Flobert munice na malorazkovych zbranich

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
hanz

Flobert munice na malorazkovych zbranich

Příspěvek od hanz » 20 črc 2005 12:51

Zdar vsichni
Nekde jsem cetl, ze se da na nalorazkovych zbranich pouzivat flobert munice! Co je na tom pravdy? Diky za odpovedi, Honza


Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 20 črc 2005 13:11

Pokud máš na mysli šestky flobertky tak to samozřejmě jde, jen to tak trochu nemá smysl… Čtyřka ti propadne hlavní ven. Problém je v tom, že flobertka vystřelená z malorážky nemá 7,5J, ale až 40J a navíc je výstřel mnohem hlučnější než když vystřelíš shortku. Vypadá to nepravděpodobně, ale je to tak. Když vezmu v úvahu že cena náboje je vyšší než .22LR nebo .22short, přesnost je o dost horší a do většiny zbraní jí budeš muset cpát přímo do komory ručně, pak nevidím důvod proč flobertky střílet. Snad jen proto že nešpiní tak hrozně jako shortka. Pokud ovšem máš doma plný muničák flobertek, věz že je z malorážky vystřílet můžeš.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 20 črc 2005 13:17

Pozor,když jich vystřelíš hodně,můžeš si vypálit komoru.Potom budeš mít problémy s vytahováním nábojnic .22lr.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 črc 2005 13:18

Popravde, nemam s tim pranic zadnou zkusenost... a vubec se mi to nechce zkouset (jelikoz se bojim, ze mi strela nevyletne a zustane v dlouhe hlavni).

Dedku.. tys to zkousel nebo teoretizujes?
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 20 črc 2005 13:50

Samozřejmě že zkoušel, jinak bych asi nevěděl že hluk výstřelu je silnější. Bát se nemusíš, střela vyletí spolehlivě. Jak už jsem jednou psal, mám Marlin Model 981 a ten díky trubicovému zásobníku dokáže střílet jakýmkoli střelivem v ráži .22, tedy kromě magnumu, ten se pochopitelně do komory nevejde. Vypalování komory je samozřejmě možné u výkonných ráží, ale u flobertky a shortky je to hloupost. Výrobce u 981 výslovně povoluje střelbu střelivem kratším než je nábojová komora.
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 20 črc 2005 14:09

U tak slabých ráží je to nesmysl, ale například u 38spl a 357M je nebezpečí, že střela se na těch pár milimetrech rozdílu rozběhne natolik, že způsobí opotřebení/roztržení rámu (minimálně zlikviduje nákružek v komoře válce) i když je povoleno střílet obě ráže.

Mě se kdysi něco podobného stalo u mého prvního 357M revolveru těsně po revoluci. Mluvil jsem s mým pruškařem, a ten mne krom jiného varoval abych například nikdy nestřílel malorážkové náboje z delších komor. Hrozí prý stejný jev.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 črc 2005 14:15

Aha. No tak fajn. Ale tvoje hlaven je okolo 20" ne? Ja mam 24"! Nevim... je to rozdil. Radeji to zkouset nebudu. Nemam cas vyndavat olovo z hlavne :-) Ale zajimava informace!
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 črc 2005 14:19

HanuIv píše:U tak slabých ráží je to nesmysl, ale například u 38spl a 357M je nebezpečí, že střela se na těch pár milimetrech rozdílu rozběhne natolik, že způsobí opotřebení/roztržení rámu (minimálně zlikviduje nákružek v komoře válce) i když je povoleno střílet obě ráže.

Mě se kdysi něco podobného stalo u mého prvního 357M revolveru těsně po revoluci. Mluvil jsem s mým pruškařem, a ten mne krom jiného varoval abych například nikdy nestřílel malorážkové náboje z delších komor. Hrozí prý stejný jev.
U 38Spl a 357Mag je to znama vec. Paradoxne slabsi 38Spl ma navic jinej prach co hori rychleji... ma ho v sobe take mene ... nez 357Mag. Ale u tech malorazi bych se nebal. Jedine ceho se obavam je, uviznuti strely v dlouhe hlavni.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 20 črc 2005 14:43

Andy píše:Aha. No tak fajn. Ale tvoje hlaven je okolo 20" ne? Ja mam 24"! Nevim... je to rozdil. Radeji to zkouset nebudu. Nemam cas vyndavat olovo z hlavne :-) Ale zajimava informace!
Hlaveň mám 22“, ale klidně to můžeš zkusit, protože už jsem flobertku vystřelit i s ZKM s hlavní o 2“ delší. Po první ráně ti bude jasné že tam ta střela rozhodně nezůstane… U revolveru je to zase trochu něco jiného, ale řeč byla o malorážkách.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 20 črc 2005 15:09

Rec byla a je o dlouhych malorazkach....

Ja prave ZKM mam. No tak jo... nekdy to zkusim. Co presnost? Asi spatna ze? Za prve bych odhadoval ze netesni naboj v komore... vlivem nizkych tlaku... (proto mozna ta vetsi rana) a za druhe prach vyhori rychle, a pak strela jiz dlouhou drahu brzdi.

Jak je to v praxi?
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 20 črc 2005 20:33

Takže – největší naměřená rychlost flobertky z malorážkové pušky 268 m/s, průměrná 255 m/s (38J) Rozdíl mezi 22“ a 24“ hlavní naprosto zanedbatelný. Shortka létala z ZKM průměrně rychlostí 264 m/s (64J). Marlin byl o 8J výkonnější, nábojnice se v něm dokázala očividně lépe přizpůsobit komoře. Jen pro srovnání – z 6“ zaneřáděného revolveru byl průměrný výsledek flobertka 189 m/s (21J) shortka 144 m/s (19J), což mě překvapilo, ale je to zřejmě způsobeno pomalým hořením prachové náplně. Přesnost relativně bídná, střela flobertky je příliš lehká a nestabilní. Na 50 metrů jsem neudržel rozptyl v černém vzduchovkového terče, což u shortky nebyl problém. Jednoznačně z toho vyplívá že prachová nálož ve flobertce spolehlivě vymete střelu i z 24“ hlavně bez sebemenších problémů.
Přílohy
DSCF1037.JPG
.22 flobertka - ZKM
bendy

Příspěvek od bendy » 25 črc 2005 18:50

Můžu vědět víc o tom chronometru?Co to stojí,kde se to kupuje a jakým způsobem (v praxi) to měří?Odkud jsi?Mimochodem,ještě by mě zajímala přesnost měření..Dík
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 25 črc 2005 20:15

Fakt zajimavy. Diky Dedku Plesnivaku :-)
Tyhle chrony ani neznam.
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 26 črc 2005 08:59

Takže začneme, jsem z Prahy, tuhle hračku si můžeš pořídit za cenu kolem 3500Kč a dá se koupit na http://www.vmcustom.cz/ Pokud se ti nechce do Blížejova, pošlou ti jí na dobírku. Václav často jezdí i do Prahy – vozí sem zbraně a má tu dceru s rodinou. Je pravda že si musíš obvykle chvilku počkat, pár měsíců pro něj není žádná doba… (doufám že to nečte a nepozná mě :wink: ) V praxi to měří tak, že vezmeš bouchalo, střelíš do vymezeného prostoru a hradlo ukáže rychlost střely. Jednoduché jak facka… Má paměť na 99 ran v 9 sériích a pamatuje si je i po vypnutí a rozsah měření je 6,5 až 3000m/s. Navíc vede i statistiku střelby (průměrná rychlost, nejvyšší a nejnižší rychlost, mezní rozsah, standardní odchylka, duplexní rychlost). Napájení 9V baterkou. Jediná nevýhoda jednoduchých hradel je nutnost dobrých světelných podmínek. Ideální je měřit přes den při zatažené obloze. Při přímém slunečním světle hrozí odraz paprsků od lesklého pláště (u střel potažených například teflonem to nehrozí) a tím zvýšená nepřesnost měření. Dá se to ovšem vyřešit načerněním střel fixou. Uvnitř je třeba vytvořit dobré světelné podmínky pomocí přídavných zářivek. Dá se sice koupit i speciální příslušenství pro vnitřní střelnice, ale je to zbytečné a dvě žárovky ho nahradí. Rychlost měří jednočip na principu přepočtu času za jaký vrhne kulka stín na dvě optická čidla při definované vzdálenosti mezi nimi. (u profi strojů je jich i víc a počítá se průměr) Pro jednočip který dokáže kontrolovat změnu stavu v řádech milionů za sekundu je kulka letící rychlostí 1000m/s pomalá jak šnek (pokud ho ovšem netrefí, pak obvykle změní názor a naštvaně se rozprskne po okolí :) ) Přesnost je tudíž značná a profi hradla měří i na setiny. Tuhle hračku jsem si koupil pro doma abych při přebíjení měl kontrolu nad každou novou dávkou a nemusel pořád jezdit na střelnici. Nečekal jsem nic převratného, ale příjemně mě překvapila. Pří porovnání s přístrojem desetkrát dražším, byl rozdíl při použití ráže .223Rem maximálně 6m/s což je vzhledem k rychlosti 980m/s celkem zanedbatelné. U 9mm Luger a .45ACP byl rozdíl naprosto nepatrný. Jinak není problém měřit i rychlost kamene z praku, šípu nebo brokového shluku. U broků se ovšem musí počítat s větší nepřesností, protože první brok letí trochu rychleji než hlavní brokový shluk. Uff, končím, pokud jsem na něco zapomněl, klidně se zeptej.
Odpovědět