Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 15 dub 2020 20:06

Dávnejšie som obdivoval underhammer od výrobcu Tilo Dedinski. Na týchto pištoliach ma vtedy zaujal ten jednoduchý mechanizmus a zároveň aj celá konštrukcia pištole. Videl som aj nejaké fotky "vreckovej" verzie takejto pištole.


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 15 dub 2020 22:04

pro martin1976:
Tilo Dedinsky, Němec, to je samozřejmě úplně jiná liga. Ruční kusová práce, cena 4 až 8 tisíc éček za nádherně zdobenou dlouhou předovku u něj neny žádný problém. Svého času používal hlavně od firmy HAYM a ze Suhlu. Ale už dlouho o něm nemám žádné zprávy.
Stejně kvalitní zbraně - předovky na zakázku dělá i další Němec Werner Biederstädt ze Sulzbachu.
***
Perkusní pistole underhammer.
pro info přikládám snímek pistole, kterou vyrobil Werner Biederstädt. Prodala se v aukční síni Hermann Historica v Mnichově za 1500 éček.
Přílohy
Werner_b.jpg
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 16 dub 2020 14:10

Už jste někdy viděli tenhle systém?
Chlápek vyměňuje pružinu spoušťové páky. Ale ta pružina netlačí zhora dolů, jako každá slušná pružina, ale do boku. Ořech má asi ozuby na boku. Na konci videa je vidět, jak palcem tlačí na spoušťovou páku směrem doprava k zámkové desce, a kohout spustil. Jak to pak funguje v praxi?
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 16 dub 2020 19:56

Kohout v napnutém stavu nedrží ozub ořechu, ale ten výstupek spoušťové páky procházející skrz zámkovou desku. Podobně je to u Katalánského zámku, ale tam je bicí pružina zvenčí. Chtělo by to ještě záběr na spoušť jakým způsobem tlačí páku do boku.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 16 dub 2020 21:12

Pavelsakal1955 pol deci vody? A nie moravskej slivovice? :D Vďaka za tip, určite aspoň zo zvedavosti vyskúšam.
Ano presne ako píšeš, mne najviac vyhovuje revolverová spúšť, veď k predovkám ma pritiahli práve perkusné revolvery.

Ja osobne by som underhammeru od DP dal šancu, strieľa sa z neho fakt dobre a zdá sa, že sa naozaj vydaril (aspoň prvých 111 kusov, ktoré DP vyrobil ako prvé a zaslal do Nemecka do Frankonie, ja som sa na jeden ulakomil). Ale otázne bude samozrejme, či DP udrží kvalitu seriovej výroby....

Feinwerkbau je samozrejme po výkonnostnej stránke aj po stránke vyhotovenia špica. Ale sú tu dve veľké ale. Aj tu, aj na susednom fore zazneli, aj inde samozrejme (podľa mňa oprávnené hlasy), že tá zbraň má dosť málo spoločné s pôvodnou Billinghurstovou pištoľou a reálne sa uvažuje o tom, že zbrane v takom vyhotovení nebudú pripúšťané v budúcnosti na súťaže pod hlavičkou MLAIC. Uvažovalo sa od roku 2021. Moja špekulácia - podľa mňa DP prišiel s novým underhammerom práve preto, že čaká, že mnohí strelci "prezbroja" na jeho zbraň :twisted:

Dedinski Underhammer s hlavňou Suhl. Mal som šťastie a podarilo sa mi minulý rok získať túto zbraň (núkali mi k nej aj luntovku Artax Europeo a ja som d.bil nezobral, lebo som vtedy nevedel, čo to je :evil: Ale to je tak, keď sa s Nemcami rozprávate po anglicky :-D písanej nemčine celkom rozumiem, ale s mluvením je to horšie :-D). Reálne hrozí, že predovky budú na Slovensku na ZP, tak som si povedal, že to "risknem" a kúpim ho, pretože v budúcnosti sa k takej zbrani zo zahraničia bez byrokratických papierovačiek ťažko dostanem.
Asi takto, funkčne a prevedením je to klon Feinwerkbau s tým, že má troška iný spúšťový vnútorný mechanizmus, ktorý sa dá perfektne ladiť viacerými spôsobmi - 2 skrutkami, ktoré "odďalujú" ozub spúšte od ozubu bicieho kladiva (čím sú ďalej od seba, tým je spúšť samozrejme jemnejšia a ohýnaním pera, ktoré vracia spúšť. Spúšť som nastavil na nejakých 200g, ale pocitovo má menej, keďže má takmer nulový chod.
Po stránke vyhotovenia, opracovania je super. Slabinu vidím v dosť tenkom kline, ktorý spája hlavnú pružinu s kohútom. Hlavná pružinu je podľa mňa dosť tvrdá, u zbrane takého maloseriového výrobcu by som čakal, že už bude po stranách zbrúsená, aby nemlátila na piston zbytočne silno.
Ale hlavný problém vidím v cene. Feinwerkbau sa predával neskôr za niečo nad 1000€, teraz ide v aukciách na nemeckom egune za 1000-1500€ podľa toho, či má nejaké úpravy od puškára. Základný model Dedinski začína na nejakých 2000€ a keby ste chceli úpravy (pažba na mieru, rybina, gravírovanie atď), tak možno ani 3000€ by nemuselo stačíť. Inými slovami - u Feinwerkbau dostanete za polovicu ceny v podstate to isté.

Keď sme pri underhammeroch, najlepší pomer cena/výkon je podľa mňa pištoľ Ardesa Barlow underhammer .40

PS Robí niekto u nás/vás luntovky na terčovku?
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 21 dub 2020 19:53

Akurát som teraz v TV začul, že od zajtra sa na Slovensku budú otvárať vonkajšie športoviská, kde by podľa všetkého mali patriť aj vonkajšie strelnice. Na jednu strelnicu chodievam denne na obed (momentálne pre obed), tak si to zajtra zistím. :wink:
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 29 dub 2020 22:02

Zdravím milovníky BP
Jak jsem už psal, pořídil jsem si Ardesu Patriot, protože se mi líbila, dobře se drží v ruce a také kvůli tomu, že má stavitelné hledí. Ale to hledí je opravdu nepovedené. V podstatě žádná aretace, drží to jen krátký šroubek M4 a kdybych potřeboval hledí zvednout, tak by ten šroubek držel jen za 2 nebo 3 závity. Stranová poloha se nedá nijak zafixovat a věřím, že po několika ranách se ten šroub uvolní. Když to drží 3 závity tak se to moc utáhnout nemůže, jedině dát delší šroub. A když se šroub povolí, tak se hledí klinká s velkou vůlí v té příčné liště. Má s tím někdo podobné zkušenosti? Jak to elegantně strojařsky vyřešit? Konstrukčně je to teda dost odfláknuté. Já vím, co můžu chtít za ty peníze, ale já si to rád sám vylepším, ale zatím mě nenapadlo žádné solidní strojařské řešení za které bych se nemusel stydět. Máte li nějaké, budu moc vděčný za radu a předem děkuju. Vím, že je tady hodně šikovných koumáků a tak se těším na odpověď.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 30 dub 2020 19:43

tomasHy: Já odpovím jen tak z poloviny. Hledí je vyrobené z měkké oceli, která nijak valně nepruží. U pistole na těch 25 metrů by rozsah šroubku měl stačit. U dlouhé kulovnice nestačí, visí ve vzduchu. Takže jsem hledí vyhodil z rybiny a usadil hledí pevné. V podstatě když střelec odladí náboj, hledí přes mosaznou tyčku doklepne a zajistí, případně pilníkem sníží.
Je to předovka a měli bychom přijmout spolu se zbraní i ducha doby. Existují systémy hledí. Třeba u Hege Sieber je, myslím, vertikálně výsuvné hledí. Nesehnal jsem rozkres, jak ten mechanizmus chodí, ale vysouvá se z pažby.
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 30 dub 2020 20:56

Moje řešení obdobného problému vyřešilo zakápnutí černým dvousložkovým silikonem. Nehýbe se to, není to vidět, neinteraguje to s čistidly a mazadly a nakonec to lze snadno odstranit protože to má stále charakter měkké gumy.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 01 kvě 2020 21:56

Pred pár dňami mi prišiel derringer Liegi .44 cal. (Pedersoli) vo výhodnej cene 4300,-Kč. Ešte som nemal čas sa mu venovať, akurát som ho dnes nafotil a troška ohmatal. Vonkajšie spracovanie je na dobrej úrovni, mechanizmus ide ťažšie a troška zadrháva, bude ho treba vyleštiť (samozrejme so stratou záruky). Odporúčaná dávka prachu je 0,6 g 4FG. Maximálna dávka sa uvádza 1,3 g. Zaujalo ma použitie konverzného pistonu na zápalku W209 bez použitia prachu. Vieme, že tento derringer má špecifický systém nabíjania odšróbovaním hlavne. Videl som videá, kde sa nabíjalo klasicky (žiadne šróbovanie hlavne) s použitím flastru a gule.
Presnosť u tejto pištolky sa nedá očakávať, tak isto ani výkon. Mám ju iba pre potešenie a občasné buchnutie už keď budem na strelnici. A nechal som sa zlákať aj na výhodnú cenu. Samozrejme je to ďalší pekný kúsok do zbierky.
Liegi .44 cal..jpg
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 01 kvě 2020 22:12

Ešte by som pridal jeden postreh k derringeru Liegi. Hlaveň je drážkovaná. Má však veľmi jemné, plytké drážky. Na stránke Pedersoli sa uvádza stúpanie drážok 1:18. Pri pohľade do vývrtu, nemajú drážky žiadne stúpanie. Pre porovnanie sem pridávam fotku, na ktorej je vývrt so stúpaním 1:20 a vývrt vraj so stúpaním 1:18.
Stúpanie drážok.jpg
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 02 kvě 2020 09:17

Jóóó, výrobky od Pedersoliho. Zaplať a drž hubu!!!! :lol:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 kvě 2020 16:56

Martin1976: Martine, nezkusil jste to stoupání změřit? Možná měli zbytky hlavňoviny pro twist 1:70 a tak to tam vrazili a na tu délku by to možná nebylo ani znát.
Soubojové pistole se dělaly záměrně s rovným stoupáním a tvrdou spouští. Tohle není soubojovka, ale poslední "šance".
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 02 kvě 2020 22:23

Ještě se vracím k tomu Patriotu. Má ta pistole nějaký historický vzor, nebo je to novodobá konstrukce? Dík za odpověď.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 kvě 2020 11:06

tomasHy: Najít historický vzor pro Patriota asi nebude snadné. Zhruba do roku 1830 se vyráběly pistole s křesadlovým zámkem. V sedmdesátých letech 19. století se přesedlalo už na jednotný náboj. Takže tu máme asi čtyřicet až padesát let produkce pistolí s perkusním zámkem.
Patriotu by odpovídala pistole vyráběná v Severní Americe kolem roku 1815. Má tam náznak toho "hrbu" nahoře, tvar rukojeti pažby, kování i tvar lučíku. Ale v roce 1815 zde ještě perkusní zámek nebyl. (zdroj: ALTE HANDFEUERWAFFEN)
Tady jsou desítky pistolí: https://www.alamy.com/stock-photo/firea ... tlock.html
Odpovědět