Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 11 srp 2019 23:39

Často - prečasto sa debata na fóre, na akomkoľvek, zvrhne na urážky. Mám to krajne nerád. Nebaví ma to ďalej. Už na vážkach som zostal, keď som identifikoval desiatku skromných náznakov na tému "som najlepší v tejto časti vesmíru". No a teraz to už fakt nemusím.
Tak len krátko, Greywolfe. Tvoje zadanie je nedostatočné pre konkrétny fyzikálny výpočet. Obecne možno povedať : prisýpanie Nc prachu do navážky v predovke, alebo BP do N hilzne, je experiment, ktorý je neproduktívny pre presnosť a potencionálne veľmi nebezpečný, pravdaže, pri dosiahnutí kritickej hranice. Ak nevieš, kde leží, ľahko ju prekročíš a je prieser. Odpusť, no nejdem ti to počítať, je to veľa práce bez zmysluplného dôvodu a ja mám čo robiť. Naviac som energetik, nie teoretický fyzik, takže je to pre mňa oblak vyhľadávania v odborných zdrojoch.
Ak chceš zbraň pokusne roztrhať, premysli si to s maximálnym ohľadom na bezpečnosť. Ak chceš presne strieľať, trénuj a obohacuj sa vedomosťami. Ak chceš silu výstrelu, kúp si silnejšiu flintu.
Za fyzikálnu zvedavosť ťa neodsudzujem, od toho som ďaleko. No nepomôžem, už vôbec nie nadiaľku a verejne.


Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 12 srp 2019 00:01

Rolf, zalesak: V pohodě, uznávám že tahle akademická rozprava nemá další význam a než aby se to zvrhlo v hromadu urážek, tak z rozumových důvodů debatu končím..Dá se říct, že jsem našel co jsem hledal jinde.. :wink:
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 12 srp 2019 15:44

Zdar.. nemáte niekto vedomosti o spôsobe nasadzovanie zápalky na piston v minulosti? mám na myslí casy vojen, prestreliek a pod v 19storoci.akosi sa mi nechce veriť,aby také malé veci zakaždým vyťahovali z nejakej krabičky a pod.hlavne keď všade navôkol svistali gule a leskli sa čepele.
Ide mi o to aké a či vôbec mali v minulosti mali nejaké vychytávky na nasadzovanie,aby to bolo čo najrýchlejšie, spoľahlivé.
TomSmith
Příspěvky: 65
Registrován: 08 lis 2012 19:29

Re: Předovky

Příspěvek od TomSmith » 12 srp 2019 17:12


greywolf píše:Dotaz na prebijece..Jaký bezymak je vlastnostma nejbližší černému prachu ... řídil jsem se tlakem působícím...
Pro další zvídavé "sebevrahy" to raději doplním.
NELZE se řídit maximem tlaků. Protože problem je jinde! Hlavní rozdíl mezi černým a bezdýmem je v průběhu tlaku.
Zatímco u černého prachu je křivka nárůstu tlaku pozvolná než dosáhne maxima, tak bezdým je na maximu hned.
To "okamžité" maximum tlaku je to co vam roztrhá zbraň a rozbije frňák vám a možná i dalším na střelnici.
Takže se radeji na podobné nesmysly vykašlete.
KajaKliment
Příspěvky: 71
Registrován: 27 úno 2010 13:08

Re: Předovky

Příspěvek od KajaKliment » 12 srp 2019 18:38

spitamen píše:
12 srp 2019 15:44
Zdar.. nemáte niekto vedomosti o spôsobe nasadzovanie zápalky na piston v minulosti?
Třeba voják v americké občanské válce nosil na opasku kožený Cap pouche. Má to dvě víčka, to vnější se zapínalo, to vnitřní mělo přesah přes kapsičku, v ní pak byly nasypané zápalky. Voják nabil z patrontašky polopatronou prach a střelu, nabijákem zasunul na dno, nabiják vrátil na místo v pušce, potom vyndal zápalku, nasadil jí a bum. Tři rány za minutu, když jsi to uměl.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 12 srp 2019 19:09

pro spitamen.
Zkus se podívat na rakouský výstrojní předpis. Voják měl na řemení na hrudi černou koženou kapsičku se zapínáním. Kapsička byla kožená a srst byla dovnitř. V této kapsičce nosil zápalky. :evil:
Uživatelský avatar
greywolf
Příspěvky: 497
Registrován: 03 lis 2011 15:09

Re: Předovky

Příspěvek od greywolf » 12 srp 2019 19:24

TomSmith: V žádném případě jsem nechtěl nic praktikovat..To je jedna věc, nechci dál tuhle debatu živit, byla chyba se tu vůbec zmiňovat, ale podobné reakce jsou logické a počítal jsem s nimi..Jen úplně s tvým závěrem, že všechny nitro prachy reagují stejně nesouhlasím, ale vyvracet ti to nebudu..Jen namátkou vezmu náhražku BP..Pyrodex..,není to Nitro, není to ani BP..😉..Jinak pro další mravokarce..Ano, vím co do BP hlavní patří, nikoho nenavadim k "sebevraždě"..Vskutku šlo jen o akademickou otázku..Prezentoval jsem dotaz jinde, jen příklady zbraní jsem nahradil nadobami podobných parametrů a celkem se rozproudila čilá debata se zajímavými i když rozdílnými závěry podpořenými vypočty a reálnými znalostmi z fyziky..Takže poprosim admina,ať celou debatu smázne, ať si ji některý slaboduchy jedinec nevylozi špatně a neustreli si hlavu..
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum..W.Churchill
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 12 srp 2019 19:57

spitamen píše:
12 srp 2019 15:44
Zdar.. nemáte niekto vedomosti o spôsobe nasadzovanie zápalky na piston v minulosti? ...
Pozri aj zásobníky pre pištole a revolvery
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 srp 2019 11:26

Minulý týden jsem střílel válcovanou .45 kouli (11,30 mm) ve flastru 0,30 mm, Vesuvit LC 1,8 gramu, perkusní hlaveň o stoupání 1:22, mazání lůj+ B.W. (včelí vosk). Po desáté ráně už šlo hůř nabíjet, po dvacáté už jsem mlátil nabijákem. Výsledky samozřejmě mizerný. Hlaveň není na koule, jenže já jsem 1:48 prodal a pořídil si tu rychlejší kvůli maxibalům. No ale flastry a kule je moje srdeční záležitost, tak je občas střílím v téhle rychlé hlavni (nemohu mít všechno).
Proč to píšu do vlákna mazání. No protože voda při praní hlavně černá jako saze a ty saze byly taky všude na hlavni. Nikdy jsem neměl problémy s výše uvedenou kombinací mazání. Tak jsem několik dní ležel tady a četl všechny příspěvky. V zásadě jsou zde tři druhy maziva. Mám je pojmenované po uživatelích: Kentan (lithiovka, nebo B.W. s ricinem), Virginan (parafín, lůj a B.W.) a nakonec US Army (hovězí lůj a včelí vosk v poměru 3:1). Jsou taky k mání zelená lithiovka a vazelína s molykou, ale jsem víc tradicionalista.
Nejdříve jsem smíchal lůj s B.W. a to samé s přidáním slunečnicového oleje. S olejem je směs mazivější. Porovnával jsem to promnutím v prstech, směs s olejem vydržela déle kluzká. Pak jsem porovnal směs Kentan (včelí vosk+řepka olej) s tradiční USArmy s olejem. K mému překvapení se zdá, že směs včelího vosku s řepkovým olejem je rovnocenná ke směsi lůj+včelí vosk. Tedy by mohl i sloužit jako mazivo pro ty, kteří nemají hovězí lůj. Ale to musím ověřit na střelnici. A Kentan měl pravdu, že není potřeba nic vymýšlet.
Zůstala třetí – směs Virginan. Nejdřív jsem kápnul z každého maziva na plech a snažil se to rozetřít. Kentan i USArmy šly pěkně do délky asi 20 cm, směs Virginan asi do poloviny obou. Jestli Virgi tohle používá dvacet let, musí to mít důvod. Pak jsem na to přišel. Já nevím, jak to správně nazvat, ale ta směs parafínu, loje a B.W. se chová jako teflonová výstelka. Nesetře se hned, ale zásobuje prostor stále novým mazivem. Kapka maziva je tuhá, ale na omak mastná a prsty měly pořád materiál ke klouzání. Nemusí se hodit střelci s kulí a flastrem, ale do revolveru nebo hlavni pro ogival může být to pravé.
Tyto řádky jsou jen námětem k přemýšlení, možná k vyzkoušení.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 14 srp 2019 13:52

Revolver není na mazání tak háklivý. Hlavně ho dát co nejvíc ať to stříká i na osu válce. Zkoušel jsem namasteny filc, krupici, polopatrony s kulkou namočenou v horkém mazání a nakonec se dopracoval na začátek, tedy k suché plstěné ucpávce a po zalisování střely pořádně zamaznutemu ústí válce. Samozřejmě směsi US Army,🙂.
Měl bych však dotaz. O víkendu jsem měl rozebraný svůj zděděný Colt Navy výrobce ASM v ráži .44. Jen tak ze srandy jsem zalisoval střelu .451, pak ji z válce vytlačil a zasunul do hlavně. S údivem jsem zjistil, že kolem kulky prosvítají drážky odhadem tak 0,1 mm na každou stranu. Po protlačení nese koule stopy po drážkování, ale v žádném případě nevyplňuje celý průměr vývrtu. Bez ucpávky by kolem ní slušně foukalo.
Je to normální, nebo jde o zmetek?
Ještě jsem z něj nestřílel. Na střelnici se chystám až příští týden, tak jsem zvědav, co to udělá v terči.
Smazaný uživatel 30507

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 30507 » 17 srp 2019 16:39

Al.taylore. Remington .44 s desaťpalcovou hlavňou to robí tiež, i keď celá desatina to asi nie je. Je od nova vybavený mikrometrickými mieridlami a montážou na dvojnožku, čiže predpoklad presnosti, no bez upchávky by tie veci niesol zbytočne, presnosť je nedostatočná. S upchávkou v pohode. Tak typujem, že nejde o zmetok. Dôvody toho nepoznám. Ani som po nich nepátral - som na pušky; uvedený revolver mám skôr na roztĺkanie lieskových orieškov k vianociam :)
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 17 srp 2019 18:58

Je to můj v pořadí osmý perkusní revolver. Šestý v cal .44 a čtvrtý od ASM. Všechny střílely přesněji než já. Vždy jsem používal plstěné ucpávky a o vůli v drážkování nevěděl. Možná je tam kvůli delší střelbě se zasviněnou hlavní. Těžko říct. Fakt je, že kdyby se vystruzily komory na průměr v drážkách, tak by jejich stěny byly už hodně slabé.
Kdysi jsem zkoušel v pušce koule natvrdo na filc a mazání do drážek 11,8mm a střely tohoto průměru lítaly stejně jako .457, které se daly lehčeji nabíjet. To mě trochu štvalo, protože na 11,8 jsem si kleště musel vyrobit, kdežto ty menší už jsem měl od LEE.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 17 srp 2019 20:27

Já perkusáka nemám, takže nevím. Ale není ta hlaveň o kapku větší z prostéhu důvodu mechaniky? Mechanika válce a vůle časování nemusí být dokonalé. Takže střela vlítne do laufu vždycky bez problémů.
al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Předovky

Příspěvek od al.taylor » 17 srp 2019 21:53

To ne. U všech těchto revolverů je v hlavni dost velký kuželový náběh. Taky časování je preciznější než například u jejich dvojčinných evropských současníků či u různých později vyráběných bulldogu atd.
Pavelsakal1955
Příspěvky: 258
Registrován: 25 pro 2016 17:19

Re: Předovky

Příspěvek od Pavelsakal1955 » 17 srp 2019 22:48

Kdysi jsem měl perkusní revolver Remington HEGE MATCH International. Byl to nejlepší ( a nejdražší ) model pro sportovní střelbu, koupený přímo od výrobce v německém Überlingenu.
Také u něj byl kolem střely a drážkou profuk necelou desetinu milimetru. Řešil jsem to krupicí mezi prachem a střelou a při tomto způsobu nabíjení měl revolver soustřel s oporou na 25 metrů cca 5 cm. Když se mi naskytla příležitost, nechal jsem na planetové brusce vybrousit každou komoru do hloubky 8 mm na průměr, shodný s průměrem hlavně v drážkách. Vybroušení bylo s přesností na tisícinu milimetru a každá komora mě stála 500 Kč. :( Přitom došlo k odstranění byť nepatrného náběhu do komor a po nabití střely mi zůstal vždy krásný olověný odstřižený kroužek. Další úpravou bylo přeleštění přechodového kuželu v hlavni a zmírnění jeho úhlu náběhu. Spára mezi hlavní a čelem válce byla 5 setin mm. Po těchto úpravách měl revolver soustřel na 25 m cca 2,5 cm. :D Musel jsem si také nechat v Německu u výrobce kokil Kreschla nechat zhotovit kokilu na střelu přesně na míru, s přesahem 0,2 mm oproti průměru komor válce.
Odpovědět