Zbrojni prukaz-vekova vyjimka

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Diplo
Příspěvky: 1
Registrován: 07 led 2015 22:26

Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Diplo » 07 led 2015 22:31

Dobry den, lze zažádat o nějakou výjimku ohledně vydáni zbrojaku když mi je 20? Potřebuji zbrojak kategorie E (sebeobrana (pokud se nepletu)).
Situace v Paříži mě trochu vyděsila proto nechci moc čekat do 21. Diky moc


Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Artifex » 08 led 2015 23:30

Ne, smolík. B,C jedině, v některých případech D
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
derringer
Příspěvky: 435
Registrován: 04 pro 2007 20:53

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od derringer » 09 led 2015 10:15

Pokud jsi členem sportovního klubu, tak na B se dají koupit snad všechny druhy zbraní(kromě loveckých)
pelanj
Příspěvky: 255
Registrován: 28 úno 2013 13:29

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od pelanj » 09 led 2015 12:26

Někdo kdysi řešil, že zkoušku odborné způsobilosti je možné udělat hned a požádat o vydání ZP v den 21. narozenin. Jak to nakonec doopravdy bylo, to už nevím.
tslaby
Příspěvky: 119
Registrován: 17 pro 2011 13:16
Bydliště: Petrovice

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od tslaby » 09 led 2015 14:47

Ano takto to jde taky udelat. Resil jsem to stejne. V prosinci 2011 jsem slozil zkousku OZ pro skupiny B, D, E, kdy mi bylo 20 let. O vydani ZP jsem zadal az v rijnu roku 2012 po 21. Narozeninach. S timto neni problem, OZ plati rok a PCR je sumak, kdy si clovek dojde podat zadost, jestli den po zkousce, nebo den pred koncem platnosti.

Odesláno z mého HTC Desire X pomocí Tapatalk
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Uživatelský avatar
Artifex
Moderátor
Příspěvky: 1848
Registrován: 21 lis 2006 00:47
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Artifex » 09 led 2015 16:24

derringer: Proč by na B nešly koupit lovecké? I s loveckýma se soutěží.
Glock 43, HK USP, CZ 27, 45, 50, 52, 75B, 44/81, 82, Derringer GG .45+9mm,
SVD 63, AKS74u, Brno mod. 4, Optima B12, M870
Sa vz. 26, 58, 61, UK 59, UZI, CQ-A1
Slavia 631, Slavia 634+Nikko Stirling 6x40AO, Crossman 1377
tomas001
Příspěvky: 7
Registrován: 26 čer 2015 15:21

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od tomas001 » 13 srp 2015 11:42

Nechci se tě dotknout, ale pokud jsi na tom tak, že se ve dvaceti obáváš v ČR o svůj život kvůli africkým uprchlíkům tak moc, že se nemůžeš dočkat jednadvaceti let pro získání ZP, domnívám se, že by bylo vhodnější méně sledovat bulvár, více se starat o dění přímo v ČR (ovšem také z jiných zdrojů než z internetového bulváru), hodně cestovat a ZP ani zbraň si nepořizovat vůbec nikdy, natož v jednadvaceti či dokonce ve dvaceti... Pokud je tvé nutkání k pořízení střelné zbraně opravdu tak velké, že ho nedokážeš ovládnout a ZP a zbraň si v dohledné době pořídíš, moc tě prosím, abys velmi vážně popřemýšlel o těchto otázkách:
- V ČR (naštěstí) neexistuje a v dohledné době ani nebude existovat žádná legální organizovaná domobrana, která by byla organizovaně vyzbrojena střelnými zbraněmi, které vyžadují ZP. Stejně jako v jiných civilizovaných evropských i mimoevropských zemích to neumožňují zákony.
- Od 18 let (na rozdíl od mnoha západních zemí - naštěstí) můžeš být "na ulici" vybaven poměrně širokým spektrem obranných prostředků, které jsou pro osobní ochranu více než dostatečné: slzné a pepřové spreje, elektrické paralyzéry, obušky, nože libovolného provedení a délky, plynovky, atd.
- Platný zákon o zbraních a střelivu velmi výrazně omezuje možnosti nošení střelných zbraní. Se zbraní např. nesmíš do restaurace, aby sis dal pivo, nesmíš ji nosit pod vlivem alkoholu a jakýchkoliv drog, nesmíš ji nosit na veřejná shromáždění, lidové zábavy, sportovní podniky atd. Jsi také povinen respektovat zákaz vnášení zbraní do jiných budov a prostorů, jako jsou banky, pošty, veřejná hromadná doprava apod. Doma musíš mít zbraň uloženu tak, abys zabránil jejímu zneužití jinou osobou.
- Mít a nosit střelnou zbraň znamená především mít zodpovědnost. Je potřeba být znalostně, technicky i psychicky vybaven k tomu, abys mohl zbraň nosit a potenciálně ji použít. Jseš si jistý, že ve dvaceti letech jsi schopen nosit střelnou zbraň, legálně ji použít a přijmout za to zodpovědnost? Použití střelné zbraně totiž není jako dát někomu facku. Změní to život oběma stranám střetu. Jedné straně to velmi často také život ukončí. Pokud budeš mít v kapse pepřák a přepadne tě nějaký opilec, foukneš mu to do ksichtu a je hotovo. Pokud budeš mít ve stejné situaci u sebe pistoli, taky mu to "foukneš" do ksichtu, ale to už bude něco jiného... A upřímně - pravděpodobnost, že tě přepadne nějaký opilec, je v ČR dvěstětisíckrát větší, než že budeš na ulici čelit davu agresivních afričanů...
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od chramst » 13 srp 2015 18:46

tomas001 Moc rozumě napsané, dík...
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od WohlmuthOta » 13 srp 2015 20:05

tomas001 píše:.
Platný zákon o zbraních a střelivu velmi výrazně omezuje možnosti nošení střelných zbraní. Se zbraní např. nesmíš do restaurace, aby sis dal pivo, nesmíš ji nosit pod vlivem alkoholu a jakýchkoliv drog, nesmíš ji nosit na veřejná shromáždění, lidové zábavy, sportovní podniky atd. Jsi také povinen respektovat zákaz vnášení zbraní do jiných budov a prostorů, jako jsou banky, pošty, veřejná hromadná doprava apod. Doma musíš mít zbraň uloženu tak, abys zabránil jejímu zneužití jinou osobou
Pokud si v té restauraci dám cokoli kromě alkoholu, tak do ní směle mohu.

Který platný zákon zakazuje vnášení a nošení zbraně v bankách, poštách, prostředcích hromadné dopravy ??? Zajímá mě, jak k tomu autor příspěvku dospěl. Děkuji
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Piggy » 14 srp 2015 20:49

O bankách a poštách lze případně polemizovat, v prostředcích hromadné dopravy (s výjimkou letecké) ale platí pro nošení jediné omezení - nabitá zbraň nesmí být v zavazadle, přičemž příruční taška/kabelka/aktovka se za zavazadlo nepovažuje.
tomas001
Příspěvky: 7
Registrován: 26 čer 2015 15:21

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od tomas001 » 31 srp 2015 23:20

Dodatek k vnášení střelných zbraní do prostředků hromadné dopravy, do bank, do obchodů apod:

Jsem asi trochu "opožděný". ;-) Totiž, když jsem se začínal před necelými 20 lety zajímat o zbraně a pořídil jsem si ZP a svou první zbraň, vybavuji si, že v zákoně o zbraních a střelivu bylo uvedeno, že držitel zbraně je povinen respektovat zákazy vnášení zbraní do určitých míst, jako jsou např. banky - prostě respektovat cedulku na dveřích s přeškrtnutou pistolkou.
V aktuálním zákonu to už hledám marně, ale přesto mám určitý respekt k pravidlům a zákazům a měl bych přinejmenším velmi nepříjemný pocit z toho, že bych vešel se zbraní někam, kde to provozovatel či majitel zakazuje - např. právě do bank, do určitých obchodů, do MHD a podobně. Pokud přepravní pravidla nějaké městské hromadné dopravy nějakým způsobem omezují nošení zbraní v jejich dopravních prostředcích, beru to prostě tak, že si to tam nenapsali pro srandu králíkům, a snažím se to respektovat. Totéž platí pro obchody, pro úřady a pro banky.
Uživatelský avatar
Biggles
Příspěvky: 1099
Registrován: 09 črc 2008 00:28
Bydliště: LKPR

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Biggles » 01 zář 2015 12:10

jj, doufám, že telefon necháváš taky venku.
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od WohlmuthOta » 01 zář 2015 15:27

Tahle debata o samolepkách se bude točit stejně pořád dokola. Uznávám, že jsem se velice pobavil předchozím příspěvkem. :lol:
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Bonanza » 01 zář 2015 20:04

Kdyby se člověk měl řídit všemi příkazy a zákazy, tak se často ani nevy....
Piggy
Příspěvky: 129
Registrován: 19 pro 2012 18:21

Re: Zbrojní průkaz-věková vyjimka

Příspěvek od Piggy » 02 zář 2015 13:22

tomas001 píše:v zákoně o zbraních a střelivu bylo uvedeno, že držitel zbraně je povinen respektovat zákazy vnášení zbraní do určitých míst, jako jsou např. banky - prostě respektovat cedulku na dveřích s přeškrtnutou pistolkou.
Zkusím upřesnit: zákon 288/1995 Sb rozlišoval oprávnění nosit zbraň v místech, kam veřejnost má či nemá volný přístup. Bylo to myšleno tak, že "nižší" stupeň povoloval nošení (tehdy to znamenalo mít u sebe nabitou zbraň) pouze ve vlastních prostorách, zatímco "vyšší" stupeň i na veřejnosti. Nijak to nesouviselo s existencí omezených prostorů, ať zákonných či nezákonných.
Mmch. někteří zlí jazykové tehdy přišli s opačným výkladem, že totiž to nižší oprávnění dovoluje lézt se zbraní i do neveřejných prostor jiných subjektů - to jen na okraj, že každá formulace se dá překroutit.
Odpovědět