22LR pro sebeobranu?

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zamčeno
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 19 črc 2005 10:38

Andy píše:Jo ZVI a jeho Kevin je zajimava volba... Revolver nechci... moc siroke diky valci. Snad jen pak ta presnost... ale je pravdou ze na obrannou strelbu do 10m asi staci. Uvidime casem. Zatim zustanu pouze u dlouhych :-)
Docela bych se hádal, stačí se podívat na první pětiranný revolver. Váleček, jak za groš kudla. Vřele doporučuju.

Muimochodem, donedávna jsem s sebou tahal Siga P228, teď jsem přešel na Rami (.40SW) a také to není špatná volba. Mohu jen vřele doporučit.


Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19 črc 2005 10:49

Na denní nošení mi padla do oka jedna krásná hračka, tedy kdybych snad někdy něco nosit chtěl - IŽ 75 - v pohodě do kapsy u kraťasů, zadní kapsy kalhot... jen má trochu dražší náboje a trénink by se asi prodražil.
R.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 črc 2005 11:47

Anonymous píše:Na denní nošení mi padla do oka jedna krásná hračka, tedy kdybych snad někdy něco nosit chtěl - IŽ 75 - v pohodě do kapsy u kraťasů, zadní kapsy kalhot... jen má trochu dražší náboje a trénink by se asi prodražil.
R.
Asi si nerozumime... bavime se o pistolich na sebeobranu... ne "pro pro vraha". Naboje 5,45x18 sice prostreluji 55 vrstev kevlaru.. ale to na sebeobranu neni potreba. Uz se nebudu vracet k tematu vhodnosti malych razi na sebeobranu. Je to stale dokola.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19 črc 2005 12:51

Uznávám, že 5,45 je ne zcela obvyklá a řekněme "poněkud specifická ráže pro užší skupinu uživatelů" :) - sám mám raději 45 - líbí se mi ale ta pistole a pro denní nošení mi připadá docela vhodná, měl jsem ji v ruce a je to "mazel" :)
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 črc 2005 13:06

Na co ji nosit kdyz z ni nema smysl strilet?
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 19 črc 2005 13:35

Vynikající zbraň pro sebeobranu, když útočníkovi neublíží a dalších deset lidí prostřelí. Opravdu, sebeobranná zbraň snů!

Toto není téma "zbraň, co se mi nejvíc líbí", ale téma trochu jiné.
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 19 črc 2005 14:00

Anonymous píše:"poněkud specifická ráže pro užší skupinu uživatelů" :) - sám mám raději 45 - líbí se mi ale ta pistole a pro denní nošení mi připadá docela vhodná, měl jsem ji v ruce a je to "mazel" :)
Vhodna pro noseni, "mazel", ale ze pro sebeobranu je krajne nevhodna to uz tahle "ponekud specificka skupina lidi" neresi :)
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 19 črc 2005 14:24

Andy píše:Mimochodem ... uz jste nekdo nekdy strilel na 300m? Vase zkusenosti? Moje jsou s TIKKA T3 308W a munici SAKO 123gr RANGE 900m/s. Rozptyl na 100m je 2,5-3cm na 300m kazdou ranou terc 15x20cm.
Opakovačku s dalekohledem nemám, takže jsem potrápil Zastavu M76 a jediné co jsem občas dostal na 100 metrů pod 1MOA byla položka 3 ran. 5 už nikdy ne, rozptyl byl do 50 mm. Na 300 metrů by skutečně neměl být problém trefit terč o průměru 17cm. Pokud se člověk chce trochu angažovat v dálkových střeleckých disciplínách, musí se dostat s rozptylem na 500 metrů pod 90mm. To ovšem moje hračka nedokáže a myslím že Tikka taky ne… Tohle střílení vleže mě bohudík příliš nebaví a raději si zastřílím z volné ruky na větší terč bez ambicí stát se megasniperem. Dát za pušku 300 000Kč tak na mě doma nemluví ani klika od dveří a u ojetiny člověk neví do čeho jde. U té M76 jsem to sice taky nevěděl, ale bylo mi to za ty peníze celkem jedno.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19 črc 2005 14:29

HanuIv píše:Vynikající zbraň pro sebeobranu, když útočníkovi neublíží a dalších deset lidí prostřelí
.
Zase kecáš, že prostřelí kevlar, to neznamená, že také 10 lidí ..možná tak jednoho. Chování střel měkkém materiálu je odlišné - naprosto.
Dawe1
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 črc 2005 15:00

Aha. No fajn. Na samonabijeci zbran to neni zle. Jinak TIKKA HUNTER opravdu neni puska na benchrest, je (jak jiz z nazvu vyplyva) lovecka.
Prekvapila me ale i tak svou presnosti. S dobrou munici se da drzet pod 1MOA na 100m zcela spolehlive.

Nicmene kdyz jsem mel tu moznost si 300m vyzkouset... proc ne, ze? Navic... nestrilel jsem jen z leze :-) Pic jsem si i ze stoje. Ten terc (pistolovej) se da trefit pohodlne i ze stoje.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 črc 2005 15:02

Anonymous píše:
HanuIv píše:Vynikající zbraň pro sebeobranu, když útočníkovi neublíží a dalších deset lidí prostřelí
.
Zase kecáš, že prostřelí kevlar, to neznamená, že také 10 lidí ..možná tak jednoho. Chování střel měkkém materiálu je odlišné - naprosto.
Dawe1
Nechytej ho za slovo Dawe1 alias malorazovy snipere :-)
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 19 črc 2005 16:27

Tak se dívám, že jsem s tou IŽ 75 docela zvednul vlnu odporu.... no, údajně se do ní dělá i nějaké civilnější ne až tak průbojné střelivo, jasně, že to není zbraň s maximálním zastavovacím účinkem, na druhé straně v časopisech najdete spoustu o ranivé balistice a chování střely v měkké tkáni... na tohle ale nejsem expert a ani do toho nechci moc zabíhat. Líbí se mi opravdu spíše zbraň - plochá, skladná, nenápadná... že by ale její ráže byla až tak nepoužitelná, to se mi nějak nezdá. Ta hodná paní, která ten výše zmíněný konstruovala, to snad měla dobře spočítané :) R. (Richard)
HanuIv
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1223
Registrován: 14 črc 2005 10:01

Příspěvek od HanuIv » 19 črc 2005 17:05

Svého času se o této zbrani povídaly hotové zkazky. Dnes se přišlo na to, že je dost k ničemu. Leda tak pro KGB jako likvidační prostředek nepřítele.

Ano, civilní střelivo pro ni existuje ale je to taková "malorážka na steroidech".

Ale jako hračka (pro nošení) je rozhodně pěkná. :)
Fyzikální zákony jsou právě ty jediné, které platí pro všechny. Dokonce i pro politiky a boháče. - Neznámý Génius
K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama - Edmund Burke
Dědek Plesnivák

Příspěvek od Dědek Plesnivák » 19 črc 2005 17:20

Andy píše:Aha. No fajn. Na samonabijeci zbran to neni zle. Jinak TIKKA HUNTER opravdu neni puska na benchrest, je (jak jiz z nazvu vyplyva) lovecka.
Prekvapila me ale i tak svou presnosti. S dobrou munici se da drzet pod 1MOA na 100m zcela spolehlive.

Nicmene kdyz jsem mel tu moznost si 300m vyzkouset... proc ne, ze? Navic... nestrilel jsem jen z leze :-) Pic jsem si i ze stoje. Ten terc (pistolovej) se da trefit pohodlne i ze stoje.
Tikka je dobrá zbraň za rozumnou cenu, ale jelikož nejsem lovec, nemám pro ní využití. Psal jsi že máš T3 a ta může být i v provedení Tactical, takže jsem netušil kterou můžeš vlastnit. Na loveckou zbraň je přesná až dost, jen by mě zajímalo jak by obstála s tuzemskou municí. Terč 15x20cm bych z ruky trefil na 100 metrů. Na 300 metrů o tom dost pochybuji, ale neměl jsem to možnost vyzkoušet. Jestli to dokážeš, máš opravdu pevnou ruku.
Uživatelský avatar
Andy
Moderátor
Příspěvky: 2230
Registrován: 22 bře 2005 09:36
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy » 19 črc 2005 17:35

Myslel jsem pistolovej terc 50x50 (alespon tusim ze ma ty rozmery). 15x20cm kazdou ranou z ruky na 300m urcite netrefim. Ikdyz s dobrou munici ... a stylem osmicka (tedy nemackam spoust plynule, nybrz jen kdyz prejizdim pres terc.. a odhaduji samovolny pohyb zbrane,ktery jde vetsinou po draze lezate osmicky) by to mooozna slo. Vyzkousim priste.

Jinak tuzemska munice pro TIKKu neni to prave orechove. HPC jeste jde, ale to je kule na prd. Moc se v lehci zveri nedeformuje. SPCE cca 4-5cm (nic moc). RWS TIG (vyzkousim, to by melo byt asi nejvhodnejsi), SAKO RANGE 123gr FMJ 2-3cm (dobre ale neni to na lov), SAKO 168gr Sierra Match King vyzkousim, ale take to neni na lov. Poloplast jsem pro mizerne tabulkove hodnoty vubec nezkousel. Vse na 100m.
Zamčeno