Ocel pro vyrobu noze

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Pitr
Příspěvky: 1
Registrován: 09 dub 2016 21:45

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Pitr » 09 dub 2016 21:55

Nazdarek,

poradí někdo zda tento kousek stojí za to

http://www.armyport.cz/noze-kizlyar/nov ... ther/p=616


palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od palong74 » 18 dub 2016 19:39

pokud je to original tak noze kyzliar jsou na dobre urovni.kamarad ma jeden pevny a jeden zavirak
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
zaškvara
Příspěvky: 13
Registrován: 06 čer 2012 17:27
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od zaškvara » 17 kvě 2016 09:58

Jak tak přečítám toto vlákno tak nikdo z vas nezmínil že dobrý nůž se nevyrobí z plechu ale jen z dobře vykované oceli. Velmi dobrý materiál na nože ( přesné ČSN označení nevim ) ale skrývá se v naftovém motoru lokomotivy a je to ventul výfuku. Když se tento ventil překove a ten co to překove to umí a nezmrší to tak ten nůž je prakticky nezničitelný. Ale spousta nožířů s tímto materiálem nechce dělat neboť je to tvrdé a mají s tím moc práce. A navíc hrozí to, že pokud to kovář zdupal tak finální výrobek se rozpadne.
Ale z válcovaného plechu který se už nijak dál neupraví ( např: Zakalením, kováním, nitridováním ) dobrý nůž nebude.
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od derringer » 18 kvě 2016 11:26

A nevíš o nějaké lokomotivě na rozebrání?
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Erix » 18 kvě 2016 17:01

Zdar, stačí větší ložisko či nebo rovnou spáchat damašek. Ten ventil (asi výfukový) to bude nějaká chrom-niklová ocel. Kousky ocelí se dají koupit, výheň udělat ze starého litinového grilu a pak už jen umět a mít štěstí. :wink: Asi nejlepší si udělat blok z ocelí třídy 19 (nástrojovky-tvrdost), 14 (na pružiny-pružnost) a nějakého materiálu třídy 11 a 12. Uhlíkové oceli řežou lépe než nerezovky.

P.S.: Dobré jsou prý i spojovací čepy tankových pásů (k dostání u mechaniků AČR). :D
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
zaškvara
Příspěvky: 13
Registrován: 06 čer 2012 17:27
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od zaškvara » 18 kvě 2016 19:38

Přesně tak je to nerez (chrom - niklová ocel), nástrojovku bych už tak moc nebral, je to dost křehké, ale jestli někdo má radeko navíc tak můžes zkusit. Já mám doma připravené dva pláty na vybroušení a ještě jeden ventil, ten čeká na překování.
Bohužel žádnou mašinu na rozebrání nemám. :lol:
Uživatelský avatar
Erix
Příspěvky: 1141
Registrován: 02 zář 2007 13:13

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od Erix » 18 kvě 2016 21:51

Zdar, no nástrojovka, tuším 19 312 je docela oblíbená do paketů, ale i samostatně. Z levnějších pak třeba 12050 a 14260. U nerezovek pozor, je třeba mít dobrý typ, jinak je to na nožík na hraní či do poličky. Kdo si koupil matroš z Poldovky, dokud bylo, tak vyhrál. :wink:

P.S.: Ten ventil má z toho super matroše asi jenom talířek, dřík bude levnější. :wink:
Erix
Ať žije vzduchovka, vždyť také patří mezi zbraně!!!
Pistole Tex cal. .177, Slávia 620 cal. .177
KROTITEL KOVU:-)
Příspěvky: 2
Registrován: 23 kvě 2016 08:06

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od KROTITEL KOVU:-) » 23 kvě 2016 13:19

Čau.
ja vyrábam nože už skoro 20 rokov, ale všetko je to hobby.
Rokmi sa každému mení prvé a druhé miesto čo je naj, ako sa dostáva viac do toho. Venoval som sa hlavne úplne ručnej výrobe nožov, mačiet a tak. Ale už to mám zlahčené z el.čintilou. Perova brúska. Som vyučený obrábač kovov, ale posledných 10 rokov robím čisto nástrojara. no večinou sa aspoň mne tie prvé naj materiály menili z japonskou dvojitou kovanou z damascénskou. Ale dať damašok povlakovať na čierno je ako Davinčiho zavrieť čiernou. Lebo to býva zmiešaných veľa ocelí dokopy a vela krát kovaníe prekladané kovaním. A to vytvára na čepeli krásne (ja to volám letokruhy) obrazce. Ja osobne ju robím zo zničenej reťaze z motorovej píli. Ale teraz som asi pred troma mesiacmi vyhral za prvé miesto (iba štátna Slovenská) 15 cm pás dvojitej kovanej na nôž. Origož od známej rodiny a má 90 rokov. Vsetko na ňom brúsim ručne. Už asi mesiac len s lapovacim kremikovým kameňom a olejom. Je ostrí na 68%, ale nikdy som nemal v ruke nič ostrejšie. Aj keď ja som Solingeni.panovi a zbieram všetko od Solingen a repasujem. Čim staršie, tým lepšie. Dať ho povlakovať na čierno sa ti oplatí iba keď ho chceš na uvažovanie. Zbadáš keď otvoríš pár krát plechovku. Ak to nemáš z nerez, tak to nemôžeš nechať hodené týždeň v dreze. Hrdza by sa napísala. Mne sa poslednými rokmi osvečilo spraviť si super nože zo starých Solingen čepelí. Vyrabajú aj iba čisto svoju značku, ale tým naj robia čepele, tak tam malím písmenami musí biť aj napísané Solingen. Robia IBA NAPR.! Pre BÖKER, J.A HENCKELS, RICHARTZ ATĎ,ATĎ ATĎ. Ked chceš,dám ti FB a tam mám spravené albumu i damašok, svoje mačety a vrhacie, a tak, a možno by sa ti aj zaľúbila niečo z mojej zbierky. Predavam to večšinou za pár desiatok eček, ponevač kamoši, aj z FB nevedia o tom nič. Nevedel by som tam predať ani môj zberatelsky fungláč Böker Solingen. Limited.stal 500€ a je to rukoväť,zo štirmi čepelami, čo vymeníš do pár sekund ani za Padíka.
KROTITEL KOVU:-)
Příspěvky: 2
Registrován: 23 kvě 2016 08:06

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od KROTITEL KOVU:-) » 23 kvě 2016 13:26

Ja mám,a aj lepsie,a taký kúsok ti dám aj viazaničku zadara ale som z Nitri
steasy1
Příspěvky: 6
Registrován: 10 bře 2015 13:47

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od steasy1 » 29 kvě 2016 12:36

Nazdar páni,ten ventil je oceľ triedy 17148,u nás v práci ho často používajú na výrobu nožov,ale máte pravdu,záleží na kováčovi ako ho vykuje.Ak má dobrý deň a moc nepil :lol: tak je to ok.
mirek.d
Příspěvky: 1
Registrován: 14 úno 2017 08:42

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od mirek.d » 14 úno 2017 09:03

nevíte někdo při výrobě nože jak zabranit aby nerezavěl
palong74
Příspěvky: 1315
Registrován: 08 zář 2009 22:08
Bydliště: Doma

Re: Ocel pro výrobu nože

Příspěvek od palong74 » 15 úno 2017 16:55

lepsi pri koupi :D kup si nerezovou ocel
Prosport .22-Delta Titanium 4-16x42...u ceho jsem zacinal u toho koncim
Odpovědět