drazky v hlavni

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 26 úno 2007 09:15

Prý jsem podle vás psal něco o 200 a 40N. To né, já to nebyl. To byl jiný kolega.
Jinak si nepleťte sílu a hybnost. Pro určení hmotnosti dynam závěru vycházíme z hybnosti. Hybnost střely a dynam. závěru se musí sobě rovnat.

Síla=hmotnostxzrychlení zrychlení je v m/s na druhou
Hybnost=hmotnostxrychlost rychlost je v m/s


KING
Příspěvky: 113
Registrován: 19 kvě 2006 22:37
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KING » 26 úno 2007 10:16

Thrax:
Já jsem napsal, že síla vratné pružiny je bezvýznamná během výstřelu, tj. jen když je střela v hlavni, neboť ostatní síly jsou v tomto okamžiku mnohonásobně větší.

Dvigatěl
Určovat vhodnou hmotnost závěru jen z úvahy o hybnosti by bylo dost nepřesné, není mi jasné jak by se tam započetlo např. to tření v komoře… Navíc pak nemáme představu, jak moc se závěr vysune během výstřelu, to je taky důležité. Ale jako rychlý odhad je to dobré.
thrax

Příspěvek od thrax » 26 úno 2007 17:33

a podle čeho se určuje síla té vratné pružiny?Bylo řečeno,že u pistolí je to 40N,u samopalů víc-50N?nebo ještě víc?
vlčák

Příspěvek od vlčák » 26 úno 2007 23:05

sorry, jak to přesně zjistit nevím, ale musí to odpovídat síle náboje a jak rychle, nebo v jaké vzdálenosti chceš závěr ubrzdit ...
jo a taky to musí mít dost síly, aby to podalo další náboj... u 22. LR se u některých zbraní stává, že se po pár nábojích znečistí a začnou se zasekávat, u slabších nábojů (než 22. LR)se o samonabíjení snad ani nedá uvažovat...
frantisek
Příspěvky: 16
Registrován: 21 úno 2007 11:09
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od frantisek » 26 úno 2007 23:27

To Thrax, zkus se na to podívat z druhé strany. Co je úkolem vratné pružiny- Myslím, že to nese už v názvu. Zkusme si tedy představit, co se děje od okamžiku, kdy přestane být komplex závěru a prázdné nábojnice urychlován tlakem (silou) expandujících spalin směrem vzad (ve smyslu pohybu střely) , což je zhruba po "projetí" dráhy o délce cca 20 mm (19,15 mm délka nábojnice 9 mm Luger + reaktivní působení zbytkového tlaku). Zrychlující síla již tedy na něj nepůsobí, ale má v tomto okamžiku určitou rychlost a hmotu, tedy "je nositelem" něčeho, čemu se za mých mladých let říkalo setrvačná hmotnost - má určitou pohybovou energii. A teď se dostávám k tvému dotazu. Veledůležitá věc, kterou je v tomto momentě potřeba již začít brát do úvahy, je tzv. zátěžová charakteristika pružiny. Protože její narůstající odpor proti stlačování je onou silou působící proti pohybu závěru a určuje, jak rychle - za jaký čas a na jak dlouhé dráze pohltí do sebe energii setrvačné hmotnosti pohybujícího se závěru (nábojnici již vyražeč vyhodil a i to trochu závěr zbrzdilo :-) ) V okamžiku, kdy se tyto síly vyrovnají, se závěr zastaví a začíná být urychlován "akumulovanou energií" pružiny zpět ( po případě tak začne činit po stisknutí spouště). V některé diskuzi tady již padl dotaz, proč závěr "přebíhá" tak daleko zpět. K důvodům tam uvedeným bych si dovolil přidat ještě jeden. Ten zdánlivě zbytečně dlouhý přeběh má hlavně za úkol zabezpečit, aby v okamžiku, kdy závěr "nabírá" další náboj ze zásobníku to provedl již s dostatečnou rychlostí - energií ( aby v tom okamžiku byl již dostatečně urychlen vratnou pružinou) a bezpečně jej nabil do nábojové komory ( co myslíš, že bývá nejčastější příčinou tzv. vzpříčených nábojů ?) ev. i odpálil ( např. u Sa vz.26) Pokud jsi někdy ručně -palcem vytláčel náboje ze zásobníku, víš o čem mluvím.
dvigatěl

Příspěvek od dvigatěl » 27 úno 2007 08:01

přesně jak píše františek. Vratná pružina je jenom na zasunutí náboje do komory. Když jí vyndáte, tak bude pistole fungovat taky, jen pak z ní budete mít opakovačku. A s tím přeběhem je to tak, že když je slyšet slabší rána a závěr tak nedoběhne až dozadu, tak se náboj většinou vzpříčí. Hlavně u malorážek, kde náboj má rantl a je tak náchylný k příčení. Jak ucítím slabší kopnutí, tak je vzpříčeno.
thrax

Příspěvek od thrax » 27 úno 2007 13:24

domnívám se,že tak jako se Goethe pídil po Grundform rostlin,měli bychom se pídit po ideální Grundform samopalů.Tím by měl být poměr mezi hmotností závěru a silou péra nějakých hodnotných a uznávaných zbraní.A z těch všech údajů měla by vzejít Jednotící myšlenka-"Selbstladegewehreinheitsgedanke"-co si o tom myslíte?
vlčák

Příspěvek od vlčák » 27 úno 2007 19:57

frantisek - jo, to je pravda... na nalíznutí náboje je zapotřebí nějaká rychlost... zkoušel jsem to pomalu nabít pistol a zarazí se to při vytlačování, nebo zasouvání náboje... musí se to natáhnout dozadu a pustit ...
dvigatěl - máš blbé nápady... pistole je konstruovaná tak, aby to pružina plynule ubrzdila, jinak praskne kolík, nebo se utrhne vedení, když to odpálíš bez pružiny, tak ti ta "opakovačka" po první, nebo další ráně, rozbije hubu...
u některých samopalů to nevystřelí vůbec, protože střílí z otevřeného závěru... ( vratná pružina naláduje a odpálí náboj, až při výstřelu)
thrax - univerzální teorie nejde udělat... každá zbraň má unikátní konstrukci, podle výkonu, velikosti a hmotnosti...
víš jak by bylo ošklivé kdyby všechny zbraně vypadaly stejně... :(
thrax

Příspěvek od thrax » 28 úno 2007 11:44

Srovnáním síly vratné vzpruhy a hmotnosti dynamických závěrů dle údajů na internetu se mi zdá,že poměr by mohl být 1N vzpruhy : 12g závěru.Přičemž vzpruha musí mít určitou, mně dosud neznámou minimální velikost.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 28 úno 2007 19:33

dobře a na jaký náboj, nebo konstrukci to je? víš jak jsem psal o unikátnosti konstrukce? dejme tomu, že to je na krátké náboje, jak bys to řešil u delšího náboje, kde závěr zaklouzává dál... nebo těžší, lehčí (podle velikosti pistole) závěr pro stejný náboj, který zaklouzává do stejné vzdálenosti... Menší a lehčí pistol přece nemůže zaklouzávat dál, už jen proto, že je "menší" - to přece musíš nějak dorovnat (a určitě ne šroubovat závaží na závěr) a to nepočítám, že u samopalu zaklouzává závěr, u uzamčené pistole částečně i hlaveň a u kulometů je to celé uzamčené a zpětný ráz se přenáší na celou zbraň, a závěr se otevírá plyny přepouštěnými z hlavně...
thrax

Příspěvek od thrax » 28 úno 2007 21:16

no,to má být na 9para,protože o tom jsme tu mluvili a stejně nemůžu najít žádné detaily konstrukcí jiných zbraní.Je to přepočet z čehosi,co se jmenuje Jugo,nebo snad Yugo,asi to má být samopal,našel jsem od toho plány,říká se jim templates a na Yahoo se to dá vysurfovat.Byl tam popis pružiny a váha závěru.Tak jsem vypočítal sílu toho péra a vztáhnul to na hmotnost závěru s tím,že někde se začít musí a že i ta nejdelší cesta začíná prvním krokem.Třeba někdo bude vědět ,kde najít jiné plány s takovými údaji.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 01 bře 2007 21:32

víš, když tak o tom uvažuji, tak je blbost počítat nějaké vztahy, lehčí závěr ná velkou rychlost a malou setrvačnost, těžký závěr má zase malou rychlost a velkou setrvačnost, takže potřebuješ pružinu která má sílu odpovídající výkonu náboje a na závěru nezáleží ... (akorát ta rychlost, s lehčím závěrem to střílí rychleji... )
- možná jsou na pružině nějaké odchylky, vzhledem k vzdálenosti doběhu závěru, i když se stejnou energií by to mělo být teoreticky stejné ...
thrax

Příspěvek od thrax » 02 bře 2007 07:56

Z jistého úhlu pohledu je to tak jak píšeš.Pokud se na to ovšem podíváme asi tak,že nejvyšším kriteriem pravdy je praxe,pak zjistíme,že ze všech možných variant byly v praxi použity,resp.že se osvědčily jen některé.No a o to mi šlo.Určitě se tím už někdo zaobíral a bylo by dobré,kdyby tu někdo o nějaké podobné práci věděl.
vlčák

Příspěvek od vlčák » 04 bře 2007 17:05

jestli ses ještě nekouk, tak se koukni na střelecká videa, je tam pěkný odkaz na www.rucevzhuru.cz/videa.htm (4.3.2007) tam máš zpomalené záběry toho co hledáš :D
Odpovědět