Flobert naboje RWS cal. 6mm

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 07 zář 2019 21:01

Do komory šuplérou se pochopitelně nedostaneš. Ale stačí vytáhnout závěr a zkusit tu díru poměřit vhodnou kalibrovanou měrkou - v nouzi k tomu účelu poslouží i stopka ze sady vrtáků.

Pokud je komora vystružena v souladu s doporučením CIP "List of TDCC - Tab V - Rimfire cartridges – Crusher" na průměr 5,72mm, nemá nábojnice se špičkou prostor k nafukování. Ale když to někdo "moudrý" vyvrtá na průměr 6,00mm, roztáhne se a po překročení meze pružnosti deformace už zůstane! ...
https://bobp.cip-bobp.org/en/tdcc_publi ... _type_id=5

Takovou flintu bych doporučil omlátit prodejci o hlavu. Zajímavé je že nabojnice od kuliček to nedělají, jsou patrně z tvrdší mosazi.


Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Dancek » 08 zář 2019 10:24

Je velmi nepravděpodobné, že by S&B vyráběli nábojnice pro 6 mm ME Flobert a 22 Flobert z jiného materiálu. Za pravděpodobnější příčiny, proč je 6 mm ME Flobert odolnější proti “nafukování” považuju to, že má:
o něco lehčí střelu
o něco menší rychlost a energii
kulička má menší styčnou plochu s hlavní než střela s válcovou vodicí částí, proto má i menší průtlačný odpor a vzniká pod ní menší tlak
Přílohy
Flobert.jpg
Smazaný uživatel 30507

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 08 zář 2019 13:24

To Albert22: Bežné vrtáky majú desatinovú, nie stotinovú presnosť, takže ako mierka sú nepoužiteľné, nazdávam sa. A čo sa týka predpokladu, že "to niekto vyvŕta na 6 mm" - kto, preboha? Je to zbraň z kamenného obchodu, upravovaná na flobert výrobcom. Čo by tam kto hľadal s vrtákom? Okrem toho, nábojnice strelky so špičkou (BB) nevyťahujú všetky mne známe JW15. Tak preto si myslím, že pes je zakopaný inde.
Prikláňam sa čiastočne k Dancekovmu predpokladu - no i tak sa mi zdá, že v hre bude aj ďalší faktor. Nasvedčuje tomu fakt, že JW25 nábojnicu BB vyťahujú. Po výmene záverov medzi JW15 a JW25 sa situácia nezmenila - JW15 so záverom z dvadsaťpäťky nevyťahovala; JW25 so záverom z pätnásťky vyťahovala.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 08 zář 2019 14:57

To Rolf, zálesák: Flobertky NORINCO JW15 a JW25 jsou nové zbraně - malorážky z Číny, ale až u nás předělané na flobertky. Mnohdy fušérsky... !
Jednu takovou jsem se pokoušel koupit z On-line obchodu. Ale to, co mi přišlo šlo okamžitě nazpět! Ani jsem se z toho nepokoušel vystřelit. Jen jsem němě čuměl proč hledí a muška jsou tak nakřivo... ???
Samozřejmě - celá hlaveň byla usazená nakřivo tak, že ozuby vyhazovače nábojnic jen skřípaly - a tak to bylo natvrdo i svrtané a zakolíkované. Ten chlap, co to dělal snad musel být ožralý jako prase...
Pak jsem zkusil pohnout pojistkou - nešlo to! Byla také nějak zmrzačená, ani kladivo by s ní nehnulo!
Šupem to šlo poštou nazpět, požádal jsem o výměnu! Nic neposlali. Jen po urgenci po internetu odpověděli, že když se mi to nelíbí, vrátí mi peníze!! ... s drzým dodatkem:

"PRODÁME TO KLIDNĚ DESETKRÁT !!"

Takže nějaká komora o průměru 6mm mne už ani neudivuje!

Ani to, že nábojnice .22 flobert CB jsou nafouklé jako bačkora. Kdežto flobert 6mm ME odfukují švírou mezi nábojnicí a komorou i dozadu a 2 až 3 kusy z 10 neodpálí! ... To by svědčilo o tom, že jsou z tvrdšího plechu, i když v katalogu S&B je pro oba náboje uveden stejný materiál CuZn 10. Skutečnost může být jiná!

Ne všechny údaje z katalogu se shodují s tím, co si koupíte v obchodě.
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... -produktu/
Třebas u náboje 4 mm RANDZ COURT je také ledacos napsáno, např. že střela má průměr 0.170 inch – to by bylo 4,32mm, ale když ji změříte, tak zjistíte že má průměr 4,50mm! ...tedy asi proto u Flobertky Zoraki 4mm z podkaliberní hlavně 4,20mm sotva vyletí... Ale to už jsme poněkud OT !

Tedy rozdíl 33/39 Joule v energii nábojů cal. 6mm a 5,6mm (.22 ) tady je - díky přidavku černého prachu, to také může mít vliv na nafukování nábojnic!

Zajímalo by mne, jaký výkon mají náboje RWS a zda se také nafukují... ??
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od JuroNR » 11 zář 2019 20:38

Tak ja som vlastnil tri revolvery alfa a dalšie dve alfy som mal doma na opravu a zo všetkych revolverov išli vystrelene nabojnice uplne lahko von, stačilo vyklopiť valec a vypadli vlastnou vahou, jak špicate tak s guličkou. Skušal som ich strielať aj s pušky aj s pištole drulov, pavliček a pod, vždy išli lahko von. Podla mňa je problem len v tej volnej komore. Turci si myslia že ked je nazov ME 6mm flobert,alebo RWS 6mm tak tam treba vyvrtať 6mm komoru.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 11 zář 2019 21:24

Ano, je to jen v těch nesmyslných 6mm komorách! ... slouží jako další odfuk dozadu!! Turci zas nejsou tak blbí, ty revolvery Atak ZORAKI R1 jsou opravdu perfektně zpracované, jen ty zmršené velké komory dělají na příkaz těch našich připosraných "pravdoláskových" úřednických dobroserů, kteří se mermomocně chtěli zavděčit nějaké vrchnosti na západě se svým "skvělým" nápadem - tím 7,5Joulovým nesmyslem!! :twisted:

Tedy Alfy mají zřejmě správné komory, ale jsou zmršené zase jiným způsobem. A k tomu ještě 2x dražší... :mrgreen:
Zipíno
Příspěvky: 103
Registrován: 26 bře 2006 21:53
Bydliště: Velim

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Zipíno » 12 zář 2019 11:20

Ale vůbec ne!!! Zoraki je vyrobeno a dovezeno jako poplašňák! Flobertka, is popisem, je z toho konstruována až u nás!!
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 12 zář 2019 20:08

Ale v tom případě pak Turkům zadali nějak blbé rozměry těch poplašných patronů … !?? :lol:
Smazaný uživatel 30507

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 14 zář 2019 02:21

Dúfam nebudem príliš OT: Potreboval by som vedieť, či sa bez problémov vyťahujú nábojnice z revolvera Weihrauch WSA a z revolvera Chiappa 1873, oba kaliber 6mm Flobert. A tiež bych rád vedieť, ako (akým spôsobom) sa vyťahujú. Nemal som v rukách ani jednu z uvedených zbraní, na nete som to nenašiel a z obrázku sa spôsob vyťahovania nábojníc vyčítať nedá. Máte niekto skúsenosť s uvedenými zbraňami?
Ďakujem, Rolf.
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 14 zář 2019 13:41

No ty problémy s nafukovacími nábojnicemi .22 flobert CB tam asi nějaké také budou, pokud je ta vyrážecí tyčka s pružinou nevyhodí...

Obrázek

Obrázek

Chiappa 1873 - 22.jpg
Chiappa 1873 - 22.jpg (20.19 KiB) Zobrazeno 3548 x
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Dancek » 15 zář 2019 08:50

Albert 22: Nepochopil jsem z čeho usuzuješ, že “ty problémy s nafukovacími nábojnicemi .22 flobert CB tam asi nějaké také budou, pokud je ta vyrážecí tyčka s pružinou nevyhodí...”
Na všech obrázcích máš revolvery v ráži 22LR, u toho horního je dokonce výměnný válec pro ráž 22WMR, jak to souvisí s nafukováním nábojnic 22 Flobert? Pokud bude revolver v ráži 22LR přesně vyrobený, náboj 22 Flobert do něj stěží nabiješ a 6 mm ME Flobert nejspíš vůbec ne, Floberty mají totiž silnější okraj a v revolveru 22LR nábojnice Flobert drhne dnem o rám – viz obrázek i vlastní zkušenost.
Pružina na tyčce slouží k jejímu vracení a držení v přední poloze aby nezablokovala válec, její síla nijak nesouvisí s vyhazováním nábojnic.
Ještě dodám, že v nábojích 22 Flobert se používá jedno nebo dvousložkový střelný prach – viz obrázek, nikoli černý, jak jsi psal o něco výš. V době svého vzniku to určitě černý prach byl, ale už hodně dlouho se v těchto nábojích nepoužívá.
Přílohy
22LR a Flobert .jpg
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 15 zář 2019 12:08

Dancek píše:
15 zář 2019 08:50
Albert 22: Nepochopil jsem z čeho usuzuješ, že “ty problémy s nafukovacími nábojnicemi .22 flobert CB tam asi nějaké také budou, pokud je ta vyrážecí tyčka s pružinou nevyhodí...”
Z čeho usuzuješ, že tomu tak není? … jsi snad majitelem některého z těch Flobert-revolverů?

Vycházím ze zkušeností, že tyto problémy s nafouklými nábojnicemi 22 Flobert CB se vyskytují jen tam, kde jsou komory převrtány na nesmyslných 6,00mm. Ověřil jsem si, že tam, kde je její rozměr správný, problémy nejsou! A silnější dno u obyčejných flobertek nevadí, jsou tam dostatečné vůle…

Revolvery Weihrauch HW-3-5-7 inch, Weihrauch WSA a Chiappa 1873 jsou malorážkové revolvery, ovšem nyní se u nás kvapem předělávají na cal. 6mm ME Flobert a zaplavují trh. Ale tyto zbraně upravené na flobertky musí stále ještě splňovat literu stávajícího zákona č.119 zejména s úsťovou energií max. 7,5 Joule a další pasná i nepsaná bezpečnostní kritéria.

Pokud jsem si všiml z obrázků, tyto Revolvery nemají ani v kalibru 6mm dělený bubínek, ale nutně musí být nějak upraveny...

Kupující bude nejspíš šokován čelním pohledem na obrovské otvory ve válcích, které budou nutně odvrtány po celé délce na průměr cca 5mm až k samotné flobertové nábojnici (… vše podle vzoru KORA Brno cal.4mm) ! … To aby spalinové plyny měly kudy odletět a aby to roztrhlo nábojnici .22 LR, kdyby ji tam případně nějaký zvědavec chtěl vyzkoušet..
No a nepochybně podle dalšího zákona zlomyslnosti budou převrtány i samotné komory vrtákem 6,00mm.

Ale upozorňuji, to jsou jenom moje domněnky!
Zatím se tu žel žádný ze šťastných nových majitelů těchto zbraní neobjevil … !!

A ani ta výše položená otázka zda se v komorách 6mm nafukují i nábojnice Flobert RWS cal. 6mm nebyla zodpovězena, takže stále zůstáváme v oblasti dohadů a hypotéz. A dokonce ani samotní Němci neznají výkon žádného z flobertových nábojů RWS, v žádném z firemních katalogů to prostě nenajdeš…

P.S.
Neměl bys náhodou podobný obrázek ještě i k náboji S&B Flobert cal. 4mm Randz court ??
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Albert 22 » 15 zář 2019 12:32

Opravuji:
..."otvory ve válcích, které budou nutně odvrtány po celé délce na průměr cca 8mm až k samotné flobertové nábojnici."...
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Dancek » 15 zář 2019 13:37

Okótovaný obrázek 4 mm Flobert nemám, ale stejně dobře může posloužit obrázek ze stránek CIP https://bobp.cip-bobp.org/uploads/tdcc/ ... -page1.pdf , rozdíl je jen v tom, že rozměry musíš dohledat v tabulce. Uvedené jsou maximální rozměry náboje a minimální rozměry komory.
Kdysi jsi se sháněl po údajích o náboji 22 Flobert RWS se špičatou střelou. Něco jsem našel na stránkách českého prodejce, už nevím kterého, ale nejsem si jistý zda si údaje nevycucal z prstu, přesněji řečeno zda je neokopíroval, jsou totiž naprosto shodné s údaji pro 22 Flobert od S&B. Kdyby něco zapomněl napsat, lze to pochopit, ale když vidím v popisu “střela olověná poměděná” a vedle toho obrázek náboje s olověnou střelou bez pomědění, budí to ve mně nedůvěru.
Přílohy
22 Fl. RWS.jpg
Smazaný uživatel 30507

Re: Flobert náboje RWS cal. 6mm

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 15 zář 2019 15:23

Išlo mi o spôsob vyhadzovania nábojnice z valca, a ten je z obrázkov zrejmý. O spôsobe riešenia odfuku u týchto zbraní som získal info, že je navŕtaná každá komora šikmo vpred smerom von cez stenu komory hneď za pozíciou vloženého náboja. Cez takto realizované a presne kalibrované odfuky sa redukuje tlak na potrebnú hodnotu. Čiže nie nadkalibrové vŕtanie komory, ako predpokladá Albert22 (ktorému ďakujem za obrázky!)
Okótovaný obrázok 4mm flobert mám, no je tak malý, že tie čísla (rozmery) nik neprečíta. Skúšal som to márne aj lupou.Čo sa týka výkonu 6mm RWS, zmeriame na hradle, zvážime, vyrátame a zverejníme, no trochu neskôr. Nateraz mám k môjmu streleckému náradiu tak 15000 km.
Odpovědět