Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 19 úno 2020 20:50

Pre stabilizáciu strely je rozhodujúci počet otáčok za sekundu vo vzťahu k tvaru strely. A počet otáčok za sekundu je daný nielen stúpaním drážok vývrtu, ale aj úsťovou rýchlosťou. Preto krátka hlaveň pištole, ktorá strele udelí podstatne menšiu rýchlosť, vyžaduje strmšie stúpanie než dlhšia hlaveň pušky, kde stačí oveľa miernejšie stúpanie.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 19 úno 2020 20:55

TomasHy: Je to tak, to stoupání 1:16 je u pistolí běžné, a i logické. Nejsem expert. Ale domnívám se, že krátká hlaveň musí umožnit střele aby se roztočila v rychlém stoupání a tím dosáhla přesnosti.
Je tu i další možnost. Že výrobce to seká z toho, co zrovna má po ruce. Pistole Davy Crocket měl stoupání 1:48. Pioneer pistole 1:16, William Parker téhož výrobce 1:22.
Patriot je parádní zbraň ve všech směrech. Hlaveň je uložená hákem, robustní, dobře udělaná. Čištění tedy velmi snadné oproti jiným pistolím. Bude chvilku trvat, než se najde navážka prachu, ale pak to pojede v jednom chumlu.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 úno 2020 23:36

Ferrari mezi perkusními pistolemi, HEGE SIBER, ráže .33 , je označována jako trojková pistole. Je známá jako pistole 6ti trojek: 3 - 33 - 333. První trojka je hloubka dtážek v desetinách mm, 33 je ráže a 333 je stoupání drážek v mm.
To znamená stoupání cca 1 : 13".
Vývrt má 8 drážek stejně širokých jako pole, udávaná precize 25 mm na 25 metrů. Měl jsem ji, kokila od RCBS, flastr silný 0,32 mm, navážka 0,8 gramu Vesuvit LC, rekordní soustřel na 25 metrů byl s opřenými rukami 22 mm. :D Čištění hlavně po každém výstřelu bylo samozřejmostí.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 19 úno 2020 23:44

Nechci se chlubit, jen se trochu vytahuji !
A.JPG
A.JPG (10.05 KiB) Zobrazeno 1278 x
kersanti
Příspěvky: 407
Registrován: 03 črc 2010 13:53

Re: Předovky

Příspěvek od kersanti » 21 úno 2020 18:13

Zřejmě slušnej oddíl...
Inu proč se nepochlubit,když je člověk v knize rekordů.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4312
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Předovky

Příspěvek od edelweiss » 22 úno 2020 10:57

Když máš čím, tak se pochlub :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 22 úno 2020 11:26

Na rozdíl od nábojových zadovek se předovkáři, jeden každý, má čím pochlubit. Buď krásnou originální 300 let starou křesadlovkou, nebo parádním terčem, nebo nabíjecím a mazacím nářadím, nebo krásným dřevem na pažbě, či perfektní kokilou s nulovou ovalitou. Každý předovkář je originál a raduje se, když si něco "vyšolíchá" k tomu svému koni.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 22 úno 2020 14:47

Ja som od kolegu vyšolíkal mini lievik na sypanie prachu do malých plastových skúmaviek (2ml) a teším sa už týždeň. Mňa poteší naozaj hocičo. 🙂
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 23 úno 2020 10:45

odlieva z vás niekto strely/gule tlakovo? Ak ano odkiaľ ste zohnali na to "nádobíčko" :-)
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 23 úno 2020 13:29

Kdysi velmi dávno jsem měl rotační přípravek na odlévaní 4 kulí 12 najednou. Sestával ze dvou dílů které se sešroubovaly, spodní měl čep průměr 13 mm do sklíčidla vrtačky. V horním dílu byly kanálky uprostřed nálevka. Vrtačka mu dala asi1500 otáček, předehřálo se to na asi 300 stupňů, nalilo olovo a nechalo v otáčkách schladnout. Po rozebrání a odstřihnutí vtoků byly 4 kule jak s alabastru, nebylo je třeba ani máčet do svěcené vody.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 úno 2020 16:52

Dovolím si svůj názor na odlévání tlakem. Jsou dva způsoby - jeden je rotační (již popsáno) a druhý je tlakový, vlivem sloupce olova.
1. Odlévat sférické střely jinak než klasicky považuji za naprosto zbytečné. Při troše zručnosti s normální kokilou udělám 3 střely za minutu, jedna jako druhá, všechny stejně oříznuté osekávačem na kokile.
2. Popisovaný způsob je dle mně naprosto zbytečně složitý a hlavně časově náročný. Navíc je pak třeba každou střelu ořezat nožem. Navíc - při odstředivém lití dochází k tomu, že v nehomogenním olovu se težší části shromažďují po obvodu a lehčí uprostřed. Střela je pak nevyvážená. Zajímalo by mě, jak dlouho trvalo vyrobit ty 4 střely při popisovaném způsobu . Včetně ořezávání střel. Ale chápu pocity někoho, kdo nelituje vlastní čas a zabývá se experimenty. Tito lidé mají můj obdiv. :D
3. Mně se osvědčil jednoduchý způsob tlakového lití dlouhých ogiválních střel. Naběračka má tvar válce dlouhého asi 6 cm, který je na jedné straně uzavřený a na druhé straně je v jeho ose náhubek, který přesně pasuje do osekávače. Kokilu otočím osou střely do vodorovné polohy, kokilu s náhubkem přitlačím na osekávač a celou "sestavu" otočím oběma rukama do svislé polohy. Olovo vteče do kokily a působí na něj tlak sloupce olova ve válcové naběračce. Je to jednoduché a spolehlivé. Snad jsem to popsal jasně.
Vím, že v minulosti existovaly stroje na rotační lití velkého množství střel současně (Lorenz, Minie a pod.) Ale to je naprosto jiná level.
Pozn.: Obrací se na mě řada lidí s dotazem ohledně seriálu o nabíjení předovek a sportovní střelbě z předovek, který jsem v 90. letech zveřejňoval ve Střelecké revui. Pokusím se redakci SR oslovit, zda by měla opětovný zájem o tento seriál a zveřejnit jej postupně znovu. :roll:
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 23 úno 2020 18:05

Pomohlo, chystám sa odlievať maxi-bally. vďaka :D
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 23 úno 2020 18:49

Tlakové lití je k disposici u každé pícky se spodní výpustí. Tam tlačí sloupec olova v pícce.
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 23 úno 2020 19:19

Pro Jim:
Pícku se spodní výpustí od LEE jsem si pořídil jako první. Právě pro ten efekt, o kterém jsem si myslel, že bude fungovat. Ale on funguje až moc. Tzn., že tlak olova je příliš silný a olovo vstříkne do kokily velmi rychle. A to tak, že se v kokile rozprskne a je velmi vysoká zmetkovitost. Nejvíce u střel s dutinou, kdy rozstřik způsoboval defekty právě v okolí dutiny a na okraji střely. Při tak velkém počtu zmetků mě to přestalo bavit, zkonstruoval jsem si vlastní pícku o dostatečném průměru a od té doby nemám problém.Klidně udělám v řadě i stovku střel Minie bez jediného defektu.
Navíc u pícky LEE mě maximálně štvalo, že olovo neustále unikalo uzavíracím ventilem a pořád odkapávalo na podložku. Taky často docházelo i během lití k zatvrdnutí olova ve výtokovém otvoru, který má z výroby cca 2 mm. Nepomohlo ani jeho zvětšení. Takže za mě palec dolů. Ale nikomu svůj názor nevnucuji, ať si každý experimentuje sám. Není nad osobní poznání a zkušenost. Jediné, co doporučuji při lití střel je pevná obuv, bavlněné oblečení a ochranné brýle. Kokila musí být předehřátá, nejlépe ponořením do taveniny.
No, už jsem toho dneska napsal dost, dám si nějaký měsíc pokoj !
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 23 úno 2020 20:56

Asi budem na smiech, ale opýtam sa.
Všetky pušky v svojom živote som zapieral do pleca. Až pred pár dňami som sa dozvedel pri mailovaní s jedným
pánom, že klasické predovky a opierajú bokom od pleca do bicepsu. Môžete mi to potvrdiť a popísať tento spôsob,
prípadne dať foto alebo link na video, kde je to dobre vidieť ?
Odpovědět