Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 11 úno 2020 11:54

Uvažoval som navnadiť synov zájsť na miesta, kde sme s kamarátmi chodili strieľať pred tridsiatimi rokmi (a kilami :( ), čiže na pololegálne outdoor strelnice, väčšinou v kameňolomoch. Boli tam vtedy oblaky nábojníc a olova. Neviem ako dlho už trvá na Sk zákaz streľby mimo strelníc - hádam na tých miestach už developeri postavili nákupné centrá či parkoviská. No keby človek vtedy vedel...len tej mosadze čo bolo na outdoor strelnici pri Častej, kam chodili trénovať aj policajti z pezinskej policajnej školy (takmer som napísal Akadémie, bodaj to aj s filmami! :D ) Nosievali sme si tam BP revolvery, predávané navoľno v každom puškárstve. Dneska mnoho puškárstiev na Sk. už predovky nedrží. Zistil som to pred poldruha rokom počas návštevy dedovizne. Celkom ma to prekvapilo.


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 úno 2020 12:21

Možná je to, Rolfe, zákon přírody, jakási sinusoida vzestupu a úpadku. Tady bývala střelnice, něco podobného, jak popisujete. Svazarm tam měl stojany a boudu na terče. Nejdřív někdo ukradl střechu z vlnitého plechu. Potom i zdi. Rostly tam staleté topoly, vonělo listí a tráva. Obec to nechala zavézt desetimetrovou vrstvou odpadu. A pod tím zmizely trénovací lavice kynologů. Nábojnice tam nebyly žádné - do mrtě to kluci vysbírali.
V devadesátých létech se daly předovky koupit i v malých krámech. Dneska tenhle sortiment naprosto nevedou, nejen předovky, ale i prach, zápalky, nic! Velké firmy to v portfoliu mají, ale tkví tam nápis "nedostupné". Zmizel i levný sortiment Ardesy, jak zbraně, tak náhradní díly - hlavně, zámky. Pedersoli je cenově nedostupný, nebo spíš nevýhodný. Kdo by kupoval předovku za 30 tisíc, když za ty peníze mohu mít Shadow2, excelentní pistoli.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 úno 2020 13:32

Polotovary hlavní r. .45 a .50 nabízí a skutečně :roll: prodává firma BVS zbraně, Slezská ul, Praha Vinohrady.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 11 úno 2020 15:14

Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 11 úno 2020 16:11

Už keď preberáme tie hlavne a hlavňovinu, mám otázku.. Riešil už niekto s predovkou skúšobňu? Moja pištoľ má toho za tie roky naozaj veľa odstrieľané. Takže už neviem, pokiaľ je jej limit, prípadne či už nieje únava materiálu. Rozmer v poliach bol volakedy 12,7mm, teraz je 12,8mm. Nejaká vaša rada?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 úno 2020 16:46

měření hlavně.JPG
Martine, vyrob si z olova takový to kužel a pak to změř ještě jednou. Ono to není snadné změřit vnitřek hlavně. Materiál předovky, zejména od Ardesy, je dost měkký a neustálým natloukáním koulí může dojít ke změnám. Nechal jsem si osoustružit ústí a zahloubit je pod úhlem 75.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 11 úno 2020 20:25

pro martin1976:
Se zkušebnou, alespoň v Praze, Jilmová ulice, mohu doporučit jedno:
Objednat se, vyplnit formulář z jeijich stránek, vzít peníze, zbraň, nekolik střel, zápalek a hurá do zkušebny. :roll: Pokud je zbraň v normálním tech. stavu, nevidím problém. Co se týká průměru v polích, nejde o zadovku!!!!!!!. Změřený skutečný průměr ti zapíší do protokolu o zkoušce zbraně. Hlavně si dej majzla, aby ti řádně fungovaly ozuby na ořechu zámku.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 12 úno 2020 14:33

Ešte sa vrátim k predošlej téme :

https://legistelum.sk/olovena-dezinformacia/
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 12 úno 2020 15:50

Páni, ďakujem za info ohľadom tej hlavne. Ďalšia možnosť je dať si vyrobiť novú hlaveň u pána Kunu. Mechanizmus a rám zbrane je vo veľmi dobrom udržiavanom stave. S novou hlavňou to bude zbraň na celý život. Zmenil by som iba kaliber z. 50cal na. 45cal.
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 12 úno 2020 16:17

Pavelsakal1955 píše:
11 úno 2020 20:25
pro martin1976:
Se zkušebnou, alespoň v Praze, Jilmová ulice, mohu doporučit jedno:
Objednat se, vyplnit formulář z jeijich stránek, vzít peníze, zbraň, nekolik střel, zápalek a hurá do zkušebny. :roll: Pokud je zbraň v normálním tech. stavu, nevidím problém. Co se týká průměru v polích, nejde o zadovku!!!!!!!. Změřený skutečný průměr ti zapíší do protokolu o zkoušce zbraně. Hlavně si dej majzla, aby ti řádně fungovaly ozuby na ořechu zámku.
Je vůbec nějaká jiná zkušebna kromě té pražské co zkouší předovky?
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 úno 2020 16:47

pro martin1976!
Už jsem to tady zmiňoval. U "Mistra" Kuny jsem si nechal udělat hlaveň pro perkusní pušku od D. Pedersoliho, protože původní stála za prd. Hlaveň dlouhá 1000 mm, ráže .54, 4 pole. Výsledek je ten, že mám v koutě postavenou trubku k rajčatům v ceně 5000 Kč. Při reklamaci (drážky udělal ne pravoúhlé, ale pilovité, navíc každou jinak), mi "Mistr" Kuna okamžitě začal vyhrožovat soudem. Rozhodně tedy tuto cestu nedoporučuji, je to moje vlastní drsná a drahá životní zkušenost.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 úno 2020 16:52

Pro Jim:
Není nic jednoduššího a zavolat s dotazem do pražské zkušebny. Doporučuji Ing. Palounka, který je velmi ochotný a velice komunikativní. Mám dojem, že je taky něco v Brně. Ale nerad bych se mýlil.
V každém případě pražská zkušebna je velice korektní a nedělají tam vopruzy. Já ji vřele doporučuji a to z vlastní několika násobné zkušenosti. :D
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 12 úno 2020 19:13

Zkušebnu má ještě Cairo ve Frenštátě, ale předovky tam nezkoušejí.
Takže pražská je asi jediná. Vstřícnost a komunikativnost můžu potvrdit. Jen asi budou požadovat doručit zbraň osobně. Zavolejte, uvidíte.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 13 úno 2020 08:32

Včera jsem vybalil stavebnici Investarm a byl mile překvapen. Řekl bych, že zpracování parádní. Mosazné díly jsou sice jen surové odlitky, ale to mi vyhovuje. Na dřevu je bohatě přidáno na opracování a otvory pro kovové díly sedí téměř bez úprav. Pažba má být ořechová, ale není. Nevím sice jestli na mahagonu rostou ořechy, nikdy jsem ten strom neviděl. Zato strukturu a barvu jeho dřeva znám a řekl bych, že je použito i na tuto pažbu.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 úno 2020 09:33

Taylor: tak jaké je to dřevo, mahagon, nebo ořech?
Pavelsakal1955: Ta Vaše hlaveň od Kuny, co stojí v koutě, má tormentaci a dnový šroub?
Odpovědět