Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kier
Příspěvky: 64
Registrován: 13 srp 2013 23:12

Re: Předovky

Příspěvek od Kier » 20 črc 2015 23:04

.. tiez mam novu krasavicu ..
sharps-mod-1859-1863-t3191-105.html#p353675


Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 21 črc 2015 10:22

Vyndat zámek jen pokud bys byl zvědavý, jak funguje, z čeho je složený. Jinak ho nemusíš vyndávat. Hlaveň je upevněná buď vzadu hákem a vpředu klínem. Někdy hák nemá, v tom případě je vzadu takový "ocas", kterým skrz pažbu prochází šroub. To je vše. Šroub na válečku pod pistonem se vyndává jen kvůli čištění, nebo když zapomeneš nasypat prach. Na ten váleček v žádném případě nesahej!!!! Plstěné zátky jsou jedna věc, flastr je druhá. FLASTR je kousek bavlněné látky o rozměru 2,5 násobku koule, ta se to flastru zabalí a celé se to strčí do hlavně. Plstěná zátka se někdy dává mezi prach a střelu. Sádlo rozpustíš, flastry namočíš, vyždímeš a na střelnici do nich nabiješ střelu (kouli).
Nejdřív si sežeň informace - je jich tu hromada.
Uživatelský avatar
kocúr
Příspěvky: 141
Registrován: 07 bře 2014 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od kocúr » 21 črc 2015 18:40

Aký máte názor/skúsenosť na pušku Pedersoli Mortimer? Na nete je o nej dosť málo, ľudia na 50m strieľajú najčastejšie s rôznymi underhammermi a na 100m vedie Gibbs.
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Předovky

Příspěvek od webbot » 22 črc 2015 13:51

Zdar,

Vybírám něco nového, chtěl bych předovkovou "moderní styl" pistoli např. něco jako:

Vortek Pistol
https://www.traditionsfirearms.com/cate ... tek-Pistol

CVA Optima V2 Pistol
http://www.cva.com/CVA-Store-View.php?id=579

případně jiné v tomto stylu.

Problém je, že je to dělané na brokové 209 zápalky > problém s kategorií "D", nebo v CZ nedostupné.

Napadá vás něco, po čem se poohlídnout?
Díky předem.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 črc 2015 20:05

Webbot - kdykoliv zabrousím (5x za den) sem, tak se koukám, jestli někdo bude reagovat na Tvůj příspěvek. A on nikdo, což Tě jistě štve. Ale není se čemu divit, výběr zbraně je stejný ořech, jako si vybrat správnou manželku. Jak píše Fanda, budeš s ní žít celý život. Není rozmanitější záležitost, jak výběr kvéru. Já osobně nepovažuju moderní "předovku" za předovku. Někdo má rád velkou ránu a koupí si .50. Jiný zase .32. Jiný Colt, a jiný Remington a Colta nemůže ani vystát.
Jestli je u nás problém se zápalkami, no tak holt musíš koupit jiný model. Většinou chlapi vědí, co se jim líbí a co by chtěli mít v ruce (v rukou).
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Předovky

Příspěvek od webbot » 24 črc 2015 21:17

To blecha.z: mas pravdu, vyber zbrane je zalezitost, ktera i mne osobne tesi. Jsem zacatecnik, prvni predovku jsem si koupil teprve pred 1/2 rokem. Od te doby sedim po vecerech na internetu a snazim se studovat co nejvice informaci. Na predovkach se mi libi, ze to neni jen o tom prijit na strelnici bouchnout par ran a jit za 20 minut domu. Ja si to pekne uzivam, vzdyt i udrzbe zbrane (priprava, cisteni) venuji vice casu nez samotnemu strileni > a vubec mi to nevadi . spis naopak. Hlavne vidim nejaky vyvoj > zacinal jsem tak, ze jsem se netrefil ani do terce, ted uz jsem schopen strelit tak ze nemusim stydet :) . Chodim poctive kazdy tyden > min. 20ran. No a v ramci "vyvoje" se poohlizim po necem jinem. Historicke me moc neberou (i kdyz mozna casem na ne taky prijde) a ty "moderni" pistole se mi moc libi. Ale tady v CZ asi fakt nejde neco takoveho sehnat (ono i vyrobci je casto v jine verzi nez 209 nedelaji). Vzdyt i pro prach jsem jel na Slovensko > a obchod byl plny krasnych zbrani, coz jsem u nas nevidel. To omezeni 209 zapalek v CR je spatne, nekdo to neresi, ale nechci jit touto cestou > chci to mit podle "pravidel".

Mam dotaz: kdyz predelam zbran ktera pouziva 209 zapalky na klasicke perkusni (neresim ted jak technicky a kde) muzu s ni strilet? Nebo musim jit na tormentaci?
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 črc 2015 21:49

Domnívám se, že nejde o žádnou překážku ustanovení zákona. Předovka, byť jde o in-line, je pořád zbraň kategorie "D", má tormentaci výrobce. Jest-li k iniciaci náboje použiješ klasickou perkusní zápalku, neporušíš zákonná ustanovení. Hlavní díly zbraně kategorie "D" jsou hlaveň a dnový šroub. Oba mají vyraženou značku tormentace. Nic takového se netýká spouště, zámku nebo zápalky. Nejsem právník, ani policista, možná některý z kolegů můj názor opraví a sdělí. Bude to možná zajímat i jiné střelce.
Jinak Ti držím palce, na obou fórech je téměř vše, co člověk potřebuje, ale dá to práci utřídit. zd.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Předovky

Příspěvek od kentan » 24 črc 2015 22:10

Tormentace (tlaková zkouška) jejíž proveden dokládá na příslušných součástkách vyražená tormentační značka, NEMÁ VŮŮŮŮBEC ALE VŮŮŮŮŮBEC NIC SPOLEČNÉHO S KATEGORIZACÍ ZBRANĚ (A, B, C, D). Tormentace a kategorizace jsou 2 zcela na sobě nezávislé úkony.
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 24 črc 2015 22:34

Já vím, že jde o dvě různé věci, ale Webbot se ptal, jestli může změnit druh zápalky, aniž by musel na tormentaci. Takže si myslím, že jsem mu odpověděl srozumitelně. Já ho naprosto chápu, domníval se, že s jinou zápalkou změní charakteristiku zbraně a musí proběhnout nějaká zkouška. On ani nemusí mít zbrojní průkaz a tedy jemu a podobným střelcům nemusí být některé pojmy zřejmé.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od xB.H » 24 črc 2015 22:38

webbot píše:Zdar,

Vybírám něco nového, chtěl bych předovkovou "moderní styl" pistoli např. něco jako:

Vortek Pistol
https://www.traditionsfirearms.com/cate ... tek-Pistol

CVA Optima V2 Pistol
http://www.cva.com/CVA-Store-View.php?id=579

případně jiné v tomto stylu.

Problém je, že je to dělané na brokové 209 zápalky > problém s kategorií "D", nebo v CZ nedostupné.

Napadá vás něco, po čem se poohlídnout?
Díky předem.
Na vetsinu tehlech zbrani se dela dnovy sroub na klasickou perkusni zapalku jen je problem s dostupnosti v CR a Dave western ma s dily dlouhodoby vypadek.
xB.H
Příspěvky: 177
Registrován: 13 zář 2011 13:23

Re: Předovky

Příspěvek od xB.H » 24 črc 2015 22:43

webbot píše:To blecha.z: mas pravdu, vyber zbrane je zalezitost, ktera i mne osobne tesi. Jsem zacatecnik, prvni predovku jsem si koupil teprve pred 1/2 rokem. Od te doby sedim po vecerech na internetu a snazim se studovat co nejvice informaci. Na predovkach se mi libi, ze to neni jen o tom prijit na strelnici bouchnout par ran a jit za 20 minut domu. Ja si to pekne uzivam, vzdyt i udrzbe zbrane (priprava, cisteni) venuji vice casu nez samotnemu strileni > a vubec mi to nevadi . spis naopak. Hlavne vidim nejaky vyvoj > zacinal jsem tak, ze jsem se netrefil ani do terce, ted uz jsem schopen strelit tak ze nemusim stydet :) . Chodim poctive kazdy tyden > min. 20ran. No a v ramci "vyvoje" se poohlizim po necem jinem. Historicke me moc neberou (i kdyz mozna casem na ne taky prijde) a ty "moderni" pistole se mi moc libi. Ale tady v CZ asi fakt nejde neco takoveho sehnat (ono i vyrobci je casto v jine verzi nez 209 nedelaji). Vzdyt i pro prach jsem jel na Slovensko > a obchod byl plny krasnych zbrani, coz jsem u nas nevidel. To omezeni 209 zapalek v CR je spatne, nekdo to neresi, ale nechci jit touto cestou > chci to mit podle "pravidel".

Mam dotaz: kdyz predelam zbran ktera pouziva 209 zapalky na klasicke perkusni (neresim ted jak technicky a kde) muzu s ni strilet? Nebo musim jit na tormentaci?
Tormentace je tlakova zkouska, ta nesouvisi s kategorizaci zbrane. Jinak pokud vymenis dnovy sroub za jiny a je orazeny zkusebni znackou (Ardesa ma takove tri krouzky do tvaru trojuhelnicku) tak na tormentaci nemusis, pokud by to bylo neco homemade ci neorazeneho tak bys spravne mel. Otazka je, jestli to bude nekdo resit ale pro klid duse bych s tim na zkusebnu sel.
spitamen
Příspěvky: 284
Registrován: 16 lis 2010 15:13

Re: Předovky

Příspěvek od spitamen » 27 črc 2015 09:28

tak pomaly zacinam obstaravat veci pre môjho deerhuntera..chystam sa ukuchtit si mazanie na flastre a ako som spravne predpokladal,narazil som na problem..tu u nas nemôzem nikde zohnat hovädzi loj na skvarenie..bitunky tu spracuvaju prasce..preto mam otazku na sefkucharov..skusal niekto z vas uvarit mazanie na flastre vceli vosk/jeleni loj v pomere 1:1?..existuje nejaka plnohodnotna prirodna nahrada za ten hovedzi loj?ak ano,aka?.diik...
webbot
Příspěvky: 28
Registrován: 23 úno 2015 19:48

Re: Předovky

Příspěvek od webbot » 27 črc 2015 13:19

No nevím, asi jsem mel s lojem štěstí > hned v prvním řeznictví jsem ho koupil. Podle mne to musí byt opravdové řeznictví a ne prodejna která jen přeprodává balené maso. :) Cca půl kila mě vyšlo na 12 korun.

Jinak viz diskuze výše > ano, myslel jsem nějakou zkoušku. S tou tormentací jsem to popletl.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 27 črc 2015 19:52

Měl sis koupit co měli a vyškvařit. Potom to vrazit do lednice ve flašce na zavařování, ale až to je studený, nejlépe druhý den ráno. Vydrží ti to dloooouho. Ale můžeš to nastavit vepřovým sádlem, bude toho víc.
Uživatelský avatar
Kavy
Příspěvky: 2858
Registrován: 24 bře 2009 19:52

Re: Předovky

Příspěvek od Kavy » 27 črc 2015 20:38

Odzkoušel jsem provizorně samotné vepřové sádlo co mám na chleba a pod řízky.
Stuhlé kusy jsem položil do krabičky na střely, krabičku položil na PC a chvíli hrál The History Channel: Civil War
Obrázek
Po chvíli paření se sádlo na počítači rozpusilo a proteklo mezi střely.

Protože bylo ten den teplo,sádlo bylo náchylné na rozpouštění při manipulkaci v ruce. Na horké zbrani téměř teklo už přiložením k ústí hlavně.
Protože nepoužívám ucpávky apod,tak jsem spodní část střely před vložením do zbraně otřel o hadr,abych sádlem příliš neznehodnotil střelných prach.
Sádlo fungovalo na 100% , po naklepnutí střely šli střely tyčkou natlačit na prach pouze rázným tlakem rukou na nabiják i po třiceti výstřelech.A ruce jsem měl hladké jako miminko.
Jako rychlou náhradu mohu sádlo jen doporučit :-)
Odpovědět