Jake pusky pouzivaji odstrelovaci?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od silhouette » 12 čer 2015 06:14

Pokud to uvedeni nevyhod velkyho zvetseni bylo na me (vyhody priblizeni jsem uvedl) tak jak jsem psal, je to o vkusu. Nic proti nemu nemam. At si kazdej piridi ci vyhovuje. Mensi zvetseni jsem uvedl zamerne proto, ze i s maximalkou kolem 10-15x (pokud mas dobrej kriz) se daj ty desitky v pohode na 300m nastrilet a v negativnim pistolaku-tim mysleno bylej stred, to v nem udrzis treba do 500m. Proste tu byl vznesenej dotaz od patrne zacinajiciho strelce, a i prey Tvuj nikym nespochybnovany um by mohl nabyt dojmu, ze proste musi jit cestou pozorovaku s osnovou (tim myslim puskohledy s max 50x atd).
Da se dobre strilet jak se strednim, tak s velkym zvetsenim, opet uvadim ze dulezitr je, co komu vyhovuje. S krizem typu Mil hash se ztotoznuji, mam MP 8, coz je obdoba s teckou ve stredu,kolem vilno a navazuje dilcova osnova, a nemuzu si stezovat. A to rozmezi 9-36x je absolutne dostatecne, na tech 500m pri 21,5-24x ty diry v bilym vidim taky

Ale zacatecnik si mozna nemuze nebo ani nechce koupit flintu/sklo/ vse potrebne za 200tis a vyse

Kazdopadne se s nikym nehodlam dohadovat ze vetsi je lepsi, to at posoudej zensky


JR
Příspěvky: 403
Registrován: 23 lis 2007 00:05
Bydliště: Čechy

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od JR » 12 čer 2015 21:57

Svádíš střelbu do jinýho terče na optiku? Jde o chybu střelce. Ne skla. O tom nemá smysl se bavit. Nástřel p. Soukupa sem nikdy neviděl, ale věřim, že je nádhenej. Zpětnej ráz je součástí výstřelu. Záleží na tvojí poloze, jak ho zvládneš. Je pravda, že se špatnou polohou ti může puška uskočit k sousedovi do terče. Ale to je chyba střelce, ne optiky. O důvod víc, proč na tom zapracovat...
Nikomu nechci kecat do toho, čim bude střílet. Na to si stejně musí každej přijít sám. Snažim se předávat zkušenosti, který sem si na vlastní kůži vyzkoušel a taky se tu snažim vysvětlit proč. Mnoho cest se mi po čase ukázalo jako slepá ulička. Proto o nich píšu. Třeba někomu ušetřim čas a peníze, nebo ukážu směr - pokud ho zajímá opravdová precize. Ale když tu Ares napíše zavádějící text - holou větu bez dalšího vysvětlení, která začátečníky jenom zmate, tak se ozvu. Kdo nevěří, zkuste se podívat na výsledovky velkejch závodů - třeba Fclass - to je ultra precize a uvidíte, že svět se ubírá směrem k větším zoomům. Ano, dá se nastřílet i s nižšim zvětšenim, ale s většim se takovýho výsledku dosáhne snadněji.
Balda psal, že se mu to i s dvacítkou motá po desítce. Ale hejbe se to všem. O tom to neni. Puška se nehejbe jen na BR stojanu. Jde o to ten pohyb vnímat a včas odmáčknout - a to se ti s velkym zvětšenim povede líp, protože ten pohyb je větší. To je podle mě cesta. Rozhodně tim nemám na mysli, že začátečník potřebuje výbavu, kterou mám já. Ale pokud ho začne bavit dělat čim dál tim menší díry, bude tohle směr, kterym se bude pravděpodobně ubírat. Pokud si bude jen chtít občas zastřílet, vystačí si i se základem. Já slídim po internetu, hledám informace, konzultuju je s top střelcema u nás a ty, co mi dávaj logiku pak zkoušim praktikovat. To samozřejmě stojí hodně času a peněz. To je směr, kterym se ubírám a zatim mi to docela vychází.

JR
silhouette
Příspěvky: 248
Registrován: 26 čer 2011 09:32

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od silhouette » 13 čer 2015 08:33

Samozrejme to co pises ma hlavu a patu. A navic kazda myslenka je vysvetlena-dobre pro vetsinu ctenaru. Samozrejme optika je velmi dulezita vec, co spojuje terc a trelce, kdyz to vidis lepe, tak strilis lepe, o tom zadna. Jak sem uvedl, jde dobre nastrilet s "malym" zvetsenim, ale s vetsim to asi zvladne clovek lepe. Hranice se porad posouvaj, desitky jsou mensi, vzdalenoati na ktwry je clovek schopnej trefit jsou delsi. Moznost vybaveni zacina byt siroka. Uz se clovek nemusi spolehat jen na seriovky ale i v CR se da nechat postavit slusna flinta a prebit dobrej naboj. Jen ty civilni strelnice chybi! Tedy tech par do 300m, jedna 420m a 2x za rok (lwtos 1x) plesivec neposkytujou dostatek vyziti. Slovensko je tady ze zapadu kur*a daleko. A ono mit spickovou flintu, dobrei naboj a vexet ze na 300m se ti potkavaj rany, kdyz to nekazi strelec nebo poryv zacne bejt nuda. Proto se asi zacinaji, nebo zacnou rozmahat souteze "taktickeho" typu, kde neni az tak extreme podstatna presnost, ale jak si clovek poradi se sracima polohama a jak umi strilet. Na to pak bohate staci slusna seriovka, kterou ma vetsina lidi a sklo 4-16x napr. Protoze vetsina lidi ma prave takove zbrane a vedi, ze dneska kdyz pojedou na soutez, i kdyz muzou bejt spickovy strelci, na specialy pro BR vleze co jsou pozlozeny nejakym lesenim a spoustu bagu se nechytaj. A proto taktika, kde 10kg flinta s 60x sklem je stejnej handicap, jako 10x na tikka t3 na ceskejch fclass na 300m.
Uplne sem sice odbocil, ale to jen pro vetsi prehled.

T.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od Ares » 13 čer 2015 09:21

Holt střílíme každý jiný typ střelby a mě osobně přijde strelba s 50x zoomem na 300 jako dost zbytečný overkill. Možná kdyby jsi střílel na špejle a měl je přestřelit, tak by se to zvětšení dalo pochopit. Pokud ale někomu přijde 50x na 300m ''tak akorát'', tak opravdu nevím, co si chce přitáhnout na kilometr. Teoreticky poměrově tak 150x?
qwer
Příspěvky: 373
Registrován: 07 říj 2006 15:38

Re: Jaké pušky používají odstřelovači?

Příspěvek od qwer » 15 čer 2015 22:16

Při honbě za co největším zvětšením bych rád upozornil na poměrně důležitý parametr a tím je aspoň u mne velikost výstupní pupily. Jinak řečeno, když je střelec mladý, bez očních vad a řekněme do 45let věku, může koukat vším co ho napadne. S přibývajícím věkem to už je trochu jinak, klesá schopnost oka pobrat ty malé průměry pupil okolo 1,3mm a rychle dochází k únavě zraku. Proto pohled do slabší optiky např. 20x50 kde je paprsek pupily 2,5mm působí na oko jako balsám. Používám puškohled 36x42, pupila 1,17 a ne vždy jsem spokojen. Chyba není v puškohledu ale v mém zraku, je tam limit s kterým musím počítat. Dobře se mi střílí s jiným puškohledem, již zmíněným 20x50. Tak to jen můj osobní názor k optikám bez ohledu na čem jsou namontovány.
Odpovědět