Dilnicka v Praze

V minulosti fórum o online-chatu, nyní již takový obecný pokec ;) a nezařazené témy

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od mikiki » 19 led 2014 19:57

Jo, pěkný fakt jo - líbí se mi to tam. :D


JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od JuroNR » 19 led 2014 21:54

Teda mikiki,ta dielňa je velmi pekna,mala, šikovna,utulna,vo vlastnom dome-netreba platiť prenajom, a dokonca je tam poriadok a čistota čo je u chlapov vzacnosť. Smekam klobuk. Už len aby bolo chuti-niečo vyrabať.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 11 bře 2014 20:45

Pánové, rád bych se přidal k vám dílničkářům, ale potřeboval bych pomoct se soustruhem.
Mám také k dispozici jen malý koutek, takže jsem co do rozměrů stroje limitován tak do 1,5m vč. klik a jiných věcí, trčících do prostoru, a rozpočet mne omezuje na nějakých 36,000 i s dopravou a DPH. Ach, ano, a na repasi staré mašiny bych si netroufl.

Představoval bych si, že na tom budu dělat díly do vzduchotechniky zmalovaček a zejména airsoftek, různé závity a estetické záležitosti a perspektivně že bych na tom zkusil pouzdro závěru a závěr pro floberktu, protože tu jsem v Brodě dělal jako ročníkovou práci a je to maximum, co si člověk smí legálně spáchat doma sám pro sebe ;-)

Doposud byl mou první volbou Bernardo PROFI 400V:
http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... 0-v-230-v/
Neboli 400mm mezi hroty, 800W příkon+regulace motoru a 65 kg.

Než jsem na něj ale našetřil a rozhoupal se ke koupi, ta bestie zdražila o 30% (sic!), což mne značně namíchlo. K tomu jsem opět přečetl fóra a po odfiltrování nepoužitelných rad typu "Jak to není TOS-18 nebo MN80, je to hračka na nic a raději to vůbec nekupuj" začínám uvažovat o Bernardo HOBBY 500, který se začal dělat též ve 230V:
http://shop.boukal.cz/kovoobrabeci-stro ... hobby-500/
Neboli 500mm mezi hroty, 500W příkon+převodovka a 130kg.

Warthog mi, když jsme se o tom bavili ještě před zdražením, doporučoval spíše ten Profi400, protože usoudil, že "profi" řada bude mít lepší drivetrain, otáčky jdou digitálně nastavit přesněji, než "vyber si ze šesti" a motor má větší výkon. Plus je tam výhoda řemen, který američtí recenzenti minisoustruhů berou za velké plus oproti ozubeným kolům.

Oproti tomu co jsem teď aktuálně vyčetl, tak ta Hobby500 má zase jiné výhody: je dvojnásobně těžší -> podle fór by měla méně vibrovat a více snést; oproti elektronické regulaci motoru převodovka zvýší kroutící moment při nízkých otáčkách, takže by tím měly lépe jít obrábět větší průměry; narozdíl od té 400 má 500 seřizovatené vřeteno, což ne že bych uměl, ale jsem učenlivý a hádám, že to tím pádem může vydržet více let, než neseřiditelná, byť z fabriky přesná Profi400; a ke všemu si nejsem jist, zda Profi400 nemá ozubená kolečka plastová, zatímco 500 by je skrze předovodou skříň snad měla mít ocelová...

Jo, a zpětně jsem ještě začal uvažovat o tom mikikiho Holzmannu 400, ačkoli v porovnání s Bernardem vypadá více low-endovitě, a skrze odkaz na pro mne příliš drahou Sieg SC-4 jsem se dostal k čínské Weiss WM250:
http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/s ... -250bk/674
Která za cenu ekvivalentní Bernardům nabízí průchoditost vřetenem 26mm namísto 20mm, ale má o něco horší přesnost ([urů=http://www.cign.org/lathe2.html]0,014[/url] namísto 0,009mm.)

Do čeho byste na mém místě šli?
Naposledy upravil(a) cover72 dne 11 bře 2014 22:10, celkem upraveno 1 x.
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od JuroNR » 11 bře 2014 22:02

Asi by bolo dobre sa v prvom rade rozhodnuť jestli kupiš sustruh na 230V alebo na 380V až potom by som riešil ostane veci. Potom sa zúži okruh vyberu minimalne na polovicu. Tie sustruhy su rozdelene napr. podla stupania rezania zavitov. Tie male hračkarske pardon hobby su do 4 stupania, tie väčšie do 7 stupanie atd.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 11 bře 2014 22:12

230V, trojfázi k dispozici nemám, jak jsem psal -- mám jen pracovní koutek.
Co do možností závitů je to v kategorii 26-35000 Kč a 400-500mm hrot-hrot všechno na jedno brdo, co jsem se koukal.

Ty Bernarda jsou nejlepší, co jsem v rámci svých požadavků a hlavně možností našel za rok hledání po netu; plus ještě mírně zvažuji tu "čínštější čínu" od Hollmana, popř. Weissu.
Uživatelský avatar
mikiki
Příspěvky: 2639
Registrován: 08 zář 2006 09:57
Bydliště: Vysočina (a Praha)

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od mikiki » 11 bře 2014 22:51

Já bych klidně šel i do tohoto:
http://aukro.cz/soustruh-guantum-d250x5 ... 93390.html
---
sorry, teď jsem koukal, že je na 400V .... další investice by musel být měnič 220V/400V
Tento jsem měl a vůbec to nebyl špatný soustruh, asi jsem měl štěstí.
http://stroje.bazos.cz/inzerat/32362335 ... -400FD.php
Tento nevím, zda je používaný nebo nový???
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od Jiřin » 12 bře 2014 20:57

Ja mam tady ten: http://www.stroje-atol.cz/e-shop/katego ... -aed400fd/ ale tenkrat stal jeste 27 000,-

Ale ani za tech 27 bych ho nekoupil. Tenkrat jsem se byl jen na nej podivat, abych mel predstavu jak to vypada. Pan se me ptal, co pry na tom chci delat. Tak mu povidam, ze potrebuji neco na zavity. Nacez me odpovedel, ze tyhle soustruhy, co maji elektronicky rizene otacky se na rezani zavitu vubec nehodi. Kdyz se reze zavit, je potreba, aby se vreteno tocilo pomalu, ale v takovem rezimu se motor prehriva a nasledne se spali. Zrovna ten, na ktery jsem se dival mel motor pryc, pry resi v Brne nejakou reklamaci (prave kvuli spaleni motoru pri nizkych otackach) a tak tam poslali motor z tohoto soustruhu. Kdyz jsem se zeptal, jestli by prodali soustruh bez motoru, tak ze klidne jo, ale nejak dobre nechapali, k cemu ze by to bylo dobre. Ja jim rikal, ze uz si s tim poradim ........... Nakonec za nej chteli takovou castku, kterou jsem pak uz odmitnout nemohl :) :) :) :)
V originale to ma tak miniaturni remenice a reminek, ze nas stary sici stroj ma remen silnejsi. Vyhodil jsem vsechno ven vcetne elektroniky, ktera ridi otacky motoru. Chybejici motor jsem vyresil tak, ze soustruh dostal masivni podstavec, maly trifazovy elektromotor, primarni prevod je klinak s triradou remenici, pak prevodovka z auta a sekundarni remen je zubaty z rozvodu nejakeho stareho auta. Diky tomu remen na vretenu neklouzne ani v tech nejnizsich otackach. Celkem tedy muzu zaradit 15 rychlosti, nicmene praxe ukazala, ze bohate staci nejnizsi otacky na primarnim remenu + 5 rychlosti na prevodovce. Diky tuningu z toho zdimu co se da. Takze moje poznatky: vana na spony je mala, za chvili je to plne. Vrtam bez predvrtani i otvor s prumerem 27mm. Sponu to da max tak 2mm, pak uz je problem s tuhosti. Na vetsi veci pouzivam jinou nozovou hlavu. Do te originalni lze upnout jen nuz s profilem 10mm a ten sam o sobe moc tuhosti nema. Zavity rezu prevazne do nezeleznych kovu, kdyz prijde na to rezat do oceli, je znat nizka tuhost. Je to hodne o nastroji, ale ......... zavity do stoupani 2mm to zvladne. Brat jako kriterium, ze ma soustruh zvladnout i zavit se stoupanim 4 az 7 mm je nesmysl. Nedokazu si predstavit, k cemu by se takovy zavit mohl pouzit :) Z 99% bohate staci zavity do stoupani 2mm.

Osobne bych se pri koupi soustruhu rozhodoval podle
1) tuhost - tahle vec se nicim vobechcat neda. Vsechno ostatni nejak tunit jde, ale tuhost ee.
2) prevody - u malych soustruhu bych elektronicky rizene otacky motoru vyloucil uplne. Mechanicky razene prevody (ozubena kola) jsou vyrazne +, jestli to ma mit klinove remeny, tak min. 10mm.
3) sada kovovych kol pro rezani zavitu.
4) nozova hlava, aby slo pouzit noze s profilem min 12 x 12, lepe pak 16 x 16.
5) objemna vana na spony.
6) jestli je mozne vybrat z nekolika stroju, nejlepsi je vzit sebou brouseny trn, ciselnikovy uchylkomer a soustruh promerit na rovnobeznost osy vretene s pohybem suportu.
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od JuroNR » 12 bře 2014 21:31

Cover, ja som ti chcel poradiť sustruh Optimum Opti D280 x 700G (230V), ale ked to porovnavam s inymi značkami o ktorych sa tu piše tak neviem.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 17 bře 2014 15:58

Jiřin -- nemáš ty náhodou tu galerii na Rajčeti, kde se z toho Holzmannu 400 odmontovává motor a pak je tam zvnějšku jeden a následně ještě jiný?

Jinak díky moc za ty rady, o závity mi hodně šlo též. S takovou bude asi nejlepší ten Bernardo 500, který má mechanickou převodovku o 6 stupních a se 130kg bude mít ze všech mých kandidátů asi i největší tuhost, že? Navíc prodejce udává, že má vřeteno i posuv nastavitelné vůle, takže bych se to s tím úchylkoměrem teoreticky mohl naučit i kalibrovat :)

Kupovat to asi budu přes internet, protože Bernarda sem dodává jen Boukal, do Rakous kvůli tomu jezdit nebudu, na výběr z více kusů mi též nedají a jiný způsob koupě mne nenapadá.
Jiřin
Příspěvky: 332
Registrován: 10 zář 2010 06:50

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od Jiřin » 18 bře 2014 07:20

Kdepak, ja na zadnem rajceti nic nemam :)

Dle meho mineni v dane cenove relaci bude Bernardo 500 asi opravdu tou nejlepsi volbou. Jen nevim, jestli koupe pres Internet je to nejlepsi. Shodou okolnosti si stejny stroj kupoval muj znamy a podle toho co rikal, tak se do obchodu dostavil osobne a podarilo se mu tam ukecat pomerne slusnou slevu (bral tam jeste i nejake nastroje).
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 18 bře 2014 14:36

Aha? Já na smlouvání nejsem zvyklý a úplně nevím, jak to realizovat, když nic z toho, co chci nemají skladem a na webu píší "dodání do 10 dnů" (z Rakous)...

Zároveň už se mne zeptali, zda chci cenovou nabídku, tak teď nevím, zda je lepší ji odmítnout, zajet na krám poprvé, na drzo si říct o slevu a pak si tam přijet podruhé pro stroj, zda si ještě drzeji říct o slevu přímo v mailu před cenovou nabídkou nebo jak to nejlépe zaonačit.
Smazaný uživatel 5179

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od Smazaný uživatel 5179 » 20 bře 2014 00:20

Vyjednavat se da, když je o čem. Vyčkal bych na cenovou nabídku. Prošmejdil rakušácký e-shopy, jistě tam bude lepší cena, a to je argument pro vyjednavani..
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 26 bře 2014 08:23

Tak jsem udělal delší výzkum a zjistil, že Bernardo, Proma, Holzmann i Optimum všichni prodávají výrobky čínské firmy Weiss, popř. k nim přimíchali pár výrobků čínské firmy Sieg.

Viz http://cover72.net/blag/viewpost.php?blag=186

Zvláštní, že jsem si té vzájemné podobnosti nevšiml dříve.
cover72
Příspěvky: 290
Registrován: 10 črc 2009 16:16

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od cover72 » 21 srp 2014 23:51

Tak mi soustruh konečně dorazil -- dodavatel to protahoval, ale prodejce je klasa a jako kompenzaci mi přihodil pěknou sadu nářadí --, leč jsem trochu na vážkách, co dál: pořídil jsem si totiž pod něj krásnou, zbrusu novou spárovku a naprosto se mi do ní nechce vrtat.

Jak jste na tom se svými stolními soustruhy: přišroubovali jste je ke stolu, nebo vám sedí toliko vlastní vahou?

A pokud jste je nepřišroubovali, nevibruje to pak s vanou na třísky, která by byla mezi ložem a stolem?
Franta.cz
Příspěvky: 90
Registrován: 22 dub 2012 22:56
Bydliště: u Brna

Re: Dílnička v Praze

Příspěvek od Franta.cz » 22 srp 2014 14:42

Já teda nevím u těhhle schcípáků, ale na ,, dospělí" soustruhy se dělá usazení do váhy.Pokud to neuděláš skroutí se Ti lože a můžeš soutružit tak akorát špičky na tužkách.
Odpovědět