Gewehr 88

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Jim
Příspěvky: 738
Registrován: 05 bře 2007 20:30

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Jim » 23 bře 2015 22:39

Digitální váhu jsem kupoval pro sběratele mincí, dodnes funkční, váží stejně, tedy nemění hodnoty na rozdíl od váhy, co jsem dále koupil na Aukru za 2 stovky. Zdůrazňuji-důležité je, aby stejnou hmotnost ukazovala pořád stejně, jinak je na prd. Ta z Aukra není k ničemu. To neznamená, že jiné budou taky aušus. Ale ta druhá moje není na nic.
Jinak samozřejmě záleží na každém jednotlivci, nakolik je šikovný a jaké má možnosti. Já kupoval pouze tu váhu, prach, střely a zápalky. Ostatní jsem si vyrobil sám. Samotné přebíjení zvládne každý normální člověk. Tedy podle mého měřítka. Jakékoliv strašení dopředu tady, že to není jednoduché, nemá opodstatnění. Pokud člověk není lempl, tak to jde bez problémů. Mě osobně se přebíjení do G88 vyplatilo, nábojnice jsem sesbíral na střelnici, zápalka stojí cca 0,6 Kč. Střela asi 5 Kč, prach tak cca 3 Kč. Náboj tedy do 9 Kč. Takový nikde nekoupíte ani náhodou. Možná se ceny jednotlivých komponentů budou dnes už lišit, já už cca 4-5 roků nepřebíjím, flintu jsem se vším prodal. Pokud k tomu má člověk ovšem odpor, nemá smysl, aby se tím zabýval. Musí to člověka bavit a musí mít k tomu taky motivaci. Já měl dvě, bavilo mě to a šetřil jsem peníze.
To, co jsem uvedl, je pro přebíjení 8x57JS. Přebíjet tímto způsobem pistolové střelivo, které stojí zlomek ceny puškového nemá smysl. To už chce opravdu komplet vybavení, aby to odsýpalo. Já přebíjel vždy tak max 40 ks. To mi pro střílení stačilo.


Času dosti mám, trpělivost musím míti.
WiLLiS
Příspěvky: 13
Registrován: 17 bře 2015 21:11

Re: Gewehr 88

Příspěvek od WiLLiS » 24 bře 2015 07:39

Ahoj vsem :-)

open Diky ti za odkaz :-) uz to tam projizdim :-) Ale vetsinou se to zvrne se nekolikasetkusovy prebijeni.... Me opravdu staci max nanejvys 250 ran za rok (snad leda ze by me to casem chytlo vice :D ). Je tam spousta informaci a myslim ze tam by mi mohl nekdo v budoucnu poradit


xB.H Prave tu presnost chci take overit a take stalost jak pise kolega Jim


Jim Diky za velmi ,,informacni,, prispevek :-) Jsem take dost zvedavej na tu vahu. Snad bude vazit dobre, kdyz ne tak to nebude tolik bolet a vyuziji ji i jinde :). nechci nejak machrovat ale mam se za celkem sikovneho kutila. Jinak mam strojarinu takze nic neni problem :-) Podle me jde o trpelivost, ucenlivost a peclivost. Jinak co si budeme rikat uspora by byla na 1. miste a myslim ze bych si s tim pekne vyhral :) Jinak jakou matrici pouzivat? Pouze tu s kalibraci krcku nebo s kalibraci cele nabojnice? Lepsi by byla asi ta, ktera kalibruje pouze krcek. Nabojnice by nemala byt tolik namahana. Ale presto, co kdyz nekde najdu nebo nekde zakoupim vystrelene hilzny. Lepsi by bylo je nakalibrovat cele a po vystrelu ze zbrane kalibrovat pouze krcek.
Take hodlam prebijet JS

SamuelColt1 Tak pane, pise se tu o Gew 88 a prebijeni. Vase prispevky nejsou vubec smerodatne. Neni v nich nic. Pokud neprebijite ani se jinak nezajimate o tuto zbran nemusite sem psat. Ci mate nebo nemate mistra ve strelbe me v tuto chvili absolutne nezajima. Zajimaji me zkusenosti a figle ostatnich. BuBuBU a arogance myslim neni zde na spravnem miste.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gewehr 88

Příspěvek od kentan » 24 bře 2015 12:53

Přebíjení lahvičkových nábojnic je složitější než přebíjení "trubek" ( třeba .38 SP, 45-70 atd.). Navíc u poměrně výkonnýho puškového náboje je nutný počítat s tečením materiálu nábojnice (prostě se vytahuje) a je nutný ji ořezávat na správný rozměr..... Samozřejmě, že lze spoust věcí ignorovat, zanedbávat a neřešit, případně dělat jen tak od oka, pak ale výsledek bude jen metání projektilů nazdařbůh směrem vpřed (v ideálním případě...), nikoliv něco, co by šlo označit jako přesná střelba. Nekalibrovat nábojnici ale jen krček je no extrémně méně chytrý nápad. Asi tak nějak.
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
WiLLiS
Příspěvky: 13
Registrován: 17 bře 2015 21:11

Re: Gewehr 88

Příspěvek od WiLLiS » 24 bře 2015 15:49

Ok dik, uz jsem si udelal takovy jednoduchy orezavac. Tak kazdy pise neco jineho. Nekdo kalibruje jen krcek kdyz naboje strili z jedne zbrane a pokud jsem to pochopil celou kalibraci udela po nekolika prebiti. Nekdo zase kalibruje kompletne ale na ukor zivotnosti nabojnice.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gewehr 88

Příspěvek od kentan » 24 bře 2015 18:59

Pokud není komora absolutně symetrická a bez sebemenší vady, tak vynechání rekalibrace nábojnice je cesta akorát k selhačům, špatnejm ranám a mizernýmu (žádnému ) nabití některých nábojů..... Pokud jednou rekalibruješ, podruhé ne, tak to jsou pokaždé trochu jiné náboje, jiné tlaky, jiné zaškrcení, jiné zásahy atd.. tedy jen metání střel směrem vpřed. V přebíjení budeš úspěšný jen tehdy, budeš-li všechny operace pokaždé dělat naprosto stejně (a budeš mít vhodné komponenty). Jinak doporučuju náboje kupovat....
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 24 bře 2015 20:15

No né že by to při srando-střelbě na 50m mělo nějakej vliv .... přece to metání směrem vpřed nám přináší tu zábavu, ne?

WiLLis: jestli do toho půjdeš, kup si asi ty celokalibrační (FL) matrice +mazadlo. Nábojnice seženeš vystřelené z jiné pušky, tak je stejně musíš celé překalibrovat. Když v tom později pojedeš víc, tak si když tak tu krčkovací matrici přikoupíš.

Na zápalkování je buď přípravek jako součást lisu, nebo zápalkovací matrice od LEE, nebo externí zápalkovačka - ta je ale drahá. V běžné sadě matric to není.

Mě osobně připadá přebíjení 8x57 jednoduché, jsou i horší ráže. Stačí ověřit si všechny informace, používat laborační tabulky výrobce prachu, a přesně vážit a přesně měřit. Nepřebíjet unavenej nebo ožralej. Výhoda této ráže je, že vše je normované, střelu koupíš, nábojnici zformátuješ, navážíš prach, usadíš střelu, vše pěkně po jednom a pomalu.

!! Pozor, přebíjení a staré flinty jsou návykové!! ... :) začneš s Gew88 a 8x57, a než se naděješ, budeš mít doma plné skříně i jiných věcí.
WiLLiS
Příspěvky: 13
Registrován: 17 bře 2015 21:11

Re: Gewehr 88

Příspěvek od WiLLiS » 25 bře 2015 08:32

Caooo, jojo uz jsem na ty matrice koukal a pokud do toho pujdu tak je vemu. Mazadlo. Melo by byt primo k tomu urcene nebo uzivate ruzne typy oleju, vazelin nebo jsem snad videl i vosk? Je mi jasne ze to musi byt primerene a ze nabojnice musi zevnitr zustat cista. Mohu snizit navazku udavanou vyrobcem? O kolik % nejvice?

Souhlasim s tema starejma flintama a navykovosti :D
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 26 bře 2015 21:27

Mazadlo na nábojnice potřebuješ speciální k tomu určené (LEE, RCBS, case lubricant - hülsenfett). Malá lahvička ti vydrží velmi dlouho. Jen se nakape trochu na hadr nebo savý podklad a hilzny se po tom lehce poválí. Pozor, aby ti nezůstalo moc mazadla na hilznách, zvláště v oblasti ramen a krčku, mohly by se ti promáčknout. Při formátování ve FL matrici je kontakt hilzny a matrice na velké ploše a bez mazadla se ti pušková hilzna zasekne v matrici.

Navážky, ... výrobce prachu vždy udává MIN a MAX navážku, a je zdravé se držet mezi těmito hodnotami, začít na MIN, případně zvedat. Jít pod MIN se nedoporučuje. Cesta na snížení je použití rychlých pistolových prachů a velmi malé navážky, ale to už je vyšší level přebíjení. Možná můžeš použít laborace pro 8x57 JR, je to ráže normovaná na trochu na nižší tlaky, a tedy šetřís svoje rameno a svou peněženku (méně prachu).

Ještě přidám jeden odkaz, je tam oficiální výklad zákona ohledně zbraní kat. D a nabývání a přebíjení střeliva, třeba tím přesvědčíš nějakého obchodníka ...
www.mvcr.cz/soubor/strelivo-pro-zbrane-kat-d-pdf.aspx
WiLLiS
Příspěvky: 13
Registrován: 17 bře 2015 21:11

Re: Gewehr 88

Příspěvek od WiLLiS » 26 bře 2015 23:34

Me napadlo nahradit lubrikant napr hydraulickym olejem nebo tak ale kdyz koukam lze jej sehnat i za 120. Dik za radu co se tyce prachu a hlavne za ten odkaz. V pondeli to zkusim a uvidim. Snad pochodim.
Uživatelský avatar
kentan
Příspěvky: 618
Registrován: 13 bře 2013 21:47
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gewehr 88

Příspěvek od kentan » 27 bře 2015 08:44

No, ta myšlenka náhrady "podobným" druhem mi nepřijde nešťastnější, zadek si taky neutíráš gláspapírem, když ti dojde papír toaletní, že. Oboje je sice papír, ale s poněkud jinejma vlastnostma, co pochopí i laik (přinejhorším ihned po použití). Hydraulickej olej bude vyšlechtěj k jiným účelům, než patladlo na nábojnice pro přebíjení....
http://www.kk8lir.com
Pořádná bouchačka je z oceli, dřeva a maximálně trocha mosazi.
WiLLiS
Příspěvky: 13
Registrován: 17 bře 2015 21:11

Re: Gewehr 88

Příspěvek od WiLLiS » 27 bře 2015 19:40

Ahoj Kentane,

to samozrejme,pokud tam ma byt tento olej tak je jasne ze jine typy se nedoporucuji. Ale muze byt jiny typ oleje take dobry. Uz to nebude papir treba 3. vrstvej ale 2 vrstvej jestli me chapes :D Nebo i naopak. Nedivil bych se kdyby nekdo pouzival olej ktery bude stat placnu 200Kc/L a bude lepsi nez parsetmililitrova tuba zacinajici nekde na tech 130Kc. Nejde mi o to si vrtat koleno za par kacek kdyz to vydrzi (obzvlast me) dlouho. Jde mi o to jestli nekdo neco takoveho zkousel popripade pouziva se stejnym vysledkem jako s doporucenym mazivem. Co by se mohlo popripade stat zvolenim jineho typu oleje popripade uplne bez oleje? :evil: Bez je mi asi jasne. Blbost to i psat. Nabojnice bude otlacena a orvana. Matrice budou jiste ztracet rychleji svoji zivotnost.Proste z toho nepujde strilet..... Ale co kdybych to testnul? Lze po prebiti 1 naboje poznat rozdil v olejich? Co se teda tyce vizualni kontroly nabojnice? Je hrozne velke mnozstvi typu oleju (silikonovy,konzervacni,automobilovy,hydraulicky a dalsi mraky coz je zbytecnost psat) a myslim si ze nejaky musi byt aspon nejblize tomu, ktery je k prebijeni urcen. Uz se v tom asi dost rejpu. :oops: Je mi jasny ze kdyz je v aute 12V zarovka ze s 24V ktera vypada stejne to asi svitit nebude ale i presto..... zkousel nekdo experimentovat s oleji? :shock:


Jinak jeste jednou dekuji uzivateli Wdog za ten odkaz..... ikdyz na to cumim jako blazen ze je to vubec mozne... Snad mi to bude platny kdyz je takovy zakon :) jsem zvedavej co mi ten ve zbranich a strelivu rekne. :roll: A jestli ne tak volame na ministerstvo :D
Jinak na tech strankach jsem nasel jeste neco obdobneho

http://www.mvcr.cz/clanek/zbrane-podleh ... 09Nw%3D%3D

Mejte se vsichni 8)

Zdarec :wink:
Wdog
Příspěvky: 100
Registrován: 27 črc 2010 13:37

Re: Gewehr 88

Příspěvek od Wdog » 27 bře 2015 21:44

Jo, je to štěstí, že na MVČR na zbraních jsou takoví progresivní a nebojí se zveřejňovat tyto výklady. Jinak totiž na místních odděleních PČR pro zbraně převládala lidový tvořivost, co se týče výkladu zákona o zbraních. To stejné u obchodníků.

Jinak všichni obchodníci teď musí používat elektronický on-line registr na prodej zbraní a střeliva CRZ. A údajně je tam "kolonka" i na prodej střeliva majiteli historické zbraně. Údajně.

K těm olejům. Je to myslím trochu jinak. Ten olej nemá snižovat opotřebení (mosazná nábojnice neopotřebuje ocelovou matrici, železné nábojnice se nepřebíjí), ale olej má snižovat tření, aby se nábojnice nezasekla v matrici. Těsně tam na sebe přiléhají velké povrchy, a ty se jaksi "přilepí" bez lubrikantu. Když tam dáš olej, je možné, že tu přilnavost nábojnice ještě zvýšíš díky olejové viskozitě, v případě více oleje zdeformuješ nábojnici dovnitř, to je nevratné. Samotné originál mazadlo na nábojnice je tuším na vodní bázi. Není olejové. To je vlastně jako lubrikační gel na sex, kurňa. No nevím, ten sem na přebíjení ještě nezkoušel :D

Ale ta lahvička (tuba) originál mazadla ti vydrží opravdu dlouho, řádově roky. Stačí trošičku. Bez mazadla či s nevhodným olejem se ti hilzna sekne v matrici, a to je problémek. Zabereš silou, lis to vydrží, ale u zaseklé hilzny si urveš okraj nábojnice v shellhoderu, příp i okraj shellholderu. Pak tu hilznu budeš tahat ven řádově hodiny, nejspíš. Raději si to za těch 130,- kup. 8)

Ještě jedna rada. Jestli umíš číst po americku, a půjdeš teda do přebíjení, sežeň si třeba knihu Richard Lee: Modern reloading. Staré vydání z roku 2003 bude asi zadara stažitelné někde na netu, a nebo si kup nové vydání v knižní podobě. Má to Štrobl za šest kil. Je to celkem podrobná a kvalitní knížka.
666karel
Příspěvky: 179
Registrován: 29 led 2011 20:35

Re: Gewehr 88

Příspěvek od 666karel » 28 bře 2015 17:45

na krčky používam grafit od imperialu a na kalibraci sprej frankford. opravdu nemá cenu vymejšlet vymyšleny a šetřit na špatnym místě
COOK
Příspěvky: 386
Registrován: 27 čer 2010 20:16
Bydliště: j.Mor.

Re: Gewehr 88

Příspěvek od COOK » 28 bře 2015 21:20

Wdog píše:.....nabývání a přebíjení střeliva, třeba tím přesvědčíš nějakého obchodníka ...
http://www.mvcr.cz/soubor/strelivo-pro- ... d-pdf.aspx
Nó hurá! Konečně nemusím s derringerem přepadávat myslivce a krást jim jejich náboje. Stejně tuhle ráži měli jen někteří, takže mám teď plno nábojů, co mi k ničemu nejsou...

Ad mazadlo, zvláštní na něm musí být to, že nevzlíná jako oleje, takže se kapilárama nedostane na zápalku ani prach.

A není rozumnější koupit matrici bez celo-kalibrace a tuhle dokoupit teprve až se možná začne něco kakat?
neznalek001
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2015 08:24

Re: Gewehr 88

Příspěvek od neznalek001 » 20 dub 2015 17:02

Zdar chlapi, nevíte jestli jde někde sehnat repliku některého z druhů bajonetu na Mauser 1888?
Případně nemáte někdo výrobní výkresy? Nejsnáze na Erzatz Bayonett? Ten by šel do začátku vyrobit nejsnáze.
Odpovědět