.22 short

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Mirek

.22 short

Příspěvek od Mirek » 21 čer 2005 22:32

Ahoj, zkoušel už někdo z vás jestli jdou s uspokojivou přesností střílet shortky z malorážky (.22 LR - např. ČZ)? Puška v téhle ráži se snad ani neprodává a mě se zamlouvá ta slabá rána a relativně nízká energie. Díky, Mirek


Uživatelský avatar
Sidewinder
Příspěvky: 1463
Registrován: 31 srp 2004 20:53
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sidewinder » 21 čer 2005 22:45

Slysel jsem ze casem mohou Shorty poskodit nabojovou komoru, ale nezkousel jsem je. Pro nizky vykon a hluk jsem zkusil CCI CBLong a rana je to opravdu jak ze vzduchovky GAMO, ale presnost bohuzel taky jako z GAMOvky, takze nepouzitelne. (navic jsou dost drahe a hoodne spini)
pepa

Příspěvek od pepa » 21 čer 2005 23:17

Dneska se už vyrábí náboje se složkami které nepůsobí korozívně na hlaveň takže tady nebezpečí nehrozí ale jiný problem je teplota při výstřelu ta způsobujevypalování nábojové komory podle zbrojířů jak u brokových tak u kulových hlavní podle praktických poznatků se vypálení projevuje po několika stovkách až tis. ranach pokud se to střídá tak bych řekl že zůstanete jen u rozdílně zabarvené hlavně v přechodu tam kde náboj končí pokud budete zbraň čistit jak se má. (někde otom už psali abyla tam i galerie) Zkoušel jsem to v pistoli kterou to sice nenatahne ale přesnost střelby je dobrá vystřílel jsem jich asi 100 a nic zná nebylo tedy po vyčištění
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27 čer 2005 11:02

Pokud jde o tu přesnost- nedávno jsem vyzkoušel náboje .22 Short Vostok (Made in USSR) s puškou SM-2 (taktéž Made in USSR) na 50 m s přesností, která mě doslova šokovala- rozptyl cca 6-8 cm! (což je naprosto úžasné, vezmeme-li v úvahu, že jsem takový střelec, žes .22 LR mám z té samé pušky rozptyl cca 3-4 cm na 50 m) Rány šly sice pod terč, ale to je dáno tím, že ta puška byla nastřelená pro .22 LR SB Standard. Navíc ten den dost foukal vítr (kulka .22 Short je proti .22 LR mnohem lehčí a pomalejší, takže na ni vítr působí mnohem víc). Jinak rána je to skutečně jak ze silné vzduchovky- použitelné i v paneláku :wink: . Myslím, že s erozivním působením na přechodový kužel si u tak slabého náboje není nutné dělat starosti do vystřílení několika tisíc ran (nedělejte si ale naděje, že byste něco poznali pohledem- útvary v hlavních mají rozměry v tolerancích mikrometrů a problém nastane už při posunu, který člověk nemá šanci okem registrovat). Jinak ty sovětské Shortky do laufu neuvěřitelně nasviní, takže pro častější střelbu (ne jenom na test) bych asi volil něco trochu kvalitnějšího (ale to je obecně problém levnějších nábojů- .22 LR SB Std. nebo REX taky špiní mnohem víc než dejme tomu Eley, ale nemyslím, že by to něčemu vadilo- prostě je potom kvůli tomu potřeba lauf vyčistit trocu důkladněji).
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27 čer 2005 11:09

Udělal jsem si podobný testík jako předchozí pisatel- z Pavlíčka na 25 metrů 22 Sh SaB a můžu potvrditn předchozí- na těch 25 vůbec nebyl poznat rozdíl mezi 22 Sh SaB a 22 LR Std. SaB. Závěr: na závody ve standardce to asi není, ale na rekreaci tak akorát.
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník » 27 čer 2005 11:14

A když už jsme u toho- nedají se sehnat nějaké extra slabě laborované náboje .22 LR, tedy něco, co by bouchalo potichu, ale nevypalovalo hlaveň? (.22 Long by v tomto směru šla, ale úplně dokonalost sama to není)
Návštěvník

22short

Příspěvek od Návštěvník » 28 čer 2005 07:04

Existují pušky, které k tréninku používal Wehrmacht - dělal je Walther, jsou moc hezké a jsou na 22short. Nejsou jediné. Dají se sehnat, sleduj internetové prodejny, komise, ptej se na hoba.cz
Slabší 22lr existují, subsonicy - nejsou ani tak slabší, jako mají těžkou střelu a tak klesne úsťová rychlost. Vyzkoušej je, nejsou od SB dražší než normální 22lr od "renomovaných značek".
Odpovědět