Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Znipper
Příspěvky: 209
Registrován: 19 úno 2014 18:50

Re: Předovky

Příspěvek od Znipper » 24 pro 2018 11:38

Najdi sacok zo silikagelom z topanok, alebo podobne a len do ustia hlavne ho zastrc :-) Pomaha to stiahnut vyzrazanu vlhkost z povrchu vyvrtu pri zmenach pocasia :-)


Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 25 pro 2018 23:51

Jo, jo, čistěte hlaveň olejem a začas, podotýkám za čas, se budete divit jak ta hlaveň bude vypadat...

Zapomínáte na jednu věc, že i nejlepší hlaveň má mikroskopické póry a do nich se dostanou při střelbě povýstřelové zplodiny a díky tlaku při výstřelu budou v pórech hodně hluboko. Olej tyto zplodiny černého prachu neumí neutralizovat a ani se do těch mikrospár nedostane. Takže si možná dokážete představit jak to časem dopadne...
Já vám tenhle názor nevnucuju, ale já bych to čištění olejem u černého prachu neriskoval.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Lukaspop007
Příspěvky: 15
Registrován: 12 úno 2018 18:56

Re: Předovky

Příspěvek od Lukaspop007 » 25 pro 2018 23:59

Fandaks. Ano, ja se nakonec rozhodl,zustat u osvedcene vody,jako do ted,proto jsem rad za ty nazory. Slo mi o to,abych nemusel po kazdy strelbe vysroubovavat sroub drzici hlaven. Aby se to casem nerozvrklalo,ale mel by byt uchycen v mosazne casti ve spoustovem mechanismu... (Continental duelling od PD)Ne primo ve dreve, jak i to jsem zazil a pak to nedrzelo.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 05 úno 2019 21:55

Našiel som zaujímavé fotky Buckhuntera v "dlhej" verzii. Mám pištoľ Buckhunter a nad takouto konverziou na pušku som už dávnejšie uvažoval. Hlaveň by bola kvalitnej českej výroby (jednoduchá bez kompenzátora), kaliber maximálne .45, pažba podobná tej na fotke. Niečo podobné som videl aj u zbraní T/C.
Přílohy
Buckhunter puška.jpg
Uživatelský avatar
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Předovky

Příspěvek od Jim » 05 úno 2019 22:19

Proti gustu žádný dišputát. :roll:
Času dosti mám, trpělivost musím míti.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 10 úno 2019 17:39

Chcem sa opýtať na takéto poškodenie predovkovej hlavni. Čím to môže byť spôsobené? Pri výrobe? Počas používania zbrane? Sú to drobné dierky na pár miestach v hlavni.
Přílohy
Hlaveň - poškodenie 2.jpg
Hlaveň - poškodenie 1.jpg
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 11 úno 2019 01:13

Je to bodová koroze v angličtině zvaná "pitting". Když tohle slovo dáš do vyhledavače Google budeš mít mnohá vysvětlení a fotky. U předovek k tomuto jevu přispívá špatné čištění nebo nedostatečné čištění vodou. Také čištění olejem místo vodou. Velice tomuto jevu napomáhá vysoká teplota po výstřelu. Když se hlaveň vyčistí vodou(studená a pak horká), hlaveň se ohřeje a na povrchu oschne. To ale neznamená, že vyschnou i mikropóry uvnitř hlavně kde nějaká ta vlhkost zůstane. Když se pak nanese olej, vlhkost je uvnitř pórů a koroze začne působit. Za starých časů se po vymytí a osušení hlavně zasunovala do vývrtu rozpálená mosazná kulatina (jen o chlup menšího průměru než je ráže), která veškerou vlhkost v pórech vysušila a teprve potom se hlaveň kompletně namazala olejem nebo tukem.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Uživatelský avatar
Albert 22
Příspěvky: 1275
Registrován: 03 kvě 2016 14:53

Re: Předovky

Příspěvek od Albert 22 » 11 úno 2019 10:47

"Pitting corosion barrel" – to je zřejmě už letitý problém problém také u hlavní u tureckých vzduchovek Hatsan 125 TH kal. 5,5mm. Dva kusy s těmito vadami jsem musel vrátit a prodejce nevybral u svého dovozce ani v dalších dvou dodaných sériích jediný použitelný kus!

Polotovary hlavní u Hatsanů se zřejmě skladují někde na dešti, aby vyzrály! …no a když notně vyzrálý finální výrobek dorazí do ČR, už je to zralé tak akorát do šrotu! … vývrt hlavně po celé délce vyhlodaný a kostrbatý, nehledě k obrovské kuželovitosti vývrtu rozšiřujícího se směrem k ústí jako „Cipískova bambitka“. O ústí hlavně bez zahloubení a nezačištěných otřepech na ústí je zbytečné se zmiňovat.

Mnozí západní i východní výrobcové si z nás dělají výnosné odbytiště na zmetky, které by jinde neprodali. Netuším, kam se poděly všechny ty vadné kusy Hatsanů, ale asi ne každý vzduchovkář se podívá do hlavně…
Příloha Vady komory - IMG_5494 a (1.flinta).jpg je dlouhodobě nedostupná.
Přílohy
Vady komory - IMG_5494 a (1.flinta).jpg
Ratte
Příspěvky: 15
Registrován: 12 říj 2018 06:41

Re: Předovky

Příspěvek od Ratte » 11 úno 2019 17:06

Něco málo o praktické stránce lovu s předovkou.

http://www.asp.g6.cz/lov-cernoprachou-predovkou/
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 úno 2019 19:05

Pro Ratte:
Článek je výborný, je tam skoro vše. Není to samozřejmě návod pro budoucí myslivce s předovkou. Mám několik poznámek.
To, že náš zákonodárce zakázal u nás lov s předovkou, to je správné a lze s tím jedině souhlasit na 100%. Umíte si představit naše milé lovce s předovkou, vyjma vynikajících mistrů ze soutěží, kteří jedině ti umí zacházet s touto zbraní ve stresu? Něco jiného je přivalit se na střelnici s autem, do boxu přinést dvě předovky, kufr s materiálem, sednout si hezky kolem rozbalený munice, nabijáku, trychtýře, mazadel, kusu hadru, kukru, a chlapem s puškou, rohem prachu, chlebníkem s materiálem a kudlou. Zvěři jde o život a když už má být utracena, ať je to kvalitní kulovnicí s kvalitní optikou. Vidívám chlápka, co s takovou zbraní má na stovce terč velikosti hrášku.
Kdyby bylo možné lovit předovkou, tak za podmínky absolutně nekompromisní střelecké zkoušky. Sám jistě víte, že předovka nemá logiku. Dneska mně šlo pět ran s maxibalem jednou dírou. O týden později stejné podmínky a soustřel byl cca 6 cm. Ve stresu za špatného světla to bude kolik? Dvacet centimetrů?
Ty "maličkosti", jako složení maziva jsou dost podstatné. Samotný lůj s včelím voskem je výborný do flastrů, ale pro mazání REALů, nebo maxibalů je to málo. Lanolín a tekutý parafín tam jsou dost potřeba.
Smazaný uživatel 3736

Re: Předovky

Příspěvek od Smazaný uživatel 3736 » 11 úno 2019 19:37

Páni, ďakujem za odborné vysvetlenie ohľadom toho poškodenia v hlavni. Idem si niečo okolo toho prečítať. Toto poškodenie mám v hlavni pištole Buckhunter. V takom stave som to kúpil, o čom som aj vedel (kúpa za dobrú cenu). Na streľbu to asi vplyv nemá, aspoň som si nič nezvyčajné nevšimol. Začal som to riešiť až teraz. Keďže je Buckhunter konštrukčne jednoduchá a dosť odolná zbraň, plánujem si dať na ňu vyrobiť novú hlaveň u známeho českého výrobcu hlavní, na ktorého sú dosť dobré ohlasy. Ceny sú tiež prijateľné. :wink:
Ratte
Příspěvky: 15
Registrován: 12 říj 2018 06:41

Re: Předovky

Příspěvek od Ratte » 11 úno 2019 20:25

Blecha.z


Děkuji za pochvalu, dělám co můžu.

Nemyslím si, že je úplný zákaz správný. Byl bych ochoten vzít na milost jakékoliv regulace a zkoušky, ale s naprostým zákazem prostě nemůžu souhlasit.
Osobně lovím s klasickým i kladkovým lukem, předovkou, revolverem a oštěpem. Ani jedno z toho u nás není povolené a jsem tak odkázán jen na zahraničí. Věnoval jsem tisíce hodin tréninku, ladění a přípravě a nevidím dostatečný důvod zakazovat mi to proto, že někdo jiný by to mohl flákat. Výsledek takového zákazu je jen ten, že sportovně ladění lovci jako já jezdí lovit do zahraničí.
Trefně píšete, že má li být zvěř utracena, ať je to kulovnicí s optikou. S tím naprosto souhlasím, ale s takovou zbraní to prostě není lov, ale jen a pouze ono utracení. V rámci myslivosti to plně chápu, to je de facto hospodářská služba našemu typu ekosystému s jasnými pravidly, vycházející z tradice a vývoje. Nevím ale , proč by se zbraňová omezení měla vztahovat na již dostatečně regulovaný poplatkový lov.
Ovšem souhlasím s tím, že úspěšný lov vyžaduje u takových zbraní enormní množství tréninku. Jinak, velký soustřel se u výše zmíněných zbraní ovlivní prostě tak, že se dostanete blíž. Pokud nedostanete prostě nestřílíte.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 11 úno 2019 21:32

Ratte:
Přečetl jsem si Váš příspěvek a musím uznat Váš pohled na věc. Je to svým způsobem boj mezi chlapem a zvířetem, kdy riskují život oba.
V článku je věta, která by asi zasloužila vysvětlení pro ostatní: U perkusek se zase položí tlustý kus kůže na zápalku na pistonu a pomalu se na ní spustí kohout. Kůže je tak skřípnuta mezi zápalkou a kohoutem.
To se mně nezdá. Zápalka se odpálí nárazem její zápalné slože o hranu pistonu. Proto se nedoporučuje zatlačit zápalku palcem na piston, ale dvěma prsty. Nemáte strach, že když na zápalce leží kousek tvrdé kůže a kohout leží na ní, že to práskne v nechtěnou chvíli? Když bouchnete do kohoutu, může dojít odpálení zápalky. Bezpečnější přece je, když je kohout na rastu. V případě potřeby dokončíte natažení a okamžitě odpálíte.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 12 úno 2019 11:30

Ratte:
Výborný článek!! Já osobně bych se přimlouval aby předovkáři u nás mohli lovit černou zvěř která je přemnožená. Také je velmi chytrá a není lehké ji ulovit. Samozřejmě za podmínek kdy střelec bude mít dohodu s mysliveckým sdružením a na sobě červenou vestu a něco červeného na čepici nebo klobouku.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Ratte
Příspěvky: 15
Registrován: 12 říj 2018 06:41

Re: Předovky

Příspěvek od Ratte » 12 úno 2019 16:16

Tu metodu s kůží, jsem našel na několika nezávislých amerických forech. Jako majitel křesadlovky jsem to v praxi neověřoval, nicméně, pokus s pokusním revolverem ukázal více než dostatečnou rezistenci takového řešení k iniciaci zápalky. Osobně jsem toho názoru, že pádová bezpečnost bude větší, než v případě spuštění kohoutu na mezipolohu, kde se může pokazit hned několik věcí, ale je to jen můj názor, který jsem netestoval.
Odpovědět