Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 13 úno 2019 14:15

Příspěvek jsem přečetl víceméně na přeskáčku a ne dost důkladně. Zásadně jsem proti lovu zvěře předovkami, luky a dokonce kopími. Jsem proti lovu jako takovému, pokud je konán pro zábavu, vzrušení, nebo radost. A pokud je k lovu používána v podstatě primitivní zbraň, tak to už hraničí s hazardem. Nepřekvapilo by mě, kdyby se nějaká sorta lovců odhodlala lovit zvěř do pastí v podobě hlubokých zamaskovaných jam a zvěř pak dobíjela kamením a pazourkovými nástroji. Zbraně byly vyvíjeny proto, aby zabíjení bylo rychlejší, spolehlivější a efektivnější.To je můj soukromý názor a dospěl jsem k němu během svého dosti dlouhého života.
Teď něco k radě autora, jak bezpečně nosit perkusní zbraň nabitou. Rada s kouskem tvrdé kůže na zápalce přiklopené kohoutem je špatná. Hodně špatná, pokud to někdo chce riskovat, tak lepší by byla rozhodně měkká kůže. K iniciaci zápalky stačí někdy tlak na slož v ní. Vím o čem mluvím a stojím si za tím. Takže stačí třeba nechtěně klepnout s pažbou, nebo o kohout a může dojít k výstřelu. Neradil bych tedy tento způsob používat.


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 úno 2019 14:37

Já se přidám k Jimovi. Pokud by lovec měl nabitou zbraň, to znamená prach v hlavni, ucpávku a střelu, a nechtěl, aby mu náboj navlhnul deštěm či mlhou, je dobré na piston položit kousek mastné kůže a přiklopit kohoutem. Na ústí hlavně pak natáhnout prezervativ. Ale zápalku NIKDY.
Umím si představit chlapa, jak se prodírá lesem k cíli. A že na pistonu má nasazenou zápalku obalenou voskem nebo tukem. Střelecká pohotovost. Ale potom je rozhodně lepší mít kohout v pojistné poloze (na rastu). Spoušťová západka je v tak hlubokém vybrání ořechu, že se nedá odpálit, jedině pokračovat v natažení kohoutu dozadu. Jeden pohyb palcem dozadu a odpálení. Pokud by měl kohout na nějaké kůži, ztrácí čas tím, že se musí přesvědčit, jestli taky kůže odpadla z pistonu. Vím, o čem hovořím. Tak se "suší" s předovkou. Kůže si vytvoří tlakem kohoutu důlek a visí na pistonu.
Tohle fórum čtou taky začínající předovkáři a tyhle rady jsou nebezpečné a protizákonné. Zápalka se dává na piston, až směřuje hlaveň k cíli.
Ratte
Příspěvky: 15
Registrován: 12 říj 2018 06:41

Re: Předovky

Příspěvek od Ratte » 13 úno 2019 15:52

: Jim

V pořádku, Vás názor na lov plně respektuji, i když nesdílím. Konečně, nemusíte se obávat, že by se něco z toho zavedlo v ČR, zákony které to upravují jsou postaveny tak, že jejich změna zespoda je téměř vyloučena. I když, to s těmi pazourky je zajímavý nápad.

Jak jsem již psal, tu radu s kůží mám z druhé ruky od lovců z USA, kteří to tak v praxi používají. Vzhledem k objemům jimi ulovené zvěře, a svého malého testu s perkusním revolverem, jsem o tom neměl důvod pochybovat. Nicméně uznávám určitou kontrovernost takového opatření. Koncem měsíce bych se měl dostat na střelnici, poprosím kamaráda s perkuskou aby jí vzal a udělám test. V případě, že se ukáže nebezpečí takového řešení, provedu změnu ve článku a uvededu to zde do vlákna.


: Blecha.z

Nevidím na tom nic protizákonného. Článek se věnuje poplatkovému lovu v zahraničí, ne manipulaci s předovkou na české střelnici.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Předovky

Příspěvek od Wdog » 13 úno 2019 19:01

Borci, když už se vyjadřujete k detailů článku, tak si ho musíte do detailu přečíst. Borec nic nepíše o kusu tvrdé kůže na pistonu, ale o kusu tlusté kůže na pistonu. Samozřejmě, je zde filozofická otázka, zda kus tlusté kůže může být měkký. Pokus by šlo například o několikrát přeloženou jemnou měkkou kůži, tak by to mohlo utlumit náraz.

Já bych osobně dal také přednost pozici kohoutu na pojistném ozubu. Nicméně třeba k tomu někdo může mít ještě jiný důvod. Například má rozměry pistonu a zápalky takové, že mu zápalka může spadnout z pistonu, a když se prodírá puškou pouští a pralesem, tak by zápalku mohl ztratit. A tím by ztratil i připravenost k výstřelu. Nebo mu pojistný ozub nefunguje spolehlivě. Kus (měkké) tlusté kůže a kohout dole je sice lehce rizikovější, ale zase zápalku to přidržuje a případně tlumí úder.

Řekl bych, že u všech zbraní s vnějšími kohouty by šlo nasimulovat situaci, kdy zbraň nehodou vystřelí, ozub neozub. Ale uvědomte si, že při lovu lovec postřelí maximálně sebe, kolegu lovce, či svého průvodce, a společenská nebezpečnost je tedy velmi nízká. Mezi lidmi, v centru města, v metru a tak se takto dlouhá předovka asi nenosí.

Mě se článek líbí, že je takový komplexní, a obsahuje i informace mimo samotnou střelbu, třeba pro mne nové. O detailech samozřejmě můžeme diskutovat, což děláme.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 úno 2019 20:09

Wdog - článek je beze sporu v mnohém přínosem. Zařadil se mezi podobné, jaké v minulosti napsal p. Balák, Sagitarius, Fandax, westerňáci a jiní. Ale právě to je ten rozdíl mezi předovkou a nábojovkou. Do malorážky nacpu plný zásobník a mohu napsat pouze to, že mé 451 nejlépe vychází náboje GECO. Jedna holá věta.
Předovka je naprosté unikum, proto možná tak přitahuje a chlapi jí propadají. Vydala by na celou knihu. Vždyť jen kolem otázky flastrů a způsobu mazání se dá napsat stránka A4. Kde je nabíjení, nářadí, odlévání střel. Naprosto chybí v podobných článcích drobnosti, které významně ovlivňují výsledky. Příklad z vlastní praxe: Jako flastr jsem použil látku na modráky. Měl jsem úplně novou modrákovinu různě hustou a tkanou. Měl jsem starou a stokrát vypranou látku z modráků. Použil jsem i novou látku na modráky, ale několikrát vypranou a vyžehlenou. Nejlépe vypadal soustřel s látkou ze starých modráků. Nová modrákovina nakonec skončila jako hadr na čištění a utírání zbraně. Otázka je proč, že? Logicky by nejlepší výsledky měly být s novou látkou nasycenou přípravkem proti hoření. Nebyly, naopak se musel přípravek z látky odstranit.
S tou kůží jsem měl vlastní zkušenost. Dával jsem ji na piston, když jsem trénoval „sušení“ s pistolí. Důvod byl, aby se piston neobouchal neustálými údery kohoutu. Kůže se po nějaké době zakousla do pistonu a utvořil se důlek. Měkká kůže se nedala použít vůbec. Prosekla se a ucpala piston. Proto je lepší mít kvalitní zámek s kvalitním rastem, případně jištěním kohoutu. Naši předkové takové zámky uměli dělat.
Ratte
Příspěvky: 15
Registrován: 12 říj 2018 06:41

Re: Předovky

Příspěvek od Ratte » 15 úno 2019 12:01

Nuže, k úpravám článku.

Nedopatřením jsem zaměnil značení zrnitosti, chyba při technické korektuře. Opravím.

Dávkování prachu pod ogivály. Byl jsem upozorněn, že je to poněkud jinak, než u kule. Upravím a rozvedu.

Rada s kůží na pistonu. Na základě výsledků testu to přepíšu.


Dostanu se k tomu začátkem příštího měsíce.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 20 úno 2019 15:56

Ahoj.
Na snímku vidíte ústí hlavně ráže .45 z produkce Ardesa, nastříleno asi 1500 ran. Nabíjeno vždy mosazným nabijákem, čištěno taktéž. Střely byly koule s flastrem, nebo maxibaly, čisté olovo, nebo téměř čisté. Zajímaly by mě Vaše názory, co si o tom myslíte.
Přílohy
ústí HAWKEN.JPG
igorek
Příspěvky: 113
Registrován: 03 zář 2015 19:40

Re: Předovky

Příspěvek od igorek » 23 úno 2019 13:42

Nejsem předovkář. V bitvě asi nebyl čas na nějaké mazlení z nabíjením zbraně. Ale na střelnici je na mazlení dostatek času. Co jsem na střelnici viděl, tak se nasype prach, pak snad nějaká ucpávka a potom se do ústí hlavně vloží kule a krátkou dřevěnou tyčkou s rukojetí ve tvaru hrušky se poklepem dlaní zatlačí do hlavně. Potom se nabijákem dorazí na prachovou nálož.
Nevím proč se neinspirovat čištěním SA-58, kdy se při čištění hlavně na ústí nasadí vedení tyčky aby nebylo ústí hlavně vydíráno.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 úno 2019 08:59

Tomu zařízení se u předovek říká "sazeč střel", nebo taky "falešné ústí". V praxi jsem to ještě neviděl, jen na fotografiích. Používá se to u dlouhých ogiválů.
Běžně se to u předovek neužívá, střela se zasune přímo do ústí hlavně. Nářadí k nabíjení je z mosazi, nebo duralu. Ale i ze dřeva hikory. Tady je asi problém s ocelí. Nejsem blázen, abych někdy strčil do laufu ocelový nabiják. Olovo používám čisté, nebo skoro čisté - tedy měkké.
Problém bude v "hřebíkové" oceli a startéru z mosazi. Chlapi psali, že ten materiál vydrží tak 1500 až 2500 výstřelů a pak dojde k změnám. Ale v tomto případě jsem vystřelil tak 400 ran.
cernunos
Příspěvky: 453
Registrován: 05 lis 2008 12:58

Re: Předovky

Příspěvek od cernunos » 03 bře 2019 17:34

blecha.z-Tak o Ardesách se to obecně ví,že materiál hlavně je tak trochu "bláto" a nějaká extra životnost jim souzena asi není.Lepší koupit třeba pistoli od Pedersoli,dražší ale kvalitnější(ikdyž i u nich se prý hlavně v posledních letech zvětšila zmetkovost ale i tak si myslím že jak kvalitou meteriálu,provedením a o vzhledu ani nemluvě,předší Ardesu). :o
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 04 bře 2019 17:14

Ústí jsem opravil, pažbu a kování si dělám sám. Hlaveň a zámek bych nevyrobil, navíc hlaveň musí mít tormentaci. Dřevo je z tureckýho ořechu, takže celek je spíš pro radost z práce rukou.
Přílohy
ústí po opravě.JPG
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: Předovky

Příspěvek od Igrlik » 04 bře 2019 20:55

Koľko mm padlo na oltár vlasti?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 04 bře 2019 22:04

Odhaduju, že asi 0,5 cm. Skutečně těsně za to rozplesklé plus nějaká rezerva.
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Předovky

Příspěvek od mikiki » 27 bře 2019 08:40

Nemá někdo info o přesných kulích 8 mm?
Kdysi mi někdo ze střelectví válcoval kule 8,46 mm a nyní nevím kdo to byl :oops:
Potřeboval bych větší množství - 8mm (tolerance od 7,96 do 8,01mm)
Díky všem za info.
---
u Dave měli 8mm kule ale s rozpětím od 0.31 do 0.32 ale nyní nic nemají :(
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 28 bře 2019 15:40

Zaujímavé, tieto gule sú vypredané aj na zahraničných (nemeckých) stránkach.
Schodné riešenie je napr. kúpiť kokilu Pedersoli USA 307-315 a odlievať sám.
Odpovědět