Jaky zamerny kriz

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hoki
Příspěvky: 20
Registrován: 27 lis 2012 23:27

Jaký záměrný kříž

Příspěvek od hoki » 06 pro 2012 10:54

Jdu na stará kolena do PCP, nemám však jasno v tom, jakou má mít puškohled smysluplnou osnovu. U kulovnice mám světelný bod a pro přenos záměrné klikám na věžičce, neboť znám balistické parametry střeliva a vím , že při nastřelení na 100m budu muset pro střelbu na 250 m řekněme 6 x kliknout na puškohledu, na 300 m 8x a je to OK.
U vzduchovek mi není jasné jak to řešíte, puškohledy mají rovněž balistické věžičky a zároveň kříže se stupnicemi typu MilDot , respektive SCB u Optisanu , který si chci koupit. Nastřelím na 30 m , když budu chtít střílet na 50 m , nebo 70 m , tak používáte klikání, nebo se řídíte stupnicí na kříži ? co je vhodnější, přesnější. Předpokládám, že v tomto případě se žádné balistické SW nepoužívají a každý to má vychytaný a vyzkoušený pro různé vzdálenosti pro různou váhu diabolek , nebo různé výkony.
Má někdo osobní zkušenost s puškohledem Optisan Viper 4-16x50 SCB , raději bych si pořídil 3-12x56 RAQ, ale ten pro změnu nemá klikací věžičku, ani kříž se stupnicí. Tak babo raď.
Zdraví Hoki


Uživatelský avatar
Martin K
Příspěvky: 2079
Registrován: 27 srp 2012 08:32
Bydliště: 5 km od Nymburku

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Martin K » 06 pro 2012 13:02

hoki píše: Předpokládám, že v tomto případě se žádné balistické SW nepoužívají a každý to má vychytaný a vyzkoušený pro různé vzdálenosti pro různou váhu diabolek , nebo různé výkony.
předpokládáš špatně :wink:
tady je odkaz na ten program: http://www.deben.com/chairgun-pro.html
dycky STEYR
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 2168
Registrován: 30 říj 2011 11:50
Bydliště: v pekle!

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Hellboy » 06 pro 2012 13:19

jak pise Martin prave naopak u vetrovky v 16J je to velky rozdil strilet 30 nebo 50 metru mas preci jen trochu jiny opad strely nez u kulovnice na tuto vzdalenost
chapu ze tam bude taky nejaky rozdim mezi 100 nebo 300 metru ,ale 300m vetrovka fakt neda v 16J...
nekdo klika neko prenasi zalezi co se strili a taky jakym sklem
od ted prosim osloveni kníže pekel :-)
...kdyz jednou pohar pretece....aneb kdyz nemusim tak nechci
...tak to jsem ja ... https://www.youtube.com/watch?v=CZdiGRlRerw
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2000
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od cannis » 06 pro 2012 13:40

Altaros píše:Strávil jsem trochu času sepsáním pár základních bodů. Snad jsem nezapomněl na nic důležitého. Případné další funkce uvedu v dalším článku.
Vše najdete na mých stránkách http://www.altaros.cz/ sekce praktické zkušenosti , článek : Nastavení a práce s programem chairgun
bohužel jsou stránky v htm , takže nemůžu dát přímí odkaz.
Tady jsou od Altarose nějaká vysvětlení a návod na práci s ním. Snad to pomůže.
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
hoki
Příspěvky: 20
Registrován: 27 lis 2012 23:27

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od hoki » 06 pro 2012 14:30

Díky za konkrétní náměty, program jsem si již stáhnul, je v novější verzi než popisuje Altaros, ale snad to rozchodím i bez znalosti AJ.
Nemám v úmyslu střílet na 200 nebo 300m, jak se domnívá Hellboy , ale asi cca. max. do 70 m a to u PCP .25 již musí být znatelný pokles dráhy letu střely, proto mě zajímá , jak to vzduchovkáři řeší a jaké používají záměrné osnovy, či jiné vychytávky.
Zdraví Hoki.
lukinn
Příspěvky: 628
Registrován: 29 led 2012 16:51

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od lukinn » 06 pro 2012 19:04

jestli by slo o 16J tak cal. 0.25 je spatna volba
Uživatelský avatar
cannis
Příspěvky: 2000
Registrován: 12 bře 2012 12:28
Bydliště: 49.1547706N, 16.8744911E

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od cannis » 06 pro 2012 19:37

Máš zbroják a uvádíš dost nekonkrétní informace o výkonu. Pouze ráže nestačí. Napiš co za zbraň bys chtěl a s jakým výkonem. Protože .25 už je potřeba trošku větší výkon a to ti tu určitě poradí někteří co mají s tímto osobní zkušenosti. Protože od výkonu je odvislá křivka a je jasný, že si nebudeš kupovat v 16J. Zkus si v chairgunu spočítat přibližný výkon s nějakými hodnotami střel a budeš určitě o něco moudřejší. Hlavně upřesni svoje požadavky.
Ev2 MkIV + Vortex Viper HS LR 2.5-10x32 FFP XLR MOA
Teď už se můžu vymlouvat maximálně na špatnou serii diabolek
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0
Uživatelský avatar
Martin K
Příspěvky: 2079
Registrován: 27 srp 2012 08:32
Bydliště: 5 km od Nymburku

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Martin K » 06 pro 2012 20:06

lukinn, cannis: hoši, nechci vstupovat do vaší přínosné debaty, ale on se vůbec neptá na pušku, na ráži, ani na výkon v joulech. řekl bych, že to bude zkušený střelec, který něco o balistické křivce bude vědět :lol: .
hoki se ptal na záměrný kříž, na osnovu- a ta má s výkonem a ráží společnýho co, prosím?

takže Hoki, je to asi takhle: dá se stejně dobře střílet jak s klikáním tak s přenášením. pokud by jsi chtěl přenášet- podle mě je to lepší- tak doporučuju kříž Halfmildot, případně mildot, a nakonec i to SCB :wink: , nebo cokoliv na tento způsob ( osnov je spousta ), nikoliv však duplex, téčko apod. - tyto jsou na přenášení ńevhodný :wink:
pokud budeš chtít klikat, tak je úplně fuk co budeš mít za osnovu, bo stejně budeš střílet furt na kříž. ale chce to zase o kousek kvalitnější a dražší optiku u které budeš mít jistotu toho klikání - hawke sidewinder, nikko diamond atd.
s tím viperem o kterém píšeš, bych spíše přenášel, ta osnova SCB je na to vyhovující...
nějaké recenze puškohledů najdeš zde: http://alexxxus.cz/puskohledy-prehled-recenzi
dycky STEYR
Uživatelský avatar
Hellboy
Příspěvky: 2168
Registrován: 30 říj 2011 11:50
Bydliště: v pekle!

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Hellboy » 06 pro 2012 20:13

mas pravdu,ale jeste jedna vec na to aby presne klikal musi presne merit coz treba pri 10x moc nejde :-)) to by musel mit alespon 20x zvetseni a dobrou mechaniku pak je jedno jaky kriz to jest pravda,ale to jsou uz dost velke penize za big nikko,T50 atd takze prenaseni je levnejsi varianta a rychlejsi
od ted prosim osloveni kníže pekel :-)
...kdyz jednou pohar pretece....aneb kdyz nemusim tak nechci
...tak to jsem ja ... https://www.youtube.com/watch?v=CZdiGRlRerw
Uživatelský avatar
Martin K
Příspěvky: 2079
Registrován: 27 srp 2012 08:32
Bydliště: 5 km od Nymburku

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Martin K » 06 pro 2012 20:20

no však to taky píšu, že na klikání je potřeba kvalitnější a dražší optika :wink: . ale je to přesně tak jak píšeš :wink:
dycky STEYR
mari
Příspěvky: 1043
Registrován: 12 úno 2009 13:43
Bydliště: JČ, Pha

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od mari » 06 pro 2012 20:25

Chces strilet BR terce na ruzne vzdalenosti?
Klikej a kup si nato vhodny kukr.
Chces strilet vrabce na ruzny dalky? Prenasej.
Rozdil je v presnosti, rychlosti a nakonec v cene vhodneho kukru.
Balisticke programy funguji, je to porad ale jen matematicy algoritmus a napr. na velmi kratke a velmi dlouhe vzdalenosti ne uplne funguji. Tebe ale tizi u vetrovky pouze prvni omezeni. Jelikoz zmena BC diabolky behem letu je minimalni.
hoki
Příspěvky: 20
Registrován: 27 lis 2012 23:27

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od hoki » 07 pro 2012 09:56

Martin K píše:lukinn, cannis: hoši, nechci vstupovat do vaší přínosné debaty, ale on se vůbec neptá na pušku, na ráži, ani na výkon v joulech. řekl bych, že to bude zkušený střelec, který něco o balistické křivce bude vědět :lol: .
hoki se ptal na záměrný kříž, na osnovu- a ta má s výkonem a ráží společnýho co, prosím?

takže Hoki, je to asi takhle: dá se stejně dobře střílet jak s klikáním tak s přenášením. pokud by jsi chtěl přenášet- podle mě je to lepší- tak doporučuju kříž Halfmildot, případně mildot, a nakonec i to SCB :wink: , nebo cokoliv na tento způsob ( osnov je spousta ), nikoliv však duplex, téčko apod. - tyto jsou na přenášení ńevhodný :wink:
pokud budeš chtít klikat, tak je úplně fuk co budeš mít za osnovu, bo stejně budeš střílet furt na kříž. ale chce to zase o kousek kvalitnější a dražší optiku u které budeš mít jistotu toho klikání - hawke sidewinder, nikko diamond atd.
s tím viperem o kterém píšeš, bych spíše přenášel, ta osnova SCB je na to vyhovující...
nějaké recenze puškohledů najdeš zde: http://alexxxus.cz/puskohledy-prehled-recenzi
--------------------
Martine trefil jsi hřebík na hlavičku......,šlo mi o praktické zkušenosti, co a jak se střelcům PCP osvědčuje v praxi, abych si ušetřil vlastní výzkum a vývoj, což se vždy prodražuje, vzpomínám,když jsem to řešil u kulovnice, kde jsem musel investovat do změny vybavení a zánovní, leč použité prodáte vždy pod cenou a to dost velkou. PCP nebudu mít primárně na papírovou terčovou střelbu, tak se přikláním k přenášení záměrné dle osnovy, což si mohu předem do papíru natrénovat, dálkoměr samozřejmě používám, tak snad to bude OK. Těch puškohledů na PCP je fakt obrovské množství a záměrných osnov ještě více, proto jsem primárně , před definitivním nákupem volil formu dotazu.
Zdraví Hoki
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Kubajzz » 07 pro 2012 13:03

Nějaké ty značky je určitě dobré tam mít. Akorát pro lov je podle mě nejlepší zvětšení 4x nebo 6x, ty velké nemají cenu, hlavně kvůli zornému poli a ten obraz se tolik netřepe. Takže bych určitě nebral nějaký pevný 10x nebo podobně.
Nějaký malý 3-9x nebo 4-16x nebo něco mezi tím by byl OK.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Mini Me
Příspěvky: 1436
Registrován: 31 pro 2015 21:44

Re: Jaký záměrný kříž

Příspěvek od Mini Me » 03 lis 2018 12:37

Mozna se to bude nekomu hodit a usetri to cas pri hledani.Osnovy puskohledu FFP [prvni ohniskova vzdalenost ] ktere maji koncove zvetseni min. 14 x a elevaci min. 60MOA/17.45MRAD
https://sageratsafaris.com/2018/06/16/m ... le-scopes/
Odpovědět