al.taylor » 17 dub 2020 19:39

Přiklonil bych se k názoru p. Pavla. Podobnou zbraň jsem na vlastní oči viděl bez pažby a ze závěru vybíhaly horní a dolní prodloužení k zadlabání do dřeva. Ve spodním byl spoušťový mechanismus a závit pro šroub, který oba spojoval. Nebylo tam tedy nic, do čeho by se dal zašroubovat nějaký dlouhý trn přes celou pažbu směrem od botky. Ale terčovnice byly vyráběny kusově a každý puškař to mohl udělat trochu jinak.
Odpovědět