Krouhac strel

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Krouhač střel

Příspěvek od harpplayer » 24 bře 2007 08:10

Přátelé, mám následující dotaz:
Různé firmy zabývající se prodejem sportovních zbraní a příslušenství vč. Mirka Vargy teď začaly nabízet jakýsi "okrouhávač" čel střel .22LR, takže se na střele vytvoří čelní ploška, případně čelní ploška s "čudlíkem". Výrobce tvrdí, že takto upravená střela má lepší obtékání (vytvoří před tou plochou podtlak), čímž je stabilnější v letu. Všiml jsem si, že takto provedené střely používá firma ELEY u svých nejdražších typů, EPS Ultimate a TENEX Ultimate.
Jaké jsou vaše zkušenosti? Má smysl o tomhle "okrouhávači" uvažovat? Děkuji za odpovědi.


harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 24 bře 2007 13:56

Tak takhle to vypadá a vyrábí to firma Cicognani.
Přílohy
Trimmer1.jpg
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 24 bře 2007 13:57

A takhle se má lišit rozptyl.
Přílohy
Trimmer2.jpg
epetr2008

Snipeři

Příspěvek od epetr2008 » 24 bře 2007 15:44

Tak jsem se znovu pořádně podíval na ten obrázek a zdá se, že tahle věc neodstraňuje otřepy - jak jsem si myslel, ale jen upajcne špičku :shock:
Naposledy upravil(a) epetr2008 dne 10 dub 2007 01:13, celkem upraveno 2 x.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 24 bře 2007 15:57

Že ty jsi se díval na film Sniper jak si tam ostrouhával ten náboj a prohlašoval, že tenhle parchant tě trefí na 1000 yardů? ;)
troj
Příspěvky: 533
Registrován: 24 lis 2005 11:17

Příspěvek od troj » 25 bře 2007 06:37

zkusenosti nemam ale z hlediska proudeni plynu mi to pripada jako hlouhost- jak znamo nejlepsi aerodynamiku ma tvar kapky a i jak je videt z toho nakresu ta placata hlavicka rozbiji proudnice do daleko vetsi sire- musi zakonite dochazet k daleko vetsim turbulencim...ale jak uz jsem se nekolikrat presvedcil casto i nelogicky zasah do plynoveho vedeni svoji vetrovky prinesl znatelne zmeny nejen v rozptylu takze nerikam ze to mozne neni..
spis bych to chtel ozkouset na vlastni kuzi jinak bych tomu stezi uveril...
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 25 bře 2007 08:12

Problém je, že za tu srandu chtějí bezmála 200 Euro, což je na pouhé vyzkoušení trochu moc. Zkusím po víkendu zavolat Mirkovi Vargovi, co si o tom myslí. Přestože to má v nabídkovém programu, je docela rozumnej a snad to i vyzkoušel. Pak se podělím o výsledek.
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 25 bře 2007 09:53

harpplayer píše:Problém je, že za tu srandu chtějí bezmála 200 Euro, což je na pouhé vyzkoušení trochu moc. Zkusím po víkendu zavolat Mirkovi Vargovi, co si o tom myslí. Přestože to má v nabídkovém programu, je docela rozumnej a snad to i vyzkoušel. Pak se podělím o výsledek.
Na vyzkoušení prostě stačí upajcnout špičku jednostrannou žiletkou nebo Al-kláda-aero vylamovacím nožem.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 25 bře 2007 10:03

Myslím, že to obecně zase taková novinka není. Ale u ráže .22 možná ano.
Tady je střela minie a zlepšená minie. Rozdíly jsou patrné. Terčová střela minie má čelní plochu ještě větší. Někde jsem četl, že se toto provedení střel používá pro zlepšení stabilizace střely a říká se tomu "stabilizace čelní hranou".
Obrázky mají být v obráceném pořadí.
Přílohy
minie.jpg
minie.jpg (4.02 KiB) Zobrazeno 2843 x
impminie.jpg
impminie.jpg (4.13 KiB) Zobrazeno 2843 x
modminie.jpg
modminie.jpg (3.86 KiB) Zobrazeno 2843 x
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
DOKTOR

Příspěvek od DOKTOR » 25 bře 2007 12:39

Pravda je, že aerodynamická úprava to zrovna není, ale jak já znám střely tak ty na aerodynamiku dost často zvysoka kašlou. Například výduť ve dně zvyšuje dostřel! Kdo zná střely typu WC tak toho něco takového nepřekvapí. Střela se zkrátí o část která není vedena v drážkách a která při otáčení nejvíce "hází" a tudíž se nejvíce mění úhel náběhu vůči proudnicím. Ale vsadím se, že to bude funguvat jen "laboratorní" střelce "olimpijských" disciplín. Běžný uživatel rozdíl nejspíš nepozná, ti co střílí malorážku na větší vzdálenosti (vrahové zvířátek, siuletoví střelci, snipeři...) se dočkají spíše opačného výsledku.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 25 bře 2007 18:02

DOKTOR píše: "výduť ve dně zvyšuje dostřel". Nevím jak výduť, ale dutina ve dně střelu hodně brzdí, což se využívá např. u terčových střel ráže .38 do revolveru, které nemají letět nijak daleko.

Největší problém u přípravku Cicognani asi bude přesné dodržení váhové tolerance u "okrouhaných" střel. Nestejná váha znamená zvětšení rozptylu.

epetr2008: Na vyzkoušení ROZHODNĚ nestačí "upajcnout špičku jednostrannou žiletkou", ten řez nikdy nebude kolmý a hlavně ho nedokážeš opakovat naprosto stejně několikrát.
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
vlčák

Příspěvek od vlčák » 25 bře 2007 20:30

jasně přípravek má vedení náboje a nože také , kromě toho náboj sedá okrajem na doraz, tak by "měli" být všechny stejné...
- nožem se to určitě nedá srovnat rovně...
o stabilizaci čelní hranou jsem už slyšel, ale spousta lidí tvrdí že je ta plochá špička jen proto aby to dobře prosekávalo kolečko v terči...
jinak by to mělo fungovat asi takhle... jestli o tom někdo ví něco víc, tak ať se ozve...
Přílohy
Bez názvu.JPG
Bez názvu.JPG (4.35 KiB) Zobrazeno 2717 x
epetr2008

Příspěvek od epetr2008 » 25 bře 2007 21:23

Přípravek, který ti dovolí vést řez stejně - se dá udělat z vhodné trubičky.

Tak jasně že to nebude úplně jako z tohodle ,,udělátka" :)
Ale pochybuju, že ta hračka na obrázku také nemá žádné vůle.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Příspěvek od Fandaks » 25 bře 2007 21:50

Je to tak jak to říká harpplayer, někteří výrobci to jž používají. Např ELEY Match EPS a CCI.
Přílohy
.22 LR  CCI.jpg
.22 LR CCI.jpg (6.04 KiB) Zobrazeno 2671 x
ELEY Match EPS.jpg
ELEY Match EPS.jpg (4.85 KiB) Zobrazeno 2671 x
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
Odpovědět