Pochybnosti ohledne ziskani ZP

Otázky týkající se zbrojního průkazu, držení a zařazení jednotlivých zbraní atd.

Moderátoři: Moderátoři, GunShop.cz

Odpovědět
Gianluca
Příspěvky: 5
Registrován: 28 zář 2012 22:47

Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od Gianluca » 28 zář 2012 22:53

Dobrý den, rád bych poprosil zkušené kolegy o radu:
Chystám se opatřit si ZP skupiny E. Zájem mám jen o krátké zbraně. Mimo obranu majetku chci občas zajít na střelnici.
Je pravda, že potřebuji udělat i ZP skupiny B abych mohl nosit nabitou zbraň? Jde mi o to, zda budu muset dělal praktickou část zkoušky i z rozborky, střelby dlouhých zbraní pokud je třeba i získání skupiny B?

Předem děkuji za rady


WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 29 zář 2012 00:08

Opatřit znamená udělat zkoušky odborné způsobilosti, tedy znát mj. zákon 119/2002 Sb. Odpovědi na to, k čemu je která skupina nalezneš tam.
B je ke sportovním účelům, E je na nošení. Pokud nemáš B, nemůžeš přebíjet a nemusíš být připuštěn na některé soutěže. Součástí zk. odb. způs. ze skup. B je rozborka dlouhé kulové a brokovnice + praktická střelba.

Obrana majetku se zbraní je v ČR prakticky legálně nemožná, zbraň smíš použít jedině v KN a NO, a sejmout někoho, kdo ti krade železo na zahradě je sice užitečné a výchovné, ale s 99,5% pravděpodobností půjdeš sedět za vraždu, protože to nebude KN ani NO, z čehož vyplývá, že E je sice "ochrana zdraví, života a majetku", ale to "a majetku" je tam tak maximálně naokrasu.
Gianluca
Příspěvky: 5
Registrován: 28 zář 2012 22:47

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od Gianluca » 29 zář 2012 17:40

Děkuji za odpověď, šlo mi o to, jestli se budu muset naučit i rozebírku dlouhých zbraní a pro jistotu si nacvičit střelby ačkoliv o dlouhé zbraně zatím zájem nemám. A budu tedy muset pokud mám zájem o skupinu B.
O tom jaká je legislativa a soudy bohužel vím, počítám s tím, že ji nikdy nepoužiju, ale pro takovou tu vnitřní jistotu...
Navíc máme v rodině zbraně a nerad bych o ně přišel ze sentimentálních důvodů kdyby se něco stalo a měly by se dědit a nikdo neměl ZP.
Ještě jednou díky
WohlmuthOta
Moderátor
Příspěvky: 741
Registrován: 03 čer 2007 17:43

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od WohlmuthOta » 29 zář 2012 18:03

Přesto doporučuju skupinu B udělat taky, rozborka brokovnice a malorážky je možná ještě jednodušší než pistole a střelba pak rozhodně. Pokud si uděláš jen skupinu E, tak u zkoušek budeš sice střílet jen z pistole, ale jakmile získáš ZP, můžeš si koupit jakoukoliv dlouhou zbraň kat. B,C vč. 858 Tac, brokovnice atd.
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od Alci » 01 říj 2012 18:02

s E se "vzdycky" dela B. Zkouska je prakticky stejna. O delku zbrane vubec nejde. Jenom s B si napriklad muzes kupovat libovolne naboje predtim, nejen k registrovanym zbranim (treba kdyz se pak domluvis, ze si zbran pujcis, naboje si sam nekoupis). Taky budes lepe krytej, kdyby se snad skupiny mely menit a nekdo rekl, ze na E lze registrovat jen kratke zbrane :)

Rozborka se dela ze trech zbrani tak nejak vzdy (aspon u nas to nerozlisoval), protoze vsechny tri zbrane si na E muzes koupit, tomu se zrejme nevyhnes. Navic pistole je z nich jedina "slozita".

A strelba na B+E je take prakticky stejna, tzn. jen pistole. Pridat skupinu pozdeji znamena, delat prakticky celou zkousku znovu. Coz je krasne zbytecny a je divny mit radost z udelani ZP a rikat si: proc jsem si sakra na prihlasku nenapsal i A+B :)
tslaby
Příspěvky: 119
Registrován: 17 pro 2011 13:16
Bydliště: Petrovice

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od tslaby » 01 říj 2012 18:52

Tak podle mě je to, z čeho bude kdo dělat rozborku a z čeho střílet pouze v režii zkušebního komisaře, samozřejmě mimo případy kdy mu to ukládá vyhláška. Já jsem například dělal ZP B, D, E a na rozborce po mě chtěl pouze pistoli a na střelbě totéž, ale ostatní co měli skupiny podobě nebo stejně chtěl rozebrat někdy i malorážku nebo brokovnici, ale střelbu jsme měli všichni jen z pistole. Dlouhé stříleli pouze zájemci o C.
Má-li někdo zbraň a snaží se vás zabít, je přiměřené bránit se střelbou z vlastní zbraně.
Alci
Příspěvky: 124
Registrován: 30 črc 2009 21:39
Bydliště: Jihlava

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od Alci » 02 říj 2012 02:51

tak totiz pravi vyhlaska. Rozebirat se musi nutne to, z ceho bude strilet. Ale obvykle se rozebira vsechno, protoze to je jednoduchy a jak rikam, manipulace se vsema typovyma je dulezita i kdyby to u zkousek nebylo. Strilet B taky muze nechat z cehokoliv, ale E a A+B+E staci jen pistole. Mohl by te nechat strilet z malorazky, ale kdyz nenastrilis, tak te stejne nemuze vyhodit, takze to snad nikde nechce. Jen C musi povinne strilet ze vseho.
Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 629
Registrován: 01 črc 2007 18:53
Bydliště: Praha 5

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od Bonanza » 02 říj 2012 12:40

Nauč se vše, co je třeba, někdo z kámošů ti určitě ukáže rozborky dlouhých i krátkých, ale hlavně: UDĚLEJ SI : A´+ B + E, nebudeš litovat. !
cvicubis
Příspěvky: 436
Registrován: 24 kvě 2006 20:52

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od cvicubis » 02 říj 2012 12:45

Jasan, B+E to je základ 8) 8)
JendaP
Příspěvky: 23
Registrován: 06 říj 2012 15:23

Re: Pochybnosti ohledně získání ZP

Příspěvek od JendaP » 06 říj 2012 15:30

Já jsem dělal vloni A+B+E a střílet jsem musel ze všeho na co jsem dělal zkoušky a rozborku a zborku taky ze všeho a chtěli to dost podrobně popsat :?
Alea iacta est
Odpovědět