Laserove brouseni

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Milovník UTONů
Příspěvky: 1
Registrován: 03 srp 2013 12:47

Laserové broušení

Příspěvek od Milovník UTONů » 03 srp 2013 12:51

Ahoj, mám dotaz - víte někdo o nějakém místě nejlépe v jižních Čechách, kde laserově brousí nože? Chci si dát nabrousit svůj UTON a nechci to dávat pod brusku. Díky


atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 15 srp 2013 15:26

Opravdu chceš 420 ( AK5 ) brousit na laseru?? Nic proti, ale občas mi lehce poklesává brada nad některými dotazy :roll:

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 22 srp 2013 19:38

Asi ti opět poklesne brada, ale mohl bys prosím vysvětlit neznalému proč ne? Ne že bych měl v plánu někdy laserové broušení na něco použít, vím akorát že existuje.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 23 srp 2013 08:14

mcrea píše:Asi ti opět poklesne brada, ale mohl bys prosím vysvětlit neznalému proč ne? Ne že bych měl v plánu někdy laserové broušení na něco použít, vím akorát že existuje.

Ahoj. Sice nevím proč k tomu potřebuješ vysvětlivky, ale v pořádku. Tak za prvé, uton je z 420 ( 17 029 ) nebo jinak AK 5. Ocel tedy základní. Tv. cca 55HRC
viz : http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-n ... i-nuz.html

Co na tomhle chceš proboha brousit laserem??? 3x řízneš do klacku a můžeš to brousit znovu. Po technologické stránce bych docela váhal, zda je to vůbec u takové oceli použitelný, vzhledem k tomu, že laser jaksi hřeje.........v celku dost. Takže je s otázkou co to udělá přímo na břitu ( tady je to má neznalost ) Poslední dobou mám pocit, že jsou všichni zblblí brousícíma přípravkama. Řešením úhlu zda 25° nebo 30° a podobně. A přitom se vytrácí selský rozum a základní dovednost s obyčejným brouskem, či keramikou.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
duffioso
Příspěvky: 2978
Registrován: 02 zář 2006 20:18
Bydliště: Plzen

Re: Laserové broušení

Příspěvek od duffioso » 23 srp 2013 18:37

Ovsem jsou lide,kteri se v materialech nevyznaji jako metalurgove,nebo prinejmensim noziri.Takze oborit se na cloveka,ktery vznese dotaz,je na tomhle foru,ktery se nozum nevenuje 100%,docela smutny.Zadnej ucenej z nebe nespadl.
RZKP 54 .22 Flobert
Drulov 70 .22 Flobert
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 24 srp 2013 12:55

V každém případě děkuji za vysvětlení i za zastání. A ještě jeden dotaz, pokud opět hloupý omlouvám se, k čemu se tedy dá to laserové broušení použít? Jsou oceli, které to vyhřátí snesou?
Uživatelský avatar
J.Laser
Příspěvky: 477
Registrován: 20 bře 2007 00:51
Bydliště: Podřipsko

Re: Laserové broušení

Příspěvek od J.Laser » 25 srp 2013 23:50

Například se s tím dají brousit keramické čepele. Ale jak se tu někdo zmínil, pokud nemáš volšový ruce, tak si na obyč. brousicím kameni naladíš kudlu tak, že když si neopatrně mávneš kolem krku tak máš hlavu fuč. :lol:
Aquila non captat muscas
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 02 zář 2013 19:01

Myslím, že nůž nabrousit umím, o to by tak nešlo.Léta požívám prastaré brousky a celkem spokojenost. Nehodlám ani dělat nějaké experimenty s laserem. Zajímalo mě proč ho nepoužít. Myslel jsem, že diskuzní forum, vlákno o nožích, dotaz na laserové broušení - jsem tady správně tak se doptám. Pokud někdo ví odpoví, pokud nechce neodpoví. Nenapadlo mě, že odborník - a to Mat beze sporu je - odpoví tímhle způsobem. No možná osobní zášť, i když ničím neopodstatněná. Takže děkuji za odpovědi na mé otázky. A pokud jsem zabral místo nějaké odborné diskuzi, omlouvám se
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 03 zář 2013 15:12

mcrea píše:Myslím, že nůž nabrousit umím, o to by tak nešlo.Léta požívám prastaré brousky a celkem spokojenost. Nehodlám ani dělat nějaké experimenty s laserem. Zajímalo mě proč ho nepoužít. Myslel jsem, že diskuzní forum, vlákno o nožích, dotaz na laserové broušení - jsem tady správně tak se doptám. Pokud někdo ví odpoví, pokud nechce neodpoví. Nenapadlo mě, že odborník - a to Mat beze sporu je - odpoví tímhle způsobem. No možná osobní zášť, i když ničím neopodstatněná. Takže děkuji za odpovědi na mé otázky. A pokud jsem zabral místo nějaké odborné diskuzi, omlouvám se

Jaká osobní zášť? Jen mě opravdu nenapadlo, že na foru který má sice prioritní zaměření na střelné zbraně nebudou mít uživatelé ani základní povědomost o nožích jako celku. Z mé strany možná jistá deformace povoláním ( jsem strojař ) Nicméně, pokud se oprostím od technického zaměření které mám a od svého balkonového hobby ( jak někdo posměšně kdysi toto pojmenoval ), tak stále zůstává obyčejný selský rozum. Laser - teplo - ocel to asi dokupy nepude bez nějakého vyhřátí. Neber to sím jako rejpání, ale na mraky věcí dojde každý pouhým zamyšlením. Kromtoho stránky Mikovu ( výrobce Utona ) jsou celkem s rozumným popisem. A dá se napsat přímo jim. Další věc, pohybuješ se jak zde, tak na knifu a Lovime.eu........takže základní obraz jistě máš.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 04 zář 2013 06:45

No bez urážky, z tvé první odpovědi jsem usoudil, že zrovna u téhle oceli je laserové broušení nepoužitelné. Tudíž že jiné - kvalitnější?jinýdruh?-by brousit šel. Kdo vyrábí Uton - a z čeho - taky vím. Opravdu jsem neměl v plánu studovat metalurgii kvůlivá jednoho levného nože z levné oceli. Jsem jenom uživatel. Nemyslím si, že držitel řidičáku musí umět vyrobit ojnici. A pokud si vzpomínám, nikdy jsem nazabředl do nějaké diskuze o výrobě nožů, opravdu tomu nehovím. Po zámečnické stránce jsem, myslím si, docela šikovný, ale do nožů se fakt nepouštím. Pokud teda nepočítám pár amatérských pokusů s přebroušením čepelí. Kdybych si měl ke své práci a koníčkům přibrat ještě výrobu nožů asi bych už nemohl spát.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 04 zář 2013 08:36

Fajn, jak mám odpopvědět, když to co čteš nevnímáš? Laser - teplo - ocel ( ocel - 17029, RWL, N690, D2, S30V atd ) Na tohle nemusíš studovat metalurgii ani začít vyrábět nože. Stačí se jen trochu zamyslet.
Pánové, bruste si to čím chcete, možností spousta.

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 04 zář 2013 11:41

No na téhle úrovni diskuze - vnímáš co píšeš sám? Tahle věta je totiž tvá - Po technologické stránce bych docela váhal, zda je to vůbec u takové oceli použitelný, vzhledem k tomu, že laser jaksi hřeje
Sice chápu, že bydlíš někde v Čechách a některé výrazy můžou mít trochu jiný význam, ale tuhle větu nijak překroutit nejde. Protože jsi napsal .....u takové oceli (rozumím 17029)......zeptal jsem se jestli to u jiné je možné. Tím bych tu debatu ukončil. Dík za zájem.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 04 zář 2013 12:20

Ano, máš pravdu, tady jsem zvolil asi nejblbější formulaci kterou jsem vůbec mohl zvolit, má chyba, přiznávám.
Reakce byla na prvotní dotaz "milovníka utonů". Nehodlám nic překrucovat, na rozdíl od jiných, si stojím za tím co jsem řekl, či napsal a nemám problém svou chybu uznat. Formulace z mé strany je opravdu blbá.

Tak snad poslední přísvěk k tématu ( záměrně píší "snad" abych zas nebyl chytán za slovíčko ) jakákoliv ocel ( snad mimo samokalitených což jsou nějaké nástrojovky hádám třídy 19 ( snad 19800?? ) každou ocel tímto způsobem vyhřeješ v místě "broušení"

selsky - teplota laseru při broušení ( byť v bodovém místě břitu ) má , nebo musí mít kuli úběru materiálu teplotu tavení onoho materiálu. Takže ostří ( břit ) popustíš. Jinak řečeno ve velkém, taky nestrčíš nůž do táborového ohně mezi uhlíky. Přehnaný příměr, ale je to příměr.

Martin
"není kachnička, jako kachnička"
mcrea
Příspěvky: 100
Registrován: 18 črc 2010 20:13
Bydliště: Havířov

Re: Laserové broušení

Příspěvek od mcrea » 04 zář 2013 13:03

OK, tohle byla jednoznačná formulace, která přesně odpověděla na mou otázku. Děkuji. Takže celé laserové broušení je použitelné na keramiku, možná karbidy, ale na oceli nejspíš ne. Aspoň ne na ty běžné.
atropos
Příspěvky: 78
Registrován: 05 bře 2012 18:12
Bydliště: Praha 9

Re: Laserové broušení

Příspěvek od atropos » 04 zář 2013 13:46

Určitě bych se nikdy nesnažil použít tento způsob broušení na noži, pokud ho nechci zničit. ( nožovou ocelí mám na mysli - AK5, N 690, N 695, RWL 34, D2, ATS, CPM 154, 12C27, S30V, S90V, Elmax, 14 260, 19 191, atd, atd.) Už jen ůvaha o něčem takovém je nesmysl. ( brousek, keramika, diamat - to je na nože a s tím by se měl člověk aspoň v základu naučit aby se mohl postarat o svojeho miláčka )

Mat
"není kachnička, jako kachnička"
Odpovědět