Zbrojak od 15 let?

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

soldier225

?!!!

Příspěvek od soldier225 » 10 úno 2006 20:20

no to snad ne?! a já těm policajtův věřil a přitom mi to trenér říkal úplně stejně! říkal to taky jeden kamarád co střílí a když jsme s taťkou kupovali malorážku (pušku) ještě jsem se ptal prodavače a ten taky říkal že to od 15 nejde! co teť mám dělat? hádat se s policajtama?


popo

Příspěvek od popo » 11 úno 2006 11:22

jo
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 12 úno 2006 19:22

Taký je u nás jednoducho Zákon o zbraniach a strelive.
Ak ako občan SR kúpiš pušku aj na Slovensku v 15 tak ti ju zaplatím!
Len REPREZENTANTI.
Ja som v Martine na polícii bol (oddelenie zbrane, strelivo, drogy)
Toto mi povedali. ZZ aj na nete. - www.zbierka.sk
:cry:
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Zbrojný preukaz a zbraň...

Příspěvek od Igrlik » 14 úno 2006 12:17

Opravte ma, ak sa mýlim, ale nie je náhodou zbrojný preukaz dokladom oprávňujúcim držiteľa nadobudnúť, vlastniť a držať zbraň? Takže ak má niekto ZP, má mať aj možnosť požiadať o nákupku a zbraň v rozsahu príslušného ZP nadobudnúť!
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 14 úno 2006 16:57

Áno je to tak, prečo ?
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 347
Registrován: 14 úno 2006 12:07

Re: ??!

Příspěvek od Igrlik » 14 úno 2006 23:12

soldier225 píše:napsanou na tebe? mě totiž policajti řekli že na sebe napsanou zbraň můžu mít až v 18 a brokovnici až v 21 ???
Pre toto !
Uživatelský avatar
jozsp111
Příspěvky: 390
Registrován: 08 zář 2005 14:50

Příspěvek od jozsp111 » 15 úno 2006 16:33

Je možné, že existuje výnimka pri vydaní ZP od 15, o vlastnení
zbrane...... ale tiež sa mi to nezdá.
:)
Fantan
Odborník na zbraně
Příspěvky: 363
Registrován: 23 pro 2005 22:27
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fantan » 16 úno 2006 23:56

Zákon praví:
§ 19
Věková hranice pro vydání zbrojního průkazu
(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D nebo E lze vydat jen osobě starší 21 let.
(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.
(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
(5) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.

§ 28 - oprávnění držitelů zbrojních průkazů
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.
Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.
Když je Walther 7,65 dobrý pro J.Bonda, je dobrý i pro mne :D !
M. sindler
Příspěvky: 3
Registrován: 31 bře 2014 22:24

Re: Zbroják od 15 let?

Příspěvek od M. sindler » 01 dub 2014 18:19

Můžu se zeptat do jaké střelecké organizace chodíš.
d
Děkuji za jakoukoli odpověď
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re:

Příspěvek od Piggy » 02 kvě 2014 12:48

Fantan píše:Zákon praví:
§ 19
(5) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.
Pro mladší ročníky: v zákoně 288/1995 Sb. toto omezení nebylo. :(
Fantan píše:Zákon praví:
§ 28 - oprávnění držitelů zbrojních průkazů
(2) Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.
Přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let.
Pro všechny váhající: k vyznačeným činnostem je mladistvý držitel oprávněn samostatně, smí totiž všechno, co není výslovně omezeno věkem 18 let (a to jsou jen samotná střelba a přebíjení).
Hoons
Příspěvky: 1
Registrován: 11 pro 2015 17:23

Zbrojní průkaz, otázky

Příspěvek od Hoons » 11 pro 2015 17:41

Dobrý den, hledal jsem na internetu a nenašel jsem to co jsem hledal :( .
Zeptám se tady.
Je mi 15let, chtěl bych se začlenit do klubu, sdružení, ... . A s tím si chci udělat zbrojní průkaz skupiny B.
Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.
To je v každé střelnici možnost se přihlásit do klubu, sdružení ?
Dál jsem se dočetl toto
přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let
Takže jestli to chápu, můžu vlastnit munici ale přebíjet musím u dospělé osoby? např(instruktor).
Moc krát děkuji za odpovědi, popřípadě se omlouvám za pravopisné chyby.
M. sindler
Příspěvky: 3
Registrován: 31 bře 2014 22:24

Re: Zbroják od 15 let?

Příspěvek od M. sindler » 18 pro 2015 21:45

No, nejsem si jistý, jesli můžeš nabývat munici a zbraně. Já mám zbrojní průkaz od toho, abych se mohl účastnit soutěží s malorážkou, ale stejně s ní musím operovat pouze pod dozorem trenéra nebo rozhodčího.
Oprava: přímo ty zbraně do vlastnictví nabývat asi nemůžeš, ale i kdyby jo, stejně s ní nebo s municí musíš manipulovat pouze při dozoru osoby starší 21 let, mající ZP minimálně 3 roky. Promiň, jestli jsou někde v textu chyby, tak moc si toho zase nepamatuju.
scorpions-cz
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2013 11:45

Re: Zbroják od 15 let?

Příspěvek od scorpions-cz » 19 pro 2015 08:03

(1) Zbrojní průkaz skupiny A, D, E nebo F lze vydat jen osobě starší 21 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(2) Zbrojní průkaz skupiny B nebo C lze vydat jen osobě starší 18 let, pokud tento zákon nestanoví jinak.

(3) Zbrojní průkaz skupiny B lze vydat osobě starší 15 let, která je členem občanského sdružení zabývajícího se sportovní činností podle národních nebo mezinárodních pravidel a řádů a součástí této činnosti je střelba, jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(4) Zbrojní průkaz skupiny C lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 16 let, pokud v osnovách školy či učiliště je zahrnuta výuka myslivosti a jsou-li splněny ostatní podmínky pro jeho vydání.

(5) Zbrojní průkaz skupiny D lze vydat žáku střední školy nebo středního odborného učiliště staršímu 18 let, pokud v osnovách školy nebo učiliště je zahrnuta výuka puškařského oboru nebo střeliva.

(6) V případech uvedených v odstavcích 3 a 4 je nutný písemný souhlas zákonného zástupce a doporučení příslušného občanského sdružení, školy nebo učiliště. Osoba mladší 18 let smí zbraň nebo střelivo pro sportovní nebo lovecké účely nabývat do vlastnictví, s výjimkou koupě, a držet pouze se souhlasem zákonného zástupce; tuto zbraň nebo střelivo smí používat pouze za přítomnosti osoby starší 21 let, která je držitelem zbrojního průkazu skupiny B nebo C nejméně 3 roky a která zajistí bezpečnou manipulaci se zbraní nebo střelivem.

Tak to říká zákon
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Zbrojní průkaz, otázky

Příspěvek od Piggy » 19 pro 2015 11:58

Hoons píše:
přebíjet náboje nebo nabývat do vlastnictví jednotlivé díly nábojů smí jen osoba starší 18 let
Takže jestli to chápu, můžu vlastnit munici ale přebíjet musím u dospělé osoby? např(instruktor).
Ne, nechápeš to. Do 18 let přebíjet prostě nesmíš, od 18 let můžeš sám bez instruktora.
Nesmíme zapomínat, že zákon byl už několikrát novelizován, konkrétně oprávnění držitelů ZP B/C mladších 18 let postupně v několika krocích výrazně omezil. :(
Jo a munici vlastnit také nesmíš, jenom střelivo - to vyplývá ze změněných definic. :?
Odpovědět