Vraceni zbrojniho prukazu

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
JamesGray
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2013 10:26

Vrácení zbrojního průkazu

Příspěvek od JamesGray » 09 led 2013 10:41

Vážení potřeboval bych radu od právníka.
Před rokem jsem si prodloužil ZP, 14 dnů na to mě odbor zbraní vyzval k vrácení zbrojního průkazu kvůli tomu, že jsem v březnu 2008 byl odsouzen na 1 měsíc s podmínkou na 1 rok. Bránil jsem se, že doba je více než 4 roky od tohoto činu a navíc, že jsem v roce 2010 požádal o obnovu řízení z důvodu zjištěného a potvrzeného podjatosti soudce. Teď se blíží doba kdy bude zase bezúhonný podle zákona o zbraních a rád bych požádal o vrácení zbrojního průkazu kterému neskončila platnost. Avšak odbor zbraní v Pelhřimově ústy jejího vedoucího požaduje novou žádost o vydání nového zbrojního průkazu včetně nové zdravotní prohlídky a celé odborné způsobilosti, zkoušek, testů a bezpečnosti se zbraní. Podle mého názoru by měl být postup správního orgánu (odboru zbraní) stejný jako při vrácení řidičského průkazu, kdy také se nedělá celý ŘP ale jen přezkoušení. Prosím o pomoc.


Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Vrácení zbrojního průkazu

Příspěvek od Alci » 09 led 2013 19:52

Obávám, že mají pravdu. Odnětí ZP z důvodu pozbytí bezúhonnosti podle § 27 odst.1c (zákona 119/2002 o zbraních) resp. § 22, je opravdu odnětí ZP. A když ho chceš a ZP nemáš, musíš ho znovu celý dělat podle §17. Což znamená odbornou způsobilost, prohlídka, 2 fotky a poplatky.

Vybodováním příjdeš oprávnění řídit (§ 123c zák.361/2000 Sb o provozu na pozemních komunikacích), o které můžeš žádat zpět (§ 123d téhož zákona), pokud složíš zkoušku (z teorie, jízd a údržby) a předložís posudek o zdravotní způsobilosti včetně dopravně psychologického vyšetření. Jediné co ti prakticky odpadne je autoškola.

Zákon o zbraních, ale nic jako "vrácení" ZP po odejmutí nezná. Odejmutí je úplné zrušení.
JamesGray
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2013 10:26

Re: Vrácení zbrojního průkazu

Příspěvek od JamesGray » 09 led 2013 20:14

Dobře, ale já jsem nepozbyl odbornou způsobilost, jen jsem nebyl bezúhonný. Navíc jestli toto neřeší zákon o zbraních by mělo znamenat, "co není zakázáno je dovoleno". V tomto zákonu je jen vydání nového průkazu po uplynutí jeho platnosti, ale u mě platnost neuplynula.
Přirovnání k ŘP trochu kulhá, když ti seberou ŘP tak to znamená, že jsi se prohřešil proti "odborné způsobilosti" nějakým přestupkem, ale u ZP nikoliv. Podle mě by se to mělo řešit podle správního řádu, že když ti zabaví např. pas tak ti ho po odstranění překážky musejí vrátit (když je v platnosti)? Nebo se pletu?
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Vrácení zbrojního průkazu

Příspěvek od Alci » 09 led 2013 21:30

znamená to to, co je napsaný v zákoně. Potvrzení o odborné způsobilosti má platnost rok. Do té doby ho můžeš použít pro vydání ZP podle § 17. Odnětí ZP podle § 27 je konečné a znamená, že nemáš ZP. Proto říkám, že nemáš ZP zadrženej, zabavenej, pozdrženej nebo tak něco. Skočila mu platnost úplně. Stejně jako by sis ho nechal propadnout (je to stejný paragraf, jiný odstavec):

§ 26 odst.1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
a) uplyne doba jeho platnosti,
b) je ohlášena jeho ztráta nebo odcizení,
c) nabylo právní moci rozhodnutí o odnětí zbrojního průkazu (§ 27), nebo
d) jeho držitel zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého.

z toho pouze v případě b) ti vydají nový průkaz bez žádosti jen za 2 fotografie. V ostatních prostě končí úplně a ZP nemáš vůbec.

Podle toho musíš postupovat. Na ŘP jsem uváděl ten zákon právě proto, abys viděl rozdíl v tom, že zákon o silničním provozu při vybodování provede jednu akci podle jednoho paragrafu (odebrání oprávnění) a podle druhýho jej žádáš zpět. Zánik platnosti ZP je zánik ZP. Neexistuje žádný paragraf o vydání odňatých ZP jiný než §17 o vydání ZP běžným způsobem.
JamesGray
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2013 10:26

Re: Vrácení zbrojního průkazu

Příspěvek od JamesGray » 09 led 2013 22:04

Rozumím a děkuji. Nedá se nic dělat než požádat o nový. Zdravím.
Odpovědět