Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 23 led 2019 11:31

Toto téma jsem založil, protože podobné téma tu pokud vím zatím není a ve světě tento typ střelby posledních několik let začíná výrazně stoupat na oblibě. Věřím, že nejsem sám, kdo občas zkusí extrémnější vzdálenosti. Rád bych, aby se v tématu probírala opravdu střelba na 200 a více metrů a vzduchovkovou střelbu na velké, ale nikoliv extrémní vzdálenosti, například 100-150 m zde neprobírat, jelikož tu již považuji za poměrně běvzducžnou i mezi místními střelci (pryč jsou dobry před 10-13 lety, kdy střelba na 50-60 m byla výzva a když jste napsali, že chcete střílet nad 100 m, tak vás považovali za blázna).
V průběhu let jsem dospěl k přesvědčení, že běžná diabolka je ještě použitelná do 200-250 m a to pouze dobře vybraný typ (například z posledních 13 sérii byly vhodné pouze 2 série). V případě, že se jedná o méně vhodný typ, tak ve většině případů pro klasické hlavně typu LW, CZ atd. byly tyto nevhodné série použitelné do 80-110 m, poté již nastupoval zvýšený let ve spirále a s ní zvýšená nepřesnost. Vhodná série byla plně stabilní (bez náznaku spirály) i po 200 m letu. Paradoxem bylo to, že poměrně přesně fungovalo pravidlo, čím přesnější diabolka na 40 m, tím horší pro přesnou střelba na větší vzdálenosti a obráceně.
Nad 250 m je již diabolka vesměs jakéhokoliv typu nevhodná z důvodu nízkého balistického koeficientu a tím velké ztráty rychlosti a extrémního vlivu i toho nejmenšího větru (pro velké ráže trochu dál). Z těchto důvodů se poslední roky svět Airgun Long Range Shoting upíná na střely a nikoliv diabolky, které se nijak nemusí lišit od běžné malorážkové či kulovnicové střely. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že toto je ta správná cesta, což uvidíte i na videu, které přikládám níže. Teoreticky a i prakticky při použití střel místo diabolek je limitním faktorem již jen ne/schopnost správně zamířit, přičemž pro velké vzdálenosti se již jedná o náměr v jednotkách stupňů a nikoliv jen ve zlomcích stupně.
Výhoda střel je v tom, že mají výrazně lepší (řádově 3-4x a více) balistický koeficient (BC) než diabolky a tudíž je snos větrem tolikrát menší, kolikrát je vyšší BC proti diabolkám. Druhá hlavní výhoda je ta, že na střely lze uplatnit známé balistické zákony a při správné volbě typu střely a stoupání hlavně plně eliminovat nestabilní let (spirála a podobné úlety). Tím lze docílit přesného letu po balistické křivce, což je základem pro střelbu na extrémní vzdálenosti. Při tomto perfektním letu jsou vaším protivníkem již jen pouze přírodní živly a jejich přesné měření a konzistence úsťové rychlosti střely. Pro přesnější střelbu na extrémní vzdálenosti je nutné mít konzistenci úsťové rychlosti vaší pušky + -1 m/s a lepší. Pro opravdu velké vzdálenosti + - 0.5 m/s a lepší, například rozdíl + - 1 m/s na vzdálenost 400 m může dělat výškovkou změnu dopadu střely až o 30 cm, přičemž ta samá změna úsťové rychlosti na 100 m může udělat maximální změnu jen 4 cm. Z těchto důvodu je opravu velký rozdíl, jestli střílíte na 100 m anebo 300-400 m, jelikož to není jednoduché násobení 3x či 4x. Tento fakt je lépe patrný na propadu střely, kdy máte například propad střely na 100 m pouze „jen“ 40 cm, ale na 350 m to je již 1033 cm ( 10,3 m ! ), neboli 25x více. Příklad: kdybyste měli při střelbě na zmíněných 350 m ve správné vzdálenosti od terče 10 m vysoký dům s okny, kterým by byl vidět terč, tak jste schopni daný terč zasáhnout, jelikož střela přeletí střechu domu a zasáhne terč letem po balistické křivce či jinak řečeno „minometnou palbou“, která je ale precizně mířená.
Z výše popsaného je jasné, že vzduchovková střelba na extrémní vzdálenosti je možná, ale není lehká. Ve většině případů je to více meteorologie než jen přesné zamíření, ale při akceptování přírodních zákonů, dostatečných znalostí a vhodného vybavení ji lze úspěšně aplikovat.
Zde přikládám moje poslední video ze střelby na 550 m z mnou vyvinuté a vyrobené větrovky ráže 5.5mm ( .22 ). To samé platí pro použité střely a některé příslušenství. Některá videa z kratších vzdáleností jako například 365 m (400 yards) přidám později.



Předem se omlouvám, že video je jen v anglickém jazyce, ale čeština by se tam již nevešla, aniž by neutrpěla čitelnost. Vesměs v popisku je jen představení vybavení a střeleckých podmínek a upozornění, že se jedná o dvě různé střelby. Jedna střelba natáčená kamerou s vysokým zoomem a druhá pozdější střelba natáčena pomocí side-shot a tedy záběry přímo z puškohledu. Druhé upozornění je to, že jsem měl použít vhodnější (větší) velikost terče než „jen“ 25x25cm, který jsem předtím používal na střelbu na 365m. Na konci videa za posledními titulky je ještě výřez se zoomem pro rychlý přehled střelby ze scope cam.


Marysh
Příspěvky: 244
Registrován: 06 lis 2014 20:48

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Marysh » 23 led 2019 20:09

Překrásný článek a šokující vzdáleností, prostě tohle jsem nečekal :!: Půl dne bez jakékoliv odpovědí , asi nám to všem trochu vyrazilo dech.
Jen tak dál, Altarosi, jen tak dál, a díky.
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 24 led 2019 21:56

Díky za pochvalu ohledně článku a reakci chápu.
25 let se sám snažím posouvat z původní Slávii 631 a střelby10-40m a až na vzdálenost 200m s moji stavěnou větrovkou a výběrovými diabolkami před cca. 2 lety :

a pak si během posledních 2 měsíců nejdříve udělám osobák na 365m a pak na 550m a pravděpodobně bych se měl být schopen dostat na 700m, což už je ale další zdvojnásobení propadu střely na šílených 64m oproti aktuální vzdálenosti. Na druhou stranu ty opravdu letní bezvětrné večery ještě nenastaly, takže potenciál by mohl být :twisted:
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od mikiki » 25 led 2019 11:18

Teď si mne navnadil a budu určitě za ideálního počasí taky zkoušet.
Jen si musím najít ideální místo a nakoupit více druhů diabolek než mám.
I když slyším stále víc negativních ohlasů na diabolky JSB ale snad budu mít štěstí.
Mám i pár diabolek, no spíš střel od Vlada a ty si pořád šetřím a teď už vím proč.
Zkoušel jsem zatím střílet na cca 150 metrů v limitu 16J, na víc jsem si zatím netroufl.
Náměr jak u minometu a zásahy nic moc .... teda cinklo to, to ano ale plech byl 100x70cm :(
A tady Altaros střílí na 200m až 550m no to tedy fakt smekám a navnadil mne.
Těším se na další videa a jak psal kolega předem mnou - jen tak dál, jen tak dál :D :D :D
piku pe
Příspěvky: 137
Registrován: 25 říj 2016 17:48

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od piku pe » 25 led 2019 20:38

Hmm-tak tady někdo objevil ameriku.. :lol:
S kolegou sme stříleli už v roce 2009-2010 s CZ 200s na 200m plus.
Výkon byl okolo 19j v cal 177 .. :idea:
EdGun Leshiy 22
Taipan Veteran 22
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od drát » 26 led 2019 09:54

Bylo to na cca. 250 metrů, kolego, jo to už je dávno ale tu CZ200 upravenou od Josefa1000 stále mám.
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Uživatelský avatar
Strix71
Příspěvky: 417
Registrován: 16 led 2016 15:39
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Strix71 » 26 led 2019 14:09

Pojďme si to upřesnit. Jedna věc je střílet na velké vzdálenosti a druhá věc je trefa. Je rozdíl mezi náhodnou trefou do čtverce metr krát metr a stabilním soustřelem alespoň 3 MOA ze 300m.

Poslední 2-3 měsíce se zabývám stejnou otázkou. Je pravda, že jsem se ještě nedostal k prototypu, ale udělal jsem několik zkoušek a mnoho výpočtů.
Výsledky jsou takové:
Pro střelbu na velké vzdálenosti jsou potřebné dlouhé střely s vysokým balistickým koeficientem. Přijatelná délka takové střely je 4,2-4,3 kalibrů.

Nejlepší BK je s rychlostí blizké rychlostí zvuku.
Problém je ten, že není možné udělat PCP větrovku s potřebným výkonem pro takovou střelu. Proto se musí dělat střely z jiného materiálu než je olovo.
Možná je nějaká vhodná slitina, ale je zajímavější udělat střelu, která by byla podobná střele z náboje 7.92x40 CETME. Nevím jestli by to bylo možné udělat v kalibru 5,5mm, ale 7,62 by bylo akorát.

Dělal jsem výpočty pro střelu o kalibru 5,5mm, délce 25,25mm, váze 2g a vyšel mi balistický koeficient 0,236 (G1) a 0,133 (G7).
Je pravda, že tyto vzorce jsou pro střelu z olova, ale může se přibližně spočítat i pro jiné materiály.

Další problém je použití hlavni se twistem, který je pro vzduchovky obvyklý. Dle výpočtů menší twist je lepší pro stabilizaci střel.

Ještě dva závěry ohledně hlavni:
- hlavně s chokem jsou dobré pro diabolky, ale nehodí se pro střely.
- s polygonální hlavni je rychlost vyšší.
Bylo by zajímavé si zkusit .223Rem polygon s vhodnou střelou. Je tam twist 7” a stabilizace 0,81 při rychlosti 320.

Z toho, co zatím je v kalibru 5,5 se mi moc líbily Monster Redesigned při rychlosti 265-270. Víc se mi zatím nepovedlo :(
piku pe
Příspěvky: 137
Registrován: 25 říj 2016 17:48

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od piku pe » 26 led 2019 21:38

Já to myslel ve srandě..
Nicméně,tohle se ti nelíbí?
S Edgun Leshiy 5,5mm ta má hlaven 25cm,mám to samé video,kde se dá trefit pet láhev na tu samou vzdálenost a to bez bipodu a opory.
Nejduležitější jsou povětrnostní podmínky,at sřílíš s čímkoliv..
Já beru vzduchovku do ráže 22.pak už to není podle mě vzduchovka ale .. muj názor.
Tady třeba
-
EdGun Leshiy 22
Taipan Veteran 22
Uživatelský avatar
drát
Příspěvky: 1669
Registrován: 28 zář 2008 20:35
Bydliště: Dudákov

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od drát » 26 led 2019 23:05

Strix71 píše:
26 led 2019 14:09
Pojďme si to upřesnit. Jedna věc je střílet na velké vzdálenosti a druhá věc je trefa. Je rozdíl mezi náhodnou trefou do čtverce metr krát metr a stabilním soustřelem alespoň 3 MOA ze 300m.
Metr krát metr je zbytečně moc velký terč , stačí plechová plotna o průměru 17 cm.
CZ200 .177 , SPA M16 .25 , Hatsan Invader auto .25
DU-10 Condor, HDR 50 , Chiappa SAA , rev.Rex L 4", Alfa 441,Slavia 631
Walther Sportmodell,H.S.model 21F, Buck Trail Flint 48
prak s gumou č.6
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 31 led 2019 19:58

Jsem rád, že se téma trochu oživilo a přibylo pár příspěvků.
Jak jsem původně avizoval v prvním příspěvku, tak zde dávám video z kratší vzdálenosti 365m (400 yards), kde je zároveň vidět i puška přímo v akci. Více vypovídající informace o přesnosti na tuto vzdálenost je vhodnější až následující část videa od času 6:00, kdy byl přeci jen rozumnější vítr a podmínky pro sledování dopadu střely.
Co se anglického projevu týče, tak otevřeně přiznávám, že s ním také nejsem spokojený, ale na základní, střední i vysoké škole, jsem se učil jen německy a pak už prostě nějak přes všechny věci ohledně vzduchovek nebyl čas to vylepšit (já vím výmluvy :D ). Mám raději, když za mě mluví jen mé výrobky. Z tohoto důvodu je to také první video v mé desetileté historii, kde jsem vidět a kde také mluvím.



Co se týče návrhu střel, tak mám vypočítáno s ohledem na stabilitu, že by měla být dostatečná délka střely pro .22 i okolo 17mm, jen už takovouhle střelu nemůžete vystřelit z klasické vzduchovkové hlavně, jelikož na to je potřeba jiné stoupání. Když ji vystřelíte, tak střely dopadají na plocho. Já už podnikl kroky pro tyto inovativní záležitosti a hlaveň s odpovídajícím stoupáním 1-8 palce již mám na dílně. Daná střely by měla mít okolo 3g a věřím, že inovovaná verze naší pušky by ji měla být schopna dostat na 260-290ms a střely by se mohla dostat na BC nad 0.2 .

To Strix71 z jakého předpokladu/ teorie vycházíš, že by nejlepšího balistického koeficientu (BK či BC ) mělo být dosaženo v blízkosti rychlosti zvuku? Samozřejmě je logické se snažit dostat co nejvyšší rychlost, z důvodu zlepšení balistiky a tedy toho, že rozdíl úsťových rychlostí pro rychlejší střelu méně ovlivní výslednou odchylku dopadu střely na terči, než když bude rychlost nižší, ale teorie, že čím blíže rychlosti zvuku tím lepší BC nepovažuji za správnou.
Strix71 píše:
26 led 2019 14:09

Ještě dva závěry ohledně hlavni:
- hlavně s chokem jsou dobré pro diabolky, ale nehodí se pro střely.
- s polygonální hlavni je rychlost vyšší.
Bylo by zajímavé si zkusit .223Rem polygon s vhodnou střelou. Je tam twist 7” a stabilizace 0,81 při rychlosti 320.
Já používám v dané pušce standardní vzduchovkou LW hlaveň s čokem, která umí brát diabolky (video na 200m) tak naše střely a očividně jim ten čok nevadí. Samozřejmě střela by měla být tomuto uzpůsobena již v návrhu.
Hlavní výhoda takové koncepce je univerzálnost dané pušky. Když si chci zaplinkat na pár desítek metru, tak lze použít levné JSB diabolky a když chci jít dál, tak už dražší střely. Nevýhoda této koncepce je ta, že nefunguje, jelikož jak jednou zkusíte střely, tak se k diabolkám, které oproti střelám hrozně ovlivňuje vítr už nechcete vrátit :-D.
Na druhou stranu krmit naši připravovanou poloautomatickou vzduchovku drahými střelami bych taky nechtěl a tam jsem hrozně rád, že máme JSB jako domácího výrobce a za velmi příznivé ceny.
Samozřejmě ta nová hlaveň se stoupáním 1-8 palce určena pro delší střely čok nemá, ale je to dáno tím, že se jedná vesměs o hlaveň pro běžné palné zbraně a tam se prostě čoky nedělají.
Co se také týče tvé udávané stabilizace 0,81 tak nevím přesně jakou stabilitu myslíš. Většinou se řeší gyroskopická stabilita dle Millerova pravidla a tam by ses neměl dostat pod 1, kdy už je střela nestabilní a optimální je být nad 1.5. Rozmezí mezi 1,5- 1 je mez stability a tam střela může být stabilní, ale utrpí její BC, které je díky tomu horší. Naše střela s kterou jsou dělaná videa je aktuální dle tohoto pravidla a z důvodů použití jen vzduchovkové hlavně na mezi stability tj. mezi 1,5-1 ale je očividně stabilní po celé dráze i extrémně dlouhého letu + ověřeno několika deístkami videi letu střely v řežimu zpomaleného nahrávání při 240 snímcích za vteřinu.
Například zmíněné navržené delší střely o cca. 17mm už jsou pod mezí gyroskopická stability 1 pro danou vzduchovkou hlaveň a ty střely v dané hlavni už při střelbě jen na 15m dopadají na plocho jak jsem psal výše. Mám fotku průletu takové střely papírovým terčem, kdy u jednoho „zásahu“ je jasně vidět tvar střely při pohledu z boku a fotku naplocho rozplácnuté střely, kdy jsou vidět podélné drážky od hlavně. Tato střela by právě měla být stabilní až v hlavni se stoupáním 1-8 palce.


Můžu souhlasit s názorem, že dobrý vítr je značně nutná podmínka pro střelbu s diabolkami na delší vzdálenosti.
Na druhou stranu po střelbu se střelami již to není tak zásadní, pokud je možnost vítr odhadovat vhodnými nástroji či nefouká tak hodně. Osobně mám nejraději zrcadelní vzduchu, které je sice náročnější na naučení jeho čtení, ale pro mě osobně nejvíce funkční, zvlášť na známé střelnici.
Menší odchylka na vítr je vesměs hlavní důvod proč řešit střely na místo diabolek.

Vliv větru pro střely, bude dobře patrný na videu, které přidám později, kde při střelba na 204m s drobným větrem není vesměs žádný problém pokud bych správně mířil (všechny špatné zásahy na daném videu jdou totiž na mě, jelikož jsem nemířil na střed terče).
pixiboy
Příspěvky: 119
Registrován: 21 říj 2011 09:22

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od pixiboy » 01 úno 2019 14:30

FX uz robi hlavne aj na slugy pre .22 a .25.
60 a 70 cm a ten ich twist.
FrantaB
Příspěvky: 41
Registrován: 20 úno 2016 23:15

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od FrantaB » 03 úno 2019 22:17

S nejlepším BC a jeho využitím při V0 v blízké podzvukové oblasti u větrovky má Strix71 naprostou pravdu.

Je to proto, že zjednodušeně jde odpor při V>1M (Mach, rychlost zvuku) s třetí mocninou, v tranzitní oblasti rychlostí je to hodně složité a dochází k jevům které zcela náhle nastávají či odeznívají.
Při V<1M resp. pod tranzitním intervalem daného tvaru je exponent (mocnitel) rychlosti při výpočtu odporu o něco vyšší než 2,5 a plynule klesá, aby se kolem 200-220m/s usadil na 2 a pak už je to relativně bezproblémová kvadratická závislost.
Uživatelský avatar
Altaros
Příspěvky: 839
Registrován: 08 dub 2006 22:24
Bydliště: Jičín, Liberec

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Altaros » 04 úno 2019 12:34

Pokud vycházím z grafu Funkce G1 a součinitele odporu C, tak dle tohoto grafu je nejnižší součinitel odporu při rychlostech okolo 0.6 Mach a nad tuto rychlost zase roste, pak je tedy logické, že střela bude méně bržděna (méně zpomalovat) při nižších rychlostech jak blízko rychlosti zvuku. Samozřejmě pro nadzvukové střely je to přesně opačně dle grafu a nejnižší součinitele odporu C je dosažen naopak v blízkosti rychlosti zvuku, konkrétně cca. 1.3Mach. Vycházím z grafu na balistika.cz, který ale už nemusí být úplně aktuální, jelikož dnes e funkce G1 už zas tak moc nepoužívá.

Vzhledem k tomu, že u palných zbraní a jejich střel se BC zhoršuje s klesající rychlostí, tedy ve stejném trendu jako roste odpor vzduchu, když se střela blíží rychlosti zvuku, tak můj závěr vychází z toho, že stejný trend se bude dít i pro střelu pod rychlosti zvuku, ale s opačným efektem.
Toto je jen můj předpoklad a je klidně možné, že u střel s nadzvukovou rychlostí se BC s klesající rychlostí střely snižuje z toho důvodu, že se výrazně mění poměr rychlosti střely vůči rychlosti rotace střely a tím její stabilita. Pokud ale střela je v celém daném rozsahu rychlosti nad hodnotou gyroskopické stability, pak by toto nemělo mít vliv na její BC. Další možnost je samozřejmě něco úplně jiného jako například to, že se nepočítá, že střela má jen menší počáteční úsťovou rychlost (menší prachová náplň) ale po určité době letu, kdy jí klesne rychlost na hodnotu udávanou výrobcem, už letí se špičkou více vyosenou proti terči a proto výrobce již uvádí menší BC.
Chování střel v nadzvukové rychlosti jsem nikdy zásadně moc nezkoumal, jelikož jsem k tomu zatím nemám důvod.
Marysh
Příspěvky: 244
Registrován: 06 lis 2014 20:48

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od Marysh » 04 úno 2019 15:29

Kamarádi, prosím vás, nějak srozumitelně pro normální střelce by to nešlo ? Já vím, v této kategorii jste hodně nad námi, ale je to málem stejné jako bych vám já vykládal o genetice. :D
mildot
Příspěvky: 947
Registrován: 18 zář 2012 17:55

Re: Vzduchovková střelba na extrémní vzdálenost ( 200+ )

Příspěvek od mildot » 04 úno 2019 15:48

A k čemu to je? To, že trefim barák na půl km sem tak nějak tušil :wink:
Liebe ist in der luft! Sudet agenci.
Odpovědět