Vyber optiky na CZ 750 S1 M1

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
field

Výběr optiky na ČZ 750 S1 M1

Příspěvek od field » 06 lis 2006 10:55

Dobrý den,
vlastním ČZ 750 ve .308čce. Přemýšlím nad nákupem optiky. Mohl by mě někdo doporučit značku a model?
Chtěl bych maximálně využít parametry zbraně, plánuji střelbu od 100 do 800 m.
Zvažuji Leupold VX-III 8,5-25x50 s osnovou Fine Duplex.
Zajímal by mě také správný výběr osnovy a dále jsem někde četl, že pro maximální využití zbraně, by měla být přední část montáže snížena o 20 MOA. Je to skutečně nutnost nebo máte někdo jiné zkušenosti?
Za odpovědi moc díky.


Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 07 lis 2006 22:57

S tím snížením, nejsi trochu moc vepředu? Už jsi s tím střílel? Máš 100 mm Ptk, nebo třistaosmičku?
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 07 lis 2006 23:27

Tak tuhle poznámku jsem asi dost dobře nepochopil :roll:
Slim Jim
Odborník na zbraně
Příspěvky: 717
Registrován: 07 lis 2005 14:39
Bydliště: Praha

Příspěvek od Slim Jim » 07 lis 2006 23:35

Jo, taky mám pocit, že na nás mluví sprostě :wink: .
Žádná zbraň není přesnější, než jí dovolí střelec.
field

Příspěvek od field » 08 lis 2006 09:34

Také nerozumím Vaší odpovědi.
Jestli se ptáte zda je jsem absolutní laik, odpověď zní: nikoli, střílím se vším možným asi šestnáct let.
Samozřejmě jsem to už provětral, ale jen se starým Zeissem 10x po tátovi. Dosahuji na 100m průměrného soutřelu pěti ran kolem 1,4 cm, což není nic moc. Větší vzdálenost jsem nezkoušel, zbraň mám teprve tři týdny.
Nicméně jak tady všichni vědí, nákup čehokoli pro střelbu na větší vzdálenosti je otázkou docela dost peněz. Nechci tedy udělat chybu a chci se ubezpečit, že vybírám správně.
Samozřejmě určitou představu co bych chtěl mám a to o všech komponentech jak zbraně tak střeliva, ale třeba existuje lepší materiál.
Co úsťová brzda? Doporučí mi někdo na koho se s výrobou obrátit?
harpplayer
Odborník na zbraně
Příspěvky: 1569
Registrován: 31 bře 2006 12:48

Příspěvek od harpplayer » 08 lis 2006 13:20

Jestli dobře počítám, snížení přední montáže o 20 MOA (mimochodem trochu zvláštní příměr, skoro by to bylo lepší přepočítat na mm při konkrétní délce montáže) ti udělá na 100 m změnu záměrného bodu o 508 mm!!! Domnívám se, že při správně usazené hlavni do pouzdra závěru je nesmysl snižovat o tolik přední montáž. Skoro bych doporučoval nasadit montáž tak, jak jde z výroby a zkusit zbraň nastřelit na 100 m. Pokud se budeš pohybovat zhruba v polovině nebo v dolní části rozsahu chodu vertikální korekce, žádnou úpravu montáže bych neprováděl. Teprve v případě, že by to nešlo doklikat, případně pokud by mi vycházela korekce na větší vzdálenost mimo rozsah chodu, řešil bych změnu úhlu osy dalekohledu. Nejsem ale odborník na velkou kouli, mám zkušenosti pouze s malorážkami. Nedávno jsme ale na střelnici řešili podobný případ u malorážky, u níž se nedal doklikat dalekohled. Nakonec se zjistilo, že hlaveň není namontována souose s pouzdrem závěru, což se při střelbě s dioptrem s ohledem na jeho značný rozsah korekcí neprojevilo.
field

Příspěvek od field » 09 lis 2006 17:23

Super, díky za radu.
Tuhle informaci jsem získal na www.ballistica.cz/Poradna/poradna.htm
Bylo mi to od počátku nějaké divné, ale říkal jsem si že se raději zeptám. :o))
Jak jsem psal v předchozím příspěvku, zatím jsem zkoušel jen na 100m se starým Zeisem a vše bylo OK.
Každopádně díky za info. Asi ne všechny rady které člověk najde na webu (i když jde o Ballisticu.cz) nejsou plně v pořádku.
Josef Ondracek

Příspěvek od Josef Ondracek » 09 lis 2006 19:24

Moje otázka byla: Je to 100 mm protitankový kanón nebo 308 W? Myšleno ke snižování předku montáže o 20 MOA? Víš kolik to je na 300 metrů.
Ares
Příspěvky: 1552
Registrován: 24 srp 2005 10:46
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ares » 09 lis 2006 19:28

Zato pokud by chtěl jet třeba na Slovensko na závody na 1000m, tak je dost velká pravděpodobnost, že bez snížené montáže na těch 1000m prostě nepřekliká :roll: a to by asi moc velkou radost neměl
field

Příspěvek od field » 13 lis 2006 17:46

Dobrý den pánové,
má někdo zkušenosti s optikou Barska?
Mají zajímavé ceny a kvalita mi nepříjde špatná. Není však nad osobní zkušenost.
Předem díky.
Odpovědět