Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 13 led 2020 19:01

Pán Blecha Z.
To pucovanie sa musím naučiť. Zatiaľ som čistil iba Derringer Great Gun, pekne vodou s jarou.
Voda už bola čistučká tak som všetko vyutieral a dal na radiátor. Ono mi to pred očami chytalo líšku.
Rýchla pomoc WD 40 a potom olej a veľa. Odvtedy som pucoval len WD-čkom. Dobré vyčistenie deríka k mojej spokojnosti – popri paľci 1 - 1 ¼ hodiny.
Na pažbu nemám aj keby som rád.
Už sme o veku, keď sa nám už nemôže nič prihodiť predčasne. Tak tu a dnes a čo bude o mesiac či rok to je šum a fuk.
O predovkách Investarm som vedel, len som nevdel stotožniť ich s IWA. Hawken Woodsman 120 je horúci kandidát, už je o hlavu pred Scoutom. Objasnim na konci.

Pán Igrlik
Možno sa mýlim. Vychádzam z nasledovného :
http://www.ares-gunshop.sk/45-_-245-Maxi-/p-92/s
Strely Maxi 45/245 sú ponúkané v dvoch úpravách : - čisté olovo
- úprava EPRX /Asi poplastované okrem dna/
Dnes som sa dozvedel jobovu novinu. Strelnicu s ktorou som najviac počítal koncom minulého
roku zavreli. Ale je tu ešte niekoľko náhradných variant.

A nakoniec prečo Pedersoli Scout stráca vedenie. Preskúmal som výkres súčiastok na stránke DP. Hlaveň s pažbou nespájajú klinky z pásoviny, ale len také štifty ako klince. Kentučka a Pennsylvánia to má detto a pravdepodobne aj iné low endovky u DP. Iste niektorú z nich, niekto z Vás iste má. Nekomplikuje to demontáž hlavne, nevyšúcha sa to časom ?
Nech Vám darí.


al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 13 led 2020 19:20

Většina z nás nosila zadovku pana Čermáka dva roky na rameni (já teda denně, výjimečně obden). Moderní zbraně taky ovládáme, případně i vlastníme a někteří nosíme.
Střelba z předovek je ovšem něco jiného než pouhé odvětví střeleckého sportu. Je to tak trochu vášeň a styl. Motorkář co jezdí na chopperu v kůži s třásněmi by taky asi neměnil za R1 i když by to na ní uměl.
Prostě nás to baví a obvykle se do samopalníků a glockařů nenavážíme. A pokud si někdo z nich pustí na YouTube ,, Krása výstřelu z předovky" a nenechá ho to chladným, rádi ho mezi sebou uvítáme.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 led 2020 19:20

Klíny jsou pro výrobce více pracné - klín je dražší, mosazná růžice, vydlabat obdélníkový otvor. A pro střelce subjektivně více pracné při čištění. Musí se naučit používat hadičku. A pokud kolíky střelec vyndává, za čas se "vyglajdají". Musí se pak nahradit větším průměrem kolíku.
Ta "liška" na derringeru vznikne použitím odmašťovadla (JAR). Je na železe prakticky okamžitě. Už Jar nepoužívám. Horká voda stačí a pak pořádně vysušit a namazat WD40
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 13 led 2020 19:45

Tak jo nechme toho. Když to vztáhneme jen k výsledku tak s koňmi lze zorat pole stejně jak traktorem, výsledkem práce je u obou zorané pole. Výstřelem z předovky i zadovky je dejme tomu prostřelený terč. Akorát u předovky se hned neví jaký je zásah. K terči se nedá jít pro dým. Hrozí rozbití hlavy o sloup a myslivec po výstřelu volá ,,Leží nebo běží" ! A než se to dozví tak ho kňour namasíruje. Ale to je ta nonstalgie po starých časech a pro některé má výstřel černým prachem stále hypnotické kouzlo. A já to respektuji, tisíc lidí - tisíc chutí.
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Re: Předovky

Příspěvek od Zipíno » 13 led 2020 20:38

Co se týká čištění, tak u svojí Kentačky hlaveň od předpažbí neoddělují. Po prolití hlavně horkou vodou, když už žádné nečistoty neodplavávají, hned proleju technickým lihem - pohltí do sebe zbytky vody a z horké hlavně se ihned odpaří.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 led 2020 21:39

Ten líh je bezva nápad. Stejnou práci dělá i to WD40, ale asi ne tak dokonale. Nevím. V elektronice se líh používá a funguje to. Ten líh se hlavní jen prolije, nebo je lepší ho tam nějakou dobu nechat dělat svou práci?
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 13 led 2020 21:46

Pan blecha.cz uvádí namazání WD 40cítkou. Ošidilo mne to jednou a flinta chytila korozku. Nekonzervuje to dobře. Pravda, bylo to v zimě v rodinném domu v horách Sk, topilo se nerovnoměrně. Ale i tak - už WD 40cítce nevěřím. Koupil jsem silikonový olej, je spolehlivější. Teď mne z Jari (nebo Jaru, nebo jak, tu se stejně jmenuje jinak) chytli lehkou korozi komory válce. Stačilo střít hadříkem. Ale bylo to tam v mžiku.
Ještě jedno hledisko se nezmínilo - přijde-li doba post apokalyptická, ať už z jakéhokoliv dúvodu, střelivo do zadovek se mine a pak se zadovky budou používat k rajčatúm. Z předovek se bude střílet vždy.
Pane Trapere, vy jste položil úvodní otázku spúsobem, navozujícím dojem, že jste dvacetiletý zelenáč. Pak jste nabyl nespokojenosti s odpovědmi. Načež vysvitlo, že jste mazák a odborník. Prozradil-li by ste se hned, nebyli bychom vepři.
Smazaný uživatel 30771

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30771 » 13 led 2020 23:35

Pán Rolf zálesák,
ďakujem. Ale myslím si , že ste nadsadili. O streľbe ručnými zbraňami čo to viem, po viac ako 40-tich rokoch poľovníckej praxe. Ale moje poznatky sú sústredené v oblasti klasických poľovníckych zbraní-zadoviek.
Od ranného detstva ma síce lákalo všetko čo strieľa, rúbe a reže. Ale predovky boli v hlbinách sekundárneho záujmu.
Ak by som spĺňal nároky na mazáka, nepýtal by som sa na veci, ktoré musia byť po polroku-roku praxe známe a dobre uložené na hard disku každého predovkára.
Ale aj tak ďakujem.

Vďaka aj všetkým ostatným v príspevkoch ktorých je zrnko múdrostí a skúsenosti.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 14 led 2020 16:26

Ahoj,
vyrába/predáva niekto v ČR knôtové (doutnákové) pušky na terčovú (závodnú) streľbu v kal 40, 45 max 50?
Pozrel som na internete aj oslovil pár puškárov/firiem (napr. Skrbek, Novák....) ale tí robia len repliky vojenských zbraní v kal. 18a 20mm čo sa na terčovku samozrejme až tak nehodí, jedine že potrebuje nahodiť naspäť vyklbené rameno :lol:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 led 2020 17:38

Luntovka v kalibru .45 až .50? Předovka by měla co nejvěrněji replikovat dobové vzory. Běžné obchody luntovku myslím nevedou, je to příliš složitá zbraň na obsluhu. Musí se to umět, cvičit a nacvičit. Já jsem to zkoušel, ale vzdal jsem to.
Měl jsem v ruce obě - luntovku i křesadlovku od p. Skrbka. Luntovku jsem vzdal, vojenské křesadlo je impozantní. Nebyla kokila v té ráži, tak jsem odlil ovoid a následně ho sklepal kladívkem do koule, hrbaté, ale i tak to lítalo celkem slušně.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 14 led 2020 18:03

WD40 dobře maže, ale opravdu špatně konzervuje. Dá se použít na prostříknutí hlavně a mechanismu po střelbě když vím, že doma nebudu mít hned čas pořádně vyčistit. Ale je to tak na den, dva. Silikonový olej je na tom co se týče konzervace podle mě ještě hůře. Konzervuju Konkorem ale nevím jestli se prodává v Americe. Tam asi spíše Balistol, Tetra tun atd.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 led 2020 18:17

Někde na začátku fóra uvedl Fandax test olejů a seřadil je podle schopnosti konzervovat hlaveň a ostatní železo. Lze si to vyhledat. Ale žádný z výrobků nebyl dokonale bezstarostný - styl "namazat a zapomenout".
Měl jsem hlaveň blízko zdi, u radiátoru, stejně chytla malou "lišku". Od té doby, i když jsou zbraně v samostatné skříni a v teple, je vezmu, rozdělám, vyčistím, nakonzervuji, uložím. Wédečkem.
Jednou se mně stalo, že jsem namazal zámek nějakým olejem a pak jsem zjistil, že olej jakoby zgumovatěl. Ale už jsem zapomněl, co to bylo za olej. Takže já jsem jedině pro WD-40.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 14 led 2020 19:03

On to robí aj silikonový olej, že na vzduchu zhustne a vytvorí film. No ide ľahko dolu, ale kým je tam, chráni (aspoň sa mi vidí).Určite však nie namazať a nechať rok v skrini.
Stalo sa, že istá dáma, sviatočná strelkyňa a manželka strelca, súc sama doma a neveda kde a čo je vhodné mazadlo, namazala svoju zbraň stolovým olejom (hlboko za totáča - Heliol :D ). Zhustlo to tak, že žiadnou pohyblivou časťou sa nedalo pohnúť. Vyskúšalo sa niekoľko kvintesencií, než sa podarilo zbraň vyčistiť a sfunkčniť. Zdá sa mi, že zabral maliarsky terpentín (ak sa nemýlim, ako hovorí Sam Hawkens).
WéDéčko používam bežne i ja, no nakoniec ho vytriem a nasprayujem silikonový olej, pane al.taylore i pane blecho.cz, takže ho nezavrhujem. Konkor som neskúsil. Istotne to tu bude, iba s iným obchodným názvom. Vyskúšam.
Varil som mazadlo podľa istého známeho (ešte mám prsty červené a mastné): parafín a istý druh vazelíny. Dušoval sa, že na zamazanie komôr revolveru niet lepšej veci. Je skúsený, dám na neho. Vyzerá to ako paradajkový pretlak. Uvidíme. Až sa osvedčí, zverejním recept.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 14 led 2020 20:25

Z běžně dostupných olejů je nejlepší volba Konkor 101. Byl zavedený i v armádě jako čistící, lehce mazací a konzervační olej. Rozpouští karbon, konzervuje krátkodobě (rozuměj do 3 měsíců) a zastavuje již započatou korozi. Armáda měla ještě Konkor 103, který byl mnohem hustší a byl určen na dlouhodobou (řádově roky) konzervaci všech kovů. Později byl nahrazen konzervačním voskem REVAX, který se nanášel za tepla, potom zaschnul a vytvořil tenoučký velmi pevný, odolný a přitom pružný film. Materiál se nemusel potom vůbec pracně odmašťovávat a byl okamžitě bojeschopný. Včetně velkorážové munice. Já jsem Konkor 103 aplikoval doma do hlavní zbraní, se kterými jsem nestřílel.
Konkor 101 je v porovnání s mnoha dalšími výrobky lehce dostupný a velmi levný. Já osobně předovky po vyčištění horkou vodou s mýdlem vysuším a natřu celé konkorem. Pokud nejedu zase na závody, tak po týdnu zbraň vytřu do sucha, potom celou natřu znovu konkorem a je vymalováno. Zadovku po střelbě vytřu dosucha, potom hlaveň vytřu 2x bavlněným flastrem s konkorem a je to.Korozi neznám.
Nikomu na tomto fóru moje rady nevnucuju, jsou to jen 40ti leté praktické zkušenosti střelce a 25 let praxe vojenského zbrojíře. Určitě se najde někdo, kdo tady konkor pohaní a bude vychvalovat nějakou zázračnou, doma míchanou směs nedefinovatelných sraček, kterou požívá na zbraně, popraskanou patu a případně i na hemoroidy.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 14 led 2020 21:08

Tiež sa priznám,že Konkor používam na všetko, čo sa týka zbraní. Pred rokmi som aj ja experimentoval s rôznymi olejmi a vazelínami. Ale nakoniec som došiel k záveru, že ten Konkor naozaj stačí. Asi je to aj jeho vôňou, ktorá mi pripomína moje strelecké začiatky. :D
Odpovědět