chronograf

Vše o vzduchovkách, plynovkách, aisoftu a popřípadě i paintballu.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
marekc
Příspěvky: 2
Registrován: 25 čer 2014 13:30

Re: chronograf

Příspěvek od marekc » 11 pro 2014 18:11

Je vhodné použít fototranzistory v takovém "modu", aby nedosahovaly saturace či úplného zavření. Pak bude reakční doba mnohem kratší něž katalogová "rise / fall". Já mám na svém při napájení 4xNiMH článek nastaveno napětí Uce tranzistoru cca 2V při osvícení. Nevyhodnocuji rovnou procesorem ale je připojen komparátor se hysterezí (cca 0,3V). A až za komparátorem je procesor.

EDIT: Koukám, ze než jsem to doťukal je tu podobné vodítko :-)


Uživatelský avatar
ALKAJ
Příspěvky: 1603
Registrován: 08 úno 2007 15:40
Bydliště: Banskobystrický kraj (VK)

Re: chronograf

Příspěvek od ALKAJ » 11 pro 2014 18:13

Asi sme sa nepochopili. Nevadí.
Po prečítaní tvojho príspevku som bol v tom že si si postavil stopky na kontrolu hradla. Preto som sa pýtal prečo analyzátor nenahodíš priamo na hradlá.

Hradlá a aj analyzér nejaký ten deň-dva mám takže tuším ako to vypadá a dokonca aj tuším načo sa to používa. :)
Jak nazýváš lidi, kteří když jsou ohroženi, tak se nebrání, jen utečou a schovávají se?
Civilizovaní?
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od thubalek » 11 pro 2014 19:16

@alkaj pak jsem to špatně pochopil, sorry.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
hafca
Příspěvky: 45
Registrován: 21 led 2008 22:14
Bydliště: 30 km na západ od Prahy

Re: chronograf

Příspěvek od hafca » 11 pro 2014 22:26

Já vyzkoušel v mém "chronu" co jsem našel na internetu na měření fototranzistory BPW85. Ty mají jednu z nejlepších rychlostí 2.0uS otevření a 2.3uS zavření při 850nm. Svítím na ně fotodiodou SFH203, která má taky těch 850nm. Teoreticky by to mělo být ideálně sladěné. Jenže stejně to ne úplně ideálně funguje. Hodně záleží na tom, jak je to vlastně dané dohromady mechanicky. Konstrukcí bylo několik a žádná není ta ideální.
pavelp244
Příspěvky: 5
Registrován: 28 črc 2014 22:20

Re: chronograf

Příspěvek od pavelp244 » 12 pro 2014 11:06

Mr.Handy píše:Není zač, rychlosti tranzistorů lze také pomoci přídavným zesilovačem (OZ) s vhodným zesílením. Ale to už by bylo na obsáhlejší diskuzi... :)
OPL je primo zavora s vykonovym vystupem a operakem na vstupu a schmitakem a rychlost je slusna cca 25nano
opl.JPG
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od thubalek » 03 led 2015 10:52

Zdar, o vánocích jsem maličko pokročil, abych si zkusil udělat chrono z arduina. První problém, na který jsem narazil, je poměrně velká citlivost na to, kudy musí diabolka projít.

Tady je moje zkušební deska, zatím přes ní nestřílím, jen jsem chtěl vyzkoušet, jak reaguje na diabolku.

Obrázek

V podstatě všechny DIY chrona, co jsem na netu našel mají diodu-tranzistor vycentrovaný proti sobě a vzhledem k tomu, že jsou většinou na paintball (čili větší projektil, než naše 4,5mm diabolka) a mají to pevně přišoubovaný k hlavni, funguje jim to.

Air Chrony to má udělané chytřeji (viz fotka, originál na http://www.air-chrony.com/71-thickbox_d ... y-mk-1.jpg), asi tam mají nějaké plexisklo nebo sklo, které jim (asi) svádí paprsky ze tří fotodiod do jednoho tranzistoru.

Obrázek

Proto mám otázku na ty, kdo zkoušeli dělat vlastní chrono: jak jste se popasovali s citlivostí na přesnost průletu požadovanou drahou?
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Mr.Handy
Příspěvky: 266
Registrován: 14 říj 2008 11:58
Bydliště: Tak nějak všude

Re: chronograf

Příspěvek od Mr.Handy » 03 led 2015 11:18

Centrování hlavně oproti paprsku brány lze elegantně vyřešit konstrukcí uchycení hradla. Není potřeba tam dávat další zbytečné světlovodivé prvky. Jedinou podmínkou je, aby hlaveň byla kulatá :). Večer sem hodím náčrt (pokud na to zenapomenu).

Jen se zeptám, proč používat celé aurdino, když lze použít přímo samotný jednočip, který je cca 10x levnější?
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od thubalek » 03 led 2015 12:56

No právě že moje HW77 sice má kulatou hlaveň, ale kolem ní ne úplně kulatou "objímku", co drží natahovací páku. Proto raději nechci spoléhat na přesné vycentrování.

A co se týče Arduino: arduino nano stojí v Číně pár dolarů (vyjde do 100 Kč včetně poštovného), takže mi ten cenový rozdíl nepřijde tak podstatný. Navíc nevím, jak bych na nějakém jednochipu bastlil bluetooth připojení, zas tak zkušený nejsem.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Mr.Handy
Příspěvky: 266
Registrován: 14 říj 2008 11:58
Bydliště: Tak nějak všude

Re: chronograf

Příspěvek od Mr.Handy » 03 led 2015 20:19

Tu objímku samozřejmě nemá po celém obvodu, ne? Stejně tam musíš umístit hradla z boku (je to nejlogičtější) a tam je hlaveň "kulatá po celém obvodu". :)
Přesné vycentrování je nejspolehlivější a nejjednodušší způsob. Musíš použít klínovou drážku. Pak je vycentrování automatické ihned po uchycení a máš jistotu, že osa vývrtu vždy bude procházet osou optického členu (toto je žádoucí stav).
Pokud máš přístup k takto levnému Arduinu tak to potom jo. Bluetooth k tomu budeš bastlit stejně jako bys ho bastlil k MCU. (A říká se jednočip, jednochip je czenglicky :D ) BT modul je stejně převodník UART <-> BT, v počítači se pak chová jako BT <-> COM.

Zkušeností se neboj, přijdou sami (až za tebou bude hromada spálených součástek :lol: ), hlavně dodržuj zásadu KISS :D.
thubalek
Příspěvky: 165
Registrován: 30 kvě 2013 08:09
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od thubalek » 04 led 2015 11:42

Na o pár stránek dříve Ušák vyjadřoval obavy z uchycení hradel přímo na hlaveň kvůli rázům pružiny.

Nicméně na větrovku by to mohlo fungovat. Možná zkusím ukecat kámoše, aby mi to vytisknul na 3D tiskárně, ať to je přesně a nemusím se s tím moc drbat.

Jinak to Arduino Nano stojí stojí přesně 3USD včetně nulového poštovného (http://www.aliexpress.com/item/1PCS-Nan ... 11839.html).

Arduino Pro Mini (http://www.aliexpress.com/item/Pro-Mini ... 66535.html) stojí v akci dokonce jen 1.68 USD, to už myslím o moc víc než ten jednočip nestojí.
Puška visící na zdi dělníkova příbytku nebo farmářovy chýše je symbolem demokracie. A je naším úkolem dohlédnout, aby tam zůstala.
- George Orwell
Mr.Handy
Příspěvky: 266
Registrován: 14 říj 2008 11:58
Bydliště: Tak nějak všude

Re: chronograf

Příspěvek od Mr.Handy » 11 led 2015 19:52

Pokud to uchycení nebude vyloženě poddimenzované (nebo navržené špatně), tak bych se toho nebál.

Slova přesnost a 3D tiskárna bych moc k sobě nedával :D, zde se více hodí: Pro daný účel dobrý poměr cena/kvalita. (také používám 3D tisk)

K ceně za Aurduino jsem se již vyjádřil v předchozím příspěvku (za ty peníze ANO).

Jinak přeji mnoho zdaru, už máš hotový nějaký návrh SW, který by jsi zde mohl prezentovat?
Uživatelský avatar
daho11
Příspěvky: 994
Registrován: 31 led 2009 23:13
Bydliště: u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od daho11 » 31 led 2015 15:42

Pořád se mě měřák válel po stole, v šuplíku a čekal jsem, kdy ulomím diody.
manželka mě koupila v hornbachu krabičku za 69,-, akorát na měřák.
dovnitř kousek molitanu a je hotovo. určitě to řeší víc lidí,
fotky hír:

http://david_holub.sweb.cz/index.php?dir=.%2F.%2Fruzne%2Fbox+na+airchrony%2F
http://david_holub.sweb.cz/
Uživatelský avatar
mandy
Příspěvky: 653
Registrován: 11 pro 2010 11:51

Re: chronograf

Příspěvek od mandy » 06 úno 2015 12:42

Díky
Úspěch navštěvuje jen ty, kteří vedou život plný práce a nekradou.
Uživatelský avatar
Kubajzz
Příspěvky: 8891
Registrován: 29 zář 2005 10:17
Bydliště: HFT závody...
Kontaktovat uživatele:

Re: chronograf

Příspěvek od Kubajzz » 06 úno 2015 21:51

Koukám, že stopy po předchozích událostech ohledně ukradených fotek jsou smazány, tak tady je alespoň článek o AirChrony Mk2:

http://www.fieldtarget.cz/clanky/ostatn ... y-mk2.html

Obrázek
http://www.fieldtarget.cz/ - Vše o zbraních, střelbě, srazech a HFT závodech.
Křapáček
Příspěvky: 632
Registrován: 30 lis 2014 17:11

Re: chronograf

Příspěvek od Křapáček » 07 úno 2015 08:01

Pekne napsany clanek Jakube. Ted jsem mimo ale koncem pristiho tydne bych si chrono koupil vcetne obalu.
AGN Vulcan .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + Burris Timberline
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
Jsem totiz ... Timberlinovej
Odpovědět