Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 22 črc 2019 20:40

To jsem si myslel, že nikdo nic. Jako postarší hoch /ZP mám třicet let/ bych si chtěl pořídit G 88, ale patrně od tohoto záměru upustím - v zákulisí lidí z branže se šeptá, že rok výroby pro historické zbraně se posune na rok výroby 1880.
Pak by se už tak v současnosti předražené pušky G 88 staly téměř bezcennými. Bohužel věřím, že díky Evropské komisi se to opravdu časem stane a tak je mi celkem líto všech, kteří za tuto pušku vydali desetitisíce. Rázem budou stát na opačné straně zákona, pokud si neudělají ZP a pušku nezaregistrují.
Něco podobného se už u nás stalo s perkusními revolvery v 90. letech.
Jaký názor na to má místní komunita?


al.taylor
Příspěvky: 244
Registrován: 29 bře 2016 21:00

Re: Gewehr 88

Příspěvek od al.taylor » 22 črc 2019 23:21

No ono je to divné když musíme mít repliky perkusních revolverů nebo nábojových zadovek na ZP a originální g 88 atd jsou na občanku.
Nedivím se že je to někomu trnem v oku. Řešení bude nepochybně v duchu poslední doby. Tedy že naserou úplně všechny.
SamuelColt1
Příspěvky: 69
Registrován: 29 led 2013 20:49

Re: Gewehr 88

Příspěvek od SamuelColt1 » 24 črc 2019 00:33

Důležitý moment je, jde-li o originál perkusního revolveru - tedy D, nebo novodobou repliku - tedy C. Takže nelze porovnávat historické zbraně a novodobé repliky. To, že lidé bez zbrojáků svým zájmem způsobili neskutečnou deformaci cen u Gew.88 (i ve značně zbídačeném stavu) i pod dojmem nabídek vhodnost střeliva 8 x 57 JS, je smutný fakt. Horší je, a vyplývá to i z dotazů na fórech, až fatální neznalost základních pravidel pro zacházení s těmito zbraněmi jak prakticky, tak i po stránce legislativní. A právě nějaký "větší malér" bude vodou na mlýn odpůrcům historických zbraní.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 24 črc 2019 17:57

Ano, je s podivem, že se nějaký takový malér ještě nestal. A nemusí to být jen s G 88, stačí cpát do starých revolverů náboje nitro a podobně.
Teď mám jeden dotaz ke Gewehru 88: je pravda, že chladič hlavně je vyrobený z velmi slabého plechu?
SamuelColt1
Příspěvky: 69
Registrován: 29 led 2013 20:49

Re: Gewehr 88

Příspěvek od SamuelColt1 » 24 črc 2019 19:11

Ano, plášť hlavně je ze slabého plechu. Proto pozor při demontáži nebo úpravě mířidel. Nikdy neupínat přímo do svěráku. Stačí aby puška upadla nebo něco na ní a hned je na plášti důlek. A další pozor. Všechny šrouby jsou atypické Whitworty, nutná opatrnost při demontáži. Zničený šroub není snadné vyrobit, originály prakticky nesehnatelné nebo za nekřesťánské peníze.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 25 črc 2019 08:25

Ludva píše:
22 črc 2019 20:40
To jsem si myslel, že nikdo nic. Jako postarší hoch /ZP mám třicet let/ bych si chtěl pořídit G 88, ale patrně od tohoto záměru upustím - v zákulisí lidí z branže se šeptá, že rok výroby pro historické zbraně se posune na rok výroby 1880.
Pak by se už tak v současnosti předražené pušky G 88 staly téměř bezcennými. Bohužel věřím, že díky Evropské komisi se to opravdu časem stane a tak je mi celkem líto všech, kteří za tuto pušku vydali desetitisíce. Rázem budou stát na opačné straně zákona, pokud si neudělají ZP a pušku nezaregistrují.
Něco podobného se už u nás stalo s perkusními revolvery v 90. letech.
Jaký názor na to má místní komunita?
To jsi slyšel kde? Já co jsem četl návrh tak rok zůstává.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 25 črc 2019 18:28

Zprávy mám od bývalého majitele obchodu se zbraněmi v západních Čechách a ten má samozřejmě jiné "kanály" na zprávy z oboru. Doufejme, že to zůstane tak, jak je to teď. Ale... /jsem pesimista/.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 26 črc 2019 07:57

Tohle, co jsem čet já bylo ofiko z MV ale není to nic závazného. Sám jsem na to zvědav. Už ta zhovadilost že by člověk měl registrovat plynovky hovoří za vše.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 30 črc 2019 17:50

Mám další dotaz - Gewehr 88 existuje ve třech provedeních: normální délka, krátká verze a karabina.

Pokud se tedy nevyráběly dva druhy hlavní /o čemž pochybuji/, musí mít hlaveň u kratší verze na ústí o něco silnější stěny než dlouhá verze, hlaveň je přece kónická? Zase ale nemůže být ústí o moc silnější, jinak by se hlaveň nevešla do krčku plechového chladiče hlavně. Zřejmě má hlaveň kratší verze u ústí těsnější spojení s krčkem chladiče, než u dlouhé verze? U dlouhé verze je spojení "hlaveň - krček" zřejmě bezdotykové.
Má to příznivý vliv na přesnost, hlaveň při výstřelu kmitá /není to samozřejmě vidět/a měl by ji nést jen závěr a už žádný opěrný bod. Tak je to alespoń u sportovních pušek. G 88 ale je /byla/ vojenská zbraň.

Hlaveň na ústí u dlouhé verze mně totiž připadá dost slabá, ale zase je už v těchto místech během výstřelu nejmenší tlak...
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 01 srp 2019 23:55

Gew88 prakticky existoval jen ve dvou provedeních, standardní puška Gew88 (var. S, 88-05, 88-14) a karabina Kar88 (resp. Gew91, což je Kar88 s předním hákem). Ta tzv. krátká puška existovala tehdy jen ve stopovém množství (tuším jako bádenská četnická karabina) a šance potkat ji dnes je nulová. Všechny ty "krátké pušky", co lze dnes občas vidět v aukcích apod., jsou pozdější novodobé puškařské úpravy zkrácením původních Gew88.

Takže byly jen dva druhy hlavní, na Gew88 a Kar88, a i ty se postupně měnily dle výrobního provedení. Byl tam určitý vývoj.

Pokud jde o později novodobě zkrácené Gew88, tak tam záleží, jak tu hlaveň řízli, zda ji ještě soustružili na menší průměr atd. Může být u ústí silnějšího průměru, ale je třeba kratší, tak to ústí pláště hlavně nevadí. Ale je to individuální. Ano, nemělo by tam být spojení, hlaveň by měla být na ústí volná.

Samotná tloušťka hlavně na ústí může být opravdu hodně malá, dobově existovaly i menší, u jiných zbraní, je to také otázka materiálu.

Jinak pušky Gew88 považuji na svoji dobu za velmi technicky zdařilé, pokud nejsou poškozené, vydrží toho hodně.

Za jaké ceny jsou k dostání, to je prostě věc daná nabídkou a poptávkou, jsme jedna z mála oáz, kde lze kusy do 1890 pořídit na občanku, a tedy ceny zde dosahují několikanásobku cen podobných, ale vyrobených po 1890.

Ještě dodám, že ta současná vlna zákazů a odzbrojování, tento puch vanoucí z EU, ale i např. Austrálie, NZ apod., je zaměřený zejména proti samonabíječkám a zbraním moderního "military" vzhledu, především tyto jsou nyní považovány za fujky-fujky. Naštěstí ti novodobí zakazovači nemají o nějakých 130 let starých opakovačkách přehled.
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Znipper » 02 srp 2019 08:56

.... "Naštěstí ti novodobí zakazovači nemají o nějakých 130 let starých opakovačkách přehled. ".... kym sa nenajde prasa, ktore za spinavy obolus a slub vynimky, vedomosti neposkytne. V nasich koncinach nie velmi zriedkavy jav :-(
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Gewehr 88

Příspěvek od xB.H » 05 srp 2019 13:27

No dojde pak na zakaz "vojenskych razi" a bude vymalovano. Nekde tomu uz tak je.
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 31 srp 2019 11:40

A za této situace kupovat toto /ani cena není přiměřená/ je asi nesmyslné:

http://www.zbrane-sturm.cz/home/1480-ka ... -2422.html

Karabina se ale "ukáže" málokdy...
Uživatelský avatar
Ludva
Příspěvky: 34
Registrován: 21 črc 2019 16:34

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Ludva » 10 lis 2019 14:03

A zde další karabina:
http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/41 ... -posudkem/
Kdybych bral 40 000,- čistého měsíčně, jdu do toho!
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 10 lis 2019 17:39

A proč ne za tu cenu?

Pokud bude v dobrém stavu, a pokud je to skutečně r.v. 1890, je cena odpovídající, spíše nižší. Bohužel ty fotky přiložené v inzerátu stojí za … :arrow: houby.

Je třeba si uvědomit, že Kar88 bylo historicky vyrobeno jen asi 10% celkového množství pušek Gew88 (něco přes 200 tis. Kar 88 x přes 2 mil. ks Gew88. Navíc je pravděpodobné, že přímo v r.1890 bylo těch karabin vyrobeno méně než v pozdějších letech, díky pomalému náběhu výroby u menších soukromých výrobců. V moderních dějinách nebyly hromadně "zaparkovány" v Turecku, jako většina u nás dostupných Gew88, takže jich mnohem méně přežilo.

No a tuzemská tržní cena slušného Gew88 je cca 25-30 tis. Kč, cena karabiny může být klidně dvojnásobná. Záleží i na stavu, ze výborný sběratelský stav lze žádat i více (sčíslované, bez koroze, původní povrchy, dobré dřevo, čitelné původní značení a pod).
Odpovědět