Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 03 bře 2020 19:42

Tak byl to šroub tb 3,5x25. Má vepředu vrtáček a do olova leze dobře. Akorát až po použití jsem zjistil, že je třeba ještě něco na vymezení polohy šroubku v ose hlavně, nebo ho upevnit na silnější kulatinu. Mi se povedlo zavrtat trochu bokem. Naštěstí to vývrt přežil bez poškození.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 03 bře 2020 20:01

Lepší je ten vrtáček na samostatném nástavci o průměru vývrtu v polích. Pořádně zaletovat. Pavelsakal má pravdu, že energickým nárazem červem se kule roztemuje a upevní. Horší je, že bez předvrtání se vrut snadno vytrhne a akce se musí opakovat.
Kule jde vytáhnout relativně snadno. Ogivál je už jiná liga.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 04 bře 2020 00:46

Mám doma robený vyťahovák na cal. 50, sú to dve jednoduché tyčky fí 10, ma ktoré som navaril (opatrne CO-čkou) : na prvú vrtáčik, na druhú čierny šraub do sadrokartónu. Funguje to výborne, predvŕtanie je dôležité pre zdar úkonu. Ide aj ogivál, treba len dobre zavŕtať a hlboko zašraubovať - zas nie príliš, strelku to roztiahne. Ale ide to. Všetko sa to tu už vlastne povedalo. Tiež to, že sto razy častejšie človek potrebuje vyťahovák na čistiace patchy - ten mám kúpenský, funguje dobre. Vlastne som ho dostal k jednej flinte grátis. Výhodou in-liniek je, že sa nevyťahuje, ale vytláča nabijákom. Ľahké. No mnoho z nás inline flintám nefandí, a potom zostáva vyťahovák.
JohnyMacaroni
Příspěvky: 2
Registrován: 26 led 2019 01:54

Re: Předovky

Příspěvek od JohnyMacaroni » 07 bře 2020 18:10

Ahojte :) mal by som otázku ohľadom toho či už niekto z vás objednal diely s trackofthewolf ? A pokiaľ áno aj niečo ako napr. hlaveň ?
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 08 bře 2020 07:14

Proč se vlastně ta kule vytahuje? Mě běhá mráz po zádech když si představím, že je pod ní prachová nálož. Nebo když se prach zapomene nasypat? Nebo je nabito na lišku a přijde před hlaveň jelen? Nebo není po čem střelit a puška nesmí být nabitá ?No nevím není-li lepší tu nepohodlnou kuli vystřelit ve sklepě do brambor a pak až se rozptýlí dým najít okýnko a vyvětrat.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 08 bře 2020 10:30

Proč se musí koule vytáhnout? Primárně je to proto, že střelec zapomene nasypat prach. Což se stoprocentně na střelnici stane. Někdo promluví střelci za zády, soustředění poleví. Pak nasype na pánvičku prach, nebo nasadí zápalku, spustí a ono nic. Jen to pšoukne. Střelec se zarazí, nasadí novou sirku, nasype na pánvičku nový prach a opět jen pšouk. Informovaný střelec už při nabíjení by měl poznat, že je něco špatně, měl by mít na nabijáku rysku informující o správném nabití zbraně. Takže teprve v tom okamžiku zkusí zasunout nabiják, aby zjistil, jestli nasypal prach.Nenasypal, že?
Dalším v pořadí je tzv. "varta". Chlapi šli do stráže, nabili zbraň a mazali strážit. Když se nic nedělo, tak se musela zbraň taky vybít. Většinou měl každý už kouli třeba menší, nebo s otvorem pro červa.
A strach, že mám nabito a mohlo by to celé spustit? Ano. Ale na pistonu nesmí být zápalka, nebo nasypaný prach na pánvičce a ocílka spuštěná. Stát se to může, když má někdo nevyhovující mazání, moře zbytků ze spáleného prachu, koule je někde v prostředku hlavně a nejde dolů. Tak buď hlaveň "utopí" - nalije tam vodu a tím eliminuje možnost výstřelu. (proto je dobré si vozit s sebou PET flašku vody) Nebo střelu vytáhne. Proto je tak důležité mít červa na pořádné tyči se širokým a zajištěným madlem. Vyjdu před střelnici, někam bokem, odkloním ústí hlavně od sebe, energicky zabodnu červa do koule, zatočím. Pak zaháknu madlo o nějakou pevnou konstrukci, nebo o stromek, záhnu a kouli vyndám.
Takže je vidět, že kule se nevytahuje jen pro radost, ale z nezbytnosti. Někdo může testovat vhodnou látku flastru, jak se otisknou drážky do koule. Ale to nebudu zasouvat kuli až dolů, ale vezmu kus látky určené na flastr o rozměru asi 20x20 cm, namáznu mazivem někde ve středu, vložím kuli, naklepnu do ústí, pak uchopím látku za cípy a vytáhnu ven. A vidím otisk drážek jasně a zřetelně. I jak je látka vhodná či není.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 08 bře 2020 15:35

Častou príčinou potreby ťahať guľu je tiež obyčajné zvlhnutie navážky. U nás doma na Sk, skadiaľ pôvodne som, medzi horami, sa to stane aj v lete tak do troch štyroch dní, keď sa zbraň nechá naládovaná. Trebárs kvôli líške zlodejke, alebo kvôli psiskám, čo mi behali za poľovnou fenkou (a čakali ich najmenšie - ale účinné - broky).
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 08 bře 2020 17:09

Dobrý den pánové.
Minnie mi nepasovala, tak jsem se rozhodl kromě koule zkusit ten R. E. A. L. 250 grs. Kleště přišly rychle, ale zmetkovitost odlitků byla tak 60%. Vzpomněl jsem si jak tu popisoval odlévání mistr Pavel a náhodou ležela na stole vystřílená dvanáctigramová bombička od CO2. Vyrobit z ní naběračku nebyl problém. Funguje to bezvadně. Odlévám popisovaným způsobem. Výtokový otvor zvětšený na 4 mm přiložím ve vodorovné poloze ke vtoku a otočím. Než jsem chytil trochu grif a zahřály se kleště povedlo se šest zmetků. Pak už byla jedna střela jako druhá bez chyby.
Díky Pavle.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 08 bře 2020 21:07

Se souhlasem al.taylor přidávám jeho výrobek naběračky olova. A moje omlácené a používané nabíjecí nářadí. Vidlička, hroty jsou z rybářských háčků, ulomené zpětné háčky a nabroušené.
naběračka a la Taylor.jpg
příslušenství.JPG
[attachment=2]
Přílohy
vidlička.JPG
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 09 bře 2020 17:28

Naberačka perfektná, znamenitý nápad. Pokúšal som sa nahrať fotku originál vyťahovacieho šraubu a patch-vyťahovača, zn. Traditions, čo som dostal ku flinte, no nepodarilo sa. Fotka 2.6 Mb, hocako ju zmenšujem, sa mi nedá urobiť na 150 kb.
Ten vyťahovač flastrov originál Traditions je skoro k nerozoznaniu od vašeho, pane blecho.cz, iba je mosadzný bez olovenej zálievky, a pravotočivý. Inak skoro dvojičky, tak dobrá práca!
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 09 bře 2020 19:37

Ahoj. Na opačnou orientaci vidličky mě už upozornil kamarád. Ale na vytažení hadříku jsem zatím nepozoroval nějaký vliv. A taky - kolikrát to člověk potřebuje. Většinou jsem línej při pucování flinty, a spadne mně hadřík, vytahovat z krabičky nástavec vidličky. Vyřeším to tyčkou červa, kterou mám zpravidla někde u sebe.
Fotka nástavce - je potřeba ji maximálně ořezat. Běžně má fotka kolem pěti mega, po maximálním ořezání cca 500 kB. A to už se dá snížit na požadovaných 150 kB úpravou rozměrů.
tomasHy
Příspěvky: 48
Registrován: 08 led 2010 10:42

Re: Předovky

Příspěvek od tomasHy » 10 bře 2020 16:11

Zdravím milovníky BP
Docela by mě zajímalo, v jakém parádním kufříku nosíte své krásky na střelnici. Když jsem procházel Aukro, tak jsem tam viděl i moc pěkné etuje, ve kterých jsou zbraně uložené i s potřebným vercajkem. K předovkám se určitě nehodí nějaký plastový box. V dobách, kdy jsem měl ještě revolver Remington .44 , jsem si vyrobil krásný, dřevěný kufřík, dýhovaný mahagonem, s koženým držadlem, vevnitř vyložený tmavě zeleným sametem. Tomu revolveru to tam moc slušelo. Bylo tam místo i pro krabičku kulí, nádobky s mazáním, ucpávkami a kapslemi a své místo tam měl i šroubovák a klíč na pistony. A samozřejmě i mosazná tyčka na čištění. Dodnes mě mrzí, že jsem si to ani tenkrát nevyfotil a tak tu nemám co ukázat.
Určitě si něco podobného udělám i pro svého nového Patriota. A myslím si, každá zbraň není jenom to železo, dřevo a mosaz, ale že k tomu patří i ten obal, který tomu dá tu konečnou tečku.
Tak se prosím pochlubte ať vidíme, jak si své zbraně vážíte.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 10 bře 2020 19:24

To je parádní téma. A taky jsem před deseti léty vyrobil kazetu pro pistoli, nabiják, pytlík s koulemi a šroubovák. Ale krása je jedna věc a praktičnost druhá. Krom zbraně je potřeba mít s sebou sluchátka, brýle, triedr, gumovou paličku, strater, krabičku s náhradními díly, náboje. A nabíjecí stojánek pro pistoli. Našel jsem si přešpánový kufr od plynového vařiče. A opět to nebylo ono. Nakonec se nejlépe osvědčil hliníkový kufr pro řemeslníky 60x40x20 cm. My s kamarádem vozíme zbraň ve futrálu, desku pro opření zbraně, kufr a terč. Tomu poslednímu pro různé okolnosti věnujeme náležitou pozornost.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 10 bře 2020 19:44

pro blecha - No snad doufám necestujete na střelnici autem ! Stylové ke zbrani by bylo koňmo nebo bryčka s minimálně dvojspřežím -
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 10 bře 2020 23:52

To je pre mňa téma k zamysleniu, pane TomasHy. Pravdupovediac mám na nosenie zbraní práve ten hnusný plastový box čo spomínate. Je na dve zbrane, dosť dlhý aj na Mosina. Nie je to ktoviečo, hocako je praktický. K tomu všetky udělátka, ako ich vyratúva pán Blecha.cz - tie dávam do tašky na rameno, čo mi dali zadara ako členovi NRA, je to čierny nylon alebo tak čosi. Do toho sa mi presne vôjde rybárska bednička, opäť z pravého čínskeho plastu, a v nej sú všetky nepostrádateľné šmidlátka. V bočných kapsách NRA kabely nosím ešte filter na pitie vody z kaluží a odvšelikiaľ - poučil som sa, keď som raz dorazil na shooting range s nesprávnym autom, a zásoba pitia ostala v tom správnom kooľko majlí ďaleko. Chodím na dva dni, chápete. Preváral som vodu z potoka a poučilo ma to.
Tak zamyslím sa nad niečím štýlovejším. Ernest Hemingway spomína v románe Ostrovy v prúde barančinové púzdro na pušku, srsťou dovnútra. To by nemuselo byť márne.
Odpovědět