Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 28 bře 2020 21:06

To Kocúr: Myslím čokoľvek, výrobcovia, múzeá a muzeálne exponáty, obrazové aj textové materiály o súťažiach, články, slovom hocičo. Je to žáner, ktorý ma hodne zaujíma a skoro nič o ňom neviem.


Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 28 bře 2020 23:05

pro Rolf zálesák
Jediné, co mě napadlo, je tento odkaz :

http://www.svrue.de/vlframe.htm
Je tam mnoho info o předovkách a prachu. Bohužel v němčině. Ta doutnákovka č. 1 je identická s tou, co jsem měl já. Akorát já ji měl bez rytin a dřevořezby. Existují 4 kusy od výrobce H.J. Glessmer a všechny 4 kusy jsou mnohonásobní mistři světa v jednotlivcích a v družstvech. 3 ks jsou v Rajchu, jeden kus je ve Švajcu. Což mi někteří Němci nemůžou odpustit.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 31 bře 2020 18:44

Usmialo sa na mne šťastie, hoci som sa zaujímal viac o pušky, nakoniec som získal repliku japonskej knôtovej pištole "Tanzustsu" v kalibri cca 10mm. :lol: Pištoľ je podľa značiek zo skúšobne a nápisu očividne španielskej produkcie Ar(de)sa. Údajne je minimálne strieľaná, keďže je drevo úplne bez škrabancov a hlaveň bez korozie , asi to tak bude. Práve som impregnoval bavlnený knôt 15perentným roztokom dusičnanu draselného (podľa údajov, ktoré som našiel na internete, sa používajú na impregnáciu 10-20percentné roztoky, tak ja som niečo medzi). Knôt hoci má odporúčaný priemer 6mm ide "osadiť" do čeľustí dosť ťažko, tak som ho poklepal kladivom, čí sa trocha sploštil a ide to ok :-) Neviem sa dočkať, kedy otvoria strelnice :D
Přílohy
tanzutsu.jpg
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 31 bře 2020 19:12

Pokiaľ viem, lunta sa impregnovala octanom hlinitým, ktorý zabezpečoval trvalé pomalé tlenie, pred výstrelom sa koniec rozfúkal.
Dusičnan draselný je silné oxidačné činidlo, bude z toho niečo ako rýchlo horiaca zápalná šnúra, čo teda asi nie je to pravé! :evil:
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 31 bře 2020 19:34

Dovolím si pár slov k luntu. Je to samostatná vědecká disciplína a co střelec, to názor.
Já jsem používal KNO3, ale za boha už nevím, kolik měl roztok %. Dával jsem si ale bacha na jednu věc. Když se lunt po namočení (cca 30 minut a občas promíchat, aby se roztok dostal všude a vytěsnil vzduch) nechá volně uschnout, tak je velká pravděpodobnost, že se vytvoří drobné krystalky. Ty mohou způsobit, že lunt prská a může zapálit prach na pánvičce ještě před zmáčknutím spouště. Mně se osvědčil tento postup:
Lunt namočit (používal jsem na to ultrazvukovou pračku), zapnout troubu na cca 150°C, tuto nechat zahřát a potom do ní lunt asi na 25 minut dát sušit. Díky rychlému sušení se krystalky nevytvoří (chemie základní školy). Potom jsem lunt důkladně vyprášil. A bylo hotovo :lol:
Důležité je mít lunt z pletené, nikoliv kroucené bavlněné šňůry. Čím je víc tvrdá, čili utaženější, tím lépe.
Ale svoje názory a zkušenosti nikomu nevnucuji !! :mrgreen:
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 02 dub 2020 17:28

Tak mám za sebou prvý pokus a zapálenie luntu, žiadna rýchlohoriaca šnúra sa nekonala. Nehorí to plameňom ako knôt na sviečke, tak to asi bude +/- dobre. Ale naozajstný odpal budem môcť vyskúšať až na strelnici. V porovnaní s impregnovaným luntom kúpeným v obchode ten môj neprská, kúpený prská, takže budem
teda kupovať neimpregnované knôty a napustím si ich sám.
Inak čo som mohol čítať, tak pôvodne sa lunty namáčali do konského moču, ale kde ho zohnať? Možno Rolf by mohol na prerii chytiť lasom nejakého mustanga :lol:
V drogeriách a lekárňach sa dá zohnať len octanová masť alebo krém, octan hlinitý je zrejme ťažko zohnateľný. Octanom napúšajú lunty hlavne Španieli a je zaujímavé, že strieľajú predovšetkým krátke luntovky, dlhé ich až tak nelákajú.
Čo som čítal rozhovory s predovkármi, niektorí používajú na napúšťanie knotu mäsiarsku rýchlosoľ (je dostupná), ktorej zložkou je aj dusičnan draselný. Kedže som mal možnosť kúpiť dusičnan, kúpil som práve ten, inak by som nemal nič. Uvidíme, ako dopadnú pokusy na strelnici. :)
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 dub 2020 18:22

O laso som toť nedávno zakopol a trochu si nabil kokos, pán kolega Kocúr, tak koňa asi do lasa nechytím, tobôž divokého, skôr znova seba :D Moja rusovlasá ostrostrelkyňa, čo mi nakúka cez rameno, hovorí, že na očuranie knôtu niekoho určite zoženiete, bár aj to nebude kôň :lol:
Tá potravinárska rýchlosoľ, aby som nebol príliš OT, je takmer samý dusičnan draselný, aspoň tu na prériách je to tak. Preto chutí väčšina tunajších údenín nasládlo a hnusne. Možno budú dobre horieť, keď už nebudeme svietiť elektrikou - čo nemusí byť ďaleko, ak sa tu vírus nebude brať dosť vážne a naďalej budú všetci vo Walmartoch na seba kašľať, zakiaľ bez rúšok tlačia vozíky kopcovato plné balenej vody.
Vtipné je, že v rámci vírusu mi predĺžili dodanie jednej pištole na neurčito. Zato pušný prach a zápalky mi prišli promptne. Vzal som aj Pyrodex, chcem porovnávať, keďže sa to tu riešilo. Do konca týždňa by som to rád stihnúť, mám voľno, ale fúka taký vetrisko, že by to aj na vašej novej luntovke zahasilo knôt.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 02 dub 2020 20:04

Pán Rolf, zálesák,
akurát vo vašom príspevku čítam, že idete skúšať Pyrodex. Aký ste konkrétne kúpili? Mne sa už míňa nemecký a kvalitný Wano, ktorý už neviem zohnať. Preto uvažujem nad iným prachom. Kvalitný Švajčiar stále nejako obchádzam a pozerám po iných prachoch. Pyrodex som už aj plánoval kúpiť, ale zatiaľ som nerozhodný. Viem, že keď kúpim Švajčiar, tak už na ostané prachy nepozriem. Preto chcem ešte niečo skúsiť a Pyrodex, prípadne "3 sedmičky" by to mohli byť.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 dub 2020 21:01

To Martin1976: Kúpil som Hodgdon Pyrodex RS ffg equal. a Hodgdon Pyrodex P fffg equal. Do revolverov dávam 3F, do pušiek 2f, ako sa to tu už aj riešilo. Jeden je s etiketkou prevažne žltou, druhý s prevažne zelenou. Neviem, či sa to u vás balí do zhodných pikslí. Vtipné je, že kúpiť na nete Pyrodex ma stojí polovicu čo kúpiť TripleSeven v sámoške.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 02 dub 2020 22:29

Jedná dobře míněná rada: Manganistan draselný ve směsi s práškovým hliníkem NIKDY nezkoušejte použít jako náhradu černého prachu ve zbrani. Raději se nepokoušejte tuto směs ani namíchat. Je citlivá na sebemenší jiskřičku i na náraz. Má úplně jiný průběh hoření ( jde spíše o výbuch) a může dojít k havárii zbraně.
Věřte, že vím o čem píšu. Kdysi jsme z toho s malou příměsí ještě jedné látky vyráběli dělobuchy, dneska bych to nevzal do rukou.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 03 dub 2020 10:33

Znovu opakuji: na impregnaci luntu jsem používal KNO3, v drogeriích k dostání jako rychlosůl za pár šupů. A lunt mně vždy, zdůrazňuji vždy, fungoval naprosto excelentně, pokud jsem dodržel postup, který jsem zde popsal. Opravdu nevidím důvod, proč hledat a tápat v jiných vodách, když tato cesta je nejjednodušší a nejlevnější!!! KNO3 má 3 molekuly kyslíku, KMnO4 má 4 molekuly kyslíku. Všeho moc někdy škodí, není důvod, aby lunt doutnal velmi rychle.
Taky hodně záleží na usazení luntu v kohoutu. Musí se do prachu na pánvičce zabořit. Pokud vyčnívá více, než je vhodné, tak prach vymete z pánvičky dříve, než ho zapálí.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 03 dub 2020 12:05

Ano KNO3 funguje a je dostupný, 1kg som kúpil za 3€, to je nejakých 80Kč(?) :) No nekúp to :lol:
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 03 dub 2020 12:19

Dobrý den přeji,
toto i konkurenční střelecké fórum sleduji už hezkou řádku let. Řešilo se zde už kde co. Teď momentálně luntovky. Nikde ani na výsledkových listinách různých soutěží jsem nezavadil o předovku s kolečkovým zámkem. Jakoby ani neexistovaly a přesto mají svoje místo v historii předovek. Prostě vývojová řada hned od luntovek přeskočí na křesadlovky a kolečka jakoby míjí.Netuším čím to je, snad někdo ví a sdělí, proč tomu tak je. Zajímalo by mě to.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 03 dub 2020 12:23

Rekl bych slozitost (,a tim i cena)?
I v dobe predovek, kdy se pouzivaly doutnakove zbrane a koleckove zbrane tak se pouzivaly
Castecne i soubezne, koleckovy zamek imho nevytlacil doutnakovy , jsou i zbrane ktere maji oba zamky .
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 03 dub 2020 17:06

Zbraň s kolečkovým zámkem byla pro obyčejného vojáka drahá a složitá. No a doutnákový zámek se zase nehodil k lovu. Zapálený lunt cítila zvěř z dálky. Proto koexistovaly spolu. Stejně jako pak kolečkový s křesadlovým a ten nějaký čas s perkusním. Pak se vývoj rozeběhl vyšším tempem.
Odpovědět