Weihrauch HW97k (HW77)

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Weihrauch HW97k (HW77)

Příspěvek od Kubajzz » 06 dub 2007 12:14

Tak jsem se jednou ráno vzbudil a řek jsem si, že už jsem si dlouho neudělal ničím radost. Z palných zbraní už mám všechno, co jsem chtěl (no nějaký ten revolver by se ještě do skříně vešel), tak jsem začal myslet zase na nějakou silnější vzduchovku. Přemýšlel jsem o Hatsanovi 125 v .22, protože mi připadá, že je to vhodný základ pro budoucí tuning. No ale nakonec jsem si řek, že jsem příliš sexy na to, abych si kupoval nějaké škaredé plasty. Přecejenom kombinaci dřevo a ocel se nic nevyrovná.
Větrovku zatím nechci, to by bylo příliš jednoduché, no a taky ta jediná sehnatelná co u nás je mě nějak nezaujala a taky nechci něco, co má kdekdo. Takže bylo jasné, že to bude pístovka.
Dlouho jsem hledal a uvažoval nad tím jaká je asi nejlepší lámačka. Bylo mi jasné, že pokud má mít nějakou přijatelnou přesnost, musí mít pevnou hlaveň. U nás k sehnání jsou s pevnými hlavněmi jen Hatsany 100/105, Gamo CFX, no a pak nějaké ty čínské šity. Hatsana 100 znám dobře, Gamo CFX bude to samé a jednu tu čínu s pevnou hlavní mám taky.
No a tak jsem pátral a pátral, četl zahraniční fóra, sháněl informace až jsem vypátral, že pro mě asi nejlepší řešení bude Weihrauch HW 97k. To K tam znamená krátkou hlaveň (kurz). Kratší hlaveň sice znamená malinko nižší výkon, ale zase je ta vzduchovka ovladatelnější a lehčí, což je poměrně důležité, když si uvědomíte, že i ta krátká verze není žádný drobek a váží 4kg (stejně jako H100).
Žádný obchod, který by ji měl běžně v sortimentu, u nás není. Do Polska se mi pro ni nechtělo, ne že by mi nějak vadilo tam zajet, ale kvůli případným problémům se zárukou nebo placením či dopravou. No a tak jsem kontaktoval obchod pana Vargy, vzpomněl jsem si, že je loni měli uvedeny v ceníku firmy Gehmann. Odezva přes mail byla nezvykle rychlá a příjemná, tedy až na cenu. Následoval tedy další mail a došlo k jejímu poměrně výraznému snížení. I když i nová cena byla pořád asi o tisícovku vyšší, než běžná cena jinde, po důvodech, které mi napsal pan Varga, už se mi zdála docela férová a tak jsem souhlasil a došlo k dohodě. Pak došlo ještě k upřesňující komunikaci, vše probíhalo na profesionální bázi, na maily odpovídají do 24 hodin a tak jsem si je zařadil dobudoucna mezi oblíbené obchody. Akorát mě překvapilo, že po mně chtěli, abych jim poslal ofocenou občanku. To se mi moc nezdálo, podle mě to je v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Myslím, že rodná čísla se evidovat nesmí. Takže jsem to vyřešil podle poučky, že i když jsem paranoidní, tak to ještě neznamená, že po mně nejdou a poslal jsem jim fotku s odstraněným rodným číslem, odstraněným podpisovým vzorem a páskou přes oči. :lol: Stačilo to, no fakt nevím na co jim to je, zvlášť, když s fotoshopem nebo jiným editorem dneska umí každé malé děcko, takže změnit třeba rok narození je otázkou pěti minut. No ale chápu, že se v dnešní době musí nějak jistit proti různým kreml-inárním živlům. :wink:
Než nějaký výkon mám radši, když to střílí tam kam mířím, ale samozřejmě německých 7,5J jsem nechtěl. Řeší se to tak, že vzduchovka příjde se slabým pérem na německou normu a k tomu je přibaleno originální exportní péro, které si každý může sám vyměnit. Takže to je to první, co mě čeká.
Na první pohled člověka zarazí, že je to na tu velikost (103cm) fakt tíha. Na druhý člověka zarazí, že to má nasazený tlumič. Ovšem nejedná se o tlumič, ale o kompenzátor, takže asi tak.
Vzduchovka nemá žádná pevná mířidla, je určena čistě na střelbu s optikou.
Pažba je dřevěná s vysokou lícnicí, už jen díky ní by pevná mířidla nešla použít. Na úchopových místech je provedena rytá rybina (asi laserem, pochybuji, že by to ryli ručně). K celkovému zpracování nemám co říct, protože jsem tam zatím nenašel nic co bych mohl vytknout. Nikde není vidět stopa po nástrojích, nikde žádný škrábanec, kryt pístu je vyleštěný na zrcadlo. Všechno to působí masívně a mohutně, prostě je to menší než třeba Slávie, ale je tam kilo železa navíc. Pouzdro pístu je z pěkně tlustého materiálu a je na něm dlouhá rybina o šířce 11mm. Taky tam jsou tři vertikální důlky pro zajištění montáže proti posunutí.
Co se týká vzhledu je to fakt kráska, uvidíte sami na fotkách nebo na srazu.
Fotky a střílení bude po víkendu, zatím jsem nestih z toho ani vystřelit, ale za chvíli vyrážím na chatu. :lol:


http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
tomcat
Moderátor
Příspěvky: 1204
Registrován: 08 zář 2006 00:19
Bydliště: SK

Re: Weihrauch HW97k

Příspěvek od tomcat » 06 dub 2007 14:27

ja ked daco zhanam alebo sa o daco zaujimam, zvyknem kontaktovat priamo vyrobcu, a tak napriklad som skusal pri zistovani nejakych informacii o tvojej HW97k aj kto to predava tu v okoli... odpisali mi ze vraj Kozap je ich oficialny dealer pre CR ... aj ked na strankach Kozapu o tom neni ani pismenko...
Uživatelský avatar
Barys
Příspěvky: 1263
Registrován: 13 led 2007 18:27

Wei

Příspěvek od Barys » 07 dub 2007 20:36

Tak to trochu žárlím. Kolikrát už jsem koukal na stránky weihrauch a přesně tahle kráska byla můj tip. Jen ta cena! Napiš o ní hodně.
Botsman
Příspěvky: 17
Registrován: 15 zář 2006 23:37

Příspěvek od Botsman » 08 dub 2007 17:16

Blahopřeju k dobré volbě. Jsem rád, že nejsem jediný "blázen", který kvůli této krásce zdecimoval svoje černé fondy. Škoda, že jsi nestihnul zamontovat tu exportní pružinu hned, teprve potom to lítá jak má. Přeju hodně desítek....
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 dub 2007 12:48

Tady jsou zatím aspoň nějaké fotky, abyste věděli o co jde, pak ještě něco napíšu.
Přílohy
100_2146a.jpg
100_2153a.jpg
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
myzrael
Příspěvky: 163
Registrován: 31 kvě 2006 16:17

Příspěvek od myzrael » 10 dub 2007 13:56

Vzhledově se mi to hodně líbí, až na barvu spouště a botky na pažbě. Kdyby to bylo všechno černý, líbilo by se mi víc. Ale jinak fakt paráda.
sniperKE
Příspěvky: 60
Registrován: 20 říj 2005 14:23

Příspěvek od sniperKE » 10 dub 2007 14:36

A co cena?
You find a place, steady your gun, you take a breath, you take aim, your heart stops, you squeeze the trigger - One shot, One kill.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 10 dub 2007 17:58

První co jsem udělal bylo, že jsem vyměnil to péro. Samozřejmě jsem s tím na německou normu dvakrát vystřelil, abych zjistil, jestli je ta vzduchovka vůbec funkční. Byla. Dvakrát to vyplivlo diabolku někam dopředu ve stylu flusbroku. Pochybuju, že to mělo těch 7,5J.
No tak hurá do dílny. Jako obvykle se na návody jak na to dívám až potom co to sám rozdělám (sakra, ale příště už se určitě podívám předem). Odšrouboval jsem dva šrouby z boku a dva z lučíku a sejmul pažbu.
Obrázek
Pak jsem vyrazil dvě osičky a vyjmul spoušťové ústrojí, přitom se uvolní pojistka, která mi samozřejmě vypadla na zem a s ní i pružinka, co jí vrací zpátky (no zatím jsem ji ještě nenašel... ). Potom se vyšroubuje šroub co tam drží posuvné destičky (asi pojistka proti nechtěnému spuštění při zlomení) a vyťukne se další osa co drží na místě nabíjecí páku. No a tím jsem vyndal všechno co šlo. Zíral jsem na to asi deset minut a přemýšlel jak se dostat dovnitř, vypadalo to jako vysoustružené z jednoho kusu plného materiálu. Jediné co bylo vidět, byl kolík, co drží pokupě pouzdro s hlavní a je tam zavařený. No říkám si, že ho vyrazím, jen jsem do něj zlehka klepl a chystal se do toho pořádně praštit, ale pořád ve mně hlodal červík pochybnosti a jak jsem zvedal ruku s kladivem, tak mě asi osvítil duch svatý a ještě jednou jsem si to pořádně prohlídl. No a viděl jsem, že ve vyfrézované díře pro spoušť jsou vidět nějaké zuby, no a byl jsem doma, šlo o závit. Ono je to tak přesně obrobené a s tak minimální vůlí, že jsem neviděl mezeru mezi válcem pouzdra a jeho uzávěrem. Brynýr to normálně překryl. Chytl jsem teda tu vzduchovku spodkem do svěráku, do díry pro spoušť vrazil kus železa, trochu zabral a pak už to šlo lehce.
Obrázek
Teda musím říct, že jak se zvenku němec snaží, tak vevnitř by teda mohl být důslednější. Vevnitř bylo pár otřepů a jedna docela solidní špona jde vidět na fotce.
Obrázek
Kromě toho se asi znají s mojím tatou, podle toho kolik bylo všude vazelíny. No tak jsem to všechno vytřel a zlehka přemázl mou oblíbenou vazelínou (což je třicet let staré červené svinstvo, ale maže perfektně). Píst perfektně těsní, když přepouštěcí otvor ucpu prstem, tak to kousek jde, pak to začne pružit a nikde nic neuniká, ani když pořádně zatlačím.
Obrázek
Obrázek
Dalším oříškem bylo tam narvat tu exportní pružinu. Ta je asi o 8 cm delší než ta původní. Rozměry té pružiny jsou délka 294mm, vnější průměr 20,5mm, drát má 3,15mm a celá má 33 závitů. Nahoře původní, dole exportní.
Obrázek
Nakonec se povedlo. Visel jsem na tom celou vahou a přítelkyně tam vrazila šroubovák na zajištění, potom jsem tam vklidu našrouboval uzávěr.
Obrázek
Docela jsem musel obdivovat jak přesně je na tom uzávěru udělaný závit, protože se přesně zastaví v zákrytu s podélným otvorem na spoušť a zároveň je mezi pouzdrem prakticky nulová mezera.
Obrázek
Všechno co mi zbylo na stole jsem teda dal zase dokupy a šel střílet. Prdy jsou to jako hrom, prostřelí to 2cm prkno a v telefonním seznamu se diabolka zastaví na straně 610. Já myslím, že s tou původní pružinou to výrobce snad ani nemyslí vážně, už vzhledem k tomu jak je opracovaná, ani nemá zakovaný konec, podle mě počítají s tím, že ji stejně každý hned vymění.
Obrázek
Ještě se zastavím u spouště Record. Je to opravdu zdařilá konstrukce. U vzduchovek je velký problém s tím, že se vyžaduje aby se spouští pokud možno co nejlehčeji uvolňovaly co největší síly. Takže čím silnější pružina tím tvrdší spoušť. U Weihrauchů to vyřešili přepětím záchytného háku. připomíná mi to princip napínáčku. Hák je poměrně značnou (ale menší než síla hnacího péra) silou tlačen aby se uvolnil, takže pomáhá výstřelu. Nevím jak to mám přesně popsat, prostě ve spoušti je navíc jedna poměrně silná pružina, která vytrhne hák ze zajištění a umožní výstřel.
Obrázek
Střílení bude zítra. :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 281
Registrován: 26 pro 2006 22:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nakadah » 10 dub 2007 19:30

Hezky kousek :) jak moc to kope? Silneji nez CZ634? Btw koukam na tu silnejsi pruzinu, a taky nic moc opracovane konce. Dle hesla co oko nevidi, to srdce neboli :D sem zvedavy na vysledky strelby. Nak
CZ 634 .177
Komentáře, rady a postřehy autora, uveřejněné v diskuzích jsou vyjádřením jeho subjektivních názorů a autor při jejich uplatnění třetí osobou nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 10 dub 2007 20:03

Kubajzz je kabrnak. Dobra prace.

Jsem zvedav jak to bude litat.
Uživatelský avatar
Alexxxus
Odborník na vzduchovky
Příspěvky: 10824
Registrován: 29 črc 2006 20:05
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alexxxus » 10 dub 2007 21:01

Ty Kubajz fakt pekna puska se tesim .... jsem taky dneska trosku tunil... ale to je na soukromou... ostatni uvydi na miste, Tau 200.
Daystate Griffin - special edition 007/150 .177 + Deon March 1-10x24
AirArms ProSport .177 + Sightron SIII 10 x 42 MMD
Anschutz HP 9015 + Deon March
Mojí češtinu prosím omluvte.

http://www.alexxxus.cz recenze vzduchovek optik a doplňků
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 dub 2007 10:31

Ke střelbě. Postavil jsem terče na mých obligátních 12m (od garáže k pergole), na optice podle toho nastavil paralaxu a zvětšení dal na 4x. Na jednom terči jsem to trochu pošteloval a pak dal čistý terč, ještě jsem našel takové staré zažloutlé vykopávky. Dal jsem do něj deset ran a dopadlo to jak vidíte na fotce.
Obrázek
Takže nadšení.
Sílu to má značnou, takhle vypadalo zezadu po těch deseti ranách to prkno s terčem. Je smrkové a tlusté asi 2,5cm. No kopanec je to na vzduchovku slušný.
Obrázek
Pažba mi padne perfektně, má to vysokou lícnici, ale tak akorát, nemusím do toho tlačit. Spoušť je dvouodporová, ze začátku jde lehce, pak je výrazné zvýšení odporu a pak dojde k bodovému spuštění a následuje výstřel. Na zbrani je šroub na štelování odporu spouště, ale zatím jsem na něj nešahal a nechal tovární nastavení. Zatím mi to docela vyhovuje, do budoucna nevím. Rybina pomáhá dobrému držení.
Obrázek
Obrázek
Pak jsem ještě chvilku střílel, ale začlo se mi zdát, že se to chová nějak divně. Najednou se mi bod zásahu rozhodil a začlo to střílet někam jinam. Třeba 2cm vlevo. A dalších pět ran šlo do jednoho místa, ale vlevo. Tak jsem pootočil točítkem a nějak se to nechtělo vracet. A když tak to skočilo 3cm doprava dolů a zas to letělo všechno tam. Říkal jsem si, že asi nemám formu a nechal to na druhý den. Druhý den jsem šel na 30m. Střílím, střílím a to samé co včera. Chvíli to lítá jednou dírou a pak hop a lítá to zase jednou dírou, ale jinde. No přemýšlím, čím to je? Jediné čím to může být je buď montáž nebo optika. Montáž není nic moc, normální dvoudílný hliník od Delty, ale je poměrně robustní, každý díl je na čtyři šrouby shora a na šínu dva z boku viz. fotka, v jednom díle je vertikální šroub na zajištění shora. Loni jsem jednu v Polsku kupoval pro Troje a vzal jsem hned dvě pro strýčka Příhodu (no věděl jsem, že si zas něco koupím), tak mi jedna zbyla a já ji použil. Optika je Delta Titanium 4-16x42 AO MilDot, všude ho chválej, má jednodílný tubus, na něm vyraženo MADE IN JAPAN, v papírech má uvedeno do 4000J, stojí přes 7 tisíc, tak si říkám, že bych ho odrovnal padesáti ranami ze vzduchovky? No možné to je.
Obrázek
Tak jsem se prvně vrátil do dílny a montáž pořádně utáhl. Docela mě překvapilo, kolik to ještě jde, ale stejně se mi to zdálo dost. Vrátil jsem se k terčům a pořád to bylo naprd. Lítalo si to kam chtělo. Nabyl jsem přesvědčení, že je to optikou. Navíc jak jsem byl nasraný, a šel jsem měnit terče, tak jsem si vrazil pod nehet rezavý připínáček. Kop jsem do toho a se střílením byl konec. Vzduchovku jsem hodil do garáže a to jsem ještě netušil, že ji nechám přes noc nataženou. Prostě den blbec.

Další den byly Velikonoce, ráno jsem vstal, zmlátil karabáčem přítelkyni a když už ten den tak dobře začal, tak jsem si řek, že nastřílím nějaké terče, na kterých bude jasně vidět, jak to blbě střílí, a které jim omlátím o hlavu, až tu optiku půjdu reklamovat.
Tak jsem zase postavil terče, zased na dvanáct metrů a dal se do toho. Střílím, střílím, furt chci nastřílet ty blbé terče, ale nějak se nedaří a pořád to chodí do jednoho místa prakticky jednou dírou. Připadám si jako blázen.
Zkusil jsem čtverec - o kousek jsem se nevrátil, ale zase na začátku a na konci potvrzovací dvojstřely jednou dírou.
Tak teď jenom vlevo dvacet kliků a vpravo dvacet kliků. Vrátilo se to přesně, ale všimněte si toho jak to vzpadá vpravo, prostě kousek jinde a pak najednou rána dobře a už to jde jak má.
Obrázek
A tak teď celá jedna otáčka vlevo a jedna vpravo.
Obrázek
Zase se to vrátilo kam má. Říkám si, vyzkouším jak drží nástřel při změně zvětšení, tak jsem dal pět ran při jednotlivých zvětšeních 4x, 7x, 10x, 13x a 16x.
Obrázek
Výsledek mě úpně dostal. Najednou to prostě zase střílí dobře. Nevím co si mám myslet, asi neumím střílet. Kdyby byla blbá optika, tak se sama od sebe nespraví. Podle mě to může být montáží, ta mi připadá jako nejslabší článek (po mně) soustavy. Asi se při těch otřesech prostě sem tam nějak pošoupne, stačí o setinku a už to lítá chvilku jinam, dokud se to zase nešoupne jiným směrem. Teď to zrovna vypadá jako by se to někde zarazilo a už se to nehne, ale stejně z toho mám takové smíšené pocity (asi jako když se vám tchýně zabije ve vašem novém autě). No každopádně koupím nějakou ocelovou montáž, asi Kozap.
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 281
Registrován: 26 pro 2006 22:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nakadah » 11 dub 2007 11:40

Pekne nastrely na pistovou vzduchovku, smim se zeptat v jake poloze? Nak
CZ 634 .177
Komentáře, rady a postřehy autora, uveřejněné v diskuzích jsou vyjádřením jeho subjektivních názorů a autor při jejich uplatnění třetí osobou nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 11 dub 2007 11:44

Urcite montaz. "Hlina" na pistovou vzduchovku nepatri. Kup ocel.

Jinak to strili fakt pekne. Co to pero po te "natazene noci"? Neunavilo se?
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8890
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kubajzz » 11 dub 2007 11:45

V sedě s oporou (dřevěný špalek a na něm vaťák). :wink:
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Odpovědět