Predovky

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 13 bře 2015 17:38

Na tom YouTube - Midway - je postup, jak opravit zlomenou pažbu. Prohlídni si všechny videa od tohoto puškaře, jistě to najdeš. Nejen, že to slepil, ale vložil do obou částí čep. Mám dojem, že to byla závitová tyč natřená nějakým kvalitním lepidlem.

tady je to video:Gunsmithing - How to Reinforce the Wrist of a Rifle Stock
Naposledy upravil(a) blecha.z dne 14 bře 2015 09:13, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Předovky

Příspěvek od molegabet » 13 bře 2015 17:41

Granát píše:A pocit, pokud to tou tormentací projde, že to zase bude žít a že jsem tomu pomohl je to, co mě k tomu všemu vůbec pudí. Což je tedy změna, protože původně jsem chtěl něco levného a účinného a zastřílet si nějak ::))) A pokud neprojde tormentací, tak ji zavěsím na zeď a mrknu třeba po další. Možná mě to začne bavit.
Tak to je ale jiná! :!: :!: :!:
Odrazovali jsme tě, protože jsi nám asi všem přišel právě naladěný ve stylu "něco levného a účinného a zastřílet si nějak". To, co píšeš, je samozřejmě o něčem úplně jiném ... a paradoxně mnohem méně o pravidelném a masivním střílení. :idea:

Vzhledem k tomu, že zatím předovky nestřílíš, tak připomínám, že je třeba vzít v úvahu, že historické zbraně jistě dost vydrží ... ale ... nebyly absolutně vyráběny na takové nasazení, jaké je běžné dnes, a v životě toho z nich nikdo nikdy tolik nenastřílel. Dneska je to pro nás hračka a ne užitkový nástroj.

Prostě prach byl drahý, kule taky, střílelo se jen "do živého" a vojáci něco málo tréningově.
Ale že by někdo chodil co týden nebo co 14dní na střelnici a vystřelil za tréning 30, někdy 50 ran, to prostě neexistovalo. Navíc z běžných civilních zbraní se nestřílelo tak rychle po sobě, aby hlavně byly skutečně horké, ty pušky na to tím pádem nebyly stavěné.

Pamatuji se, kolik zájemců bylo na perkusní broknu na jedné akci, ta puška se nezastavila celé odpoledne a hlavně byly skoro do ruda...

Na každý pád tě to evidentně chytlo a vypadá to na dalšího sběratele - záchranáře! :lol:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 bře 2015 06:35

Dovolil bych si to trochu upřesnit. Například puškař Jan Haberda postavil pro knížete Schwarzenberga v poslední třetině 19. století dvoják, ze kterého bylo prokazatelně vystřeleno 800 ran. Tehdy bylo zvykem každý složený kus zaznamenat mosazným hřebíčkem zatlučeným do pažby. Tedy se dá počítat, že minimálně osm set ran.
Každé městečko mělo střelnici, pořádaly se střelecké soutěže. A stejně jako dnes, obráželi střelci soutěže, neboť ceny stály za to. A leckdy na tuto zábavu padl i grunt, když se to stalo vášní a posedlostí.
Ono se to od dnešní doby moc neliší. Kvalitní prach je dost drahý i dnes. Olovo ani nemluvím, cihla mně stála 2 900,- Kč s dopravou. Kde jsou zápalky, střelnice, doprava. A na kvalitní zbraň musíte taky mít. Lebeda nabízel knížeti Kinskému kulovnici za 90 guldenů, což bylo 45 zlatníků. Knížeti se ta cena zdála vysoká. Lebeda namítl, že nabízí lepší zbraň, než byla anglická a dává ji o deset zlatých laciněji. Na střelnici se ukázalo, že kvalita jeho zbraně byla skutečně na vyšší úrovni. Uvědomme si, že chalupa tehdy stála okolo 800 zlatých, malý dvorek se stavením 100 zlatých, hektar půdy 800 zlatých. Úsudek si udělejte sami.

Doplnil jsem: https://www.youtube.com/watch?v=R5n0cdNk4ZU
Tenhle chlapík, už taky zestárnul, dělá vše původními nástroji. Někde má sadu
fotek, kde je všechno podrobně nasnímáno. Tak by to mělo vypadat.
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 14 bře 2015 17:49

Jo, jo, to je ono. Když jsem stavěl křesadlovku, tak mě to dost inspirovalo. Jediný, co mně nebylo jasný bylo, čím mořil pažbu a proč ji pak nahříval rozpáleným železem.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 14 bře 2015 18:10

Pažbu mořil tekutinou "Aqua fortis", neboli "strong water". Je to roztok vody a kyseliny dusičné. Používá se spec. na javorové pažby. Po zahřátí dřevo dostane hnědočervenou barvu.
aquafort-2_1.jpg
aquafort-2_1.jpg (39.46 KiB) Zobrazeno 1355 x
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
bob69
Příspěvky: 21
Registrován: 17 pro 2010 17:31

Re: Předovky

Příspěvek od bob69 » 15 bře 2015 20:13

Webbote mrkni do zpráv , jednu jsem Ti poslal , taky jsem neodolal a Vorteka si koupil a taky hledám zkušenosti jako novic a školák ač zbraní běžných mám hafo a desítky let , černoprachy mě prostě okouzlily a pár mi jich určitě přibyde....
No a co třeba založit vlákno na inlajny ? Přidá se někdo ? Ujme se toho někdo ? Zkušený ? Kdo se nestydí ? Páč mám dojem, jako by to bylo něco nepatřičného , nechtěného divného ... prašivého :mrgreen:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 15 bře 2015 20:26

To jen tvůj dojem. Není potřeba se stydět nebo "ofrňovat". Někdo je na klasický auto, někdo na sportovní a jiný na Landrower. Když je vlákno na Derringery, proč ne na Inlainky. Já jsem na klasickou předovku, ale jeden čas jsem měl Trackera od kamaráda. Byla to mohutná puška, u které nechal udělat novou ořechovou pažbu pro jeho ruce. S puškohledem vzbuzovala na střelnici údiv a obdiv. Byla to padesátka. Můj kluk z ní střílel a chtěl mně škodolibě střelit do mýho terče. To se mu nepovedlo, ale smáznul na sto metrech hodinové snažení chlapíků, co střílí na stovce do terče velikosti hrášku. Dal bych mu tehdy nejraději pár facek.
bob69
Příspěvky: 21
Registrován: 17 pro 2010 17:31

Re: Předovky

Příspěvek od bob69 » 15 bře 2015 20:52

bohužel můj dojem asi nebude moc mimo , než jsem do toho Vorteka šel , tak jsem pročítal veškeré tuzemské fóra a informací jako šafránu ,no a na Ardesy spíše negativní než pozitivní .. pokusíme se to uvést na pravou míru ? :D
Najít jakou střelu použít , Maxibal? Real ? jaká je praktická zkušenost s typem a váhou prachu u typů střel a vzdálenosti střelby atd atd .. dá se po několikadenním pročítání fór a příspěvků odtušit že bych mohl používat Maxibal s navážkou cca 3 gramy prachu , sice jsem asi do začátku nezvolil Vesuvit LC jako optimální , ale co už .. No prostě jsem na to lama a pokud už to má někdo prakticky vyzkoušené a funguje to , proč to znovu zbytečně zkoušet od začátku ? Není to lenost něco hledat a zkoušet , jak jsem zjistil , je to kůň se vším všudy , počínaje litím střel mazáním konče ,vyrobení si pomůcek jako nabiják jelikoš origoš stojí zaprd atd atd.. jak říkám, nač vymýšlet suchou vodu , když už to někomu šlape. díky za info !
Fesoj
Příspěvky: 213
Registrován: 25 srp 2010 23:10
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Předovky

Příspěvek od Fesoj » 15 bře 2015 22:02

Co je na Ardesách špatnýho???? Za tu cenu ti udělaj dost muziky hlavně začátečníkovi...
Já se naopak zbavil Prdelsoliho AXN cavelery ..... Proti Ardesám snad jen strohý desing replik pažeb ....
8)
Arminius HW-4mm"2,5" ,ALFA 420, ALFA 461, Reck Mod.40 Peacemaker 4mm, TOZ 17-01,Slavia 631, Derringer GG .45, GG Eleanor .45, (Dikar)Ardesa Kentucky 45

a stále s ženou....
Uživatelský avatar
molegabet
Příspěvky: 69
Registrován: 05 dub 2013 23:32

Re: Předovky

Příspěvek od molegabet » 15 bře 2015 22:50

blecha.z píše:Dovolil bych si to trochu upřesnit. Například puškař Jan Haberda postavil pro knížete Schwarzenberga v poslední třetině 19. století dvoják, ze kterého bylo prokazatelně vystřeleno 800 ran. Tehdy bylo zvykem každý složený kus zaznamenat mosazným hřebíčkem zatlučeným do pažby. Tedy se dá počítat, že minimálně osm set ran.
Každé městečko mělo střelnici, pořádaly se střelecké soutěže. A stejně jako dnes, obráželi střelci soutěže, neboť ceny stály za to. A leckdy na tuto zábavu padl i grunt, když se to stalo vášní a posedlostí.
No to je určitě pravda.
Ale.
Platí to o "střelcích" v pravém slova smyslu, tedy lidech, co pro ně střílení byl koníček, tak jako dnes pro nás. Především zmíněná aristokracie a pak semo tamo někdo. Ono to také nebylo jen tak, mít v Evropě zbraň. Odjakživa tu bylo omezeno nošení a vlastnictví zbraní, zejména ve městech. A takoví lidé, jako šlechta a zámožní, měli lepší a dražší pušky, což koneckonců také píšeš.
Těžko bude taková k dostání dnes za 4000.
Pochybuji, že by totéž, co píšeš o knížecím dvojáku, vydržela kdekterá flinta vesnického hajného.
Stačí se podívat např. na to, jak byli "trénovaní" lidé v Emerice na Středozápadě. Stříleli ve skutečnosti minimálně, ačkoliv by člověk očekával opak, vzhledem k tomu, že na tom do jisté míry závisel jejich život. Bylo tam pár bláznů, kteří skutečně fest trénovali, ale na to nelze sázet, že se dochovaly zrovna ty nejkvalitnější zbraně.
Nehody byly a nebylo to jednou za sto let.
Uživatelský avatar
Fandaks
Odborník na zbraně
Příspěvky: 380
Registrován: 18 bře 2006 21:07

Re: Předovky

Příspěvek od Fandaks » 15 bře 2015 23:20

bob69: Podívej se na tyhle stránky

http://www.strelectvi.cz/forum/moderni- ... t3913.html
Život je příliš krátký na to, abychom ho sdíleli s nějakou ošklivou zbraní.
John Taffin
bob69
Příspěvky: 21
Registrován: 17 pro 2010 17:31

Re: Předovky

Příspěvek od bob69 » 16 bře 2015 19:42

Fandaxi díky , tam už jsem taky byl , obecně- všude jsem něco pochytil , sedláckým rozumem zprůměroval a o víkendu to uvedu do praxe , a pokud to přežiju :) tak se pokusím vše sdílet založením nového vlákna , ať se to tu neplete. BP zdar ! Kurňa zbytečně jsem ztratil 25 let jenom s bezdýmáčema.... :mrgreen:
Uživatelský avatar
blecha.z
Příspěvky: 562
Registrován: 01 led 2008 11:20

Re: Předovky

Příspěvek od blecha.z » 16 bře 2015 21:26

Dvacet let střílení nejsou ztracená léta. Člověk získá návyky a umí střílet. Což se mu pak u předovky náramně hodí, nemusí se už učit mířit ...
Bezdýmé střílení je pouze účelové a trochu bezduché, mimo pár znalců, co experimentují s nábojem. Osmý rok střílím předovku, naštvala její náladovost, udělal jsem zbroják a koupil malorážku. A hle - na střelnici jsem odstřílel krabičku nábojů a vzal do ruky předovku. Áááách, to bylo blaho, které se ve mně rozlilo. Nepřeháním. Nasypat prach, vložit střelu a zápalku, smrádek spalin.. Připadalo mně, že jsem doma, u svého, s kamarádkou v ruce. Můžete se zasmát, ale tak nějak jsem cítil změnu mezi malorážkou a předovkou. I když jsem volil malorážku právě kvůli její olověné střele, jakousi příbuznost , mohl jsem si pořídit Mosina, nebo SA58.
chramst
Příspěvky: 427
Registrován: 11 úno 2007 16:05
Bydliště: KYJOV

Re: Předovky

Příspěvek od chramst » 16 bře 2015 22:25

Chápu Tě Blecho, no mě voní střelný prach pomalu líp jak uzené a to by se asi mělo začít léčit. :D
Odpovědět