Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 16 led 2020 12:14

Já se z této diskuze picnu. Ještě tady chybí návod kde nají železnou rudu, vápenec, jak ji na dvorku vytavit v pícce, železo zkujnit v ocel, vykovat hlaveň ... :lol:


vlady
Příspěvky: 13
Registrován: 03 říj 2018 07:30

Re: Předovky

Příspěvek od vlady » 16 led 2020 13:10

vidis a zrovna tohle by me zajimalo, i kdyz predovkou nestrilim.

Odesláno z mého Nexus 5X pomocí Tapatalk

al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 16 led 2020 13:40

Už jsem to tu jednou zmiňoval, že pěkné video na YouTube je Colonial gunsmith. Tam ti kluci z Williamsburgu sice nezačali těžbou železné rudy, ale jinak vyrobili pěknou flintu stejně jako v osmnáctém století. Když vezmeme v potaz, že i většinu nářadí si tehdy vyráběli sami, tak to byli machři.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 16 led 2020 14:41

Igorku, to rýpnutí zase nebylo na místě. I když je pochopitelné a s některými aspekty se dá souhlasit. Je to věc názoru. Proč vyrábět černý prach, když si ho mohu koupit, a lepší. Je to nebezpečné a nevede to ke konsistentním výsledkům. Na druhou stranu i koupený prach je každý jiný.
Video z práce chlapů Williamsburgu jsem viděl mnohokrát a člověk musí obdivovat práci toho mladého hocha pro fortel a znalosti. Například kalení součástek zámku, nebo zhotovení rytin do oceli a mosazi. Zkoušel jsem aspoň pětkrát vybrousit takové rydlo, ale ani jednou se to nepovedlo. A když se povedlo vybrousit rydlo, neuměl jsem s ním dělat. Podobné video měl i Martins z US. Mělo by se to pouštět ve školách místo nudných pouček. Ten pán si vystačil s nástroji bez elektřiny - vrtání do kovu i dřeva, ruční pily, dláta místo frézy. Výsledek dokonalý. Taje některých činností stále unikají. Například proč to javorové dřevo natíral asi kyselinou a pak žhavým železem to ohříval. Dělal to i ten chlapík Williamsburgu.
Zadovkáři nikdy nepochopí naše zaujetí pro věc. Neví, že než se člověk dobere k nějakému výsledku při střelbě z předovky, dá to velkou práci. Na všem u předovky záleží. Příklad - na střelnici stáli kolem mě samopalníci a koukali mně pod ruce. A mluvili na mě. Odpovídal jsem a zapomněl nasypat prach. Protože používám jako ucpávku krupici, ta byla udusaná v zatrávce i komoře. A bylo vymalováno. Doma jsem vypláchl a vyčistil lauf a dalo to dost práce. Takže jsem se pojistil, aby se to neopakovalo. Vyrobil jsem kazetu pro 12 ran, kde pro každý výstřel je nábojka prachu a papírová kartridge s krupicí. Nebo není jedno, jak nabiju do hlavně kouli, Blbý že? Ale žádná kule není dokonale kulatá, někdy stačí ji otočit o 90° vůči mušce.
A to jsou ty maličkosti.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 16 led 2020 15:52

Pre p. Igorek
netreba sa až tak namáhať. Podľa Vašej mierky je na svete dosť"čudákov". Niekoľko ich je aj u Vás. Stačí prelistovať
iné fóra, napr.Knife.cz a hneď sa nájde niekoľko fanatikov taviacich vlastné železo na výrobu wootz-u / dúfam , že som to napísal správne/. Ak ma pamäť neklame , robí tak aj P. Bolf. Prvý a asi jediný cudzinec, ktorého japonci pozvali, aby predviedol svoje umenie pri výrobe klasických samurajských mečov. Podľa niečích merítok to musí byť riadny trkvas, keď robí také zbytočnosti.Čo ešte povedať o tých, čo držia kultúru bojových umení holými rukami. V atómovej dobe.
Ak som príliš tvrdý, prepáčte, ale nedalo mi nevyjadriť sa, keď vy tak schuti podpichujete.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 16 led 2020 19:12

Jsem překonán a zkrušen a plně uznávám vaše nadšení. Ale skutečnost že žijeme ve 20 létech 21 století mi podsouvá neurčité pochybnosti o tomto tématu diskuze. Co se týče dusičnanu draselného KNO3 používám ho výhradně k lakování vepřového masa v poměru 1,5g KNO3 a 18g kuchyňské soli NaCl plus 20 g česneku na 1kg masa.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 16 led 2020 19:51

Tak a pokoj zbraniam, bo sa budeme štengrovať až do nepríčetnosti. Myslím,že každému je od začiatku jasné že ide o hru, únik z reality. Také „šalene še“´= vydovádeni se ako sa hovorí u nás na východe. A každy še šalime jak zname. Dakto tak :

a dakto tak :

al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 16 led 2020 20:05

Padesát osmičkou s otevřenými mířidly na 800 yardů.
Kdo to dokáže padesát osmičkou od Čermáka? :D
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 17 led 2020 02:12

Tak ja sa celkem priznám, že som soft-prepper. T.z., pane blecho.cz, že počítam s možnými časmi, keď prach nekúpite. To je ono "preto", k vašej rečníckej otázke "proč vyrábět". Ak nebudem musieť, len dobre. No ak budem, som pripravený. Vyrobím si zastrieľam si. Na lov; nedajbože aj na obranu mojich siedmich vnúčat.
Pravda, nakúpený je BP asi na desať rokov streľby. A pravdaže KNO3 a iné dobré veci. Nehovoriac o tom, že ma to všetko baví. Napriek tomu, že na 100m terč to nie sú tie výsledky ako so švýcarákem a všetkými tými udělátkami a postupmi, ktoré znamenití strelci užívajú a pročež ma hladko pobijú :(
Na druhej strane, žijem v krajine dostupných a ľahko nadobudnuteľných poloautomatov, dokonca aj automatov všeho druhu a výkonu, a tiež v krajine hojného výskytu děsných magorov. Tak ako to tu jedného dňa naozaj bude a či prežijú slušní striedmi chlapíci s predovkami, alebo Immortal Joe a jeho samopalníci...ťažko povedať.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 17 led 2020 02:16

V jiném videu je vidět jak nabíjí střelu Minnie. Nejdříve maštěný flastr, na něj , nebo spíše do něj korkovou ucpávku cca 5 mm silnou a pak Minnii s expanzní dutinou vyplněnou mazáním. Trochu zvláštní, ale evidentně to funguje.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 17 led 2020 07:14

Na lov; nedajbože aj na obranu mojich siedmich vnúčat.
Pane rolfe Zálesáku, nedá mi jako starému vojákovi napsat k tomu poznámku.
Je absolutně nepravděpodobné, že by jste bránil svoje vnoučata před několika nebo i jedním útočníkem ozbrojeným předovkou. O tom se vám nemůže ani snít, byli by to blázni. Ta předovka by vám byla k ničemu i kdyby byli vyzbrojeni mačetami, noži nebo i oštěpy. To by byl účinnější luk a zásoba šípu.
Ta vaše předovka by ale měla jedno využití, a to že za velmi ale velmi nepravděpodobného předpokladu by jste se velkou náhodou trefil a vyřadil jednoho z útočníků a zmocnil jste se třeba jeho 58. Určitě by jste se zmocnil i několika zásobníků a na předovku by jste rychle a navždy zapomněl.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 17 led 2020 09:45

Rolf - černý prach je lepší mít čerstvý. Uložený v suchu. Samohonka asi nebude mít takovou hustotu, jako tovární prach. Ale v nouzi může stačit. A je lepší ho mít, než v případě potřeby hledat nějakej šutr.
al.taylor - nabíjet pod minii flastr, korek a pak střelu, hehehe, je fakt neobvyklý. No ale viděl jsem kdysi video o nabíjení REALů. Střelec pod střelu podkládal taky nějaké ucpávky a soustřel měl excelentní. Předovka má ten půvab, že náboj jde kombinovat, měnit podle potřeb a zvyklostí uživatele. Asi mu ty podkládky těsnily náboj.
Igorek - víte, ono platilo, platí a platit bude, že "když je kam se schovat, nebývá proč. A když je proč, nebývá kam". Takže je lepší mít předovku a náboje do ní, než mít jen holé ruce. My předovkáři se nebráníme pokroku. Dostal jsem k narozeninám možnost si zastřílet z pistolí asi pěti výrobců. Pistole naší výroby Shadow2 mě úplně nadchla soustřelem asi jeden coul.

Videa - je to paráda
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 17 led 2020 10:23

Určitě to dobře těsní, mazání v dutině tlakem roztahuje košilku a řekl bych, že je zároveň vytlačováno do drážek. Každopádně mu to lítá přesně. Vždycky jsem si myslel, že pod minnii nic nepatří ale je vidět, že to jde i jinak.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 17 led 2020 10:43

Pane Igorek. Hovoril som jednak o časoch, keď nábojnicové zbrane budú k ničomu bez streliva, a jednak: Je nás v našej užšej rodine deväť dospelých mužov. Máme každý jednu predovku a viac (ja osobne dva revolvery, tri dvojhlavňovky a tri jednohlavňovky), k tomu dve nábojnicové bolt action flinty, k tomu loveckú kušu; syn má druhú. Tak zrátajte, čo asi vieme vypáliť. Nehovoriac o vami spochybnenj presnosti - ubezpečujem vás, že najstarší z mojich synov sa s BP jednuškou strafí na sto metrov do pomaranča, čo váš hypotetický útočník s SA 58 určite nie.
Pane blecho.cz - vsádzam pri skladovaní prachu na to, že je vzduchotesne uzatvorený. Nič lepšie vymyslieť nedokážem. A pravdaže, staré zásoby treba míňať a čerstvé dokupovať.
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 17 led 2020 10:55

. Samohonka asi nebude mít takovou hustotu, jako tovární prach. Ale v nouzi může stačit. A je lepší ho mít, než v případě potřeby hledat nějakej šutr. :lol:
Černý prach je mechanická směs dusičnanu draselného, síry a dřevěného uhlí. Síra a uhlí musí být rozemleta co nejjemněji doslova atomizována. Nestačí tyto komponenty ve známém poměru jen smíchat. Prach musí mít zrnitost alespoň 1,7g na 1cm3. Jinak by hoření prachu ztratilo závislost na rozměrech prachového zrna a pravidelnost ve vývinu rány by byla nepředvídatelná. Správné zrnitosti se dosáhne tak, že se po dokonalém promísení přidá přesné množství vody a působením vysokého tlaku v lisu se zhotoví prachový koláč, který se po vysušení rozdrtí na zrna požadované velikosti, oddělí sítem a dále otěrem zakulacují na přibližně stejný tvar a pokud si vzpomínám tak za přítomnosti mletého grafitu. Teprve teď je z toho střelivina použitelná v předovce nebo jinde. Takže o nějaké samohonce vyrobené ve stodole na hrázi nějakého rybníka nemůže být ani řeči a ani v nouzi stačit nebude a lepší bude mít po ruce ten šutr. :lol:
Odpovědět