Metodika sportovni strelby

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 22 dub 2013 08:17

To parabellum: Ty otázky, na které jsem se ptal, mají svůj důvod a jsou základním pilířem pro odstraňování chyb a případné hledání nové polohy a docela mne udivuje, že vzhledem k tomu, že se střelbě nevěnuješ předpokládám prní sezónu, tak se divím,že tuto souvislost nevidíš! Protože pokud se nedozvíme na ně odpovědi, tak nemůžeme nic nad tvou nynější polohou vymýšlet - teď je to jen takové plácání o ničem a duplikování informací, které si můžeš přečíst detailně rozepsané v kdejaké příručce a to včetně fotografií.
Jestli máš chuť odpovědět, tak k tomu krom fotek polohy přilož ještě fotky terčů z tréninku – ne padesátek, z nich se dá těžko něco vyčíst!
Předpokládejme, že střílíš jednu z klasických poloh - jedno jakou a máš jí natolik dobře zvládnutou, že střílíš někde na hranici 585b -592b stabilně, pak bude asi na čase se zajímat o to, co Tě „nepustí“ dál, jestli je to v poloze, nebo jestli nemáš vybavení, které má vliv na stabilně lepší výsledky (flinta, kabát, patrony, které flintě chutnají, rukavice, řemen, mířidla …), jestli tréninku věnuješ dostatek času a úsilí, jestli nemáš zažité nějaké neřesti, o kterých ani nevíš. A konečně to hodně důležité, jestli věnuješ každé ráně tolik soustředění, které si dobrý výsledek žádá!


parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 22 dub 2013 23:44

Kodiak píše:patrony, které flintě chutnají, jestli tréninku věnuješ dostatek času a úsilí, jestli nemáš zažité nějaké neřesti, o kterých ani nevíš. A konečně to hodně důležité, jestli věnuješ každé ráně tolik soustředění, které si dobrý výsledek žádá!
To asi sotva vyčítaš z fotografií :) Vďaka za ochotu, ale Harp mi to objasnil veľmi dobre a hlavne pochopil, čo som sa konkrétne pýtal :) To je niekedy viac ako dať hmlistú odpoveď. Už budem len experimentovať a tvrdo makať, lebo jediný, kto by mi asi vedel odpovedať na 100% je Martynov :D
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 23 dub 2013 06:41

To Para: On to Kodiak nemyslel nijak zle. Známe se velice dobře a některé záležitosti tvé problematiky jsme spolu konzultovali. Jen po tobě chtěl konkrétní informace, aby ti mohl konkrétně pomoci. Je to hodně dobrý střelec a vzhledem k tomu, že se k výsledkům dobral vlastním úsilím, asi ví, jak na to. Já, jakožto levák jsem se v minulosti musel prokousávat spoustou problémů. Taky jsem prakticky neměl trenéra, takže jsem toho byl nucen dost seštudovat. Nakonec jsem se dohrabal na kvalifikaci trenéra II.tř. (dnes už neplatí). Byla to nejvyšší kvalifikace, na kterou trenér nemusel mít FTVS. Jenže to bylo před 25 lety. V žádným případě si nemyslím, že vím o střílení všechno. Čím víc máš informací, tím víc víš, kolik toho ještě nevíš.
Jinak nevím, kolik by ti toho Martynov o střelbě řekl. Když se podíváš na jeho status quo, zjistíš, že prakticky celý dosavadní život věnoval střelbě pod vedením trenérů. Mimochodem, trénuje jej trenér s českým jménem - Eduard Jaroš (nikdy jsem se s tím jménem v české střelbě nesetkal). Martynov je voják, nejvyšší vzdělání neuvádí, mluví pouze rusky. Tím nechci jeho sportovní úroveň nijk snižovat. Jen si nejsem jist, jestli by dokázal dostatečně vysvětlit proč je dobré to, či ono a naopak co není dobré. On špičkový střelec ještě nemusí být dobrým trenérem a naopak.
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 23 dub 2013 06:45

:roll: Ono to spíš vypadá na to, že jsi rozhodnutý kopírovat polohu Martynova a že radu nepotřebuješ, možná jen odkývání, že jdeš dobrou cestou. V tom případě není dál co řešit, cestu sis našel a já Ti přeji mnoho střeleckých úspěchů.
Mimochodem, i z fotografií polohy a terčů se dá poznat hodně, ale to taky časem zjistíš. :wink:
Harpe tobě děkuji za podporu a v Branné Tě nechám vyhrát :)
parabellum
Příspěvky: 70
Registrován: 25 črc 2010 12:15

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od parabellum » 23 dub 2013 23:45

Určite nechcem slepo kopírovať polohu Martynova, trochu unáhlený záver, len hľadám odpovede na množstvo otázok a chcem hľadať optimálnu polohu pre mňa, alebo aj všobecne, nech sa aj potenciálnym návštevníkom fóra vnesie trochu svetla do tejto problematiky. Keďže mi nebolo jasné, aké klady a zápory má ktorá varianta a prečo je častejšia vyššia varianta v ľahu, tak som požiadal o rady skúsenejších, niekoho, kto už procesom hľadania rôznych variant prešiel a vie k tomu zaujať stanovisko, dať dobré tipy (k tomu nie sú potrebné fotografie pýtajúceho sa). Rovnako ma zaujímali rozpory nájdené v knihe od Hornebera a tým, čo som mal možnosť odpozorovať (napr. ten Martynov). Tiež ma zaujímalo, v čom je poloha Martynova taká dobrá a zrejme nejakou mierou prispeva k jeho výsledkom, tak prečo to trochu detailnejšie nerozobrať? Samozrejme, že z fotografií terčov a polohy sa dá vyčítať veľa (strhávanie, rôzny tlak na lícnicu, padanie polohy, zle zaujatá a orientovaná poloha), ale k mojim otázkam to bolo irelevantné, ja som nehľadal neznámu príčinu chybných mojich zásahov, stagnáciu, alebo prepad vo výsledkoch. Ale zaujímalo by ma, ako by si z fotografií vyčítal či sa jedná o: chybu nevhodného streliva, chybu nedostatočného tréningu, chybu zlozvykov počas výstrelu (tam by sa skôr hodilo video urobené vysokorýchlostnou kamerou a nie fotografie, keď už tak), chybu zlého sústredenia? To by ma fakt veľmi zaujímalo :wink:
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 24 dub 2013 06:56

To Parabellum: Milý hochu, pokud si pozorně s odstupem přečteš celou řadu předešlých příspěvků, dojdeš k tomu, že postupně měníš původní požadavek o informaci.
Dáváš taky jiný význam mnou napsaných textů a to vytržením z kontextu. Možná je v tom jazyková bariera, ale spíš bych řekl, že je to neumělá manipulace a pro mou akurátnost je to dost urážlivé!
Proto asi skončím tím čím jsem začal a ber to jako radu.:
Hlavně si neber za vzor světové střelecké hvězdy :roll: ! Ti pánové se k takovým polohám museli těžce prodřít a ani bych se nedivil, kdyby z toho měli nějaké defekty třeba na krční páteři - všeho s mírou se říká. Důležité je, jak se v poloze cítíš ty a ne jak se cítí třeba Warren Potent, ten za tebe neodstřílí!
Poloha Martynova, je něco, co jde úplně mimo a nemá cenu jí ani napodobovat, ani nad ní přemýšlet. Prostě lze přijmout jen to, že je :) .
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od harpplayer » 24 dub 2013 12:47

Ale no tak, hoši, přece nechcete, abych vás byl nucenej nějak umravňovat. Pokládám vás oba za roumný jedince.... :wink:
Kodiak
Příspěvky: 134
Registrován: 27 lis 2009 09:47

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Kodiak » 24 dub 2013 13:31

Myslím, že není nutné psát o umravňování obou. Čistě a bez emocí jsem popsal vývoj situace, která je více než patrná a stejně v klidu a bez emocí ze své strany končím i další komentáře k tomuto tématu.
Shindel
Příspěvky: 127
Registrován: 03 dub 2010 13:32

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Shindel » 14 čer 2013 22:10

Zdravím, byl bych rád, kdyby se zde někdo ze zkušených rozepsal o vlivu vyvážení pušky na střelbu vleže, ale i zbývajících polohách (v stoje a kleče trénuji, ale nestřílím). Je to 2-3 týdny, co jsem vrazil pod lauf závaží na ose, které převedlo těžiště lehce směrem k ústí zbraně, do té doby zbraň přepadávala směrem vzad při držení vymezeném špalkem. Po přidání závaží se chování zbraně v LM 60 jasně zlepšilo a s flintou si více rozumíme. Potíž je v mém subjektivním vnímání; dočasně se na mě výrazně projevuje stres a 24 hodinové pohotovosti a tak trochu mizí schopnost rozlišit co je dáno dočasným klidem a co technikou, proto uvítám obecné komentáře. Jurjeva jsem sehnal jen v azbuce a to mi hlava nebere, máte-li text psaný v latince (na jazyku nesejde, většinu jazyků evropského původu přečtu) či švabachu, tak to dám :-) Pro úplnost, střílím s H 2010, ale železo tady řešit nepotřebuji. Dík S.
Chiko
Příspěvky: 111
Registrován: 24 úno 2013 16:36

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Chiko » 15 čer 2013 21:58

Ahoj. Já střílím ležáka i polohovku. Mám A1913 a dovážuju zbraň podle stojáka.Jelikož držím zbraň téměř u lučíku,tak mi připadala strašně těžká na čumák.Tak jsem si na střelnici nasbíral olovo,udělal formu podle botky a odlil 0,7 kg závaží.Těžiště pušky se posunulo dozadu na místo,kde ji držím a mě už tím pádem připadá lehčí a nemám pocit těžkého čumáku ,při zachování stejné stability.Vleže a vkleče nepociťuju žádný rozdíl.Vleže jsem pušku nikdy nedovažoval a nemám s tím žádné zkušenosti.Možná ,že to někdy zkusím, ale zatím mi to připadá jako zbytečná věc,která zatěžuje již tak namáhanou ruku.
Vaskent
Příspěvky: 323
Registrován: 14 říj 2009 23:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Metodika sportovní střelby

Příspěvek od Vaskent » 02 črc 2013 23:41

Snad nebudu kamenovan jak to tu byva za svuj nazor a zkušenosti :) a samozřejmě i gramatiku ;)

co se tyče tedy vyvažování, tak samozřejmě se jedná jako ve všem o velice subjektivní věc, nelze říci že to, či ono je vhodné či nevhodné. Ale v zásadě platí toto:

těžiště na hlavni přináší větší stabilitu zbraně a menší odskoky. Ale taky (to specielně vstoje) horší odhledy. Váha na levou ruku se proto zpravidla využívá u řemenových disciplín. Ale zase je to za cenu větší námahy podpěrné ruky.

těžiště více na tělo se využívá zejména vstoje, kde díky tomu není tolik namáhána páteř, a jsou mnohem lepší odhledy při výstřelu. Ale naopak diky tomu je zdánlivě nestabilnější míření. Zdánlivě používám záměrně, protože zatížením konce zbraně se docílí ustabilnění konce hlavně, ale znestabilnění těla. Proto odhledy ledskdy neodpovídají zásahu. Naopak zatížené tělo více stabilizuje tělo ale znestabilní mušku a tim zhoršuje míření. Střelec si tak na chyby dá větší pozor a zdánlivě tak dojde k efektu, že vystřelená chyba je v realu mnohem menší než při teoreticky stejné chybě se zatíženým koncem hlavně.

No ale samozřejmě je to vždy o tom, co střelec nakonec dokáže zvládnout a co mu více vyhovuje.
Odpovědět