Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 14 bře 2020 22:47

Jasné, zrozumiteľné. Ďakujem. Mám nový DIY nastreľovací stojan, čo leží doteraz bez úžitku pod stolom, na jednej z flínt puškohľad, aj stena by bola, tak dnes večer sa dám do toho, a budúci víkend tie zvyšné dve tri rany do terča (ak dovolí počasie a vírus - niežeby som ho mal :D , len vidím ako prudko napáda psychiku obecnej pospolitosti; dnes nekúpite handsanitizer či balenú vodu, ktovie, čo sa nezoženie o týždeň)


tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 21 bře 2020 14:25

Zdravím milovníky BP.
Viděli jste už někdy takovýhle vývrt? Mám ho u svého Patriota od Ardesy. Nevím, jaké by bylo nejvhodnější krmivo. Kule s flastrem, REAL, ogival ? Co si myslíte? Předem děkuju za odpověď.
P1230582.JPG
P1230582.JPG (20.81 KiB) Zobrazeno 1498 x
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 21 bře 2020 17:08

Ahoj. Na tom obrázku je standardní vývrt Ardesáckých hlavní v posledních letech. Úzká pole, široké drážky, počet osm. A střelivo podle stoupání 1:22 = dlouhá střela, 1:48 až cca 60= koule. Výrobce používal stejný nůž na rychlé i pomalé stoupání. Osobně mám 1:16, 1:22 i 1:66. Všechno stejné.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 21 bře 2020 19:52

Jedná se o tzv. vývrt Henry. Mám ho v mojí perkusní pušce na 100 metrů, akorát počet polí je lichý (9). Velmi oblíbený pro použití ogiválních střel, obalených papírem. Výhoda je, že úzká pole kladou malý odpor při nabíjení a dobře se zaříznou do střely . Při správně zvoleném průměru střely se tato dobře utěsní ve vývrtu, protože úzká pole, navíc díky svému profilu, se do střely zaříznou hluboko. Vývrt dobře vede všechny druhy střel, látkový flastr se dobře poskládá do širkých drážek. Pefektně vodí dlouhé střely při vysokých Vo a rychleším stoupání, takže nehrozí její stržení ve vývrtu.
Při této příležitosti bych chtěl upozornit na špatně používaný termín "střela se zařízne do drážek" Je to jako bychom říkali, že chleba se zaříznul do nože. 8) Správně má být termín "pole se zaříznou do střely".
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 22 bře 2020 18:14

Zdravím Vás páni,
môžete mi niekto poskytnúť relevantné údaje o ládovani Ardesy Tracker ?
Ňúral som po nete a dopracoval som sa k rozporuplným údajom.
V jednom návode napr. pre svoje pušky pripúšťajú použitie prachu 3Fg a uvádzajú aj konkrétne maximálne navážky /manuál pre Ardesa Hawken Woodsman/, v inom manuáli pre Trackera len doporučujú prach 2Fg a nedoporučujú použitie prachu 3Fg. Neuvádzajú žiadny údaj o bežnej, či maximálnej navážke.
K inému prachu ako 3Fg /Vesuvit LC/sa našinec ťažko dostane.V terajšej situácii už asi vôbec nie.
Poriadne údaje od výrobcu si predstavujem asi takto :

Prach
Typ zbrane použitá strela Váha strely 2Fg 3Fg
dopor.navážka max. navážka dopor.navážka max. navážka
guľa
Maxi Ball
R.E.A.L
Long Bullet
Ale to som asi prehnaný detailista.
Za každý údaj ďakujem vopred.

P.S. Tú tabuľku mi za nič nechce správne zobraziť.
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Předovky

Příspěvek od kersanti » 22 bře 2020 19:27

Ardesa Tracker má navážky stejné jako jakákoli jiná Ardesácká inline.
Maximum je 8g prachu (doporučená 6g) a 20g střela.To jsou pochopitelně lovecké navážky.
Na děrování papíru stačí zlomek.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 22 bře 2020 19:57

pro traper
Ptáš se na nabíjecí data pro nějakou zbraň. K tomu mohu říci asi toto:
Střelba z předovek nemá logiku :evil: . Toto si zapamatuj jako vysvětlení pro všechno okolo střelby z předovek!!!!!
K čemu ti je platná tabulka od výrobce, když ten není český a ty používáš český prach?
Výrobce si může napsat co chce, udělat jednu tabulku pro pistole, jednu pro pušky a tu dávat ke všem svým výrobkům. Kde máš záruku, že tabulka je správná. Budeš se jí bezmezně držet a ani capa netrefíš.
Jestliže je prach zrnitosti třeba 3f, rozhodně to neznamená, že všechny prachy zrnitosti 3f se chovají balisticky stejně.
LIší se i dokonce jednotlivé láhve stejné serie, protože se plní ze zásobníku o nějaké kapacitě, kde vždy menší zrna padají dolů a velká zůstanou navrchu. Každou lahev před každým použítím asi minutu obracím v ruce, aby se prach v ní tzv. zhomogenizoval :|
Výhoda byla v minulosti, kdy byl k dispozici jenom jeden druh prachu a ušetřilo se mnoho testů s jiným druhem prachu. Dneska je k dispozici vícero druhů, takže musíš testům věnovat mnohem více času.
Co tím chci říci? Nespolehej se na nějakou tabulku. I střelecké manuály uvádí rychlosti, tlaky, prachy doporučené a nedoporučené, ale žádný manuál neuvádí soustřely.
U předovek musíš zkoušet, zkoušet a zase zkoušet. Stanovit si nějakou střelu, odhadnout navážku a po 5ti ranách s opřenou zbraní měnit navážky směrem dolů a směrem nahoru. Vše si zaznamenávat, ukádat, porovnávat. Ale to vše tady už bylo napsáno, napři. od autora Fandakse. Pokud neuspěješ, změň střelu. Pozor, velký vliv má i mazání a druh flastru. Jedna dobrá rada: pokud děláš testy, vždy změň jenom jednu položku. Jinak nevíš, proč ke změně došlo.
Jedna vlastní zkušenost. Mám repliku vojenské perkusní pušky od DP. Mám ji jenom proto, že jsem ji koupil za hubičku v Německu od vdovy po mrtvole. Jinak bych od DP nekoupil ani šroubek. Tuto používám na střelbu vleže na 100 metrů, disciplína MINIE. Pušku mám 14 roků. Pořád jsem s ní nebyl spokojen co se týkalo soustřelu a jeho stability na 100 metrů. Zkoušel jsem asi 6 druhů prachu, asi 120 druhů váhových navážek, několik druhů střely, o mazání ani nemluvím. Různé kokily a mazání, prachy, cesty na střelnici a ostatní mě stálo možná více, než nová puška. Dokonce, jak jsem zde již psal, jsem si nechal u "Mistra" Kuny udělat novou hlaveň. Dopadlo to tak, že mám hodně drahou tyčku k rajčatům. A teprve až loni jsem po tolika letech našel takovou konstelaci střely, mazání, druhu prachu a jeho navážky, se kterou jsem spokojen. A to se střelbě z předovek věnuji cca 34 roků a skromně si myslím, že o problematice něco vím. Jsou předovky, které se naučí střílet rychle. Jsou předovky, které se nenaučí střílet nikdy.
V roce 1994 jsem v Norimberku kupoval perkusní repliku pušky Enfield Navy Match 1858 douobjímková. Výrobce Neumann Prdelvsoli, přičem zbraň měla match hlaveň s 5ti drážkama od firmy Neumann. U této zbraně byl přiložen i nástřelný terč na 100 metrů, včetně laboračních údajů. Co mně byl platný, když k dišpozici byl jenom Vesuvit a oni požívali Wassag. Také střelu jsem musel řešit jinou ( kokila od Helmut Mohr v Německu, cena 6000 Kč). Naštěstí tato puška trefovala na 50 m hned na 1. pokus.
Svoje názory ale nikomu nevnucuji. Ať si je každý přebere dle svého.
Sakra, to jsem se zase rozepsal. Jdu si dát panáka a budu se dívat na večerníček.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 22 bře 2020 23:45

Ďakujem za odpovede.
Viem,že sa terčová streľba vykonáva v s podstatne menšími navážkami a že poľovať s predovkou nebudem.
Asi vo mne pretrvávajú návyky z minulosti. Pri prebíjaní nábojov som mal v tabuľkovej forme spracované
údaje pre každú bežnú ráž - typ strely, jej váha, druh prachu a jeho max.množstvo + prípustný tlak v nábojovej komore.
Streľbu na 50m možno úspešne realizovať od 2 do 3 gramov. Ale zasa minulosť - ťahá ma streliť si aj na 100 m.
Tam by mala mať prednosť ťažšia a dlhšia strela. Extrém - Long Bullet od Pedersoliho ,50 váha 450 grainov.
Koľko môžem maximálne nasypať ? 20 g cca = ťažší R.E.A.L a Maxiball. Aj s tým by sa mohlo dať streliť.
Proste chcem poznať limity a dopátrať sa čo najväčšieho množstva informácií pred nákupom kokily /aj jej nákup
je pre mňa nie zanedbateľná položka/.
Kúpim si auto, na diaľnici je maximálka 130 km/ hod, napriek tomu ma zaujíma maximálna rýchlosť modelu, aj keď viem, že ju asi nikdy nepoužijem. Asi tak rozmýšľam. Z uvedeného v odpovediach je najhutnejšia informácia :
20 g a 8 g /platí obecne, alebo je to doporučené pre LC 3 Fg ?/.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 23 bře 2020 05:31

Dobrý deň.
Tie limity sú pre 2F. Do tohto typu hlavne patria v zásade maxi-bullet od 275 grainov po 370 grainov a navážky FF prachu od 80 grainov do 123 grainov. Pre saboty platí od 180 grainov váhy strely po 400 grainov a rovnaké navážky 2F propelantu. Zo skúsenosti (mám Ardesu s dlhou rúrou, no zhodnou bore-konštrukciou) by som poznamenal, že pri max navážkach prachu to lietalo obecne dosť špatne s akoukoľvek strelou; keď sa išlo na menej (okolo 90 až 100 grainov), výsledky boli lepšie, zvlášť pri maxi-bulletoch 275 až 320 grainov sa už človek prestával zlostiť. Skúšať sférické strely nemalo zmysel, ich presnosť bola v oblasti kompasových kurzov (rýchly twist ich zrejme strhával). No ako píše kolega Pavelsakal1955, všetko je otázka experimentovania. V rámci limitov, samozrejme. Osobne som skončil pri vyrobení žufaňky 90 grainov FF pachu a 320 grainovom maxiball bullet. Prach sa mi osvedčil Triple Seven - neviem či sa predáva aj u vás. S výsledkami Pyrodexu som spokojný nebol, ale ej to sa zlepšilo miernym ubratím navážky. No ďalej ho nepoužívam, len TripleSeven FFG. Potom už len mazadlo, vietor, zaklínadlo...ale ide to viacmenej správnym smerom a človek má po hoďke celkem radosť.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 23 bře 2020 18:16

Ďakujem. Nechcem lichotiť, ale čakal som na Vašu reakciu, teda odpoveď. Konkrétne, základné údaje, najlepšie odskúšané. Chcem poznať význam čiar na ihrisku, čo znamenajú a hlavne ktoré ohraničujú hraciu plochu. Potom sa môžem dľa rád Pavlasakala1955 mentálne pripraviť na obdobie laborovania.
V podstate zostávajú vo výbere dva druhy striel - MaxiBall a R.E.A.L. Inklinujem k hmotnosti nad 300 gr. Prosím o názor na kokily LEE a kokily Lyman. Lyman sa mi páči viac, je z ocele, ale je podstatne drahší. Ako si stojí s kvalitou lacnejší LEE ?
Triple seven je dostať aj na Slovači v Topolčiankach, ale bisťu Bohu stojí necelé polkilo / 0,475 kg =1 funt ? / 75€. Lacnejšie nemecké prachy sú vypredané, tak mi zostáva ešte švajčiar 1 kg á 98 €.
Na záver dva veci ktoré ešte šteklia moju zvedavosť :
- u všetkých in line pušiek Ardesa predajca udáva maxi navážku 150 grainov /bez udania druhu prachu/, aj inde
som sa často stretol s identickým údajom.
- Pedersoli má na svojej stránke tabuľku pre niekoľko typov svojich pušiek, kde sú údaje kaliber,
twist, strela, jej váha, navážka a rýchlosti a energia na ústi a v 100 m. Typ prachu švačiar N2 t.j.
3Fg aj pre kaliber .72“. Je teda medzi 2Fg a 3Fg až taký priepastný rozdiel v tlakoch ?
Ale to už nie je podstatné. Stačí mi doporučený limit 2Fg , 123 gr a 370 gr.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 23 bře 2020 20:03

Ještě doplním:
Nabíjení Trackera – tohle nabíjel můj kamarád. Prach 36 grainů (2,332 gramu)Vesuvitu třídy A1, střela maxiball o váze 360 (23 gramů) grainů. Lítalo mu to i s dvojitou dávkou 72 grainů. Pod střelu 500 grainů sypal 55 grainů (3,56 gramu) téhož prachu. Střela 360 grainů byla kalibrovaná na rozměr 12,80 mm, jde to lépe nabíjet. Nedeformuje se po zasunutí do hlavně.
Poznámka: měl jsem od kamaráda půjčenou, sypal jsem postupně od 1,60 gramu do 2,20 gramu. Mně už ta přesnost s 2,20 g stačila, ale kamarád to stlačil ještě dokonaleji právě dosypáním rozdílu 0,13 gramu. V tom je krása předovky.
Je ale podstatný rozdíl mezi Vesuvitem LC a Vesuvitem A1. LC je 3F, A1 je 2F!
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 23 bře 2020 20:10

Neuvádzaný druh prachu pri puške by mal automaticky značiť FF. Rozdiel medzi 2F a 3F je v tom, že pri 3F zažehnete naraz viac prachu, presnejšie väčšiu plochu. A následne sa zážeh šíri opäť naraz po väčšej ploche. Tým príde k inému priebehu nárastu tlaku - je rýchlejší. To je vhodné povedzme pre revolver, kde by sa inak značná časť propelantu vyfúkla bez úžitku z rúry von. Nejde teda o dosiahnutú maximálnu hodnotu tlaku, ale najmä o jej rýchlejší nástup pri 3F než pri 2F. Tiež platí, že objemová mierka (žufaňka, ako som spomínal) pre jeden druh prachu nie je použiteľná pre iný druh. Treba vážiť na laboratórnych váhach, nie odmeriavať na objemových mierkach. Ten rozdiel môže byť taký, že človek v predstave ako láduje povedzme spomenutých 123 grainov, tam nasype (hmotnostne) o dosť viac - a to už nie je dobré ani bezpečné. No pravdupovediac som nezistil dáke výhody maximálneho laborovania na akýkoľvek účel. V kalibri .50 sa poľuje na veľké zvieratá (spárkatú, medveďa) bežne so sto grainami. Výkonovo to viac ako stačí a mnoho strelcov dosahuje výbornú a natrénovanú presnosť práve okolo 70 -80 percent maximálnej laborácie propelantu. Spomínali ste sto metrov, pán kolega Traper. Strieľam na sto yardov, čo je len o trochu menej, a výsledky - puška od pušky - sú najlepšie pri hodnotách 90 až 100 grainov 2F. Tak verím, že vaša chuť fúkať strely na sto metrov príde k dobrému výsledku pri o niečo striedmejšej než maximálnej navážke.
Chcel som sa opýtať, džentlmeni, či niekto strieľate revolverovú karabínu Remington 1858 Uberti cal. 44 - pokúša ma kúpiť si ju, no zdá sa mi neveľmi ergonomicky...trocha mi nesedí napohľad. A majú ju tak ďaleko, že si pre ňu nemôžem zájsť osobne, jedine poslať kuriérom. Tak by som rád získal nejaké referencie, prv než vyplajznem skoro šesť stoviek tunajších. Vopred ďakujem.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 23 bře 2020 23:08

A kurýr ji nechá před vchodem 😀.
Jednou jsem měl možnost tuto karabinu vyzkoušet a moc mě nenadchla. Druhou rukou to není za co chytit tak aby nebyla ošlehnutá horkými plyny mezi válcem a hlavní. Držel jsem ji tedy jak předvedl majitel dvěma prsty opřenými zespodu o lučík, nebo oběma rukama podobně jako když obouruč střílím z revolveru. Oba způsoby nic moc. Zápalky jsou blízko tváře a občas to trochu prskne. Bez brýlí bych střelbu asi nezkoušel. Mě to moc nechytlo, ale majitel si ji dost pochvaloval. Je to asi otázka zvyku.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 24 bře 2020 01:08

Tu kuriéri nechávajú pred vchodom všetko, len si to odfotia a mažú si po svojom; človek žiaden príjem nepodpisuje. Tak treba dávať bacha, aby to neskončilo v rukách jedného z tisícov chuďasov, čo sa tu potĺkajú. Môže sa stať, že vám to potom ponúkne za dvacku, lebo medzitým zabudol kde to čajzol :D Kúpil som tak dosť dobrú dýku a baterku, i keď tento pobuda tvrdil, že to nepochádza zo súkromného dvorka, ale z obchoďáku, kde to dostal za brigádu. Chcel som mu veriť. On bol vychudnutý a ja som dobrú dýku potreboval. To som OT, tak nazad k predovkám. Ide o tú karabínu. Nuž áno, pán kolega al.taylor, niet ju za čo chytiť. Dať prednú ruku pred valec by som ani nechcel, lebo raz mi štyridsaťpäťka colt vystrelila asi tri alebo štyri komory naraz - mať tam kdesi ruku, veľmi zle by dopadla. Čiže drží sa to revolverovým spôsobom. Išlo mi však skôr o úchop pažby, príde mi v nevhodnom, príliš plochom uhle, a nezvyčajne rovného tvaru. Sú tak podobne tvarované pažby niektorých starých flintlockov, pravdaže, no zdá sa mi, že žiadna taká podobná sa mi nedržala dobre. Na druhej strane mi taká revolverová karabína príde ... hm, má čertovskú gravitáciu. Tak neviem.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 24 bře 2020 06:45

Je to už pár let zpátky, ale mám pocit, že zadní (u mě pravou) rukou se držela dobře..Jen ta pažba mi připadala krátká a celkový úchop divný. Možná to bylo jen obavou z válce tak blízko ksichtu. Nevím. Tehdy byla možnost koupit za dobrou cenu Remington Buffalo s nástavnou pažbou, tak jsem chtěl zkusit něco podobného. Z koupě nakonec sešlo.
Tím nechci nikoho odrazovat. Určitě se najdou majitelé, kteří na tuto karabinu nedají dopustit. Každopádně na pohled určitou gravitáciu cítím taky😀.
Odpovědět