Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 01 pro 2019 16:48

Kouknul jsem na fotky, proč bys dělal novou pažbu. Není to terčovnice, spíš kvér na přežití. Potom se plast hodí víc.


Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 01 pro 2019 20:52

Rolf, zálesák,
kde sa dá u nás zohnať Traditions Buckstalker? Prechádzam predajne v ČR a SR a výber je už naozaj slabý. Pred rokmi ešte bolo z čoho vyberať (teraz myslím predovky Ardesa).
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 pro 2019 11:54

Pane Blecho.cz, je to fakt kvér na prežitie, no prežijem lepšie, ak sa mi puška bude trochu páčiť :D . A drevo, menej trvanlivé než plast, ešte stále vydrží o pekných pár rokov až desaťročí dlhšie než ja, keďže mám nakročené k šesťdesiatke. A samozrejme BuckStalker nie je terčovnica, no ja s ním terčujem a aj budem, lebo strieľať predovku - ako všetci v tomto vlákne vieme - je bohovsky zábavné. V sobotu som vypráskal celý funt BP Triple Seven do posledného zrniečka, všetko do terča (a jeho blízkosti :( , najmä zo začiatku )
Pravdaže, zámer na custom drevo je daný aj spomínanou mizernou ergonometriou zbrane.
Martine 1976 - netuším, či sa predávajú pušky zn. Traditions v Česku alebo na Slovensku. Žijem za morom, doma som bol naposledy pred vyše rokom a vtedy na Sk neboli nikde v mne známych predajniach. Bežne sa na Sk dali zohnať tri značky - Pedersoli, Ardessa, Kolarms, a aj to bola ponuka slabá; lepšie to bolo v ČR, kde som kupoval u Kerberosa aj u Kentaura a ponuka Pedersoli bola pekná, lepšia než na Sk. Traditions (ani iné americké značky) som nenatrafil.
Výber je celkove veľmi slabý, ako vidím na stránkach predajcov, najmä v Sk. Samé - nie je k dispozícii, Vypredané, Není skladem... Samé obrázky, desiatky zbraní - a nič, nie sú. Len nás ťahajú za nos, nechcem-li povedať zavádzajú. Bieda.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 pro 2019 13:34

Výroba vlastní pažby a kování u předovky člověka uspokojí a baví. Mahagonový, ořechový či bukový přířez a člověk si vyrobí pažbu podle své ruky a chuti.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 02 pro 2019 13:44

Jo presne. A taky zamýšľam predpažbie s úložou na drevený nabiják, nie ten pôvodný železný. Som veriaci v škodlivosť železného nabijáku a používam zásadne drevenú guľatinu; do úlože v zbrani však nepasuje. Teraz bude (dúfam :? ) Predbežne uvažujem drevo amerického orecha, pretože tu v okolí rastie, ba i na yarde istého môjho kamaráta, ktorý zrovna prerieďuje lesný porast okolo malej chaty v zastrčenom údolí Apalačských hôr (zvierat raj, Vidloroh bielochvost je tam hojný ako veverka, tiež čierny medveď a iné; všetko je povolené loviť predovkami :D )
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 02 pro 2019 19:04

Železné nabijáky jsou škodlivé určitě. Ale i u mosazi je na místě použít silonovou vymezovací krytku, nebo dřevěný starter ze zimostráze.
Jak zajistí lovci lovící předovkou selhanou ránu, nebo špatně střelenou ránu, v tváři tvář velké zvěři. Asi mají v záloze velkorážní revolver...
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 05 pro 2019 11:42

Ako vravím, používam drevený nabiják, odkedy som nadobudol prvú dlhú predovku. Ani neviem čo je to za drevo, proste som kúpil guľatinku a funguje to - ani raz som ešte nezlámal, hoci už dva razy som si odrel kožu na prstoch o mušku, ale to je skôr moja nešikovnosť a rovnako dobre sa to dá s každým nabijákom :(
Ako sa pojistiť pri love veľkej zvere predovkou...hm, neprišiel som do styku s ničím špeciálnym, až na jednu historku ako istý známy bol na medveďa no a trafil ho blbě - zaisťoval ho našťastie ďalší strelec, jeho spoločník. Ten naštvaného medveďa zložil z niekoľkých metrov bežnou bolt action guľovkou, myslím v kalibri creedmoor. Pri love bielochvosta vidloroha som sa so zaisťovaním nestretol. Môj úmysel na medveďa je približne ako vravíte, pán kolega Blecho.cz, mať na opasku krátku výkonnú zbraň, konkrétne by som asi zvolil krátky dvoják Pedersoli Howdah. Zatiaľ ho však nemám a vzhľadom k miestnej cene (nenašiel som pod tisíc tristo usd) ho tak skoro mať nebudem.
Schádza mi v tejto súvislosti na um príslovie z knižky Zelené pahorky africké: "Jedna rana - mäso. Dve rany - možná mäso. Tri rany - veľké ho*no." To je akoby o predovkách a o umení strieľať, nie? :D
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 05 pro 2019 22:30

Pistoli How-dach jsem viděl a je to excelentní zbraň. Výkonná a spolehlivá. Jít na lov s nějakým šmejdem v ruce je riskování života. Nakonec je prověřená historií. Osobně bych ji měl rád po ruce i v případě srnce. Někteří jsou neurotici. Jeden šel po mě a mém psu jednoho srpnového rána.
skagerak
Příspěvky: 593
Registrován: 01 črc 2016 15:30

Re: Předovky

Příspěvek od skagerak » 07 pro 2019 11:20

Z howdaha jsem parkrat strilel. Delaly se v ruznych variantach hlavnoveho svazku (raze/drazky vs hladky vyvrt)
Ja strilel z raze 20/20 tzn hladka, brokem, kuli ve flastru a minnie , bohuzel rychlosti a tim energie nemam zmerene (taky zalezi kolik a jakeho prachu se da) tak k tomu moc vic nereknu, ale fajn hracka to je
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 23 pro 2019 00:47

Objednal som si revolver Pieta 1858 Remington .44 s osem palcovou hlavňou. Moc hezký BP kvér s uzatvoreným rámom. Máte s ním niekto skúsenosti? Mám na mysli najmä laboráciu, a tiež či strieľať ogivály, alebo gule. Na obe alternatívy sú v ponuke lejacie kliešte - bohužiaľ nie kombinované, takže sa musím rozhodnúť pre jedny, keďže stoja ... no, nie málo.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 24 pro 2019 07:03

Dobrý den.
Střílím z něj 1,5 g Vesuvitu, plstěnou ucpávku tloušťky 6 mm, kulí 451(454) a ústí komor pořádně zamáznu hovězím lojem se včelím voskem. Zápalky nejlépe Remington no 11, ale není problém ani s SB. Nepadají do mechanismu jako u replik Coltu.
Kolegové používají do terče nižší navážky okolo 1 g a místo filcu krupici.
Ty ogivály jsem kdysi zkoušel, ale na 25 m jsem nepoznal rozdíl a hůř se nabíjely (možná nevhodný průměr) tak zůstalo u kuliček.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 24
Registrován: 19 črc 2011 15:56

Re: Předovky

Příspěvek od bobik » 24 pro 2019 12:12

Zdravím pánové,
přemýšlím nad koupí originálního perkusního revolveru z dob americké občanské války.
Tenkrát na military burze v Praze jsem viděl i celkem zachovalé kousky.

Je zde někdo, kdo nějaký originál PeRe vlastní a střílí z něj?
Dá se u takto staré zbraně vůbec ještě uvažovat o střelbě nebo je takovýto kus vhodný spíš už jen k vystavení?
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 24 pro 2019 13:29

Proč by se nemohlo střílet z originální zbraně? Na mezinárodních závodech se všechny disciplíny z předovek střílí jak originál, tak i replika. Velmi často je dobrý originál přesnější a kvalitnější, než současné repliky, např. od DP. :lol: Nezapomeň ovšem na provedení zkoušky ve státní zkušebně.
Já třeba střílím s křesadlovou puškou starou cca 270 roků a mám s ní i medaile z ME a z MS.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 24
Registrován: 19 črc 2011 15:56

Re: Předovky

Příspěvek od bobik » 24 pro 2019 15:15

No já se v kovech moc nevyznám a tak jsem si nebyl jistý jestli ocel nějak lety nedegraduje (krom koroze). A také nevím jak kvalitní surovinu tenkrát např v Hartfordu používali. Ale asi to nebude o nic horší než z čeho se vyráběly ty Italské repliky v 90tých letech.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 24 pro 2019 15:49

Dobrý deň, pane al.taylore.
Navážka 1,5 gramu (23 grainov) je prekvapujúco nízka. Tu sa odporúča medzi 30 až 40 grainami. Štyridsať sa mi zdalo zbytočne veľa, len tak odhadom zo skúsenosti som uvažoval, no po tridsaťpäť by som šiel. Budem experimentovať, uvidím. Ale až ako bude počasie - v okolí niet strelnice, kde by tolerovali človeka s BP zbraňou. Vedia byť dosť hnusní, keď sa človek len opýta. Asi sme pre nich menejcenní, keď nepráskame všetkými možnými klonmi AR15 a ďalšími hromadnými zabíjadlami. Tak až ako sa oteplí alebo čo.
Čo sa táka projektilov, tiež som viac naklonený guliam než ogiválom. Mám .44rku s desať palcovou hlavňou, mikrometrickými mieridlami a montážou na bipod - je to taký neštýlový hybrid - no výsledky streľby guľami, s dvojnožkou z ľahu, sú na 90 yardov takmer neuveriteľné. Je to plánované na tunajšie disciplíny na 100, 200 a 250 yardov. To je nad moje sily, no ako vravím, guľa na 100 yardov je viac než fajn.
Táto osempalcovka bude možno o niečo skromnejšia. I tak sa moc teším a začnem na tých vami uvádzaných 23 grainoch.
Odpovědět