vse o malorazkach

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 10 úno 2007 22:55

Pokud ZKMky nevyhazujou, tak je zpravidla na vině vyhazovač, což je Achillova pata téhle jinak dokonalé konstrukce. Ve srovnání s jinými vyhazovači je doslova miniaturní. Proto stačí, aby se trochu ožižlal buď vytahovač, nebo přidržovač nebo oba, případně se uvolnila jejich pružina, a už to zlobí. Setkal jsem se například s případem, kdy se vcelku nepatrně zvětšila vůle vedení závěru, a když člověk netalčil závěr do té správné polohy při vytahování, tak nábojnice přeskočila přes vyhazovač a přitom pořád držela pod vytahovačem. Zpátky už pochopitelně nešla a totálně zablokovala pohyb závěru, který se musel vyndat.
Jinak pozor na to, že ten rámeček tvoří zároveň vedení závěru, takže asi bude potřeba to vyzkoušet a případně dopasovat, jinak z toho kouká další problém. Viděl jsem i takovou vychytávku, že si někdo rozleštil všechny vodicí plochy doslova na zrcadlo, potom to vypodložil přesně na míru, aby ucpal vůle, a pak mu ZKMka z bazaru za tři tisíce chodila jako Anschütz :wink: . Stojí to za to, ale je stím s*aní.


Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
LEON

Příspěvek od LEON » 11 úno 2007 10:08

2:Slim Jim
Presne tohle chci udelat vylestit vsechno na zrcadlo a pak vymezit vule.Hele nevis nahodou cim je vymezil a tak (vic informaci o tom)???Moc by mi to pomohlo.diky
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 11 úno 2007 21:43

No, leštil to nahrubo nějakým extra jemným šmirglem namotaným na kotouč a dolešťoval to filcovým kotoučem s brusnou pastou vlastní výroby (on je v tomhle děsnej hračička, a nechce ty svoje "tajemnství šéfa kuchyně" nikomu prozrazovat, takže tohle bude na tobě :wink: ). Potom ještě nějak ladil spoušť, ale netuším jak, takže o tom bych se radši nerozepisoval (pravděpodobně leštil ozuby a laboroval s délkou pružin). Spíš jen tak pro forma leštil taky vnitřek pouzdra závěru a horní obvod těla závěru (spodní plochu závěru, která běhá po vodítku, samozřejmě dělal na zrcadlo). No a nakonec vymezil vůle tak, že si nastříhal takové podlouhlé kousky papíru, napustil je olejem a vkládal je pod vodítko závěru (teda mezi pouzdro závěru a vodítko). Vždycky to zespodu pořádně přitáhnul tím šroubem, aby si to sedlo, a pak to zkoušel. Laboroval s tím metodou pokus/ omyl tak dlouho, až s mu nakonec povedlo to vymezit tak, že to krásně běhalo, aniž to bylo moc natěsno.
Ten papír, to byly asi tři druhy obyčejných papírů různé tloušťky (měřeno mikrometrem :lol: ), ale základ tvořily papírky, které maďarská firma MFS používá jako balicí materiál (když otevřeš krabičku jejich nábojů 7,62x39, tak je tam 20 nábojů ve čtyřech vrstvách, a mezi ty vrstvy jsou vložené papírové čtverce z takového dost zvláštního nahnědlého savého papíru; nevím, co je na tom pravdy, ale prý jsou na tohle ideální). Já mám s nimi taky dobrou zkušenost- vypodložil jsem si jimi pažbičky na Margolině (ale fakt je, že na to by stačilo cokoli 8) ). To je zhruba všechno, na co si vzpomenu. Jenom ještě zdůrazňuju, že to vypodložení musí být pokud možno rovnoměrné- tzn. kusy papíru co největší a všechny stejně velké, když uberu na jedné straně zásobníkové šachty, tak uberu i na druhé atd.
Jak říkám, práce jak na kostele, ale ten výsledek, to je něco.
Jo a vlastně ještě něco: dávej si pozor, ať neubereš moc materiálu, nedalo by se to pak "dohnat". Pokud jsem si všiml, tak můj přítel ladič měl zdaleka největší strach právě z tohohle.
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
LEON

Příspěvek od LEON » 11 úno 2007 23:41

parada tak ja uz mam za sebou ten brusny papir a ten filc a zejtra bude doma lapovaci pasta tak to vyzkousim poradne dolestit a pak uvidime co s tim :)
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 11 úno 2007 23:59

no, jsem moc zvědav, jak to dopadne. Je holt třeba si s tím pohrát 8) .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
rki

Příspěvek od rki » 12 úno 2007 21:30

Poraďte mi prosím někdo, kterou mám koupit: Varmint nebo Silhouette.
Je to opravdu těžké životní rozhodnutí. Střílel bych na střelnici pro potěšení a možná třeba jednou nějaký závod. Pokud se nebudu stydět za výsledky. Loni jsem vybíral pistoly a nakonec přebral. To už ale patří jinam.Dík
Uživatelský avatar
skemro
Příspěvky: 136
Registrován: 09 úno 2006 01:41
Bydliště: slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skemro » 12 úno 2007 22:07

ja som sa zalubil do Silhouette pekne fotky a aj dobre citanie je na http://strelectvi.info/cz452/ ale asi tu stranku uz poznas.Je tam vsetko o Silhouette
rki

Příspěvek od rki » 12 úno 2007 23:10

Stránky jsou opravdu moc dobré. Autor zaslouží jedna plus. Ale všiml jsem si, že úspěchů dosahuje s jinou zbraní. Je opravdu tolik důležitá váha zbraně? Mohl by zde někdo, kdo s tím má zkušenosti, uvést klady a zápory jednotlivých zbraní? Prosím.
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 13 úno 2007 07:24

Váha zbraně je dána pravidly jednotlivých disciplín. Libovolná malorážka dle UIT má limit 8 kg, MC Pu má 6 kg, MC OM má 5,5 kg, pro závody MaO pořádané KSPZ a SSK Nová Paka není limit stanoven. Siluetové váhové limity neznám, neb to nestřílím, někdo to tu už zmiňoval.
Je jasné, že čím je zbraň těžší, tím má větší stabilitu (moment setrvačnosti), na druhou stranu základní stabilizace zbraně a výdrž po celý závod vyžadují větší "fyzičku".
Pokud nebudeš se zbraní střílet siluety nebo field target, nešel bych ani do jedné z nich - málo muziky za moc peněz.
Pokud chceš střílet disciplíny podobné olympijským nebo malorážnou odstřelovačku, případně benchrest, sáhni po osvědčených zbraních ruské produkce SM 2 (v azbuce CM 2), URAL (řada 1 až 6), případně MC 12, nebo zbrani Suhl (Haenel) 150 Standard. Jsou to sice zbraně starší a jednoranné, ale v terčové kvalitě, s možnosti seřízení spouště, botky a v některých případech i lícnice a prodávané často za zlomkovou cenu nového "Varminta" nebo "Silhouette" (s výjimkou MC 12 - ta se prodává do 15 tis., ale zas je to super držák, se kterým se v 50. a 60. letech 20. století střílely olympiády).
Pokud bych chtěl něco se zásobníkem, šel bych buď do repetýrky ZKM 456 ( Brno Mod.4) nebo do samonabíječky Remington 597 s těžkým laufem.

Nutno říci, že každej pes chválí svůj ocas, můj názor nemusí být objektivní. Je to jen tvoje volba, chtěl jsem ti jen trochu rozšířit obzor a možnosti.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 13 úno 2007 21:58

Panove k mym strankam www.strelectvi.info .. musim rici ze kdyz jsem psal informace o malorazkach ZKM 452, tak jsem o jinych moc nevedel .. dnes jsem o par zavodu starsi a uz vim, ze 452 nejsou na ultra presnou strelbu to nejvhodnejsi .. proto planuju predelani stranek (nyni o ZKM 452) tak, aby byly obecnejsi a s vetsim zaberem .. cast informaci o ostatnich malorazkach najdete zatim v sekci Historie ..

Pokud by slo o vyber mezi 452 Silhouette a 452 Varmint .. zde zalezi opravdu jen na tom, co se Vam libi vic .. jsou to ale malorazky na zabavu, a pokud jde o sport, vynikaly by v soutezich, kde se strili v ruznych polohach (diky nizsi vaze), nebo kde by se jednalo o simulaci odstrelovace .. nekde dobehnout na palebnou pozici .. dat jednu ranu a bezet dal .. na strelbu postavenou na presnosti to ale neni to prave - jsou moc lehke. Navic - takoveto odstrelovacske souteze pro malorazky u nas asi zatim nejsou.. :cry:

Pokud to ma byt malorazka na sport - na strelbu z leze, s oporou, s co nejvetsi presnosti .. pak nebrat ZKM 452 ale sehnat neco tezkeho .. (SM2, MC12, Ural, Suhl150, ZKM456, ...)

Jinak obecne receno .. s dobrym kouskem v ZKM 452 se da dosahovat stejne dobrych vysledku a rozptylu jako s tezkou tercovou malorazkou .. ale holt to bude strelce stat mnohem vetsi usili a umeni..
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 14 úno 2007 07:44

To Swd.: Nazdar starej brachu, rád Tě zas vidím na stránkách, už jsem myslel, že ses odpařil.

To all: S těmi malorážkami to tak prostě je. Já sám jsem ze 452 nestřílel, jen ze 451, ale ten rozdíl proti 456 je propastný. Ještě by byla velmi použitelná 455 (Brno mod.3) - ta má v některých provedeních napínáček, v jiných plně seřiditelnou spoušť. Bylo jich ale vyrobeno pomálu a je problém je sehnat. Jinak 456 by si zasloužila výměnu pažby nebo ji sehnat s pažbou, kterou vyráběl AERON Brno. Dál by bylo vhodné upravit chod spouště - osadit měkčí pružinou a vyleštit ozuby - POZOR, NIKOLI OBROUSIT!!!! - jinak se z toho stane nebezpečná zbraň, která dokáže spouštět samovolně. Pro případné leštění doporučuji používat lapovací papír (hrubost 1600 a lepší) nalepit na kousek ploché lišty - líp se tím udrží přímost plochy a úhel, následně použít lešticí pasty a nakonec speciální zbrojní lešticí pastu s přísadou teflonu (bohužel už nevím výrobce). Spoušť pak změní charakteristiku velmi radikálně. Bohužel propad tam zůstane (dáno konstrukcí mechanizmu) - což je asi největší bolest ZKM 456.
Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 14 úno 2007 08:14

Ahoj Harpe! Zadne odparovani se nekona .. neboj :)

Mam na Tebe a samozrejme i na dalsi borce kteri maji informace k ruznym starsim malorazkam - mrknete na to co jsem sesumiroval na svych strankach a jestli tam mam nejake chyby, nepresnosti .. nebo mi tam neco duleziteho chybi - napiste mi, poslete fotky, informace .. poslouzi to urcite spouste lidem, kteri si teprve vybiraji..

Diky predem..
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 14 úno 2007 14:30

Rád se na tom budu podílet. Jakmile budu mít chvilku volnou, mrknu na to a další info v soukr.poště.
majk59
Příspěvky: 89
Registrován: 18 říj 2005 12:05
Bydliště: Jihlava

Příspěvek od majk59 » 14 úno 2007 17:41

Fotka spouště s napínáčkem ZKM 455 (model 3).
Přílohy
DSCN0015#002.jpg
DSCN0010#004.jpg
rki

Příspěvek od rki » 14 úno 2007 22:01

Ahoj všem. Děkuji vám za dobré rady. Rozjel jsem pátrání a našel 2x Suhl a jednu 456. Ty Suhlky jsou ale moc daleko, tak začnu zítra čezetou, i když bych raději opačně ,jenže je to min 3 hod.cesty a to se mi moc nechce. Když koupím Čízu, tak se mi aspoň na střelnici nebudou smát
,že mám terčovku a stejně nastřílim ho.. , nic. U čezety můžu vždycky tvrdit, že ji mám od myslivce, který jí používal jako závoru na dveřích posedu. Třeba. :lol:
Odpovědět