Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 03 dub 2020 18:24

S chvěním otevřu vlákno co zase bude nemýlil jsem se. Manganistan draselný, hliníkový prášek, dusitan sodný, samé chutné sloučeniny - dusitan sodný je velmi jedovatá reaktivní látka silně rakovinotvorná a manipulace s ní je riskování ze zdravím. Rozkládá krevní barvivo hemoglobin nevím jestli ho lze volně koupit. Dusitanová solící směs se používá jen pro průmyslové účely a obsahuje jen 0,5 až 0.6 % dusitanu sodného. I dusičnan draselný je toxický. No příště, jestli tu ješte zavítám si dám před počítač plech a nasadím plynovou masku.


tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 03 dub 2020 19:12

Ale klid. Dusitany ani dusičnany nejsou nijak zásadně toxické, ostatně černý prach je z 75% dusičnan draselný. Jako jasně že požívat je je zbytečné a skutečně dusitany jsou karcinogenní ale až po reakci s amíny v kyselé prostředí, kdy vznikají ty nebezpečné nitrosoaminy.
Dusitany ale až na některé brynyrovací lázně střelecká veřejnost prakticky nepotká (až na ty uzeniny a o těch se přeci dávno ví, že zdravé nejsou).
Ovšem bacha na ty slože hliník/okysličovadlo tedy zábleskové slože, tam se úhony dojít dá a manganistan zvlášť se umí vznítit i s některou organikou.
Případný úraz a automatické policejní vyšetřování v době nouzového stavu by mohlo přijít obzvlášť draho...
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 dub 2020 19:14

pro igorek:
on si dneska člověk nevybere. I některé suroviny, používané při výrobě prachů všeho druhu jsou svým způsobem sračky životu nebezpečné. Včetně olova. Tělo vydrží hodně, pokud jsou tyto sračky v minimálním množství. Stejně jako tzv. "éčka" v potravinách. Problém nastane ale tehdy, když to řachne. To pak odnesou očíčka, ouška a často i tlapičky. 15 roků jsem dělal vojenského odborného pyrotechnika, tak vím, o čem píšu :(
Ale každý je strůjcem svého osudu!!!!!
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 06 dub 2020 21:47

Džentlmeni,
ako strieľate počas vírusu?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 06 dub 2020 22:20

Dobrá otázka. Jak trávíme čas v době, kdy nemůžeme na střelnici a kdy je ve hvězdách, jestli se na ni někdy dostaneme. Odpověď - zdokonalováním materiálu. Ze zadních stěn vyhozených skříní ze sololitu jsem nařezal kusy asi 60x70 cm, natřel je bílým Barakrylem, nalepil černé kruhy pistoláku od sedmičky k desítce. V rozích vyvrtal díry a provlékl jutové provázky.
Další prací bylo odlití a oválení asi 450 koulí . Při tom jsem experimentoval s litím olova tak, či jinak využívaje poznatků zapsaných zde o několik stran dříve.
Když koule byly hotové, vyráběl jsem flastry stříhaje je nůžkami, přestože mám ve sklepě kvalitní lochajzny. To proto, aby mně práce co nejdéle vydržela. Nastříhaná kolečka jsem skládal po třiceti, na krajích je provlékl nití pro snadné pozdější utopení v mazivu.
Nemaje dalších nápadů, vyndal jsem Hawken rifli ze skříně. Rozhodl jsem se, že jí trochu upravím pažbu. Hlaveň jsem dal do skříně a začal pracovati na pažbě. No, nebyl to dobrý nápad - už měsíc jsou součásti v krabici. Některé věci potřebují uzrát.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 06 dub 2020 23:22

Tiež tu máme zavreté shooting ranges, no na privátnych yardoch strieľame, pretože zákon chce iba toľko, aby to človek robil bezpečným spôsobom a lokálne optrenia sa k takejto veci nevyjadrujú. Tak sme celkom bezpečne strávili voľno v hlbokej kotline s jazierkom v oblasti antracitových baní a strieľali ako pri Verdune. Minul som funt prachu a oblak gulí, niečo sa upieklo, trocha zlatistého nápoja ... pekný corona víkend to bol. Do noci som čistil a dočistieval dnes. Snažil som sa porovnať TripleSeven a Pyrodex.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 07 dub 2020 07:11

Pán Rolf, zálesák,
ako ste teda pokročil v porovnávaní týchto dvoch prachov? Nejaké rozdiely, výhody, nevýhody konkrétneho prachu..
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 07 dub 2020 07:13

Ja som odlieval začiatkom roka, tak len suším a suším (našťastie mám dlhú záhradu), trenujem mierenie, postoj atď.... po večeroch dvíham železo :D
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 07 dub 2020 11:38

To Martin1976: S porovnávaní som sa dostal do bodu, keď sa mi prestalo chcieť a keď už bolo v piksli TripleSeven tak málu, že sa mi žufaňkou zle naberalo ... aniž by som mal validné výsledky. Kým bolo slnečno, lietal lepšie TripleSeven z dvadsiatich štyroch palcov rúry a horšie Pyrodex z dvadsiatich ôsmych palcov, potom sa trochu zatiahlo a prestriedali sa. O pár dní budem pokračovať, uvidíme, či sa to vyprofiluje.
Opatrne by som sa klonil k predpokladu, že nastrieľať sa na konzistentné výsledky človek dokáže s každým z uvedených prachov. Podstatné bolo držať sa toho, čo človek s daným prachom zistil, a nemeniť to. Konkrétne napríklad ak Pyrodex chce 80 grainov laborácie a 320 grainov ogivál s mojim čarovným zeleným mazadlom, čo vonia ako guľášová, tak sa nedá čakať, že fúkne rovnako dobre so sto grainami a štyristovkou ogiválom, namazaným kúpenským lubrikantom, čo vonia po kardamome :D . Podobne sa nedá čakať, že to pôjde úplne dobre, ak človek všetko zachová a iba zamení Pyrodex s TripleSeven. Ako tu už kolega Pavelsakal zmienil, nemá to logiku a skoro žiadne pevné pravidlá. No k nejakým záverom napokon dôjdem, a ak sa podarí, nahrám fotky terčov s príslušnými údajmi.
Čo sa týka afterparty strelca a zbrane doma: Pyrodex možno o málo menej špiní, TripleSeven zas ide veľmi dobre umývať. No po tom množstve prachu čo sa vypálil to už bol každopádne des. Jedna zo zbraní sa v nedeľu už nedala zatvárať, tak bola zalískaná, a čistil som ju priamo na pľaci, aby sa vôbec dalo pokračovať.
Železo, pán kolega Kocúr, áno? :D Tiež som tomu pár rokov holdoval. Teraz mi už vŕzgajú kĺby, že to plaší zver, tak tomu len fandím.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 dub 2020 15:53

Jak chcete hledat logiku u zbraně, kde tlačíte střelu ústím hlavně dolů na prach. U předovky je tolik proměnných. Logiku předovka nejspíš má, ale my nevíme, kde. Vynechejme vliv hlavně a mířidel. Pořád zbyde pár desítek "drobností" u nabíjení, prachu, ucpávce,flastru, střele, zápalce nebo prachu na pánvičce. Pavelsakal uvádí ve vláku o nábojích že: "A náboj 22 LR zkoumali z 260 !!!!!!!!! hledisek." A to je náboj, který fabriky valí po milionech kusů a je odzkoušený.
Má vaše střela váhovou toleranci +/- půl grainu? Máte 100% čisté olovo? Mažete flastr stále stejným způsobem a stejným množstvím mazadla? Při odlévání střel když odlejete cca 20 střel, dáte do nádoby zase stejné množství kovu? Vkládáte ogivální střelu stále stejným způsobem? Všichni to známe. Logika tam je, jen vědět kde.
A taky - přibližně v roce 2008 jsme chodili na střelnici 40 x za sezonu. Pak už jen desetkrát. A letos?
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 07 dub 2020 17:20

Z “jiného soudku” neporadil by někdo zdroj řezaného achátu na křesadlo?
O dodavateli z Reichu (Stifter) vím, ale raději bych někoho z ČR a zcela nejlépe Prahy nebo Středočeska. To tedy když už jsem toho Hawkena rozebral do posledního šroubku a i kování pastou rozleštil a s abstinenčním syndromem vyhlížím otevření střelnice...
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 07 dub 2020 18:03

Já kupuju tady: https://jaknapazourek.cz/shop/kresaci-kameny Je to solidní člověk, obratem máte objednané doma. Acháty jsme se synem koupili taky na webech, přišla toho celá kabela. Ale s řezáním byl problém, nebo spíš s dobroušením. Tak jsem to vzdal a používám pazourek.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 08 dub 2020 18:02

Pozeral som nejaké informácie ohľadom Vesuvitu LC1 a LC2 a informácie sa rôznia. Ktorý je podľa vášho názoru vhodnejší pre pištoľ kaliber. 50, dĺžka hlavne 24cm? Pozeral som aj zrnitosť a porovnával podľa tabuliek s inými prachmi a neviem to jednoznačne určiť? LC1? LC2? "Obyčajný" LC vynechajme.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 08 dub 2020 18:40

pro martin1976:
Do pistole doporučuji Vesuvit LC 1, hoří a shoří rychleji.
tavic
Příspěvky: 83
Registrován: 27 čer 2011 17:27

Re: Předovky

Příspěvek od tavic » 08 dub 2020 19:31

Blecha.z: děkuji za tip, vyzkouším...
Odpovědět