Vyduta hlaven

Fórum o zbraních a střelivu

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Zajic
Příspěvky: 215
Registrován: 26 říj 2006 19:50

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Zajic » 28 pro 2012 19:26

JuroNR: Misto toho tlachani tady o nejake zapatlane hlavni olovem a naslednem vystrelu celoplastem jsis mohl odpustit a prestat odbihat ucelne od tematu a napsat nam teda konecne to s tim vydutim pri pouziti lehke a kratke strely :!:
Kdyz neco tady takoveho napises, tak bud jsis to vycucal z prstu, a nebo mas na to nejake vysvetleni proc si to myslis a pises to tady jako FAKT :?:
Nehlede na to, ze je tady plno strelcu co maji letite zkusenosti, a nikdo o nicem takovem neslysel :mrgreen: Tak se nechovej jako urazena zenska, a napis proc by mela takova strela udelat vyduti hlavne u kulovnice :?:

Ps. Myslis si ze kdyz neco napises VELKYM PISMEM, ze to zakonite musi byt pravda ? Nevim jak u vas na Slovensku, ale tady v CR to tak nefunguje :wink: Velke pismeno je pouze pouzito na zdurazneni slova, ne k tomu aby to urcovalo pravdu jak si myslis.


Uživatelský avatar
PEPAN
Příspěvky: 1695
Registrován: 11 říj 2009 22:19
Bydliště: z5 na 9

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od PEPAN » 28 pro 2012 19:59

To že tu niekto napiše že asi zostala strela v hlavni a nasledny vystrel sposobil vyduť hlavne,nad tym sa nikto ani len nepozastvi,čo to musi byť za strelca ktory vystreli a nevšimne si že ta rana bola taka slaba že to ani nevyplulo strelu z hlavne von ani sa o tom nepresvedči a vystreli znova-tak nad takymto prispevkom sa ja zase bavim cely tyždeň.
se mi povedlo utemovat margolinu asi 5 ks :mrgreen: sem jednou zkusil namazat střelivo konkorem :roll: a tím dosáhl výkonu asi tak 10j
Nejde!Prostě NNe
JuroNR
Příspěvky: 907
Registrován: 03 říj 2009 17:43
Bydliště: NITRA

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od JuroNR » 28 pro 2012 20:35

Zajic, to čo som napisal si si aj tak vysvetlil podla seba. Ja som nenapisal velkym pismom to že mam pravdu,ale to čo sposobuje vyduť hlavni. Nikde som nikoho nasilu nepresviečal že mam pravdu,ani v jednom prispevku,takže mi nevkladaj do ust slova,alebo prispevky ktore som nikdy nenapisal.Pišete tu že to je forum kde sa diskutuje,lenže vy tu nediskutujete,ale bezdovodne dojebavate druheho a keby som aj nemal pravdu,ja by som si v živote nedovolil niekomu napisať že je niečo pičovina. Takže tolko k tomu uražaniu sa. Pred chvilou si napisal o mojom tlachani ,kde som popisal čo sa deje ked sa zanesie hlaveň olovom a potom s takejto zanesenej hlavne vystreliš celoplašť,čo je jedna z možnosti vydute hlavne u revolveru,čo je mimochodom tato cela tema.,ale u teba je to samozrejme tlachani.
U gulovnic ked sa použije kratšia strela ktora leti vzduchom a potom sa zareže do dražok,sa stava to, že prach ktory hori v nabojnici ma určitu rychlosť horenia a kedže strela leti vzduchom tak prach hori rychlejšie,kedže strela nema žiadny odpor,tym padom odhori viac prachu ako je treba a vznikne väčši tlak,ktory sa ešte znasobi ked sa strela zareže do dražok a vtedy može dojsť k vydutiu hlavne. a hlavne u takych kalibrov ako je 243W kde je nabojnica dva krat väčšia ako strela je prechod tlakov obrovsky,alebo taky 7x64 to ani nehovorim. a ešte ked sa k tomu pripočita domace prebijanie a laborovanie,tak nešťastie je hned na svete.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od PatrikV » 28 pro 2012 20:59

Kravina, prach hoří rychleji čím je vyšší tlak v nábojnici, pokud střela opustí nábojnici tlak poklesne a hoření zpomalí, nehledě na to, že u extra krátké střely tlak a plyny střelu předběhnou. Střela se maximálně strhne v drážkách nikoliv vyduje hlaveň za komorou kde jsou stěny nejsilnější. A jinak při přebíjení je jeden z důležitých parametrů délka náboje a pokud někdo neví k čemu je to důležité neměl by přebíjet.
Uživatelský avatar
edelweiss
Administrator
Příspěvky: 4299
Registrován: 30 črc 2005 17:55
Bydliště: bez nálady :-)

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od edelweiss » 28 pro 2012 22:08

Ta nová teorie se mi líbí, sice jsem ji v praxi nepotkal ale budu s ní strašit začínající přebíječe :wink:
Úloha osobnosti v dějinách sestává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat.
Alfonss
Příspěvky: 2779
Registrován: 17 bře 2006 14:16
Bydliště: Brno-venkov

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Alfonss » 28 pro 2012 22:26

chlapi.....hoďte na něj síť....ještě to vezme někdo vážně...
TomPK
Příspěvky: 22
Registrován: 23 pro 2012 22:50

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od TomPK » 28 led 2013 18:32

Chlapi, vy to motáte... Samozřejmě, že při zaříznutí střely do drážek se tlak zvýší, ale u správně sestaveného náboje to vydutí hlavně nezpůsobí. A na druhou stranu - můžete nějak doložit, jaký má vliv tlak na rychlost hoření? Třeba nějakým grafem?
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Dancek » 28 led 2013 20:59

Jistě, jako příklad jsem zvolil střely S&B 158 grs FMJ a 5,5 grs prachu s 020-2, jednou v nábojnici 38 Special, podruhé v 357 Maximum, délku hlavně jsem zadal 6".
Při použití nábojnice 38 Special dosáhl max. tlak 1378 barů, všechen prach vyhořel když střela urazila dráhu 86 mm a úsťová rychlost vyšla 310 m/s.
Stejná laborace v nábojnici 357 Maximum, která je jinak stejná ale je asi o 10 mm delší, vyšel max. tlak 800 barů, v hlavni by vyhořelo 99,77% hmotnosti prachu a úsťová rychlost hlavně vyšla pouze 264 m/s.
Upozorňuji, že změna rychlosti hoření prachu v závislosti na tlaku (a zrovna tak na teplotě) je u různých prachů různá a nemění se lineárně s tlakem.
Za povšimnutí stojí i to, že střela z nábojnice 357 Maximum je v tomto případě o dost pomalejší, přesto v hlavni nestihl vyhořet všechen prach.
Přílohy
357 Max.jpg
38 Sp.jpg
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Dancek » 29 led 2013 18:26

K předchozím grafům ještě dodám:
Je to vidět lépe na náboji s nábojnicí 38 Special, u něj vyhoří 95% hmotnosti prachu v době, kdy střela urazí něco málo přes 40 mm, tedy v době kdy je tlak relativně vysoký. K dohoření zbývajících 5% prachu potřebuje střela dráhu dalších asi 45 mm ...

Abychom se nepřeli o délce dráhy střely v závislosti na její rychlosti, připojuji ještě grafy, které zobrazují přímo čas.
V náboji 38 Special vyhoří všechen prach za 0,61 ms.
Při stejné navážce opustí střela z nábojnice 357 Max. 6" dlouhou hlaveň za 0,9 ms a v té době vyhoří 99,77% hmotnosti prachu. Ze zvědavosti jsem prodloužil hlaveň na 8" a vyšlo, že všechen prach by vyhořel za 0,99 ms, což odpovídá dráze střely 143 mm.
Stejné množství prachu tedy vyhoří při nižším tlaku asi o 0,38 ms později.

Demonstrovat změnu rychlosti hoření prachu v závislosti na tlaku je možné i u stejných nábojnic se stejnými navážkami stejného prachu pouze změnami OAL nebo při stejné OAL použitím těžší či lehčí střely, ale to jistě všichni přebíječi vědí.
Přílohy
357 Max čas.jpg
38 Spec čas.jpg
sided
Příspěvky: 62
Registrován: 13 čer 2008 20:55
Bydliště: okolo komína

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od sided » 29 led 2013 21:00

Jasně, ale tady pracuješ s různou velikostí nábojnice a tedy jinou nabíjecí hustotou. To budou samozřejmě tlaky různé a nemusí jít ani o tak extrémní rozdíly jako jsi uvedl .38spl x .357max. stačí si pohrát s OAL třeba u .40SW to je teprv tanec :) . Ale to jistě víš.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Dancek » 29 led 2013 21:57

Pravdu díš a v poslední větě jsem to také napsal, pouze jsem neuvedl, že velmi vhodný příklad je 40 S&W. Dotaz ale zněl, zda lze nějak doložit, jaký má vliv tlak na rychlost hoření prachu a to si myslím, že jsem doložil.
TomPK
Příspěvky: 22
Registrován: 23 pro 2012 22:50

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od TomPK » 29 led 2013 22:53

Ty rozdíly jsou obrovské, nečekal bych, že to bude tolik. Ale k těm grafům: první dva ukazují průběh tlaku a rychlosti střely v čase, druhé dva závislost téhož na délce dráhy střely. To jsou, myslím, nejdůležitější údaje, a tam není co řešit.

Pořád mi z toho ale vychází, že vyšší rychlost hoření způsobí rychlejší nárůst tlaku, nikoliv obráceně. Jinými slovy:to, že např. u 4. grafu tlak tak rychle narostl, bylo způsobeno rychlým hořením, nikoliv tím, že by vysoký tlak způsobil urychlování hoření. Ledaže by snad někdy v průběhu první milisekundy vzniklý tlak podpořil rychlost hoření (jako by si tlak a rychlost hoření pomáhaly navzájem). Bez toho by potom hnědá křivka měla posunuto maximum trochu doprava. Ale že by se na základě grafů mohlo tvrdit, že to tak opravdu je, si nejsem jistý.
PatrikV
Příspěvky: 355
Registrován: 03 kvě 2008 11:20
Bydliště: NOVOJIČÍNSKO

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od PatrikV » 29 led 2013 23:47

Vysypej trochu prachu a zapal, uvidíš, že za běžného atm. tlaku prach celkem pomalu shoří. Pro rychlé shoření prachu v nábojnici je podstatný tlak. Pro nastartování zrychlené reakce slouží zápalka, která nejenže zapálí prach, ale zároveň zvedne prvotní tlak v nábojnici. Lovecké prachy se zažehují při tlaku 0,01MPa a hoří rychlostí kolem 0,2 - 0,4 cm/s při běžném atmosferickém tlaku. Po odpálení zápalky se zvedne tlak na 2-4 MPa a horké plyny zápalkové slože zapálí prach v nábojnici v podstatě najednou.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Dancek » 30 led 2013 11:15

TomPK píše:Pořád mi z toho ale vychází, že vyšší rychlost hoření způsobí rychlejší nárůst tlaku, nikoliv obráceně.
Červená křivka je tlaková, její hodnoty jsou na levé svislé ose a začíná na hodnotě necelých 200 barů, což je tlak způsobený zápalkou.
Rychlost hoření prachu a tlak jsou hodnoty, které se vzájemně ovlivňují. Vzroste-li v určitém okamžiku (např. při odpálení zápalky nebo při rozhořívání prachu) tlak, zbylý prach bude hořet rychleji, tím dojde k dalšímu zvýšení tlaku a ještě rychlejšímu hoření …, dokud se nezačne pohybovat střela. Pohybem střely se zvětší objem prostoru pro prachové plyny a dochází k poklesu tlaku.
Dancek
Příspěvky: 139
Registrován: 27 srp 2007 19:01
Bydliště: u Hradišťa

Re: Vydutá hlaveň

Příspěvek od Dancek » 31 led 2013 18:07

Podle Sidedova doporučení jsem ještě zkusil zmenšovat OAL náboje 40 S&W. O citlivosti tohoto náboje na změnu OAL jsem věděl z knihy "Přebíjení nábojů … ", ale v programu QL jsem to dosud nezkoušel.
Tentokrát jsem zvolil navážku prachu S 020 tak, abych se co možná nejvíc přiblížil max. dovolenému tlaku, střelu 180 grs S&B FMJ, jednou jsem zadal OAL podle CIP, tj. 28,83 mm, podruhé jsem ji zkrátil o 0,3 mm, tedy na 28,53 mm a potřetí o další 0,3 mm na 28,23 mm.
Namísto tří grafů přikládám tentokrát tabulku vypočtených hodnot.
Přílohy
40 SaW tabulka.jpg
Odpovědět