Obranny sprej od 18???

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Lynx

Obranný sprej od 18???

Příspěvek od Lynx » 16 úno 2007 22:32

Vážení ozbrojení přátelé!
Moje přítelkyně mi dneska říkala,že měli ve škole jakousi besedu,kde jim besedoval nějakej renomovanej kriminalista o drogách,feťácích,prostituci a mimo jiné i o znásilnění. Zarazilo mě ale,když mi povídala,že onen kriminalista vykládal, kterak smí pepřové spreje pro osobní ochranu používat až od 18ti....nějak mi to nejde do hlavy,protože takovej sprej si může přeci koupit i dvanáctiletej kluk. Proč, když můžou v kabelkách nosit různý deodoranty,by nemohly mít i pepřák...? Nevíte o tom někdo něco?


Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 17 úno 2007 00:03

je to blbost :wink:

"kriminalista" povídá nesmysli a nezná zákony :?
cmk
Odborník na zbraně
Příspěvky: 624
Registrován: 17 srp 2005 09:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od cmk » 17 úno 2007 10:57

Je to jasne dano zakonem - paklize neko tvrdi, ze nejake zbrane mohou u sebe lidi mit az od 18ti, pak mluvi o zbranich kat. D a dle zakona:

Zbraněmi kategorie D jsou
a) historické zbraně,
b) zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů,
c) palné zbraně určené pro střelbu náboji typu flobert s energií střely na ústí hlavně do 7,5 J,
d) plynové zbraně na vzduchovou kartuš,
e) plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J,
f) expanzní zbraně a expanzní přístroje,
g) mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
h) znehodnocené zbraně, na kterých byly provedeny takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
i) zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň částečně vnitřní konstrukci zbraně, a
j) zbraně neuvedené v kategoriích A až C.
Lynx

Příspěvek od Lynx » 17 úno 2007 11:07

v bodu "F" se píše "expanzní přístroje" . Je ten sprej podle litery zákona expanzní přístroj? Omluvte mě,ale v tomhle nejsem zrovna zběhlej....
yuras
Příspěvky: 26
Registrován: 09 lis 2005 22:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od yuras » 17 úno 2007 12:47

hledal jsem v zakone 119 a rekl bych, ze "je to tam":
§ 1 Předmět úpravy
(1) Tento zákon upravuje kategorie střelných zbraní (dále jen
"zbraně") a střeliva,........ atd.

v priloze 1) k zakonu:
1. Střelná zbraň - zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie při výstřelu, zkonstruovaná pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost.

...cimz peprovy (a jiny sprej) patri do kat.D - od 18let.
Lynx

Příspěvek od Lynx » 17 úno 2007 23:54

taže mám vlastně v koupelně na stolku spoustu zbraní,z nichž většinu jsem si pořídil nelegálně,protože mi ještě nebylo 18......zajímavé jsou české zákony...klasickej deodorant je totiž taky "zkonstruovaný pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost"....
Lynx

Příspěvek od Lynx » 18 úno 2007 12:02

"1. Střelná zbraň - zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie při výstřelu, zkonstruovaná pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost."

Řekl bych,že když se slovo od slova projde tahleta věta,tak tam najdeeme slovo VÝSTŘEL. Ale v případě spreje přeci nejde o výstřel,nýbrž jen o jakýsy "výstřik". Zajímalo by mě,co je podle zákona tedy výstřel....
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 18 úno 2007 19:34

u nás zákon upravuje pouze střelné zbraně (zákon 119) žádné jiné...a připadá vám sprej jako střelná zbraň? :lol:


2yuras máš tedy zajímavé dedukční schopnosti :roll: nicméně nechápu jak jsi k tomu názoru dospěl :shock:
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 18 úno 2007 19:42

2Lynx já nevím co řešíš prostě je to blbost......obrané spreje, teleskop, nůž, paralizér atd.. jejich nošení a držení u nás žádný zákon neupravuje. Občas se, ale stane že v některých obchodech v prodejních podmínkách určitý věk pro danou věc, ale to je pouze jejich věc nařízeno to nemají.
Lynx

Příspěvek od Lynx » 18 úno 2007 22:15

Lada: neřešim,netankuje mě to. jen mě zaráží, do jaké míry naši strážci zákona zákonůznalí...a myslel jsem že je to celkem zajímavé téma k diskusi.Když už pro nic,tak aspoň pro zasmání...
bublich

Příspěvek od bublich » 18 úno 2007 23:41

Spadá tam také stříkací pistole na barvu(a jinné projektily),ta vyhovuje tvarem i názvem.
yuras
Příspěvky: 26
Registrován: 09 lis 2005 22:35
Bydliště: Praha

Příspěvek od yuras » 18 úno 2007 23:59

Lynx píše:taže mám vlastně v koupelně na stolku spoustu zbraní,z nichž většinu jsem si pořídil nelegálně,protože mi ještě nebylo 18......zajímavé jsou české zákony...klasickej deodorant je totiž taky "zkonstruovaný pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost"....
omlouvam se, prve jsem necetl uplne pozorne a byl jsem trochu mimo tema :oops:
peprovy sprej by mel byt na stejne urovni s plynovou pistoli (kat.D) - jen je u kazdeho pouzit jiny mechanizmus k 'vystreleni' peprove latky.

opet zakon 119/2002, priloha prvni:
5. Expanzní zbraň - střelná zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou.

pokud ti jeste nebylo 18, pak te to (ne)omlouva :lol:
- deodorant neni konstruovan jako zbran, i kdyz se tak da pouzit
- kuchynsky nuz neni konstruovan jako zbran, i kdyz se tak da pouzit
- zidle neni konstruovana jako zbran, i kdyz se tak da pouzit
- peprovy sprej neni konstruovan jako deodorant, i kdyz se tak da pouzit :roll:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 19 úno 2007 17:42

Z hlediska zdravého selského rozumu to nemůže být "střelná zbraň", když to nevystřeluje žádný projektil. Otázka, jestli náplň pepřáku může být považována za "projektil", se mně osobně jeví být tak akademická, že se jí vůbec nemá cenu zabývat (předpokládám, že na takto vysoké úrovni by se danou problematikou nezabýval ani soud). Z toho titulu, že to vyletí ven a chvíli to letí vzduchem, by to samozřejmě projektil být mohl, ale...
Podle mého názoru pepřák nemůže být ani expanzní zbraň- to prostě logicky nezdůvodníte (před zákonem možná ano, ale před rozumem ne).
Ovšem má-li někdo pochybnosti, neváhejtež se obrátit na Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva- to je v ČR jediný subjekt, oprávněný v této věci závazně rozhodovat (že, pane plk. Kremle :twisted: !). Budete-li mít v ruce jejich písemné stanovisko, teoreticky by neměly být přípustné žádné další dohady, ať už bude jakékoli (že, pane plk. Kremle :twisted: !).
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 19 úno 2007 20:20

Chjo yuras si nedá pokoj a nedá :D

Já fakt netuším kde ty na to chodíš já bych to v zákonu o střelných zbraních nenašel a ani by mě to nenapadlo tam hledat.

Proč by měl být pepřák na stejné úrovni jak plynovka? dyť to nedává smysl:
Jaký mechanizmus je použit k onomu vystřelení (což je už úplná blbost) :?: . Dyť je to jako u každého jiného spreje, já měl vždy za to a viděl jen takový sprej co stříká dráždivou látku kde je použito jako nosného média vody, pěny atp.. ale jestli ten tvůj tohle střílí..... :lol:

opet zakon 119/2002, priloha prvni:
5. Expanzní zbraň - střelná zbraň, jejíž konstrukce vylučuje použití kulového náboje nebo náboje s hromadnou střelou.
A opět je tam psáno střelná zbraň a pepřák opravdu nic nestřílí....


tak když už jsme u těch paragrafů snad už to bude pochopitelnější cože to ta expanzní zbraň vůbec a jaké střelivo se do toho šupe:

ZÁKON
ze dne 18. května 2000
o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů a o změně zákona č. 288/1995 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o střelných zbraních), ve znění zákona č. 13/1998 Sb., a zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů


2) Druhy střelných zbraní a jejich částí, které podléhají ověřování, (dále jen "stanovené střelné zbraně") jsou
a) palné zbraně,
5) kterými jsou
11. expanzní zbraně, kterými jsou akustické zbraně, plynovky6) a zbraně na granule,

3) Druhy střeliva9) a jeho částí, které podléhají ověřování, (dále jen "stanovené střelivo") jsou
c) střelivo pro expanzní zbraně, kterým jsou
1. průmyslově vyráběné akustické nábojky,
2. průmyslově vyráběné plynové nábojky,
3. průmyslově vyráběné nábojky s granulemi,


Co je to střelivo podle Zákona 119/02 Sb.

Nábojka - celek určený ke vkládání (nabíjení) do expanzní zbraně, expanzního přístroje nebo zvláštní zbraně, skládá se z nábojnice, zápalky nebo zápalkové slože, může obsahovat výmetnou náplň, granule nebo chemickou dráždivou látku.


No každopádně pokuď si někdo není jistý a domnívá se že pepřový sprej by mohla, být či nejspíše je střelná zbraň patřící do kategorie "D" a nerad by se případně dopustil nedovoleného ozbrojování a dostal se tak do konfliktu se zákonem ať kontaktuje Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Tam vám zajísté poradí a případně vám za úplatu (350,-) i vaši zbraň v podobě pepřáku ověří (350,-).
PS: kdyby tam někdo šel si nechat svoji "pepřovou zbraň" ověřit, prosím vemte kameru a natočte to jak se budu tvářit, vcelku by mě to zajímalo.
Lada
Příspěvky: 295
Registrován: 06 říj 2005 13:10
Bydliště: Near Brno

Příspěvek od Lada » 19 úno 2007 20:25

Lynx píše:Lada: neřešim,netankuje mě to. jen mě zaráží, do jaké míry naši strážci zákona zákonůznalí...a myslel jsem že je to celkem zajímavé téma k diskusi.Když už pro nic,tak aspoň pro zasmání...
Tak to pak jo, mě to od tebe vyznělojako spíš otázka...

Zdřejmě toho kriminalisty doučoval sám velký pl. Kreml :? :lol: celkem by to tomu odpovídalo.
Odpovědět